GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Melodic Heavy Metal, firmly guided by a Hard Rock groove.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »



Ω ναι.

@aorpanos72

@Grin

@Paul_Tziomakis

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από Grin »

Ήλπιζα ότι οι θρυλικοί γίγαντες θα έμεναν με κάποιο τρόπο έξω από τα δίχτυα της μαφίας. Είναι ΝΤΡΟΠΗ της εταιρείας να λερώνει το όνομα των Giant με τον περιφερόμενο γελωτοποιό Ντελ Βέκιο. Βέβαια, περισσότερο φταίνε οι David Huff και Brignardello που συναίνεσαν σε αυτό το φιάσκο.

Είμαι άνω ποταμών
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Τι κι αν το κομμάτι είναι αξιόλογο και ο τραγουδιστής διακεκριμένος, (όπως ήταν και ο Terry Brock στο προηγούμενο "Promise Land") φοβάμαι πως οι σημερινοί Giant είναι μια tribute μπάντα που θα έπρεπε να μετονομαστεί σε Midget.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εκτός ότι το κομμάτι είναι απλά αδιάφορο...τι Giant είναι αυτοί χωρίς τον μεγάλο Dun Huff. Ημαρτον αυτή η frontiers.. δεν έχω ευχηθεί ποτέ να κλείσει εταιρεία αλλά τώρα πραγματικά το εύχομαι.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το κομμάτι πάντως μπορώ να πω ότι μου άρεσε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έχει Roth στην κιθάρα που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν και έχει πετύχει ακριβώς τον ήχο και το ύφος των Giant στην εξάχορδη
θα δώσω ευκαιρία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 28 Νοέμ 2021, 16:33 έχει Roth στην κιθάρα που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν και έχει πετύχει ακριβώς τον ήχο και το ύφος των Giant στην εξάχορδη
θα δώσω ευκαιρία
Και εγώ !!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από Blackwinged »

aorpanos72 έγραψε: Σάβ 27 Νοέμ 2021, 12:20 Εκτός ότι το κομμάτι είναι απλά αδιάφορο...τι Giant είναι αυτοί χωρίς τον μεγάλο Dun Huff. Ημαρτον αυτή η frontiers.. δεν έχω ευχηθεί ποτέ να κλείσει εταιρεία αλλά τώρα πραγματικά το εύχομαι.
Το ανίερο έργο πλαστικοποίησης/κονσερβοποίησης του metal που ξεκίνησε η Nuclear Blast εδώ και πολλά φεγγάρια, το συνεχίζουν οι της Frontier στον hard rock ήχο. Εμένα μου δίνουν την εντύπωση πως στην αναβίωση -με δανεικά πάντα κόλλυβα- του είδους, είδαν στεγνά φως και μπήκαν.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Blackwinged έγραψε: Δευ 29 Νοέμ 2021, 21:26
aorpanos72 έγραψε: Σάβ 27 Νοέμ 2021, 12:20 Εκτός ότι το κομμάτι είναι απλά αδιάφορο...τι Giant είναι αυτοί χωρίς τον μεγάλο Dun Huff. Ημαρτον αυτή η frontiers.. δεν έχω ευχηθεί ποτέ να κλείσει εταιρεία αλλά τώρα πραγματικά το εύχομαι.
Το ανίερο έργο πλαστικοποίησης/κονσερβοποίησης του metal που ξεκίνησε η Nuclear Blast εδώ και πολλά φεγγάρια, το συνεχίζουν οι της Frontier στον hard rock ήχο. Εμένα μου δίνουν την εντύπωση πως στην αναβίωση -με δανεικά πάντα κόλλυβα- του είδους, είδαν στεγνά φως και μπήκαν.
Το πραγματικά ανησυχητικό γεγονός είναι η φάση μονοπώλιο της συγκεκριμένης ετικέτας. Αλλά ας μην γκρινιάζουμε. Όταν ο ήχος αυτός αφορίστηκε για πολλά χρόνια και με τις γνωστές δικαιολογίες του κώλου - ε κάποιος έπρεπε να βρεθεί να τους μαζέψει όλους. Και αυτό έγινε.

Την στιγμή που υπάρχουν εκατό ετικέτες που αναβιώνουν το Τρου Μέτσολ τα πράγματα είναι πολύ πιο φυσικά για το μελωδικό Hard Rock / AOR. Η Frontiers το βλέπει το κενό και πράττει ανάλογα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: GIANT (US) - Shifting Time (2022)

Δημοσίευση από Grin »

Για το φιάσκο της σύμπραξης μισθοφόρων δεν θα επεκταθώ παραπάνω... Μουσικά τώρα, το άλμπουμ ακούγεται νορμάλ καλό, σαν ένα Perfect Plan II. Χωρίς το label Giant δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hard Rock, Melodic Rock, AOR”