RUNAWAY - Same (ProgAOR Records)

Ανακοινώσεις, σχολιασμός κλπ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RUNAWAY - Same (ProgAOR Records)

Δημοσίευση από CountRaven »

RUNAWAY - Runaway (ProgAor Records)

20 χρόνια μετά την ηχογράφηση του, κυκλοφορεί πλέον επίσημα, το ομώνυμο άλμπουμ των Βέλγων Runaway. 1998 και η μπάντα το μοιράζει σε CD-r στις συναυλίες της και μόνο. Το σχήμα είχε ξεκινήσει την πορεία του 3 χρόνια αργότερα -με μέλη από τους επίσης Βέλγους Shannah στην σύνθεσή του-.

Το υλικό που θα ακούσουμε εδώ είναι αρκετά αξιόλογο, είναι γεγονός πως όσοι είχαν μέσα στα χρόνια μια κάποια επαφή με το υλικό των Βέλγων -ξέροντας την ιστορία με το CD-r- πάντα απορούσαν γιατί δεν γίνεται μια επίσημη κοπή. Εν τέλη συνέβη.

Καλοπαιγμένο και εξαιρετικά εκφραστικό για το ύφος του, AOR / μελωδικό Hard Rock θα ακούσουμε εδώ, το οποίο άνετα θα χαρακτήριζα ως μια λίγο πιο soft εκδοχή των Tyketto. Η φωνή του Dave Warlet ξεχωρίζει και ελίσσεται εξαιρετικά άνετα, πάνω από καλοπαιγμένα καθαριστικά θέματα που είναι και η βάση του υλικού.

Τα πλήκτρα χρωματίζουν όμορφα το σύνολο, υπάρχουν μάλιστα και παγανιστικές μελωδίες οι οποίες κάποιες φορές χτίζουν την βάση του υλικού -όπως στο "Look At yourself" για παράδειγμα-.

Η μπάντα φροντίζει να κορυφώνει τα κομμάτια της με χαρακτηριστικά ρεφρέν που μπορείς άνετα να σιγοτραγουδήσεις.

Ξέρω ότι πολύ εκεί έξω ψοφάτε για Obscure AOR υλικό και ξέρω ότι το CD-r των Runaway το έχετε κουβεντιάσει αρκετές φορές. Να το λοιπόν όπως το αξίζει. Γιατί καλή η obscurίλα -στηρίζω- αλλά να έχουμε και καλή μουσική, και στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτός ο εξαιρετικός συνδικαλισμός Tyketto και Boulevard, εμένα προσωπικά μου κάνει!

https://metalinvader.net/el/runaway-runaway/

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RUNAWAY - Same (ProgAOR Records)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δε μπορώ να πω πως μου είπε κάτι το κομμάτι
σαν Thin Lizzy meets Vandenberg, το σόλο ήταν αλλού για αλλού και τα δεύτερα ακούγονται παράταιρα σε σημεία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

RUNAWAY - Same (ProgAOR Records)

Δημοσίευση από rbrigade »

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις, και γω δεν εντυπωσιάστηκα, ούτε παιχτικά ούτε συνθετικά. Απορώ που κάτσανε να το κυκλοφορήσουνε, ο συνδυασμός Βέλγιο-1998 είναι εγγύηση εμπορικής αποτυχίας. Και σε blog να το έβλεπα για κατέβασμα μπορεί να το προσπερνούσα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “AOR/Rock Κυκλοφορίες”