6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Melodic Heavy Metal, firmly guided by a Hard Rock groove.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Ravenborn »

Εν αρχή ήταν το Electric Ladyland των The Jimi Hendrix Experience ( 1968 ) . Δίσκος δύσκολος στην ακρόαση στην αρχή , ωσότου σου κάνει το κλικ . Διότι ο Jimmy Hendrix , όπως θα αποκάλυπταν οι συνεργάτες του , δούλεψε πολύ τον δίσκο αυτόν παρά τα ντράβαλα που είχε με το γκρουπ του , τότε . Κι όπου ταλέντο και δουλειά , αναμένεται αριστούργημα .
Επτά χρόνια αργότερα , ό,τι έσπειρε ο Hendrix το θέρισαν οι Led Zeppelin , με το αποκορύφωμα της δισκογραφίας τους το Physical Graffiti ( 1975 ) . Όπου στα καλύτερα της , η μπάντα ζωγραφίζει στο στούντιο τόσο με παλιές αχρησιμοποίητες συνθέσεις προηγουμένως όσο και με νέο , κλασικό υλικό .
Κι εγένετο metal . Αλλουνού παπά ευαγγέλιο . Στα '80s ζορίζει το πράγμα , αφού έρχεται φουριόζο το heavy metal να αλλάξει άρδην τον τρόπο ακρόασης της rock . Η πλάστιγγα κατ'εμέ γέρνει στο Operation : Mindcrime ( 1988 ) των Queensryche . Λόγω και μόνο της λυρικής ουσίας του δίσκου , όπου στίχοι και μουσική υπηρετούν ένα αλησμόνητο concept εκτοξεύοντάς το στην αιωνιότητα .
Σειρά έχουν οι Gamma Ray - Land of the Free ( 1995 ) ή πιο συνοπτικά - όπως θα ήθελα να είναι αυτό το μίνι και υποκειμενικό αφιέρωμα - πως η ψυχή των Helloween - Kai Hansen - ξεπερνά το πρόβλημα στα φωνητικά του με σκληρή δουλειά και χαρίζει στον ακροατή έναν μη προβλεπόμενο δίσκο και σε κανένα του σημείο βαρετό .
Έπειτα , το De-loused In The Comatorium ( 2003 ) των The Mars Volta , ένας prog rock δίσκος χωρίς αρχή , μέση και τέλος . Με ωραία ομοιογένεια μεταξύ των τραγουδιών που σου δίνουν την εντύπωση πως είναι ένα ενιαίο , concept κομμάτι
που απλώνεται σ'όλο το album . Και με Flea ( Red Hot Chili Peppers ) στο μπάσο σαν guest star .
Κλείνω με τα ΄10s και δύο ακόμα δίσκους , αντί για έναν μάλλον γιατί είναι η πιο πρόσφατη δεκαετία . amo (2019) των Bring Me the Horizon και The Optimist των Anathema ( 2017 ) ή αλλιώς πως μία πρώην metalcore και μία πρώην atmospheric metal μπάντα , δείχνουν με το prog / electronic influenced rock τους , στους djs να συνθέσουν όχι απλά τραγούδια , αλλά δίσκους της προκοπής .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Priamos »

Δε βλεπω να εχεις την πληρη υποστηριξη των μελων του fs στις επιλογες σου, αλλα εγω συγκεκριμενα τους Mars τους βλεπω με συμπαθεια. As a matter of fact εχω το πρωτο Ep κι αλλα 4 cd, πιο πολυ για να περναει καλα η κυρα, αλλα οποτε παιζουν στο αμαξι και ειμαι μεσα, περναω κι εγω αρκετα καλα και σιγουρα εκτιμω τα μουσικα τους ταλεντα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Ravenborn »

Άποψη ήταν , κυρίως υποκειμενική . Με ένα σύντομο browsing στο forum , είδα ότι υπάρχει ακόμα πολύ πράμα να ακούσω και να μάθω .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από theBox »

Στηρίζω αναφορα σε Μαρς Βολτα. Ντεμπουτο και Frances the mute ειχαν παιξει πολυ εκεινη την εποχη. Μετα τους έχασα η αληθεια είναι..
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Ravenborn »

Υπάρχει και το The Bedlam In Goliath LP ( 2008 ) όπου τελειοποιούν το στυλ τους και για το Wax Simulacra ( 4ο στο δίσκο κομμάτι ) , κέρδισαν και Grammy Award . Η κορυφή της καριέρας τους - μετά από δυο τρεις δίσκους , το έκλεισαν το μαγαζί .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από theBox »

Ε να το τσεκάρω τοτε! Θένκς!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από CountRaven »

Στηρίζω σίγουρα Ryche, Gamma Ray και Mars.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από rbrigade »

Μου έκανε τρομερή εντύπωση η επιλογή του Land of the free σε σχέση με τα υπόλοιπα. Όπως και οι Anathema για τα 10's. Το πρώτο γιατί δεν κολλάει με τα υπόλοιπα και δεν το λες και πρωτοποριακό (εν αντιθέσει με τις περισσότερες από τις άλλες επιλογές) και το δεύτερο γιατί οι Anathema είναι νεκρή μπάντα, 15-20 χρόνια μετά την ακμή τους. Μου αρέσει που απλώνεις τα ακούσματα σου σε περίοδο 50+ ετών και γενικά μου προκάλεσες πολύ περιέργεια για τα μουσικά σου γούστα. Καλωσήρθες!
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Coroner »

Μars Volta ειχε βρεθει ενα cd καποτε στην κατοχη μου και το εσπρωξα... Ακουγοντας αργοτερα καλυτερα, στηριζω!
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

6 + 1 δίσκοι που μου έμειναν από κάθε δεκαετία της hard rock .

Δημοσίευση από Ravenborn »

rbrigade έγραψε: Τρί 07 Απρ 2020, 00:45 Μου έκανε τρομερή εντύπωση η επιλογή του Land of the free σε σχέση με τα υπόλοιπα. Όπως και οι Anathema για τα 10's. Το πρώτο γιατί δεν κολλάει με τα υπόλοιπα και δεν το λες και πρωτοποριακό (εν αντιθέσει με τις περισσότερες από τις άλλες επιλογές) και το δεύτερο γιατί οι Anathema είναι νεκρή μπάντα, 15-20 χρόνια μετά την ακμή τους. Μου αρέσει που απλώνεις τα ακούσματα σου σε περίοδο 50+ ετών και γενικά μου προκάλεσες πολύ περιέργεια για τα μουσικά σου γούστα. Καλωσήρθες!
Προτιμώ το επιμεταλλωμένο punk και σπανιότερα κάτι πιο extreme . Βέβαια , μου αρέσουν πολλά άλλα είδη όπως φαίνεται στο αρχικό post . Γενικά , όσο πιο αποκομμένο από στερεότυπα είναι στιχουργικά ένα δισκάκι τόσο το καλύτερο . Χωρίς να σημαίνει ότι δεν κάνω το χαβαλέ μου σε περιπτώσεις πχ. με το στυλ των Manowar . Απλά , επειδή το rock γενικά ( και το metal πιο ειδικά ) φαίνεται να είναι το μόνο είδος σήμερα που παράγει σχετικά δυνατή και ποιοτική μουσική για τον απλό άνθρωπο κι αυτό εξαρτάται κι από τα γούστα του καθενός , θέλω ( μπορεί και να απαιτώ ) το κάτι παραπάνω από τους μουσικούς του .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hard Rock, Melodic Rock, AOR”