Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Καμία σχέση με Μεσσίες ρε, αν είναι δυνατόν. Είπαμε, αν δεν ήταν αυτός θα ήταν άλλος. Ισχύει. Και για τους Σάμπαθ ισχύει. Αλλά εδώ έχουμε το άλλο άκρο.

Give credit where credit's due. Αυτό είναι. Αυτός ήταν ο πρώτος που έκανε δημοφιλές το χαρντ ροκ και το χέβυ μέταλ στην Ελλάδα και ίδρυσε το περιοδικό που επηρέασε/δίδαξε όσο κανένα άλλο το ελληνικό κοινό. Ε, είναι κάτι σημαντικό. Δεν είπαμε να πέσεις στα πόδια του! :P
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και όλα αυτά στα πλάσια της επαγγελματικής του ιδιότητας και σαν μέσα προώθησης γιά συγκεκριμένο ρεπερτόριο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ρε συ όλοι είναι επαγγελματίες. Αν δεν είχαν κοινό οι ROYAL HUNT θα έρχονταν για να παίξουν σε 20 άτομα στην Ελλάδα; Ασχέτως το ποσο καλοι είναι δλδ. Με την ίδια λογική το μισό underground θα έπρεπε να παίζει τζαμπα όπου το φωνάζουν. Υπάρχουν πολλών λογιών επαγγελματίες είτε μιλάς για μέταλ είτε για ταβέρνες. Κάποιοι ξεχωρίζουν για το Χ Ψ λογο. Από εκεί κ έπειτα δε πρεπει να τίθεται θέμα λατρείας, μεσσία και ιερών αγελάδων.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:01 και όλα αυτά στα πλάσια της επαγγελματικής του ιδιότητας και σαν μέσα προώθησης γιά συγκεκριμένο ρεπερτόριο
Πολύ σίγουρος είσαι για αυτό πάντως. Ότι του ανέθεσε ας πούμε η EMI να κάνει γνωστό το heavy metal στην Ελλάδα και αυτός είπε ξέρω γω "μάλιστα". Αυτό το ξέρεις εσύ πρώτο χέρι; Δηλαδή το να επέλεξε αυτός να σπρώξει αυτό το ρεπερτόριο επειδή το γουστάρει δεν παίζει; Και επαναλαμβάνω, και άλλοι δουλεύανε για εταιρείες, δεν φτάσανε να ανοίγουν περιοδικά, να κάνουν εκπομπές και να γράφουν δεκάδες κριτικές κλπ.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα ρεύμα αντιπάθειας στον μακαρίτη με την ιστορία των Spitfire και επειδή χάθηκε από την σκηνή ("ποντικός που εγκατέλειψε το καράβι" θυμάμαι μια έκφραση στα early 90s τότε) - αλλά νομίζω ότι αυτά δεν ακυρώνουν αυτά που έκανε και μου βγάζουν και ένα ρεβιζιονισμό ανάλογο του "δεν κάνανε και τίποτα σπουδαίο οι Metallica με το Kill Em All".

Τέσπα, εγώ δεν τον γνώρισα ποτέ, έχω αποκλειστικά εικόνα από το Αγόρι/Χάμερ/ραδιόφωνο και κάτι συνεντεύξεις και από εκεί και πέρα κουτσομπολιά. Προφανώς αν ήμουν στην θέση αυτών που την ήπιανε να έλεγα άλλα τώρα - αλλά δεν αλλάζει νομίζω αυτό κάτι ως προς την προσφορά του.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ πάλι θα φανώ κακός χωρίς να έχω τέτοια πρόθεση και θα πω ότι κάποιοι περισσότερο ωφελήθηκαν από το heavy metal παρά ωφέλησαν... Την δουλειά του έκανε ο Κουτουβός (και δεν έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι την έκανε και πολύ καλά) και έτρωγε ψωμάκι, αν δεν ήταν αυτός θα ήταν κάποιος άλλος. Και επειδή υπάρχει αυτή η ιστορία με τους Spitfire απλά δεν μου βγαίνει καμία διάθεση για αγιογραφίες... Heavy metal στην Ελλάδα υπήρχε πριν ανακατευτεί με αυτό ο Κουτουβός και συνέχισε να υπάρχει και αφότου το παράτησε. Το Θεός σχωρέστον ακούγεται πραγματικά ευχή. Κάποιοι απ' ότι βλέπω δεν τον συγχωρούν ούτε στα πεθαμένα του και αυτό κάτι λέει...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:16 Εγώ πάλι θα φανώ κακός χωρίς να έχω τέτοια πρόθεση και θα πω ότι κάποιοι περισσότερο ωφελήθηκαν από το heavy metal παρά ωφέλησαν... Την δουλειά του έκανε ο Κουτουβός (και δεν έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι την έκανε και πολύ καλά) και έτρωγε ψωμάκι, αν δεν ήταν αυτός θα ήταν κάποιος άλλος. Και επειδή υπάρχει αυτή η ιστορία με τους Spitfire απλά δεν μου βγαίνει καμία διάθεση για αγιογραφίες... Heavy metal στην Ελλάδα υπήρχε πριν ανακατευτεί με αυτό ο Κουτουβός και συνέχισε να υπάρχει και αφότου το παράτησε. Το Θεός σχωρέστον ακούγεται πραγματικά ευχή. Κάποιοι απ' ότι βλέπω δεν τον συγχωρούν ούτε στα πεθαμένα του και αυτό κάτι λέει...
Νομίζω το πόσο -και το τονίζω το πόσο- ωφελήθηκαν ή ωφέλησαν κάποιοι το Heavy Metal στην Ελλάδα, μπορούμε να το κρίνουμε αν έχουμε συγκεκριμένα μέτρα και σταθμά για την σύγκριση.

Έκανα μια αναφορά σε συγκεκριμένα πράγματα τα οποία έφεραν την σφραγίδα και το όνομα αυτού του ανθρώπου. Πράγματα που αποδεικνύονται αν κάποιος ανατρέξει σε δίσκους και περιοδικά της εποχής, χωρίς να γενικεύσω. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή φίλτατε Τσοβόλα τι ακριβώς εννοείς «Heavy metal στην Ελλάδα υπήρχε πριν ανακατευτεί με αυτό ο Κουτουβός και συνέχισε να υπάρχει και αφότου το παράτησε».

Εγώ αναφέρθηκα στο ξεκίνημα του πρώτου Ελληνικού Metal περιοδικού, στην επιμέλεια συλλογών, στην υπογραφή Ελληνικής Metal μπάντας με την EMI κτλ.

Αν έτρωγε ψωμάκι από όλα αυτά; Προφανώς και έτρωγε και μαγκιά του. Δεν ξέρω κανέναν να δουλεύει τσάμπα και το γεγονός ότι ο άνθρωπος -μέσα από τη μουσική βιομηχανία- επέλεξε σε ένα μεγάλο μέρος να ασχοληθεί με το Metal σημαίνει ότι είχε μια ροπή για να το κάνει αυτό, γούσταρε δηλαδή αυτή τη μουσική. Αλλιώς ειδικά την δεκαετία του 80 υπήρχαν πολύ πιο εύκολα καλλιτεχνικά background να στραφεί κανείς -και προφανώς να οικονομήσει και περισσότερα.

Ο Κουτουβός ήταν και δημοσιογράφος -είχε διατελέσει αρχισυντάκτης στο περιοδικό «Αγόρι» μεταξύ άλλων. Και από αυτήν την σκοπιά στα μάτια μου φαίνεται ακόμα και σήμερα κανονικός ηρωισμός να ξεκινήσεις μονάχος σου περιοδικό για Heavy Metal στην Ελλάδα του 1984, να γίνει όλο αυτό με δικιά σου πρωτοβουλία και να βγει το πρώτο τεύχος εξολοκλήρου από τα χέρια σου, ξαναλέω στην Ελλάδα -ας σκεφτούμε απλά το γενικό background-, του 1984 -ας κάνουμε focus στα μέσα της εποχής-. Νομίζω πως δεν το φορτώνεσαι όλο αυτό επειδή απλά θέλεις να βγάλεις μερικά λεφτά παραπάνω. Δεν ξέρω ίσως είμαι ρομαντικός.

Από διάφορες μπάντες / άτομα κατά καιρούς, έχει ακούστει γκρίνια / κράξιμο για Κουτουβό, υπάρχουν και δημοσιευμένα διάφορα από διάφορους και όποιος έχει αρχεία και τον ενδιαφέρει το θέμα ας ψάξει. Σίγουρα υπάρχουν και μελανές σελίδες στην πορεία του καθένα, και λάθη και εγωισμοί. Αυτά όμως δεν μειώνουν σε τίποτα την γενική του αξία και την προσφορά του.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Priamos »

Και μόνο που άκουγα την εκπομπή του στα 80ς, τη Rocka Rolla, που αν θυμάμαι καλά είχε σήμα το Ice Nine (του Satriani), θα τον θυμάμαι με συμπάθεια. Τώρα όπως λέει κι ο Count, όσοι εμπλέκονται στη σκηνή, τα λάθη τους περισσοτερο ή λιγότερο τα έχουν κάνει. Και ως γνωστόν το metal και ο θάνατος,στην τελική μας ενώνουν παρά τις όποιες διαφορές μας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 22:34 Δεν καταλαβαίνω δηλαδή φίλτατε Τσοβόλα τι ακριβώς εννοείς «Heavy metal στην Ελλάδα υπήρχε πριν ανακατευτεί με αυτό ο Κουτουβός και συνέχισε να υπάρχει και αφότου το παράτησε».
Σε λίγο θα λέγατε ότι χωρίς τον Κουτουβό δεν θα υπήρχαν μεταλλάδες στην Ελλάδα... έχουν γραφτεί τα απίστευτα, μέχρι και ότι όποιος έγινε μεταλλάς στα 80's (δεν με αφορά αλλά anyway) το οφείλει στον Κουτουβό...

Τώρα σε τσουβαλιάζω με άλλους, αλλά το μεσσιανικό πνεύμα που σας διακατέχει είναι περίπου το ίδιο...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 22:53
CountRaven έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 22:34 Δεν καταλαβαίνω δηλαδή φίλτατε Τσοβόλα τι ακριβώς εννοείς «Heavy metal στην Ελλάδα υπήρχε πριν ανακατευτεί με αυτό ο Κουτουβός και συνέχισε να υπάρχει και αφότου το παράτησε».
Σε λίγο θα λέγατε ότι χωρίς τον Κουτουβό δεν θα υπήρχαν μεταλλάδες στην Ελλάδα... έχουν γραφτεί τα απίστευτα, μέχρι και ότι όποιος έγινε μεταλλάς στα 80's (δεν με αφορά αλλά anyway) το οφείλει στον Κουτουβό...

Τώρα σε τσουβαλιάζω με άλλους, αλλά το μεσσιανικό πνεύμα που σας διακατέχει είναι περίπου το ίδιο...
Εγώ στα 80ς φίλε έπαιζα με κουβαδάκια και έτρωγα Φοφίκο. Το Μέταλ ήρθε πολύ μετά.

Διαβάζοντας και λίγη ιστορία όμως έμαθα να σέβομαι όσους πρόσφεραν -με αποδείξεις- κάτι σε αυτό.

Και ΟΚ απλά λέω ένα ευχαριστώ από αυτό το βήμα με αφορμή έναν θάνατο.

Nothing more than that in my case.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

μην ψάχνουμε καλά και σώνει γιά μεσσίες και φάρους
Δεν ξέρω αν από αυτό το νήμα προκύπτει κάποια ροπή αγιοποίησης. Τουλάχιστον όχι από την πλευρά μου. Ένα παρόμοιο κείμενο θα μπορούσα να γράψω για τον οποιοδήποτε είχε προσφέρει κάτι για το Metal την οποιαδήποτε εποχή. Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα πράγματα που έκανε και καλώς ή κακώς άφησαν το στίγμα τους.

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν το κίνητρο ήταν μονάχα οικονομικό, πάντως όπως λέει και ο Vic εκ του αποτελέσματος φαίνεται πως ο άνθρωπος έκανε πολλά παραπάνω από ότι ένα απλό στέλεχος σε μια δισκογραφική. Το έκανε για την καύλα ή για την κόνομα ή εν τέλη και για τα δύο; Δεν γνωρίζω. Το αποτέλεσμα όμως έμεινε.

Α και μιας και λέτε για Liege Lord και Manilla. Αν θυμάμαι καλά το πρώτο τεύχος του Heavy Metal είχε μεταφρασμένη κριτική Warlord - Deliver Us στην οποία δεν πλέκετε και το εγκώμιο της κυκλοφορίας - ούτε όμως γίνεται και βαρβάτο θάψιμο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:15 Πολύ σίγουρος είσαι για αυτό πάντως. Ότι του ανέθεσε ας πούμε η EMI να κάνει γνωστό το heavy metal στην Ελλάδα και αυτός είπε ξέρω γω "μάλιστα". Αυτό το ξέρεις εσύ πρώτο χέρι; Δηλαδή το να επέλεξε αυτός να σπρώξει αυτό το ρεπερτόριο επειδή το γουστάρει δεν παίζει; Και επαναλαμβάνω, και άλλοι δουλεύανε για εταιρείες, δεν φτάσανε να ανοίγουν περιοδικά, να κάνουν εκπομπές και να γράφουν δεκάδες κριτικές κλπ.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα ρεύμα αντιπάθειας στον μακαρίτη με την ιστορία των Spitfire και επειδή χάθηκε από την σκηνή ("ποντικός που εγκατέλειψε το καράβι" θυμάμαι μια έκφραση στα early 90s τότε) - αλλά νομίζω ότι αυτά δεν ακυρώνουν αυτά που έκανε και μου βγάζουν και ένα ρεβιζιονισμό ανάλογο του "δεν κάνανε και τίποτα σπουδαίο οι Metallica με το Kill Em All".

Τέσπα, εγώ δεν τον γνώρισα ποτέ, έχω αποκλειστικά εικόνα από το Αγόρι/Χάμερ/ραδιόφωνο και κάτι συνεντεύξεις και από εκεί και πέρα κουτσομπολιά. Προφανώς αν ήμουν στην θέση αυτών που την ήπιανε να έλεγα άλλα τώρα - αλλά δεν αλλάζει νομίζω αυτό κάτι ως προς την προσφορά του.
εσύ το λες προσφορά, εγώ το λέω μισθωτή υπηρεσία. γούσταρε? σαφώς. αυτό τον κάνει καλό ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
αν ήταν φανζινάς και χρειαζόταν να πληρώσει από την τσέπη του γιά να κυκλοφορήσει περιοδικά και συλλογές (καλή ώρα όπως ο Κώστας ο Κουσιουρής του Hellenic Forces) τότε θα μπορούσαμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μετρήσουμε πάθος και προσφορά
και γω αν δούλευα στην ΕΜΙ και μου λέγανε έχουμε ΑΥΤΑ τα συγκεκριμένα που πρέπει να προωθήσουμε γιατί πρέπει να ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ, πιθανότατα τις ίδιες συλλογές θα συνέθετα. διότι τις συνέθεσε, δεν τις κυκλοφόρησε. το ότι είχε επαφή με το χώρο και τη μουσική, ακόμα καλύτερα διότι δουλεύει γιά σένα κάποιος που το'χει!
δεν ξέρω αν ακούγομαι κάπως, ξαναλέω δεν έζησα ΚΑΘΟΛΟΥ την εποχή του και αν τον διάβαζα στο Αγόρι (ήμουν φανατικός) θα το έκανα χωρίς να το ξέρω. αλλά υπάρχουν άτομα στο χώρο που έδρασαν (και δρουν) χωρίς να πάρουν σεντ πίσω. και δυστυχώς δεν γίνεται να μην κάνω τις συγκρίσεις. ο μακαρίτης είχε πίσω του τις πλάτες της Νο 1 πολυεθνικής! ήταν καλός σε αυτό που έκανε οπότε το γλυκό έδεσε! όταν σταμάτησε να έχει αυτές τις πλάτες απλά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από τη φάση και πήγε σε άλλους χώρους!
περιοδικό ΔΕΝ άνοιξε, πήγε σε εκδότη με επαγγελματική πρόταση και ανέλαβε την αρχισυνταξία. αν το περιοδικό δεν πουλούσε, ο Γκρίτζαλης θα του έβαζε λουκέτο με συνοπτικές διαδικασίες.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 21 Απρ 2018, 20:04
Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:15 Πολύ σίγουρος είσαι για αυτό πάντως. Ότι του ανέθεσε ας πούμε η EMI να κάνει γνωστό το heavy metal στην Ελλάδα και αυτός είπε ξέρω γω "μάλιστα". Αυτό το ξέρεις εσύ πρώτο χέρι; Δηλαδή το να επέλεξε αυτός να σπρώξει αυτό το ρεπερτόριο επειδή το γουστάρει δεν παίζει; Και επαναλαμβάνω, και άλλοι δουλεύανε για εταιρείες, δεν φτάσανε να ανοίγουν περιοδικά, να κάνουν εκπομπές και να γράφουν δεκάδες κριτικές κλπ.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα ρεύμα αντιπάθειας στον μακαρίτη με την ιστορία των Spitfire και επειδή χάθηκε από την σκηνή ("ποντικός που εγκατέλειψε το καράβι" θυμάμαι μια έκφραση στα early 90s τότε) - αλλά νομίζω ότι αυτά δεν ακυρώνουν αυτά που έκανε και μου βγάζουν και ένα ρεβιζιονισμό ανάλογο του "δεν κάνανε και τίποτα σπουδαίο οι Metallica με το Kill Em All".

Τέσπα, εγώ δεν τον γνώρισα ποτέ, έχω αποκλειστικά εικόνα από το Αγόρι/Χάμερ/ραδιόφωνο και κάτι συνεντεύξεις και από εκεί και πέρα κουτσομπολιά. Προφανώς αν ήμουν στην θέση αυτών που την ήπιανε να έλεγα άλλα τώρα - αλλά δεν αλλάζει νομίζω αυτό κάτι ως προς την προσφορά του.
εσύ το λες προσφορά, εγώ το λέω μισθωτή υπηρεσία. γούσταρε? σαφώς. αυτό τον κάνει καλό ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
αν ήταν φανζινάς και χρειαζόταν να πληρώσει από την τσέπη του γιά να κυκλοφορήσει περιοδικά και συλλογές (καλή ώρα όπως ο Κώστας ο Κουσιουρής του Hellenic Forces) τότε θα μπορούσαμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μετρήσουμε πάθος και προσφορά
και γω αν δούλευα στην ΕΜΙ και μου λέγανε έχουμε ΑΥΤΑ τα συγκεκριμένα που πρέπει να προωθήσουμε γιατί πρέπει να ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ, πιθανότατα τις ίδιες συλλογές θα συνέθετα. διότι τις συνέθεσε, δεν τις κυκλοφόρησε. το ότι είχε επαφή με το χώρο και τη μουσική, ακόμα καλύτερα διότι δουλεύει γιά σένα κάποιος που το'χει!
δεν ξέρω αν ακούγομαι κάπως, ξαναλέω δεν έζησα ΚΑΘΟΛΟΥ την εποχή του και αν τον διάβαζα στο Αγόρι (ήμουν φανατικός) θα το έκανα χωρίς να το ξέρω. αλλά υπάρχουν άτομα στο χώρο που έδρασαν (και δρουν) χωρίς να πάρουν σεντ πίσω. και δυστυχώς δεν γίνεται να μην κάνω τις συγκρίσεις. ο μακαρίτης είχε πίσω του τις πλάτες της Νο 1 πολυεθνικής! ήταν καλός σε αυτό που έκανε οπότε το γλυκό έδεσε! όταν σταμάτησε να έχει αυτές τις πλάτες απλά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από τη φάση και πήγε σε άλλους χώρους!
περιοδικό ΔΕΝ άνοιξε, πήγε σε εκδότη με επαγγελματική πρόταση και ανέλαβε την αρχισυνταξία. αν το περιοδικό δεν πουλούσε, ο Γκρίτζαλης θα του έβαζε λουκέτο με συνοπτικές διαδικασίες.
Μπορούμε να κρίνουμε μονάχα από το αποτέλεσμα. Δεν μπορούμε να μιλήσουμε ούτε για προθέσεις, ούτε για κάτι άλλο.

Και το αποτέλεσμα πιο ήταν; Έγιναν κάποια πράγματα που είχαν την σφραγίδα του, πράγματα σημαντικά για το Metal που γουστάρουμε σε μια εποχή πρωτόγονη για την φάση και αυτό δεν τίθεται υπό αμφισβήτηση.

Από εκεί και πέρα αν τα έκανε όλα αυτά από ένα επαγγελματικό πόστο, αν επέλεξε να αποσυρθεί ή να αλλάξει πορεία, αυτά δεν μειώνουν στα μάτια τα δικά μου, την αξία των γεγονότων / πεπραγμένων που ανέφερα.

Στο κάτω κάτω της γραφής είναι πιο τίμιο να πεις - αλλάζω πόστο γιατί θέλω να οικονομήσω, παρά να τα τσεπώνεις πουλώντας τρουίλα όπως κάνουν κάποιοι σήμερα. Λέω εγώ τώρα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

CountRaven έγραψε: Σάβ 21 Απρ 2018, 20:39 Στο κάτω κάτω της γραφής είναι πιο τίμιο να πεις - αλλάζω πόστο γιατί θέλω να οικονομήσω, παρά να τα τσεπώνεις πουλώντας τρουίλα όπως κάνουν κάποιοι σήμερα. Λέω εγώ τώρα!
το δίκιο σου βουνό, συμφωνώ απόλυτα
το αποτέλεσμα όμως εγώ προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να το απομονώσω από όλους τους υπόλοιπους παράγοντες γιατί το κίνητρο παίζει μεγάλο ρόλο
πως να το κάνουμε, είναι αλλιώς να παράξεις κάτι στα πλαίσια της επαγγελματικής σου ιδιότητας και αλλιώς με ανιδιοτελή συνεισφορά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από rbrigade »

Ξέρει κανένας Κουτουβικά παρασκήνια εποχής 89-90 τότε που έπαιξε η φάση με το όνομα της μπάντας; Ο Λογγινίδης κατηγορεί ευθέως την εταιρεία (άρα τον Κουτουβό; Στο documentary του Die Fighting δεν τον κατονομάζει) ότι παραπλάνησε και ψάρωσε την μπάντα ότι τα δικαιώματα του ονόματος ανήκουν στην εταιρεία και δεν μπορεί να το χρησιμοποιεί η μπάντα χωρίς την έγκρισή της.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από rbrigade »

Και γιατί το θίγω... Επειδή αν ισχύει το θεωρώ άκρως ανήθικη συμπεριφορά. Και ξεφεύγει τελείως από τα πλαίσια της συζήτησης περί προσφοράς του Κουτουβού και αν η προσφορά αυτή ήταν κάτι ξεχωριστό ή προέκυψε απλά στα πλαίσια της επαγγελματικής του δραστηριότητας... Εδώ μιλάμε για κανονικό ρίξιμο αν αληθεύουν οι κατηγορίες του Λογγινίδη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”