«Έφυγε» ο Meat Loaf

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Starman έγραψε: Κυρ 30 Ιαν 2022, 13:35
CountRaven έγραψε: Παρ 28 Ιαν 2022, 04:40 Ποιος Warlord μου λες τώρα. Που είναι ο @Starman να ανεβάσει τα διαμάντια που έγραφε για Queensryche; Γελάνε και τα τσιμέντα...
Το να βρω το συγκεκριμένο σχόλιό του για τους Queensryche είναι σαν να ψάχνω βελόνα στα άχυρα και προϋποθέτει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Καταλαβαίνω βέβαια για ποια σχόλιά του εννοείς. Ενδεικτικά θα βάλω τη Swords στήλη του, το Δεκέμβριο του 1989, όπου μιλάει για την απογοήτευσή του για το One Small Voice, για την απαξίωση του In Control και την οπτική του για το Freedom’s Rise.

Βέβαια αυτή η γενιά συντακτών, έτσι έμαθε από τους παλαιότερους, αφού ο οποιοσδήποτε καλλιτέχνης με πάνω από 10-12 χρόνια καριέρας θεωρούνταν μαθουσάλας και ξεπερασμένος, ειδικά για το πρώτο μισό των 80s. To Perfect Strangers άρχισε να αλλάζει αυτή τη νοοτροπία. Με την ευκαιρία ποστάρω την δισκοκριτική του αείμνηστου Κουτουβού για το Bad Attitude από το τεύχος 3 του Hammer. Και αυτός δεν έλεγε και τα καλύτερα για τον Meat Loaf.

Ακόμα χειρότερα τα πράγματα στο Ποπ και Ροκ, αφού αυτό ήταν το μόνο περιοδικό που έγραφε για μέταλ πριν το MH. Εκεί να δείτε απόψεις για το Dead Ringer του Meat Loaf, αλλά και για τα Live Evil και Born Again των Sabbath, το Before The Storm των Samson και πολλά άλλα. Σημεία των καιρών.
Eξαιρετική απάντηση όπως πάντα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Κυρ 30 Ιαν 2022, 13:35
CountRaven έγραψε: Παρ 28 Ιαν 2022, 04:40 Ποιος Warlord μου λες τώρα. Που είναι ο @Starman να ανεβάσει τα διαμάντια που έγραφε για Queensryche; Γελάνε και τα τσιμέντα...
Το να βρω το συγκεκριμένο σχόλιό του για τους Queensryche είναι σαν να ψάχνω βελόνα στα άχυρα και προϋποθέτει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Καταλαβαίνω βέβαια για ποια σχόλιά του εννοείς. Ενδεικτικά θα βάλω τη Swords στήλη του, το Δεκέμβριο του 1989, όπου μιλάει για την απογοήτευσή του για το One Small Voice, για την απαξίωση του In Control και την οπτική του για το Freedom’s Rise.
Εικόνα

Εικόνα
CountRaven έγραψε: Παρ 28 Ιαν 2022, 04:40 Και γιατί να την πάρει ο Πούσιος την κρητική Meat Loaf; Αφού δεν ήταν ο ήχος του. Μήπως λοιπόν έγινε σκόπιμα για τον χαβαλέ και τη καφριλα μόνο;
Πιθανών κάτι τέτοιο έγινε. Αυτό ήταν το επίπεδο των συντακτών 30 χρόνια πριν, αλλά και το δικό μας που τα διαβάζαμε. Παραθέτω και την επίμαχη κριτική που αναφέρει ο @Progress_Lost, από το τεύχος Δεκ 1993.
Εικόνα

Βέβαια αυτή η γενιά συντακτών, έτσι έμαθε από τους παλαιότερους, αφού ο οποιοσδήποτε καλλιτέχνης με πάνω από 10-12 χρόνια καριέρας θεωρούνταν μαθουσάλας και ξεπερασμένος, ειδικά για το πρώτο μισό των 80s. To Perfect Strangers άρχισε να αλλάζει αυτή τη νοοτροπία. Με την ευκαιρία ποστάρω την δισκοκριτική του αείμνηστου Κουτουβού για το Bad Attitude από το τεύχος 3 του Hammer. Και αυτός δεν έλεγε και τα καλύτερα για τον Meat Loaf.
Εικόνα

Ακόμα χειρότερα τα πράγματα στο Ποπ και Ροκ, αφού αυτό ήταν το μόνο περιοδικό που έγραφε για μέταλ πριν το MH. Εκεί να δείτε απόψεις για το Dead Ringer του Meat Loaf, αλλά και για τα Live Evil και Born Again των Sabbath, το Before The Storm των Samson και πολλά άλλα. Σημεία των καιρών.

Παραθέτω και το κομμάτι που αφορά τον Meat Loaf από την εγκυκλοπαίδεια του Metal Hammer το 1991, γραμμένη όμως από ξένο συντάκτη.
Εικόνα

On topic τώρα και με την ευκαιρία, να πω ότι θεωρώ μεγάλο καλλιτέχνη τον Meat Loaf, αλλά ανήκει σε εκείνη την κατηγορία μουσικών με τεράστια επιτυχία στην άλλη πλευρά και σχετικά μικρή απήχηση στην Ευρώπη. Επόμενο είναι τα περιοδικά στην Ευρώπη να μην ασχολούνται και πολύ μαζί του, πόσο μάλλον τα δικά μας που ακολουθούσαν διαχρονικά τις τάσεις. Η πρώτη μου επαφή με το έργο του ήταν η συλλογή Hits Out Of Hell και από εκεί και πέρα έψαξα και τις ολοκληρωμένες δουλειές του. Τα εντυπωσιακά του εξώφυλλα έπαιξαν και αυτά το ρόλο τους για να τον μάθω.
RIP
Εξαιρετικός όπως πάντα. Εγώ αναφερόμουν στην κρητική που είχε γράψει για το Rage For Order ή το Operation Mindcrime. Δεν θυμάμαι και εγώ αυτή τη στιγμή πιο από τα 2.

Αλλά ναι υπήρξαν και άλλα σχόλια - διαμάντια για τους Ryche όπως λες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από Celephais »

@Starman Ευχαριστούμε για τη βουτιά στο αρχείο σου. "Κρεατοφρατζόλας και ρόκ όπερα της κωλάρας" τα θυμόμουν ακριβώς 29 χρόνια μετά. Έχω την αίσθηση ότι το σχόλιο του Πρασούλα για Queensryche έχει γίνει μάλλον στη στήλη του Sun Knight με την ευκαιρία της κυκλοφορίας του Promised Land. Ήταν κάτι σε στυλ "ακόμα μια απογοήτευση από τους δημιουργούς του ιστορικού EP". Μια και την κάνουμε την κουβέντα εδώ και με όλο το σεβασμό στους παλιότερους και όσους έβαλαν το λιθαράκι τους στο οικοδόμημα της μουσικής μας, αλλά το επίπεδο των συντακτών τότε δεν ήταν υψηλό, ακόμη και τα κείμενα του Στεργίου στο forgotten jewels που είναι ευρέως αποδεκτή στήλη, έπασχαν σαν κείμενα κατά τη γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από Starman »

@CountRaven, @Celephais για να το κλείσουμε το θέμα, που είναι άσχετο και με τον Meat Loaf, αφού με βοηθήσατε κατά που να κοιτάξω, σίγουρα λοιπόν θα πω, πως δεν ήταν δισκοκριτικές για τους Queensryche δίσκους, αλλά μάλλον κάποια από τα δύο παρακάτω.

Swords Δεκ 1988
Εικόνα
Εικόνα

War Flag Δεκ 1990
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από CountRaven »

@Starman

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει υπάρξει review του για άλμπουμ Ryche -στη στήλη των κριτικών, άρα πρέπει να ήταν ακόμα στο περιοδικό επίσημα-.

Προφανώς όμως έχεις πληρέστερη εικόνα. Και δυστυχώς παρόλο που έχω τα τεύχη δεν είναι προσβάσιμα αυτή τη στιγμή.

Νομίζω μάλιστα πως από την κριτική αυτή είχε διαρρεύσει on line και σκαναρισμένο απόκομμα. Τέλος πάντων. Δεν θα κολλήσουμε εκεί τώρα.

Το ζουμί το εξαντλήσαμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: «Έφυγε» ο Meat Loaf

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πωπωπω ρε σεις τι μυρωδιάδες ήταν όλοι αυτοί! πραγματικά ανήμποροι να δουν πέρα από τη μύτη τους
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”