MYSTERY - Lies And Butterflies

What goes around comes around.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

 Με σοβαρή υποψηφιότητα για πολύ ψηλή θέση στην λίστα μου με τα άλμπουμ της χρονιάς, έχουμε εδώ το νέο δημιούργημα των Καναδών Mystery.

Δεν περίμενα κάτι μέτριο από αυτούς μιας και δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ. Έχουμε να κάνουμε με ένα εξαιρετικό άλμπουμ γεμάτο λυρισμό, με ουσιαστικές συνθέσεις, με εμμονή στην λεπτομέρεια, με προσεγμένη ενορχήστρωση και πάνω από όλα με πραγματικά τραγούδια και όχι ακατάπαυστες επαναλήψεις και φλυαρίες με ευφάνταστους τίτλους. Δεν πρέπει άλλωστε να ξεχνάμε πως το Neo Prog ως είδος θέτει ως πρώτο ζητούμενο την ποιότητα στην σύνθεση και αυτό δεν χρειάζομαι εγώ για να σας το πω. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν αναφέρθηκα σε "πραγματικά" τραγούδια.

Ο Michel St-Père πνευμαιτκός μπαμπάς αλλά και βασικός συνθέτης της μπάντας, έκανε πάλι το θαύμα του. Ενώ πιστεύω πως πλέον ο Jean Pageau εδραιώνεται για τα καλά πίσω από το Mystery μικρόφωνο μετά την ερμηνεία του και σε αυτό το άλμπουμ, το οποίο διαδέχεται άξια το "Delusion Rain" του 2015.

Ο δίσκος δεν έχει σταματήσει στιγμή να παίζει.

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί μέσα στο 2018 δύο από τις αγαπημένες μου Neo Prog μπάντες -οι Arena και οι Mystery- κυκλοφόρησαν νέα άλμπουμ, κρατώντας τον ΄πήχη ψηλά.



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Έπος, πολύ δυνατό άλμπουμ. Στην συνταγή του delusion rain, αλλα μου έκανε καλύτερη εντύπωση με την πρώτη ακρόαση. Μένει να δούμε πως θα τα πάει με το χρόνο
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από rbrigade »

Ο τραγουδιστής που είχε κάνει ένα πέρασμα από τους Yes έφυγε; Νόμιζα αυτός τραγουδούσε στο προηγούμενο
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Κυρ 15 Ιούλ 2018, 16:20 Ο τραγουδιστής που είχε κάνει ένα πέρασμα από τους Yes έφυγε; Νόμιζα αυτός τραγουδούσε στο προηγούμενο
οχι, αυτος εχει φυγει απο το προ-προηγούμενο. ήταν ο αγαπημένος μου, αλλα πιστεύω πως ο νεος πλεον εχει δέσει πάρα πολύ καλά και ειναι και φοβερός live
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από CountRaven »

Απλά προσθέτω και αφού έχω από εχτές φτάσει τα περίπου 20 repeat -σε 17λεπτό άσμα- ότι το "Looking For Something Else" από το παρών άλμπουμ, είναι από τις πιο ολοκληρωμένες, λυρικές και εμπνευσμένες Neo-Prog συνθέσεις που έχω ακούσει ποτέ, μπαίνει άνετα δίπλα στα κλασσικά έπη και είναι σίγουρα το καλύτερο κομμάτι που άκουσα φέτος. Πραγματικά δεν έχει ούτε ένα μέτριο δευτερόλεπτο. Πάω να το ακούσω πάλι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

υπάρχουν πλεον και κάποια κομμάτια στο youtube.



επίσης αξίζει να γίνει μνεία στο fail εξώφυλλο, το οποίο παραπέμπει σε μέρες του ντεμπούτου (αν και εκεινο δεν ξεπερνιέται με τίποτα)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από CountRaven »

υπάρχουν πλεον και κάποια κομμάτια στο youtube.
Ανέβηκαν και κατέβηκαν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από rbrigade »

Γιατί το λες fail;
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Τρί 17 Ιούλ 2018, 18:07 Γιατί το λες fail;
δεν με χαλάει βασικά αλλά περίμενα κάτι πιο σοβαρό ή πιο ταιριαστό; και οχι μια τύπισα που τρώει μια εφημερίδα στα μούτρα;
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από rbrigade »

Ίσα ίσα είναι πολύ ψαγμένο, η εφημερίδα που παρέσυρε ο άνεμος ίπταται σαν πεταλούδα και ταυτόχρονα ταΐζει ψέμματα τον αναγνώστη
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Τρί 17 Ιούλ 2018, 23:33 Ίσα ίσα είναι πολύ ψαγμένο, η εφημερίδα που παρέσυρε ο άνεμος ίπταται σαν πεταλούδα και ταυτόχρονα ταΐζει ψέμματα τον αναγνώστη
καλό, να σε δω τώρα να εξηγείς και το ντεμπούτο

https://goo.gl/images/1Eg3K3
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτό είναι φάση ''τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς'', ματαιότις ματαιοτήτων.... Στα κάνω πενηνταράκια
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από castledemon »

Εδω να πω οτι τωρα ανακαλυψα και εχω παθει σοκ. Μιλαμε για τεραστια μπαντα. Γι'αυτο λατρευω Forgotten Scroll :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MYSTERY - Lies And Butterflies

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Τετ 21 Οκτ 2020, 16:11 Εδω να πω οτι τωρα ανακαλυψα και εχω παθει σοκ. Μιλαμε για τεραστια μπαντα. Γι'αυτο λατρευω Forgotten Scroll :)
Λατρεία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυκλοφορίες & Επανακυκλοφορίες”