Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από CountRaven »




Έφυγε από κοντά μας ο μπασίστας και ιδρυτής των θρυλικών Sarissa, Δημήτρης Σελαλμαζίδης...


Η καρδιά του σταμάτησε σήμερα τα ξημερώματα...


Καλό ταξίδι ρε Δημήτρη...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Celephais »

Πολύ κρίμα ρε πούστη μου και πολύ νέος. Συλληπητήρια και δύναμη στους δικούς του ανθρώπους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Pavlos »

:~(
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τι λες τώρα... RIP 😭
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πρέπει να μου πήρε κάποια δευτερόλεπτα να συνειδητοποιήσω ότι έφυγε ο Σελαλμαζίδης. Πραγματικά αρνιόμουν να το πιστέψω... Καλό ταξίδι και από μένα Δημήτρη!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από theBox »

Καλό ταξιδι και καλη δυναμη στους ανθρωπους που αφηνεις πίσω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Vourvachis »

Τεράστια απώλεια. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη. Κάποτε ψωνίζαμε και από το διασκάδικό του
που ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μας...
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Αναπάντεχο σοκ, τα συλληπητήρια μας για τους δικούς του ανθρώπους
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να γράψω 2 λόγια παραπάνω γιατί έτυχε και να τον έχω γνωρίσει αλλά κυρίως γιατί η δουλειά του συνέρφερε στη διαμόρφωση της μουσικής μου ταυτότητας.

Θυμάμαι μέσα-τέλη 90ς η προδιάθεση μου προς ελληνικές κυκλοφορίες ήταν κάπως "meh"... Αφενός γιατί δεν υπήρχε κάποιο μεγάλο ελληνικό γκρουπ που να χαίρει ευρείας αποδοχής, αφ'ετέρου γιατί... αυτό νομίζω ήταν το γενικό κλίμα προς την ελληνική σκηνή και απλά το υιοθέτησα ξεκινώντας στο μεταλ.

Αυτό ήρθε να το αλλάξει το άλμπουμ των Sarissa. Αντίθετα με τους περισσότερους, τους γνώρισα με το άλμπουμ και όχι το demo, αλλά ακόμα και σήμερα προτιμώ το άλμπουμ παρότι υστερεί στα φωνητικά. Και αυτό διοτί σε αυτό πραγματικά οι Sarissa έχουν βρει τον μοναδικό ήχο τους, είναι καθαρό epic heavy metal με στοιχεία ανατολίτικα, παραδοσιακά κλπ... σε βαθμό όσο πρέπει. Μέγιστη λατρεία το marathon αλλά πραγματικά δεν έχει μέτρια στιγμή μέσα.

Μετά από αυτό το λιώσιμο κυριολεκτικά αυτου του άλμπουμ άλλαξε η άποψη μου για την ελληνική σκηνή και πέρασα στην άλλη πλευρά. Άρχισα να κυνηγάω και να συλλέγω όσο μπορούσα πιο πολλά. 2 ακόμα άλμπουμ συνετέλεσαν σε αυτό, τα ντεμπούτα Inner Wish και Mystery, αλλά οι Sarissa ήρθαν πρώτοι.

Σε προσωπικό επίπεδο, παλαιότερα επισκεπτόμουν συγγενείς στη Θεσσαλονικη συχνά και έμενα στην Κάτω Τούμπα... Μια μέρα παρατήρησα ένα νέο μαγαζί σε μια γωνία με το logo των Sarissa, ούτε 5 λεπτά από εκεί που έμενα. Μπήκα μέσα και ρωτάω, "τι σχέση έχετε με το γκρουπ ρε παλικάρια" και απαντάει ο Τζίμης, "δικό μου ειναι".
Πέρασα αρκετές ώρες εκεί, θυμάμαι να είμαι στην εποχή που είχε κυκλοφορήσει σε CDR αρχικά το Triad Demo των Heir Apparent που είχε 5 ακυκλοφόρητα κομμάτια και συζητάγαμε εκτενώς με τον Τζίμη ο οποίος ήταν μέγας φαν σαν εμένα.... Θυμάμαι επίσης να ακούμε το ancient future των warrior πρώτη ακρόαση μόλις είχε κυκλοφορήσει στο μαγαζί άρα μιλάμε για εποχές 1998 περίπου.

Το μόνο παράπονο μου που δεν κατάφερα ποτέ να τους δω live. Για κάποιο λόγο έχασα όλα τους τα gigs στην Αθήνα και πιο κοντά που έφτασα να τους δω ήταν όταν κάπου 1999/2000 σχεδιάζονταν metal fest στην Ναύπακτο στο οποίο θα έκαναν headline, οι γνωστές δημοκρατικές δυνάμεις όμως απείλησαν πως θα τα κάνουν μπάχαλο γιατί οι Sarissa ήταν "φασίστες" και το φεστ δεν έγινε ποτέ...

Κρίμα και πάλι νέος άνθρωπος, το έργο του θα κρατήσει αθάνατη την μνήμη του
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μιας και το έφερε η κουβέντα, πάντα το είχα απορία γιατί το πρώτο CD δεν επανακυκλοφόρησε ποτέ με καλύτερο ήχο, ένθετο κ.α. παρά μόνο η μέτρια έκδοση της Unisound.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Aphelian »

Πολυ κριμα. Συλληπητήρια στους ανθρωπους του.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από giorgos »

Πολύ κρίμα. Πρέπει να ήταν και ωραίος τύπος. R.I.P.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια, όταν το έμαθα κυριολεκτικά μούδιασα, πάγωσε το αίμα μου
είχα την τιμή να τον γνωρίσω και μία Hail To England μπλούζα που έχω την πήρα από αυτόν
ΑΘΑΝΑΤΟΣ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Τους είχα δει στην Πάτρα μαζί με power Crue και marauder. Έχω μια ιδέα από μπασο και εκείνη την περίοδο ασχολιόμουν σοβαρά με τα τρίχορδα (μπουζουκοτζουραδομπαγλαμάες). Είχα διαβάσει σε μια συνέντευξή του Τζίμη ότι είχε επηρεαστεί στο παίξιμό του από ρεμπέτικα παιξίματα και δρόμους. Έτυχε λοιπόν μετά το live να μπεκρουλιάζουμε στο ίδιο μαγαζί...
Μπορώ να πω ότι του ζάλισα τα αρχίδια!
Ωραίος τύπος!
Κριμα!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ένα πολύ συγκινητικό μύνημα από τον τραγουδιστή των Sarissa, Τάσο Κροκόδειλο. Και ένας ραδιοφωνικός αποχαιρετισμός.
Πλησιάζουμε σχεδόν στην ολοκλήρωση ενός έτους απο την πρώτη καραντίνα που άλλαξε τις ζωες όλων μας. Αλλα ας τα πάρουμε απο την αρχή.
Μετά απο εκείνο το υπέροχο live στο 8Ball Club Thessaloniki με τους Fire and Steel όπου ένας απο τους καλεσμένους μας ηταν και ο Jimmy,
αναπτύχθηκε μια πολύ καλή και ειλικρινής φιλία μαζί του. Μου πρότεινε να ηχογραφήσουμε μαζί ενα κομμάτι Manowar,
πραγμα βεβαίως που δέχθηκα με περίσσια προθυμία. Το κομμάτι γράφτηκε και μας βρήκε η καραντίνα στην διαδικασία της μίξης.
Ηταν θυμάμαι πολλα εκείνα τα βράδια που εγω έβγαζα βόλτα τον σκύλο μου και μιλούσαμε ατελείωτα στο τηλέφωνο.
Οχι μόνο περι του συγκεκριμένου project, αλλα και για πολλά άλλα θέματα.
Παρατηρούσα όμως οτι κάτι τον έτρωγε.. κάτι τον βασάνιζε.. κάτι που είχε αφήσει ανεκπλήρωτο και είχε χρέος
κυρίως στον εαυτό του να το ολοκληρώσει.Ήταν τοτε το βράδυ της 21ης Μαρτίου του 2020 που του πετάω την βόμβα:
"Ρε Μήτσο, δεν αφήνεις τα Manowar να βγάλουμε κανα δίσκο Sarissa"?
Για λίγα δευτερόλεπτα υπήρξε σιωπή για να επέλθει αυτο που είχα ακριβώς εντοπίσει.. Η άρνηση\παραίτηση απο την όλη ιδέα.
Είναι αυτές οι παθογένειες που κουβαλάνε τα παλαιά ελληνικά συγκροτήματα με όλα τα σκατα που έχουν φάει ανα τα χρόνια.
Χρόνια δύσκολα, με αμφισβήτηση, αλλαγές μελλών, αβεβαιότητα αλλά τη φλόγα μέσα να μη σβήνει ποτέ.
Αναζοπύρωσα αυτή τη φλόγα μέσα του γιατί πραγματικά ο κόσμος που αγάπησε τους Sarissa είχε ανάγκη καλή μουσική απο τον Jimmy.
Αυτό που ήθελα το είχα καταφέρει. Ακόμα και αν στην πορεία βλέπαμε οτι δεν "δένει" το γλυκό μαζί μου, δεν υπήρχε πλέον γυρισμός.
Ο Jimmy είχε ανοίξει το pc του, είχε ξεψαχνίσει τους σκληρούς του, είχε πιάσει την κιθάρα και το μπάσο του και ειχε ξεκινήσει
να δουλεύει πάνω σε αυτό που ήταν ταγμένος να κανει καλύτερα.
Καθώς περνούσαν οι μέρες και η δουλειά έβγαινε αβίαστα, η κοινωνική κατάσταση με τα γεγονότα της πανδημίας γινόταν όλο και πιο δύσκολη.
Δυσκολη στις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων και αυτο αποτυπωνόταν μέσα στα κοινωνικά δίκτυα,
που ελέω εγκλεισμού ηταν η μόνη διέξοδος επικοινωνίας και έκφρασης.
Αυτή η κατάσταση εμένα με επιρρέασε αρκέτα και αποφάσισα να μην συμμετέχω σε όλο αυτό το πανηγύρι μίσους και κοκορομαχιών.
Λιγο αργά, αλλα το αποφάσισα.Δυστυχώς η ευτύχώς όμως έπρεπε καθε τόσο να επανενεργοποιώ το προφίλ μου για να δίνω σε όσους ενδιαφερόντουσαν
μία ιδέα απο τα sessions και τα remakes που κάναμε με τον Jimmy. Ήταν ο μοναδικός λόγος που συνέχισα να βρίσκομαι εδώ
και πλέον αυτός ο λόγος έπαψε να υπάρχει. Την ημέρα που μάθαμε το μοιραίο της απώλειας του Jimmy το ίδιο βράδυ ο καλός φίλος
Antonis Koumiotis με προσκάλεσε να πουμε δυό λόγια στη μνήμη του στην εκπομπή του Golden Rules . Σκέφτηκα οτι ίσως θα ήταν καλο να σας δίναμε και ενα δείγμα απο το τι ετοιμάζαμε.
Το the king is dead είναι το πιο αντιπροσωπευτικό κομμάτι απο το album που ερχόταν. Θεματικά ειναι ουσιαστικά ο θρήνος του Μεγάλου Αλεξάνδρου
για τον θάνατο του πατέρα του Φιλίππου Β' και η υπόσχεση για το τι έμελλε να επακολουθήσει.
Μπορείτε να το ακούσετε στο 00:47:30 σημείο της εκπομπής που σας παραθέτω παρακάτω, αν και γνώμη μου είναι οτι καλό θα είναι να ακούσετε όλη την εκπομπή.
Τα υπόλοιπα 6 κομμάτια μαζί με το The king is dead θα δημοσιευθούν στο κανάλι των Sarissa στο youtube ΩΣ ΕΧΟΥΝ
και εφ οσον υπάρξει η συγκατάθεση της οικογένειας του Jimmy κάποια στιγμή στο μέλλον.
'Οσο για εμένα, θα μπορουμε με όποιον χρειάζεται οτιδήποτε να τα λέμε μέσω του messenger είτε μεσω του λογαριασμού μου στο instagram (Tassos Krokodilos) ο οποίος θα παραμείνει κανονικά ενεργός.
Εκει βλέπεις μιλανε περισσότερο οι εικόνες παρά εμείς.
Απο εδώ θα τα ξαναπούμε κάποια στιγμή μαζί με την κυκλοφορία του νέου Spitfire - Hellas.
Stay safe.
https://youtu.be/DaLWGPR5CrE
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Έφυγε ο Δημήτρης Σελαλμαζίδης (SARISSA)

Δημοσίευση από Zippo190 »

είχα την εντύπωση ότι η μπάντα ήταν φούλ ενεργή μετά το αρκετά καλό "Nemesis", ξέρει κανείς τι είχε συμβεί στο ενδιάμεσο;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”