STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Μόνο ποιοτικά obscure AOR releases με την φροντίδα του forgotten-lak.net
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα


Η Steelheart επανακυκλοφορεί το υλικό των θεών STRATEGY.

Τα 4 demos που έκανε η μπάντα από το 87 ως το 91, όλα σε ένα CD.

Έτσι για να θυμόμαστε πως όταν οι Βρετανοί αποφασίζουν να παίξουν Melidic Rock / AOR, φτάνουν απλά σε κορυφαία επίπεδα.

Μιλάμε για υλικό κλάσης Α.

Παρακαλώ οι κύριοι @Paul_Tziomakis & @aorpanos72 να τοποθετηθούν άμεσα μαζί φυσικά με @Grin.
STEELHEART Records is really happy to announce the release of the Scottish AOR/Melodic Rock band STRATEGY for its appreciated “Lost UK Jewels” Series.

The album will be called “Secrets” and it will contain 10 tracks taken off the four demos that the band recorded in the 1987-1991 timeframe.

The CD features three different singers, Ray Wilson (1987), Richard Malcomson (1988-1989) and Yvonne Morrison (1990).

References to their music go from FM, Heartland and Strangeways (1987-1989) to Saraya, Heart and Robin Beck (1990).

All the tracks have been remastered from the band’s master tapes, and the Cd will feature the usual full-color 16 pages booklet with tons of pics, flyers, memorabilia and the story of the band told by Rob “AOR master” Evans.

Release-date: October 2022
And here is STRATEGY!

After several months of discussions with the band and researches of the original material (tapes and pics), we finally have in our hands this real jewel.

UK melodic rock a la Strangeways, Heartland, FM.

500 copies limited edition.



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από Grin »

Πολύ καθαρή παραγωγή για demo της συγκεκριμένης σειράς. Φωνητικά όντως , μια μικρή και αγνωστη Saraya... Διαφαίνεται διαμαντάκι.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Περιμένω να το ακούσω όλο...όταν βγεί και "επίσημα".
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Η κόπια μου είναι καθ' οδόν. Έχοντας ακούσει το demo του '90 που έχει ανεβάσει ο φίλος μου ο Edwin, ξέρω τι να περιμένω. Η μουσική των Strategy είναι female-fronted μελωδικό ροκ που απευθύνεται σε φανς συγκροτημάτων ανάλογου ύφους όπως The Storm (Kristina Nichols), VXN και Devay.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Paul_Tziomakis έγραψε: Πέμ 03 Νοέμ 2022, 23:18 Η κόπια μου είναι καθ' οδόν. Έχοντας ακούσει το demo του '90 που έχει ανεβάσει ο φίλος μου ο Edwin, ξέρω τι να περιμένω. Η μουσική των Strategy είναι female-fronted μελωδικό ροκ που απευθύνεται σε φανς συγκροτημάτων ανάλογου ύφους όπως The Storm (Kristina Nichols), VXN και Devay.
@SifiSMelodicRock τσέκαρε!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Λοιπόν μετά από καιρό...θα πω την άποψη μου καθώς το άκουσα ολόκληρο. Πολύ καλή δουλειά...αλλά όχι στο επίπεδο των καλών βρετανικών μπαντων που έγιναν διάσημοι. Προσπαθούν αλλά στα περισσότερα κομμάτια τους λείπει το ρεφρέν που θα σε στείλει... στο περίπτερο να πάρεις ότι αλκοόλ έχει και βαστάει η τσέπη σου.
Τα καλύτερά τραγούδια είναι. "Homebound Sound", "Carrie Ann (AOR διαμάντι βγαλμένο από την φαρέτρα των Journey με λίγο FM)".
"Cry Wolf" με την εισαγωγή πλήκτρων αλά Street Girl" (μόνο που των δικό μας είναι 3 φορές καλύτερο κομμάτι και με καλύτερο τραγουδιστή). H βρετανική keyboard driven melodic Ροκια "One More Lie (θυμίζει κατι μεταξυ Virginia Wolf και Night Ranger)
Τώρα τα κομμάτια με τα γυναικεία φωνητικά ...είναι πιο "Αμερικάνικα "
Με αγαπημένα τα Floodside και It Must Be Love. Γενικά τα τραγούδια με τα ανδρικά φωνητικά μου άρεσαν περισσότερο...αλλά ο τραγουδιστής είναι μέτριος.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Πέμ 11 Μάιος 2023, 11:44 Λοιπόν μετά από καιρό...θα πω την άποψη μου καθώς το άκουσα ολόκληρο. Πολύ καλή δουλειά...αλλά όχι στο επίπεδο των καλών βρετανικών μπαντων που έγιναν διάσημοι. Προσπαθούν αλλά στα περισσότερα κομμάτια τους λείπει το ρεφρέν που θα σε στείλει... στο περίπτερο να πάρεις ότι αλκοόλ έχει και βαστάει η τσέπη σου.
Τα καλύτερά τραγούδια είναι. "Homebound Sound", "Carrie Ann (AOR διαμάντι βγαλμένο από την φαρέτρα των Journey με λίγο FM)".
"Cry Wolf" με την εισαγωγή πλήκτρων αλά Street Girl" (μόνο που των δικό μας είναι 3 φορές καλύτερο κομμάτι και με καλύτερο τραγουδιστή). H βρετανική keyboard driven melodic Ροκια "One More Lie (θυμίζει κατι μεταξυ Virginia Wolf και Night Ranger)
Τώρα τα κομμάτια με τα γυναικεία φωνητικά ...είναι πιο "Αμερικάνικα "
Με αγαπημένα τα Floodside και It Must Be Love. Γενικά τα τραγούδια με τα ανδρικά φωνητικά μου άρεσαν περισσότερο...αλλά ο τραγουδιστής είναι μέτριος.
Κάβα απευθείας, ποιο περίπτερο; Χαχα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

@SifiSMelodicRock τσέκαρε!
Tο έχω τσεκάρει ήδη το δισκάκι αλάνια μου καθώς είμαι φανατικός λάτρης της σειράς "The Lost Uk Jewels"

Για μενα είναι πολύ δυνατό το δισκάκι στο μόνο που υστέρει κλασσικά είναι στο κομμάτι της παραγωγής αλλά οκ είναι χαρακτηριστικό ιδίωμα γκρουπ που έμειναν στην απέξω να υστερούν στις παραγωγές ,κατά τα υπόλοιπα ο φίλος μου ο Πανάρας τα λέει πολύ σωστά
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Η μουσική των Strategy είναι female-fronted μελωδικό ροκ που απευθύνεται σε φανς συγκροτημάτων ανάλογου ύφους όπως The Storm (Kristina Nichols), VXN και Devay.
Σαν και τις αφεντιές μας δηλαδή που καίμε φλάτζες με Female Fronted Aor και Hard Rock φυσικά φυσικά.. ;)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STRATEGY (UK) - Secrets (Reissue 2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

SifiSMelodicRock έγραψε: Πέμ 11 Μάιος 2023, 18:29
@SifiSMelodicRock τσέκαρε!
Tο έχω τσεκάρει ήδη το δισκάκι αλάνια μου καθώς είμαι φανατικός λάτρης της σειράς "The Lost Uk Jewels"

Για μενα είναι πολύ δυνατό το δισκάκι στο μόνο που υστέρει κλασσικά είναι στο κομμάτι της παραγωγής αλλά οκ είναι χαρακτηριστικό ιδίωμα γκρουπ που έμειναν στην απέξω να υστερούν στις παραγωγές ,κατά τα υπόλοιπα ο φίλος μου ο Πανάρας τα λέει πολύ σωστά
Πρέπει να ανοιχτούν μαζικά τόπικς με υλικό Steelheart Records. Ειδικά στο κομμάτι των χαμένων jewels υπάρχει πολύ ψωμί. Κάποια έχω ανοίξει. Πράξτε ανάλογα οι ειδήμονες και θα σιγοντάρω και εγώ εννοείται.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Obscure AOR Diamonds”