Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από CountRaven »



Έφυγε από την ζωή ο Νίκος Ζαγγογιάννης, την Τετάρτη 29-12-2021.

Ο Νίκος ήταν συντάκτης στο Metal Hammer για χρόνια και αποτελούσε μια αρκετά αναγνωρίσιμη και ιδιαίτερα ενεργή φυσιογνωμία στον underground χώρο.

Αναπάντεχα άσχημα και ξαφνικά νέα.

Καλό ταξίδι αγαπητέ Νίκο. Ευχαριστούμε για όλα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Όχι ρε συ... Από τους πιο αγαπητούς συντάκτες του περιοδικού.. Πραγματικά κρίμα.

Συλληπητηρια στους δικούς του.

RIP Nίκο
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Νίκο ΜακΜάνογουορ δε σε ξεχνώ. Καλό ταξίδι!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Priamos »

Τον γνώριζα από πιτσιρικά. Καλό παιδί. Κρίμα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Vic »

Θέλω να γράψω κάτι εδώ γιατί με τρώει μέσα μου από χθες...

Tον Νίκο τον γνώρισα μέσω Χάμερ φυσικά και ήταν από τα παιδιά που συμπαθιόμασταν πολύ και είχαμε πολύ φιλική σχέση. Τελευταία φορά μιλήσαμε το 2018 στο Rockwave, την μέρα των Priest/Accept/Saxon και ήταν μια πολύ κακή συνάντηση, με μια παρεξήγηση να τον τρελαίνει και εν τέλει να θυμώσει πολύ μαζί μου. Δεν μου άφησε περιθώριο να του εξηγήσω, είχε πιει και λίγο παραπάνω και είχε πάρει φόρα και είπε κάτι χοντράδες. Πριν φύγει του είπα, "ρε Νίκο, έτσι θα χωρίσουμε; Τσακωμένοι;" και μου έδωσε διστακτικά το χέρι αλλά έβλεπα ότι ήταν ακόμα θυμωμένος. Είχα στενοχωρηθεί αφάνταστα... Λίγο καιρό μετά του ευχήθηκα στα γενέθλιά του στο fb και η απάντησή του ήταν να με μπλοκάρει. Δεν ξαναμιλήσαμε.

Μέχρι τότε υπήρχε όπως είπα μια πολύ μεγάλη αμοιβαία συμπάθεια, χαιρόμασταν αμφότεροι πολύ όταν βρισκόμασταν, συνήθως σε κάποιο λάιβ στην Αθήνα, με πολύ εγκάρδιους χαιρετισμούς - όπως έγινε και στο Rockwave δηλαδή μέχρι την παρεξήγηση, η οποία παρεμπιπτόντως δεν είναι κάτι φοβερό, του είπα ότι ότι λανθασμένα είχε καταλάβει ότι είναι πίσω από την γνωστή Επιτροπή Χατζημεταλλάδων ένα φιλικό μου άτομο. Θόλωσε πολύ απότομα με αυτό και ακόμα περισσότερο όταν έμαθε ότι ουσιαστικά ξέρω ποιος είναι πίσω από την Επιτροπή και αν κατάλαβα καλά νόμιζε ότι είμαι και εγώ ανακατεμένος, ή ότι την γουστάρω ή κάτι τέτοιο, η οποία Επιτροπή προφανώς τον είχε θυμώσει πολύ, μιας και τα έβαζε με το Χάμερ σε σημείο εμπαθείας, το οποίο θεωρούσε οικογένειά του. Υποθέτω ότι η παρεξήγηση αυτή τον θύμωσε διπλά γιατί ένιωσε προδομένος από μένα. Εν πάση περιπτώσει, από αυτή την μαλακία έβγαλε πολύ θυμό και απέναντί μου και με έβγαλε από την ζωή του.

Ανά καιρούς σκεφτόμουν να του στείλω ένα μήνυμα να του εξηγήσω, από την άλλη με έπιανε και μένα ένας εγωισμός και θυμος, γιατί είπε τις χοντράδες - και στο φινάλε σκεφτόμουν ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε σε κανά λάιβ από κοντά και ότι θα τον πιάσω να του μιλήσω. Έλα όμως που εκείνο το Rockwave ήταν το τελευταίο λάιβ που είδα στην Αθήνα...

Και με αυτό το πράμα στην μέση, χτες είδα την είδηση του θανάτου του και σφίχτηκε η καρδιά μου και ένιωσα αυτό το απαίσιο συναίσθημα κενού στο στομάχι γιατί έφυγε από την ζωή έτσι απότομα, αφήνοντας πίσω του την οικογένειά του και γιατί γαμώτο, τελικά έτσι χωρίσαμε οριστικά, τσακωμένοι... Και τώρα με την στενοχώρια που με βάρεσε καταλαβαίνω ότι τον αγαπούσα περισσότερο από ότι ήξερα και ο ίδιος και είναι πολύ αργά πια να του το πω...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Άδικο να φεύγουν έτσι οι άνθρωποι... RIP 🙏
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

Καλό παιδί, γνήσιο και ψυχούλα.

3 κουβέντες είπαμε από κοντά κάποτε, άλλες 2 διαδικτυακά, αλλά "πιάναμε" ακριβώς τι και πως.

Αντίο ρε Νίκο.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πραγματικά δεν ξέρω τι να πω... όπως και με τον Πολωνό... γιατί αυτά τα παιδιά ήταν πάντα εκεί. στα μαγαζιά, στις συναυλίες, στις παρέες και πάντα με τον καλό λόγο και με μία σπάνια αυθεντικότητα...
κρίμα και άδικο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Zippo190 »

Τον θυμάμαι και εγώ σαν φιγούρα τόσο στο χάμερ όσο και σε διάφορα λαιβ/μαγαζιά. Κρίμα να φεύγουν νέοι άνθρωποι. Καλή δύναμη στους δικούς του.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: Έφυγε ο Νίκος Ζαγγογιάννης

Δημοσίευση από Grin »

Αντίο ρε Νικόλα,

Οι μεγάλες σου αγάπες, το μέταλ και η Θ13 να είναι κοντά σου ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”