ARENA - Double Vision

What goes around comes around.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από CountRaven »

Έρχεται το νέο άλμπουμ των θεών ARENA

Σώθηκε στην δημοσιότητα εξώφυλλο και tracklist! Οι ARENA επιστρέφουν και φυσικά γουστάρουμε! Το άλμπουμ κυκλοφορεί επίσημα στις 25/5/2018.

Εικόνα

Double Vision Track List

1. Zhivago Wolf
2. The Mirror Lies
3. Scars
4. Paradise of Thieves
5. Red Eyes
6. Poisoned
7. The Legend of Elijah Shade

Παίζει και pre order - http://www.arenaband.co.uk/double-vision-album-cover/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

αναμένουμε με αγωνία και υψηλές προσδοκίες! το εξώφυλλο δημιουργεί θετικές εντυπώσεις - στραβώστε μας με double vision!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από theBox »

Zhivago Wolf = Ανδρεας Παπανδρέου?

Το εξώφυλλο με έσκιαξε λιγάκι. Θα ακουστει προφανώς, αν και οι κυκλοφορίες τους μετά το Immorta δεν μου έχουν κάνει κλικ να πω την αλήθεια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τετ 07 Μαρ 2018, 07:07 Zhivago Wolf = Ανδρεας Παπανδρέου?
Λολ
Το εξώφυλλο με έσκιαξε λιγάκι. Θα ακουστει προφανώς, αν και οι κυκλοφορίες τους μετά το Immorta δεν μου έχουν κάνει κλικ να πω την αλήθεια.
Εγώ πάλι μπορώ να πω πως εντοπίζω σταθερή ποιότητα σε υλικό ARENA. Γεγονός που με κάνει να έχω μεγάλες προσδοκίες για το άλμπουμ. Επίσης με το δικό μου μυαλό έφτιαξα σκηνικό για τίτλο άτυπο tribute σε late 70s Foreigner, ο τότε ήχος των οποίων -δηλαδή αυτό το κράμα Hard, Pomp και Prog Rock-, είναι βασική επιρροή για όλο το Neo Progressive κίνημα. Ο rbrigade διαφωνεί μάλλον με το παραπάνω οπότε μας βλέπω να ανοίγουμε άλλο τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 05:55 -δηλαδή αυτό το κράμα Hard, Pomp και Prog Rock-, είναι βασική επιρροή για όλο το Neo Progressive κίνημα. Ο rbrigade διαφωνεί μάλλον με το παραπάνω οπότε μας βλέπω να ανοίγουμε άλλο τόπικ.
Ακόμα περιμένω να ανοιχτει αυτο το ultimate hard/pomp/prog late 70's early 80's topic για να μορφωθω κι εγω πάνω στο θέμα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

το άλμπουμ κατέφτασε. ξεκινάνε οι ακροάσεις και επανερχόμαστε!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πες τίποτα γιά το λάηβ, ποιοι ήσασταν? εσύ, ο σωκράτης, ο νόλαν και ο τεντ λέοναρντ?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

χαχαχα ο Ted Leonard που κολάει;;;
Το live ηταν sold out και απολίγο θα έμενα απ εξω σαν ηλίθιος γιατί όταν κοίταξα πριν μερικές βδομάδες τα εισητήρια είχαν ήδη φύγει, ευτυχώς κατάφερα βρήκα άκρη και μπήκα. (οκ το venue ηταν μικρό, μια τρύπα με 300 περίπου χωρητικότητα.)
Δεν υπήρχε support, οι arena επαιξαν 2 ωρες. Την 1η ώρα έπαιξαν όλο το The Visitor (ιστορικό arena album) για το 20ό anniversary και την 2η διάφορα άλλα κομμάτια, παλιά και νέα. Ο ήχος ηταν κρύσταλλο, η απόδοση πραγματικά αψεγάδιαστη, ο τραγουδιστής σε κλασσική arena φάση άλλαζε κάποια props ανάλογα με το κομμάτι προσθέτοντας στην ατμόσφαιρα ενώ 2-3 φορές ο Nolan αλλά και η υπόλοιπη μπάντα μίλησε στο κοινό δίνοντας πληροφορίες για κομμάτια ή κάνωντας πετυχημένα αστειάκια.
Υποδειγμάτικό live για άλλη μια φορά, γενικά αυτού του είδους οι prog μπάντες έχουν ψηλά στάνταρντς και πάντα αποδίδουν όπως πρέπει
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Oliver Wakeman ήθελα να γράψω χαχαχα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω να ακούσω το άλμπουμ μια δυο φορές ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, πάντως πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές, ειδικά από την μέση και μετά, ο δίσκος απογειώνεται.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από Zippo190 »

το εξώφυλλο είναι για το πέος πάντως, Σαν να βλέπω τον νεο-στελεχάρα εταιρίας πληροφορικής εις διπλούν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Το prog δεν είναι το πρώτο ιδίωμα που θα αναζητήσω προς ακρόαση και γι αυτό με την πρώτη ακρόαση δεν μου είπε τίποτα. Με τη δεύτερη "βγήκαν" κάποια πράγματα και μετά από αρκετές ακροάσεις μπορώ να πω πως είναι εξαιρετικός. Τι γαμάτο αυτό το Paradise of Thieves !!!
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARENA - Double Vision

Δημοσίευση από CountRaven »

giannis.pantazis έγραψε: Κυρ 08 Ιούλ 2018, 22:36 Το prog δεν είναι το πρώτο ιδίωμα που θα αναζητήσω προς ακρόαση και γι αυτό με την πρώτη ακρόαση δεν μου είπε τίποτα. Με τη δεύτερη "βγήκαν" κάποια πράγματα και μετά από αρκετές ακροάσεις μπορώ να πω πως είναι εξαιρετικός. Τι γαμάτο αυτό το Paradise of Thieves !!!
Ομολογώ πως και εγώ άρχισα να νιώθω με το άλμπουμ μετά από κάποιες ακροάσεις. Όταν όμως συντονιστηκα, παραδέχομαι πως... κολλγσα. Θα είναι σε ψηλή θέση στη λίστα της χρονιάς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυκλοφορίες & Επανακυκλοφορίες”