LUCIFER - Lucifer II

What goes around comes around.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Οι Lucifer δημιουργήθηκαν από τις στάχτες των The Oath και δεν μπορώ να πω ότι το ντεμπούτο τους του 2015 με είχε ενθουσιάσει και πολύ. Πρέπει δε να αναφέρω ότι και στις 2 περιπτώσεις -The Oath, Lucifer- είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για σχήματα που απλά εκμεταλλεύονται το hype με την occult rock 70ς αναβίωση -με την σχετική τραγουδίστρια για μπροστιάρισα-, άντε να δεχτώ πως οι The Oath φλέρταραν λίγο παραπάνω με το Heavy Metal.

Το πνευματικό παιδί της Johanna Sadonis όμως επιστρέφει με δεύτερο άλμπουμ. Ναι στους Lucifer αναφέρομαι και ναι η συγκεκριμένη δεσποινίς φεύγοντας από τους The Oath, έφτιαξε τους Lucifer.

Χωρίς να πω ότι έχω πάθει και καμιά χοντρή πλάκα με το Lucifer II, πρέπει να πω ότι του οφείλω μερικές ακροάσεις ακόμα αλλά και ότι περιέχει το καλύτερο retro revival άσμα που άκουσα τελευταία.



Έχοντας λιώσει τα άλμπουμ των Sabbath Assembly, Blood Ceremony, Totem, Jex Thoth, The Devils Blood -φυσικά- και ένα σωρό ακόμα του είδους, μπορώ να πω πως οι Lucifer παραμένουν κάπως απαίδευτοι μουσικά παίζοντας τυπικό 70ς Heavy Rock χωρίς να αγγίζουν υψηλά standards των παραπάνω -και άλλων- σχημάτων της φάσης. επειδή όμως αυτή την άποψη την είχα με το πρώτο κυρίως άλμπουμ, επειδή με το Dreamer κόλλησα άσχημα και επειδή το ΙΙ ακόμα το ακούω επιφυλάσσομαι για μερικά παραπάνω details για τις ενδεχόμενες διαφορές ή και βελτιώσεις σε σχέση με ντεμπούτο.

Πάντως εντάξει στο φαίνεσθαι ποντάρουν πολύ το καταλάβαμε -ειδικά η Johanna εμφανίζεται ως νέα Jinx Dawson (εξαιτίας του look)-. Αλλά ΟΚ.... κάπου το χάνουν ίσως, or it is just me.... Κάτι φώτος τώρα σε μηχανές πχ. μου χαλάνε την occultίλα. Κάντε το σωστά μάγκες.

Εικόνα
NO GO #1

Εικόνα
NO GO #2
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Zippo190 »

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής: θεωρώ ότι μεγάλο μέρος της σκηνής αυτής βασίζεται στο 70's hype και όχι στην μουσική η οποία τις περισσότερες φορές είναι leftovers των μπαντών που διασκέυαζαν Black Sabbath σε παιδικά πάρτυ στα 70΄ς. Θα ρίξω μια αυτά αλλά με πολύ χαμηλό ταβάνι. Χώρια που η ενασχόληση των τυπάλδων αυτών με το occult είναι γελοία: όταν κάποιοι λιώναμε με "Devil rides out" και "Devil's rain" βιντεοκασέτες γατάκια σαν την Dawson και την Sadonis ψάχνανε γόβα για να βάλουν στον Μαζωνάκη.

Εν ολίγοις αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει όλους είναι αν έπεσε λασπομαχία μεταξύ Sadonis και Olsson όταν διέλυσαν οι The Oath.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

όταν κάποιοι λιώναμε με "Devil rides out" και "Devil's rain" βιντεοκασέτες γατάκια σαν την Dawson και την Sadonis ψάχνανε γόβα για να βάλουν στον Μαζωνάκη.
Κλείστε το Internet τώρα. Καταργείστε την τεχνολογία, επιστροφή σε εποχή ατμού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

θεωρώ ότι μεγάλο μέρος της σκηνής αυτής βασίζεται στο 70's hype και όχι στην μουσική η οποία τις περισσότερες φορές είναι leftovers των μπαντών που διασκέυαζαν Black Sabbath σε παιδικά πάρτυ στα 70΄ς.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Και ούτε είναι δεδομένο πως οι Χ retro revival μπάντα έχει σαν αφετηρία τους Sabbath ή τέλος πάντων leftovers αυτών. Ειδικά για τις μπάντες που ανέφερα η επιροές είναι πολλές και πλουσιότερες και μην σου πω ότι Sabbath δεν θα βρεις σχεδόν πουθενά. Στις κιθάρες των Lucifer από την άλλη ναι θα βρεις. Με μια εντελώς απαίδευτη και βαρετή προσέγγιση όμως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

Εν ολίγοις αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει όλους είναι αν έπεσε λασπομαχία μεταξύ Sadonis και Olsson όταν διέλυσαν οι The Oath.
Έτσι, αυτά είναι τα κανονικά θέματα, τι επιρροές κτλ μου λες εσύ τώρα. Χαχα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 13:49
θεωρώ ότι μεγάλο μέρος της σκηνής αυτής βασίζεται στο 70's hype και όχι στην μουσική η οποία τις περισσότερες φορές είναι leftovers των μπαντών που διασκέυαζαν Black Sabbath σε παιδικά πάρτυ στα 70΄ς.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Και ούτε είναι δεδομένο πως οι Χ retro revival μπάντα έχει σαν αφετηρία τους Sabbath ή τέλος πάντων leftovers αυτών. Ειδικά για τις μπάντες που ανέφερα η επιροές είναι πολλές και πλουσιότερες και μην σου πω ότι Sabbath δεν θα βρεις σχεδόν πουθενά. Στις κιθάρες των Lucifer από την άλλη ναι θα βρεις. Με μια εντελώς απαίδευτη και βαρετή προσέγγιση όμως.
και εδώ έρχεσαι κάπου στα λόγια μου: αρκετοί ουσιαστικα πιθηκίζουν και αυτό συμβαίνει με όλες τις "ρετρό" σκηνές: και την 80ς metal, pop, 70's rock κ.α. Σαν ακούσματα είναι ωραία αλλά πολλές φορές η προσπάθεια για επιτήδευση υπερνικά κάθε μουσική πρόταση: σαν να περιορίζουν τους εαυτούς τους προσπαθώντας με το "έτσι θέλω" να πλασαριστούν για κάτι.

Υ.Γ. υπάρχουν ξεχεστηκές δηλώσεις για την διάλυση των The Oath, έχει ζουμί το πράμα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

Υ.Γ. υπάρχουν ξεχεστηκές δηλώσεις για την διάλυση των The Oath, έχει ζουμί το πράμα;
Το ζήτημα είναι να υπάρχει καμιά sextape, πριν η μετά τη λασπομαχία. Για τις δηλώσεις ποιος χέστηκε.

υγ. Seriously now: Δεν ξέρω, ας το ψάξουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Xstroyer »

Νομίζω πως οι Black Sabbath είναι βασική επιρροή και άκουσμα για τη συντριπτική πλειοψηφία του occult και retro κινήματος που καλύπτεται από metal Τύπο και κοινό. Υπάρχουν και άλλες retro μπάντες με τις οποίες δεν ασχολείται ο μέσος μεταλλάς και ο Τύπος και κάποιες από αυτές όντως ίσως να έχουν λιγότερες Sabbath επιρροές. Sabbath επιρροή δεν είναι μόνο το "Iron Man", αλλά και τα heavy prog μονοπάτια του "Sabbath Bloody Sabbath" το πολυποίκιλο "Sabotage" και άλλα πολλά. Εγώ τουλάχιστον, τους "ακούω" σχεδόν σε όλες αυτές τις μπάντες και τους αντιλαμβάνομαι ξεκάθαρα ως επιρροή και άκουσμα των νέων μουσικών.

Αντίθετα, δεν ακούω σχεδόν πουθενά Coven και το ανάλαφρο ροκάκι τους (ούτε καν hard) και μάλλον η όποια επιρροή τους έχει να κάνει με image και μόνο.

Επίσης, ακούω και πολύ Blue Oyster Cult σε παρόμοιες μπάντες, αλλά όχι στον μεγάλο βαθμό που αναφέρονται ως επιρροή ή άκουσμα. Εδώ βρίσκω λίγη υπερβολή. Από την άλλη, το κατανοώ σαν όνομα, αφού είναι το αντίστοιχο "Queensryche" για το US heavy power metal, που τους αναφέρουν ΠΑΝΤΟΥ ακόμα και αν δεν έχουν σχέση.

Το Lucifer II το βρήκα συμπαθητικό, αλλά αν είχε αντρικά φωνητικά, μάλλον θα πέρναγε απαρατήρητο. Φυσικά, δίνει εξτρα credits δημοτικότητας και η παρουσία του Nicke στη μπάντα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 16:48
Επίσης, ακούω και πολύ Blue Oyster Cult σε παρόμοιες μπάντες, αλλά όχι στον μεγάλο βαθμό που αναφέρονται ως επιρροή ή άκουσμα. Εδώ βρίσκω λίγη υπερβολή. Από την άλλη, το κατανοώ σαν όνομα, αφού είναι το αντίστοιχο "Queensryche" για το US heavy power metal, που τους αναφέρουν ΠΑΝΤΟΥ ακόμα και αν δεν έχουν σχέση.
BOC παρουσία είναι ελάχιστη τόσο αισθητικά όσο και συνθετικά...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 16:48 Νομίζω πως οι Black Sabbath είναι βασική επιρροή και άκουσμα για τη συντριπτική πλειοψηφία του occult και retro κινήματος που καλύπτεται από metal Τύπο και κοινό. Υπάρχουν και άλλες retro μπάντες με τις οποίες δεν ασχολείται ο μέσος μεταλλάς και ο Τύπος και κάποιες από αυτές όντως ίσως να έχουν λιγότερες Sabbath επιρροές. Sabbath επιρροή δεν είναι μόνο το "Iron Man", αλλά και τα heavy prog μονοπάτια του "Sabbath Bloody Sabbath" το πολυποίκιλο "Sabotage" και άλλα πολλά. Εγώ τουλάχιστον, τους "ακούω" σχεδόν σε όλες αυτές τις μπάντες και τους αντιλαμβάνομαι ξεκάθαρα ως επιρροή και άκουσμα των νέων μουσικών.

Αντίθετα, δεν ακούω σχεδόν πουθενά Coven και το ανάλαφρο ροκάκι τους (ούτε καν hard) και μάλλον η όποια επιρροή τους έχει να κάνει με image και μόνο.

Επίσης, ακούω και πολύ Blue Oyster Cult σε παρόμοιες μπάντες, αλλά όχι στον μεγάλο βαθμό που αναφέρονται ως επιρροή ή άκουσμα. Εδώ βρίσκω λίγη υπερβολή. Από την άλλη, το κατανοώ σαν όνομα, αφού είναι το αντίστοιχο "Queensryche" για το US heavy power metal, που τους αναφέρουν ΠΑΝΤΟΥ ακόμα και αν δεν έχουν σχέση.

Το Lucifer II το βρήκα συμπαθητικό, αλλά αν είχε αντρικά φωνητικά, μάλλον θα πέρναγε απαρατήρητο. Φυσικά, δίνει εξτρα credits δημοτικότητας και η παρουσία του Nicke στη μπάντα.
Sabbath επιρροές υπάρχουν, δεν είναι όμως απαραίτητα η αφετηρία όπως έγραψα. Εύστοχη η αναφορά σε Sabotage και Bloody σε κάποιες των περιπτώσεων.

Από εκεί και πέρα σε μπάντες οι οποίες παίρνουν σοβαρά το υλικό τους και κάθονται να το δουλέψουν ειδικά στο κομμάτι της σύνθεσης αλλά και της σωστής υφολογικής απόδοσης με ουσιώδη και εύστοχη αναφορά στις εκάστοτε επιρροές, ο χάρτης αυτών των επιρροών θα δούμε προς έκπληξη μας ότι είναι μεγάλος. Σε αντίθεση με τους εκάστοτε Lucifer που παίρνουν το Χ Sabbath riff το παραλάσουν και βάζουν τη ξανθιά από πάνω να τραγουδάει.

Retro Revival / Occult oriented θα πούμε πχ. το ντεμπούτο Sabbath Assembly που είναι όμως στημένο ολόκληρο σε late 60s psych μοτίβα και σε φωνητικές μελωδίες που θα μπορούσαν να πλησιάσουν κατά μια έννοια ακόμα και το ... gospel. -όχι μόνο εξαιτίας του στιχουργικού περιεχομένου-, retro revival / Occult oriented θα πούμε το ντεμπούτο The Devils Blood που απλά πίνει νερό στο όνομα των Renaissance, στην πραγματικότητα οι TDB έχουν επαναπαρουσιάσει ολόκληρο το Renaissance μοτίβο σε πιο ηλεκτρική απόδοση. Μπορώ να παρουσιάσω κομμάτια που το αποδεικνύουν 100 τις 100, ίσως να έγινε τυχαία, ίσως όχι. Πάντως οι φωστήρες και τότε την BOC τσίχλα μάσαγαν όπως και με Ghost. Οκ παιδιά ακούστε κάνα δίσκο 70ς πρώτα να κάνετε καμιά αντιστοιχία της προκοπής. Και αναφέρομαι κυρίως στη φρενίτιδα των fb tabloids με τους δισκοκριτικούς του ενός ποστ.

Στην riffολογία των Blood Ceremony και των Witchcraft να έχω ακούσει αρκετούς Sabbath, άσχετα αν οι δεύτεροι ειδικά στο ντεμπούτο έκαναν μεγάλη προσπάθεια να μην ακουστούν τόσο heavy παραπέμποντας σε late 60s μεταίχμιο μάλλον επίτηδες. Αλλά τα θέματα ήταν Sabbath oriented σε αρκετές περιπτώσεις.

Όπως και να έχει η συγκεκριμένη κουβέντα έχει περισσότερο νόημα αν εξετάσουμε μπάντα κατά περίπτωση.

Τέλος το ντεμπούτο Coven -Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls- καλά κάνει και δεν είναι επιρροή σε όλα αυτά μουσικά, γιατί είναι τόσο τραγικά ηλίθιο ηχογράφημα που εγώ δεν έχω καταφέρει να το ακούσω καν ολόκληρο ακόμα. Θυμάμαι είχα δει αναφορά σε Hammer απο Γιοβανίτη -νομίζω- εποχές που έπαιζε Internet μεν αλλά ήθελες ψάξιμο ακόμα για να βρεις πράγματα και το trade με το ταχυδρομείο ακόμα πήγαινε σύννεφο. Κάνει λοιπόν την αναφορά στον δίσκο -μιλώντας για έτος κυκλοφορίας 1969 και για μπασίστα με το όνομα / ψευδώνυμο Oz Osborne -και εδώ θέλω να μας πει ο XStroyer που το έχει σπουδάσει το θέμα αν τελικά υπάρχει κάποια ταύτιση με τα ονόματα -αναφέρομαι σε όνομα / ψευδώνυμο μπασίστα και σε "Black Sabbath" κομμάτι που υπάρχει στο Coven ντεμπούτο-, ή έχουμε ακόμα μια σύμπτωση ή έναν εν δυνάμει αστικό μύθο-. Τέλος πάντων με αυτά που διάβασα για όλο το background και βλέποντας και τη περιβόητη φωτογραφία από το ανοιχτό gatefold, έπλασα μύθο στο κεφάλι μου και ξεκίνησα να αναζητώ το άλμπουμ. Όταν το βρήκα από trade -σε cd-r- και το έβαλα να παίξει σχεδόν έβαλα τα γέλια. Νομίζω πως από τότε δεν έχω ασχοληθεί καν. Η αναφορά μου σε Jinx Dawson ήταν καθαρά στιλιστική.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραίο το Dreamer, πολύ ωραίες όλες οι μουσικές πινελιές, ριφ, σόλο, μπάσο, ντραμς, δεν καταλαβαίνω που είναι το απαίδευτο. Η τραγουδιάρα μου φάνηκε λίγη και σαν φωνή και σαν κορμί, τι το θες το μαύρο κολάν άμα δεν είσαι τούμπανο κοπέλα μου...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 23:59 Ωραίο το Dreamer, πολύ ωραίες όλες οι μουσικές πινελιές, ριφ, σόλο, μπάσο, ντραμς, δεν καταλαβαίνω που είναι το απαίδευτο. Η τραγουδιάρα μου φάνηκε λίγη και σαν φωνή και σαν κορμί, τι το θες το μαύρο κολάν άμα δεν είσαι τούμπανο κοπέλα μου...
Το "απαίδευτο" είναι γενικό σχόλιο για μπάντα. Το "Dreamer” είναι κομματάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 22:09 [...] Κάνει λοιπόν την αναφορά στον δίσκο -μιλώντας για έτος κυκλοφορίας 1969 και για μπασίστα με το όνομα / ψευδώνυμο Oz Osborne -και εδώ θέλω να μας πει ο XStroyer που το έχει σπουδάσει το θέμα αν τελικά υπάρχει κάποια ταύτιση με τα ονόματα -αναφέρομαι σε όνομα / ψευδώνυμο μπασίστα και σε "Black Sabbath" κομμάτι που υπάρχει στο Coven ντεμπούτο-, ή έχουμε ακόμα μια σύμπτωση ή έναν εν δυνάμει αστικό μύθο [...]
Μεγάλη κουβέντα, μεγάλο debate, από αυτά που ανοίγουν όταν εμφανίζεται κάποια μόδα ή hype και ψάχνουν κάποιοι τις ρίζες.

Ένα άλλο debate λέει οτι οι Exhorder έπαιξαν σαν τους Pantera, πιο πριν και έπρεπε αυτοί να καρπωθούν τη δόξα του "groove" (βάλτε όποια λέξη θέλετε, you got the point) metal. To "Slaughter in the Vatican" (Exhorder) κυκλοφόρησε Οκτώβριο του 1990 και το "Cowboys from Hell" (Pantera), Ιούλιο του 1990, ενώ το "Vulgar Display of Power" βγήκε 2 χρόνια μετά. Οι 2 μπάντες είχαν φιλικούς δεσμούς και κάποιος μπορεί να πει πως οι Exhorder τα έπαιξαν πρώτοι σε... demo. H ιστορία γράφτηκε.

Aυτές οι 2 μπάντες, είχαν ίδιο ήχο. Πάμε τώρα στο θέμα Black Sabbath Vs Coven και να ξεκινήσουμε με το πιο βασικό: Δεν έχει καμία σχέση η μουσική τους. Δεν έχει σχέση ο riff-driven σκληρός ήχος των Sabbath με το ποπ - ανάλαφρο ροκάκι των Coven, όπου ψάχνεις το riff με μικροσκόπιο. Φυσικά, είναι τουλάχιστον αφελής όποιος προσπαθήσει να συγκρίνει το impact και τη γενικότερη μουσική επιρροή που είχε η κάθε μπάντα στο μέλλον. Οπότε, κρατάμε το θέμα του image και της θεματολογίας.

Στην απορία του Κόμη, να πούμε πως ο Ozzy Osbourne γεννήθηκε ως John Michael Osbourne, ενώ υποθέτω πως και ο "Oz" Osborne γεννήθηκε ως Osborne με κάποιο άλλο όνομα, oπότε μιλάμε για μια όμορφη σύμπτωση όσον αφορά το επώνυμο (αν ήταν όντως Osborne, o "Oz), ενώ το "Ozzy" το χρησιμοποιούσε ο Ozzy πριν καν συναντηθεί με τους υπόλοιπους Sabbath το 1968, αφού αυτό είχε και στην αγγελία που απάντησαν.

Eδώ να κάνουμε μια μεγάλη παρένθεση για να εξηγήσουμε πως η μουσική και οι τάσεις, από τα late 60s μέχρι τα early 80s, εξαπλωνόταν με ρυθμούς που δεν μπορεί να πιάσει ούτε η γενιά του internet. Στην Αμερική και τους κολλεγιακούς σταθμούς, άκουγες Iron Maiden πριν καν βγει ο δίσκος, υπήρχε κοινό που άκουγε Mercyful Fate πριν βγει το "Melissa" και το 1980 έβλεπες Αμερικάνους με μπλουζάκια Saxon. Αυτά μπορείς να τα διαβάσεις στο βιβλίο του Brian Slager (ιδρυτής της Metal Blade Records) ενώ υπήρχαν και fanzines της εποχής που ήδη τα έγραφαν.

Συνεχίζουμε με το θέμα Black Sabbath Vs Coven σχετικά με τη θεματολογία και το image. Σε διάφορες συνεντευξεις της, η Jinx (Coven) πέφτει σε τρομερές αντιφάσεις και ανακρίβειες (τελευταία που διάβασα ήταν στο 5ο τεύχος του περιοδικού "Fire", 2017) και φυσικά, υποστηρίζει ακόμα και τώρα πως δεν έχει ακούσει ποτέ της Black Sabbath. Kατά καιρούς, αναφέρει πως υπήρξε στη μέση κοινή εταιρία, κοινό publishing και "γειώσαν" τους Coven για να "φτιάξουν" τους Sabbath και άλλα όμορφα.

Θεωρητικά, οι Coven έδιναν συναυλίες πριν τη κυκλοφορία του album "Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls" και υπάρχουν φήμες ότι η Jinx χρησιμοποιούσε και το "devil horns" σύμβολο σε αυτές τις συναυλίες. Το album κυκλοφόρησε το 1969, μάλλον το καλοκαίρι, αλλά πρέπει να βρήκε μεγαλύτερη διανομή από τις αρχές του 1970.

Οι Black Sabbath άλλαξαν σε αυτό το όνομα (από Earth) το καλοκαίρι του 1969, εμπνευσμένοι από την ομότιτλη ταινία του Mario Bava που κυκλοφόρησε λίγα χρόνια πριν. Μέχρι εκείνη τι στιγμή, και για πολλούς μήνες, οι Earth - Black Sabbath, ήταν το συναυλιακό "what the fuck?" της εποχής, με αμέτρητες συναυλίες στις οποίες έπαιζαν ήδη τραγούδια από τα 2 πρώτα Sabbath albums ("Βlack Sabbath", "Paranoid"). Από τα 2 πρώτα, τονίζω, ούτε καν μόνο από το ντεμπούτο. Είχαν κατορθώσει δε, μέχρι το καλοκαίρι του 1969, να κάνουν και μικρή περιοδεία εκτός Αγγλίας (με συναυλίες και σε Γερμανία) χωρίς να έχουν καν album! Σε αυτές τις συναυλίες, εκτός από τους γνωστούς "τίτλους" υπήρχαν και κομμάτια σαν το "Walpurgis", το οποίο μετά από ένα χρόνο άλλαξε στίχους και τίτλο, και έγινε το αντιπολεμικό "War Pigs". Συν τα υπόλοιπα σκοτεινά κομμάτια τους, που έκαναν το κοινό να θέλει να τους δει. Για όλα αυτά, υπάρχει βιβλιογραφία και "πρακτικά" σε αντίθεση με τους Coven, που ακόμα και την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του "Witchcraft..." δύσκολα τη βρίσκεις.

Θεματολογικά, ακόμα και το "devil horns", το συναντάμε σε φωτό των Earth - Black Sabbath από το 1969 (Geezer Butler), αλλά ας θεωρήσουμε, οτι σε album το είδαμε πρώτα στους Coven. Ποιό είναι το παράδοξο με αυτό το album; Ούτε τα μισά κομμάτια δεν είχαν παιχτεί ζωντανά πριν, αφου τα περισσότερα τα έγραψε άνθρωπος που έφερε o παραγωγός για να ακουστούν πιο "satanic" (ποπ - ροκ, πάντα), μεταξύ τους και το κομμάτι "Black Sabbath"... Στα credits του δίσκου, αυτό το νέο μέλος το συναντάμε ως "Donlinger". Ο δε παραγωγός, είναι ο γνωστός Bill Traut (o oποίος βοήθησε και μπάντες σαν τους H.P. Lovecraft - ναι, υπήρχε και τέτοια μπάντα) ο οποίος Traut, έγραψε για το δίσκο και το 10λεπτο+ "Satanic Mass", ένα εμβληματικό κομμάτι των Coven... που δεν έχει γράψει η Jinx και οι Coven. H δε Jinx και ο "Oz" Osborne, έχουν credits στο περιβόητο ντεμπούτο, μόλις σε 3 συνθέσεις, παρόλα αυτά, τόσο εύκολα, μετά από δεκαετίες, η Jinx θέλει να καρπωθεί τη μητρότητα του "occult". Χωρίς να έχει ακούσει Black Sabbath μέχρι και σήμερα, όπως λέει. Και τελικά, χωρίς να έχει ουσιαστικά "επηρεάσει" ή "επιδράσει" επάνω στους Sabbath όπως θα ήθελε, αφού τα δικά τους κομμάτια ήταν ήδη εκεί, ενώ τα "δικά" της ήρθαν από άλλους στο album.

Μέχρι σήμερα, ακόμα δεν έχω καταλάβει τους μεταλλάδες που θεωρούν το "Witchcraft..." καλό δίσκο. Eίναι επιδραστικό; Σε καμία περίπτωση. Μήπως είναι επιδραστικό όσον αφορά τη θεματολογία του; Ναι, αλλά σε βάααααθος χρόνου, σε συνδυασμό με το "occult" hype και με συνθέσεις που δεν έχει γράψει η Jinx...

Bάζω στοίχημα πως στο κοντινό μέλλον η Jinx θα τα εκμεταλευτεί όλα αυτά και θα βγάλει και βιβλίο.

Ι rest my case.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Τετ 11 Ιούλ 2018, 19:38
Μέχρι σήμερα, ακόμα δεν έχω καταλάβει τους μεταλλάδες που θεωρούν το "Witchcraft..."
Ι rest my case.
είναι οι ίδιοι που δεν αναγνωρίζουν την μουσική αξία των B.O.C. Απλά βλέπουν σατανίλα και γουστάρουν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUCIFER - Lucifer II

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Τετ 11 Ιούλ 2018, 19:38
CountRaven έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 22:09 [...] Κάνει λοιπόν την αναφορά στον δίσκο -μιλώντας για έτος κυκλοφορίας 1969 και για μπασίστα με το όνομα / ψευδώνυμο Oz Osborne -και εδώ θέλω να μας πει ο XStroyer που το έχει σπουδάσει το θέμα αν τελικά υπάρχει κάποια ταύτιση με τα ονόματα -αναφέρομαι σε όνομα / ψευδώνυμο μπασίστα και σε "Black Sabbath" κομμάτι που υπάρχει στο Coven ντεμπούτο-, ή έχουμε ακόμα μια σύμπτωση ή έναν εν δυνάμει αστικό μύθο [...]
Μεγάλη κουβέντα, μεγάλο debate, από αυτά που ανοίγουν όταν εμφανίζεται κάποια μόδα ή hype και ψάχνουν κάποιοι τις ρίζες.

Ένα άλλο debate λέει οτι οι Exhorder έπαιξαν σαν τους Pantera, πιο πριν και έπρεπε αυτοί να καρπωθούν τη δόξα του "groove" (βάλτε όποια λέξη θέλετε, you got the point) metal. To "Slaughter in the Vatican" (Exhorder) κυκλοφόρησε Οκτώβριο του 1990 και το "Cowboys from Hell" (Pantera), Ιούλιο του 1990, ενώ το "Vulgar Display of Power" βγήκε 2 χρόνια μετά. Οι 2 μπάντες είχαν φιλικούς δεσμούς και κάποιος μπορεί να πει πως οι Exhorder τα έπαιξαν πρώτοι σε... demo. H ιστορία γράφτηκε.

Aυτές οι 2 μπάντες, είχαν ίδιο ήχο. Πάμε τώρα στο θέμα Black Sabbath Vs Coven και να ξεκινήσουμε με το πιο βασικό: Δεν έχει καμία σχέση η μουσική τους. Δεν έχει σχέση ο riff-driven σκληρός ήχος των Sabbath με το ποπ - ανάλαφρο ροκάκι των Coven, όπου ψάχνεις το riff με μικροσκόπιο. Φυσικά, είναι τουλάχιστον αφελής όποιος προσπαθήσει να συγκρίνει το impact και τη γενικότερη μουσική επιρροή που είχε η κάθε μπάντα στο μέλλον. Οπότε, κρατάμε το θέμα του image και της θεματολογίας.

Στην απορία του Κόμη, να πούμε πως ο Ozzy Osbourne γεννήθηκε ως John Michael Osbourne, ενώ υποθέτω πως και ο "Oz" Osborne γεννήθηκε ως Osborne με κάποιο άλλο όνομα, oπότε μιλάμε για μια όμορφη σύμπτωση όσον αφορά το επώνυμο (αν ήταν όντως Osborne, o "Oz), ενώ το "Ozzy" το χρησιμοποιούσε ο Ozzy πριν καν συναντηθεί με τους υπόλοιπους Sabbath το 1968, αφού αυτό είχε και στην αγγελία που απάντησαν.

Eδώ να κάνουμε μια μεγάλη παρένθεση για να εξηγήσουμε πως η μουσική και οι τάσεις, από τα late 60s μέχρι τα early 80s, εξαπλωνόταν με ρυθμούς που δεν μπορεί να πιάσει ούτε η γενιά του internet. Στην Αμερική και τους κολλεγιακούς σταθμούς, άκουγες Iron Maiden πριν καν βγει ο δίσκος, υπήρχε κοινό που άκουγε Mercyful Fate πριν βγει το "Melissa" και το 1980 έβλεπες Αμερικάνους με μπλουζάκια Saxon. Αυτά μπορείς να τα διαβάσεις στο βιβλίο του Brian Slager (ιδρυτής της Metal Blade Records) ενώ υπήρχαν και fanzines της εποχής που ήδη τα έγραφαν.

Συνεχίζουμε με το θέμα Black Sabbath Vs Coven σχετικά με τη θεματολογία και το image. Σε διάφορες συνεντευξεις της, η Jinx (Coven) πέφτει σε τρομερές αντιφάσεις και ανακρίβειες (τελευταία που διάβασα ήταν στο 5ο τεύχος του περιοδικού "Fire", 2017) και φυσικά, υποστηρίζει ακόμα και τώρα πως δεν έχει ακούσει ποτέ της Black Sabbath. Kατά καιρούς, αναφέρει πως υπήρξε στη μέση κοινή εταιρία, κοινό publishing και "γειώσαν" τους Coven για να "φτιάξουν" τους Sabbath και άλλα όμορφα.

Θεωρητικά, οι Coven έδιναν συναυλίες πριν τη κυκλοφορία του album "Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls" και υπάρχουν φήμες ότι η Jinx χρησιμοποιούσε και το "devil horns" σύμβολο σε αυτές τις συναυλίες. Το album κυκλοφόρησε το 1969, μάλλον το καλοκαίρι, αλλά πρέπει να βρήκε μεγαλύτερη διανομή από τις αρχές του 1970.

Οι Black Sabbath άλλαξαν σε αυτό το όνομα (από Earth) το καλοκαίρι του 1969, εμπνευσμένοι από την ομότιτλη ταινία του Mario Bava που κυκλοφόρησε λίγα χρόνια πριν. Μέχρι εκείνη τι στιγμή, και για πολλούς μήνες, οι Earth - Black Sabbath, ήταν το συναυλιακό "what the fuck?" της εποχής, με αμέτρητες συναυλίες στις οποίες έπαιζαν ήδη τραγούδια από τα 2 πρώτα Sabbath albums ("Βlack Sabbath", "Paranoid"). Από τα 2 πρώτα, τονίζω, ούτε καν μόνο από το ντεμπούτο. Είχαν κατορθώσει δε, μέχρι το καλοκαίρι του 1969, να κάνουν και μικρή περιοδεία εκτός Αγγλίας (με συναυλίες και σε Γερμανία) χωρίς να έχουν καν album! Σε αυτές τις συναυλίες, εκτός από τους γνωστούς "τίτλους" υπήρχαν και κομμάτια σαν το "Walpurgis", το οποίο μετά από ένα χρόνο άλλαξε στίχους και τίτλο, και έγινε το αντιπολεμικό "War Pigs". Συν τα υπόλοιπα σκοτεινά κομμάτια τους, που έκαναν το κοινό να θέλει να τους δει. Για όλα αυτά, υπάρχει βιβλιογραφία και "πρακτικά" σε αντίθεση με τους Coven, που ακόμα και την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του "Witchcraft..." δύσκολα τη βρίσκεις.

Θεματολογικά, ακόμα και το "devil horns", το συναντάμε σε φωτό των Earth - Black Sabbath από το 1969 (Geezer Butler), αλλά ας θεωρήσουμε, οτι σε album το είδαμε πρώτα στους Coven. Ποιό είναι το παράδοξο με αυτό το album; Ούτε τα μισά κομμάτια δεν είχαν παιχτεί ζωντανά πριν, αφου τα περισσότερα τα έγραψε άνθρωπος που έφερε o παραγωγός για να ακουστούν πιο "satanic" (ποπ - ροκ, πάντα), μεταξύ τους και το κομμάτι "Black Sabbath"... Στα credits του δίσκου, αυτό το νέο μέλος το συναντάμε ως "Donlinger". Ο δε παραγωγός, είναι ο γνωστός Bill Traut (o oποίος βοήθησε και μπάντες σαν τους H.P. Lovecraft - ναι, υπήρχε και τέτοια μπάντα) ο οποίος Traut, έγραψε για το δίσκο και το 10λεπτο+ "Satanic Mass", ένα εμβληματικό κομμάτι των Coven... που δεν έχει γράψει η Jinx και οι Coven. H δε Jinx και ο "Oz" Osborne, έχουν credits στο περιβόητο ντεμπούτο, μόλις σε 3 συνθέσεις, παρόλα αυτά, τόσο εύκολα, μετά από δεκαετίες, η Jinx θέλει να καρπωθεί τη μητρότητα του "occult". Χωρίς να έχει ακούσει Black Sabbath μέχρι και σήμερα, όπως λέει. Και τελικά, χωρίς να έχει ουσιαστικά "επηρεάσει" ή "επιδράσει" επάνω στους Sabbath όπως θα ήθελε, αφού τα δικά τους κομμάτια ήταν ήδη εκεί, ενώ τα "δικά" της ήρθαν από άλλους στο album.

Μέχρι σήμερα, ακόμα δεν έχω καταλάβει τους μεταλλάδες που θεωρούν το "Witchcraft..." καλό δίσκο. Eίναι επιδραστικό; Σε καμία περίπτωση. Μήπως είναι επιδραστικό όσον αφορά τη θεματολογία του; Ναι, αλλά σε βάααααθος χρόνου, σε συνδυασμό με το "occult" hype και με συνθέσεις που δεν έχει γράψει η Jinx...

Bάζω στοίχημα πως στο κοντινό μέλλον η Jinx θα τα εκμεταλευτεί όλα αυτά και θα βγάλει και βιβλίο.

Ι rest my case.
Τέτοια post θέλουμε!!! Εγώ απλά να πω πως ξεκαθάρισα ότι οι Coven είναι μια απλή καρικατούρα και τίποτα άλλο και ούτε μια στο τρισεκατομμύριο δεν ταύτισα αυτό που έπαιζαν με τους Black Sabbath οποιασδήποτε εποχής, οπότε παίρνω όλη αυτήν την ανάλυση για το θέμα ταύτισης Coven - Black Sabbath ως μια γενική τοποθέτηση και όχι ειδική απάντηση σε μένα. Τώρα βέβαια πολλοί άλλοι τους ταυτίζουν με διάφορα και εκεί αρχίζει και η παράνοια που περιγράφει ο XStroyer σε επίπεδο "οπαδού" το οποίο φυσικά και εκμεταλλεύεται η "μπάντα" για να μαζέψει ότι φήμη και χρήμα μπορεί.

Να συμπληρώσω εδώ πως ο Bill Traut όχι μόνο βοήθησε τους H.P. Lovecraft μα έπαιξε και μπάσο στο ντεμπούτο τους.

Να πούμε εδώ για την ιστορία πως τα 2 πρώτα άλμπουμ των H.P. Lovecraft (H.P. Lovecraft Ι και H.P. Lovecraft II) είναι θαυμάσια δείγματα Αμερικανικής ψυχεδέλειας και θεωρούνται σημαντικότατα για την σκηνή, έκαναν και άλλα άλμπουμ μέσα στα 70ς μα με άλλα ονόματα. Αξίζουν δικό τους τόπικ μα για την ώρα θα ποστάρω το "White Ship", το πλέον αναγνωρίσιμο single τους, που στέλνει κάτι Coven για τον ύπνο του δικαίου -και από την occult φάση αν το δεις αφού είναι εμπνευσμένο από διήγημα του θεού Lovecraft. Έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς για τις τεχνικές ηχογράφησης που εφάρμοσε ο Traut στο συγκεκριμένο, για να του δώσει αυτή τη στοιχειωμένη ατμόσφαιρα (είμαστε ακόμα στο 1967 θυμίζω) Άντε γεια Coven.

Όσο για την Jinx δεν ξέρω αν θα βγάλει βιβλίο μα σίγουρα καρπώνεται ήδη ότι μπορεί. Παίζουν και headliners (!) στο φετινό Hammer Of Doom..... ΠΑΝΩ από SORCERER ΕΛΕΟΣ. Πολύ σχέση οι Coven με το Doom Metal... Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ελπίδα.


Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυκλοφορίες & Επανακυκλοφορίες”