Divorce (GR) 1991-1993

Melodic Heavy Metal, firmly guided by a Hard Rock groove.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Καταπληκτικό AOR της σωστής περιόδου! Τότε με το Τελευταίο Θρανίο....


https://www.google.com/search?q=divorce ... KwEbXb1P00
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από asgardlord »

Ναι! Το έχω σε ένα cd του Τζανετάτου, θυμάμαι το χα λειώσει παλιά!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2912
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Το κακό με τα ελληνικά συγκροτήματα του είδους της εποχής εκείνης ήταν η παραγωγή.... αν εξαιρέσεις τους Raw Silk που την πέτυχαν (χωρίς να την πεις αψεγάδιαστη) όλοι οι άλλοι έπεσαν στους ποπ /σκυλαδες μηχανικούς ήχου...που αυτό ήξεραν αυτό έκαναν.....

ΥΓ. Ο Θεός που τα ανέβασε youtube που το άκουσε το Heavy Metal (Στον Τίτλο) :D
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Αν και είμαι λάτρης των ελληνικών κυκλοφοριών και πραγματικά πάντα προσπαθώ να είμαι όσο πιο επιεικής γίνεται και δεκτικός στη μουσική τους αυτή είναι μια κυκλοφορία που πραγματικά ποτέ δεν μπόρεσα να δεθώ αν και πραγματικά προσπάθησα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί FF Aor στην καλύτερη πάντως μιλάμε για FF Pop Aor με κάποια Hi-tech στοιχεία .

Η παραγωγή ; το mixing ; To mastering ; οι συνθέσεις ; ονομάστε τα όπως θέλετε στα αυτιά μου ακούγονται εποίκως απαράδεκτα. Απορώ πώς αυτή η κυκλοφορία σε μερικούς Αορ κύκλους έχει κάποιο Aor cult status ενώ ας πούμε το αριστούργημα των Magna Carta παραμένει παντελώς άγνωστο .... Τα "wedding day" και το "give me love" ψιλοσώζονται χωρίς να είναι και κάτι απαραίτητα που θα σου μείνει στο μυαλό
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από CountRaven »

SifiSMelodicRock έγραψε: Τρί 13 Ιουν 2023, 23:32 Αν και είμαι λάτρης των ελληνικών κυκλοφοριών και πραγματικά πάντα προσπαθώ να είμαι όσο πιο επιεικής γίνεται και δεκτικός στη μουσική τους αυτή είναι μια κυκλοφορία που πραγματικά ποτέ δεν μπόρεσα να δεθώ αν και πραγματικά προσπάθησα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί FF Aor στην καλύτερη πάντως μιλάμε για FF Pop Aor με κάποια Hi-tech στοιχεία .

Η παραγωγή ; το mixing ; To mastering ; οι συνθέσεις ; ονομάστε τα όπως θέλετε στα αυτιά μου ακούγονται εποίκως απαράδεκτα. Απορώ πώς αυτή η κυκλοφορία σε μερικούς Αορ κύκλους έχει κάποιο Aor cult status ενώ ας πούμε το αριστούργημα των Magna Carta παραμένει παντελώς άγνωστο .... Τα "wedding day" και το "give me love" ψιλοσώζονται χωρίς να είναι και κάτι απαραίτητα που θα σου μείνει στο μυαλό
Είμαι και εγώ στην ίδια φάση. Πάντα ένιωθα ότι εκεί που κάποιο από τα κομμάτια τους πήγαινε να σε απογειώσει, τελικά έμενες με τη γλύκα. Κάτι έλειπε.

Δεν είναι κακοί απλά ίσως κάτι τους λείπει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2912
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Δεν είναι κάτι σπουδαίο...μια χαρά τα λέτε. Καλή η νοσταλγία...αλλά μέτα από χιλιάδες ακούσματα δεν μπορούμε να μην απόδοτε τα Καίσαρος του Καίσαρι
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από CountRaven »

Θυμάμαι πως όταν είχα ανακαλύψει την μπάντα -σημ. Ανακαλύπτω μπάντα πριν 25 χρόνια σήμαινε ότι μου βγαίνει η πίστη σε πολλές των περιπτώσεων- ήμουν ΠΟΛΥ θετικά προκατειλημμένος -πριν βάλω να ακούσω-. Είχα στο μυαλό μου εξωτικά AOR έπη με γυναικεία φωνητικά κτλ. Τελικά προσγειώθηκε απότομα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2912
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Μα και η φωνή της δεν ήταν κάτι σπουδαίο... Μου θυμίζει αυτήν την Issa που βγάζει άλμπουμ τώρα ...που της τα γράφει ο άντρας της... Ρε μεγάλε και άλλοι πηδηξαμε δεν της γράψαμε 4 άλμπουμ..
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 14 Ιουν 2023, 00:09 Μα και η φωνή της δεν ήταν κάτι σπουδαίο... Μου θυμίζει αυτήν την Issa που βγάζει άλμπουμ τώρα ...που της τα γράφει ο άντρας της... Ρε μεγάλε και άλλοι πηδηξαμε δεν της γράψαμε 4 άλμπουμ..
Μα νομίζω και η τύπισσα που τραγουδούσε τότε στους Divorce ήταν η γυναίκα του Όζμακ που είχε την Μολών Λαβέ και έπαιζε και στη μπάντα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2912
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Ε ναι ...ισχύει και σε αυτόν πάει το ίδιο.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από CountRaven »

και άλλοι πηδηξαμε δεν της γράψαμε 4 άλμπουμ..
Είναι ωραία να νιώθεις ότι είσαι στο σωστό φόρουμ.

Καλώ @Grin.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 14 Ιουν 2023, 00:09 Μα και η φωνή της δεν ήταν κάτι σπουδαίο... Μου θυμίζει αυτήν την Issa που βγάζει άλμπουμ τώρα ...που της τα γράφει ο άντρας της... Ρε μεγάλε και άλλοι πηδηξαμε δεν της γράψαμε 4 άλμπουμ..

Θα με κάνεις πάλι να φανώ κακός .Ποιά Issa ρε Πάνο αν θύμιζε την Ιssa(που για μενα είναι τεταρτοπέμπτη) καλά θα ήταν ,εδώ στην καλύτερη μιλάμε για μια μελωδική Εύη Θώδη ,γενικά ο δίσκος δέν...
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2912
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από aorpanos72 »

δεν κατάλαβες....όχι μουσικά ή σε χροιά, ότι και σε αυτή έβγαλε δίσκο ο άντρας της.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Και γενικά στα Αορ επειδή έχει πάρα πολλά διαμάντια ο χώρος καλό είναι να μην γίνονται review για τεταρτοκλασάτες μπάντες ,Ας επικεντρωθούμε στις πραγματικές ποιοτικές κυκλοφορίες .Για τις δευτεράτζες δεν πρέπει να αφιερώνουμε κάν χρόνο
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Divorce (GR) 1991-1993

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 14 Ιουν 2023, 00:31 δεν κατάλαβες....όχι μουσικά ή σε χροιά, ότι και σε αυτή έβγαλε δίσκο ο άντρας της.
Α οκ αυτό ναι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hard Rock, Melodic Rock, AOR”