13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Take a moment to appreciate their life and works.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από CountRaven »

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από castledemon »

ενα κομματι με φωνητικα θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικο
Δεν τον γνωριζα, αλλα λιγο που ακουσα η μουσικη του(ς) ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν τον γνώριζα, αλλά το κομμάτι παραείναι τζαζ/προγκ για τα γούστα μου. Στην αρχή νόμιζα ότι συντονίστηκα με ράδιο Μόσχα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από CountRaven »

Έκανα λάθος το λινκ νομίζοντας ότι ήταν ολόκληρη συναυλία. Σόρρυ.

Έβαλα σωστό τώρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από rbrigade »

Φωνάρα είχε αλλά την χρησιμοποιούσε με ανυπόφορο τρόπο. Δεν με ενδιάφερει αν μου παραθέσεις απόψεις 100.000 κουλτουριαρέων που να τον αποθεώνουν, αυτό το πράγμα απλά δεν ακούγεται. Υπάρχει κάτι υποφερτό μπας και αλλάξω γνώμη;

Επίσης ξέρουμε ποιο δημοτικό τραγούδι βιάζουν εδώ πέρα;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 23:19
Επίσης ξέρουμε ποιο δημοτικό τραγούδι βιάζουν εδώ πέρα;


Νομίζω είναι αυτό. Αλλά νομίζω πως απλά οι Area έχουν βασιστεί στον κύριο στίχο του.

Εδώ και η studio εκτέλεση.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 23:19 Φωνάρα είχε αλλά την χρησιμοποιούσε με ανυπόφορο τρόπο. Δεν με ενδιάφερει αν μου παραθέσεις απόψεις 100.000 κουλτουριαρέων που να τον αποθεώνουν, αυτό το πράγμα απλά δεν ακούγεται. Υπάρχει κάτι υποφερτό μπας και αλλάξω γνώμη;

Επίσης ξέρουμε ποιο δημοτικό τραγούδι βιάζουν εδώ πέρα;
Τσοβόλας λοιπόν ισοπεδώνει Demetrios Stratos. Ζούμε πραγματικά ΜΕΓΑΛΕΣ στιγμές.

Κοίτα εγώ προσωπικά δεν θα παραθέσω την άποψη κανενός τρίτου -κουλτουριάρη-. Ούτε φυσικά και σκοπός μου είναι να αλλάξω γνώμη σε κανέναν (το γράφω ως γενική παρατήριση απέναντι στη δική μου στάση σε τέτοιες μουσικές κουβέντες - και όχι επειδή ζητάς extra κομμάτι -βάζω παρακάτω-).

Θα μπορούσα έτσι εγκυκλοπαιδικά να σου ζητήσω να μου τεκμηριώσεις τις "την χρησιμοποιούσε με ανυπόφορο τρόπο" και "αυτό το πράγμα απλά δεν ακούγεται" τοποθετήσεις σου. Αλλά καταλαβαίνω πως αυτά που θα πεις θα είναι με βάση το προσωπικό σου γούστο και την δική σου προσωπική αντίληψη και αισθητική στη μουσική, δεδομένα απόλυτα σεβαστά αλλά αρχίζουν και τελειώνουν σε εσένα. Οπότε δεν χρειάζεται. This is your opinion!

Και για αυτό το λόγο ξαναλέω πως δεν πρόκειται να σου παραθέσω και καμιά άποψη κανενός "κουλτουριάρη" για να σε πείσω, γιατί την μουσική πρέπει να την εκτιμάμε μετά από δική μας προσωπική εμπορεία ακρόασης και όχι επειδή "πειστήκαμε" με το όποιο επιχείρημα ή δεδομένο στο πλαίσιο της όποιας αναγνώρισης -αντικειμενικής ή υποκειμενικής- για την αξία ενός δίσκου, τραγουδιού, μπάντας κτλ.

<Tsovolas Mode On - Speaking the truth>

Μπορώ μάλιστα να σε καταλάβω και έχω έρθει και στη θέση σου, για παράδειγμα, σχεδόν κάθε φορά που ποστάρεις αυτές τις ανυπόφορες southern παπαριές τις οποίες αντέχω να ακούσω με το ζόρι μέχρι το πρώτο ρεφρέν και μετά το κλείνω μουντζώνοντας την οθόνη. Καταλαβαίνω ότι για τα δικά σου κριτήρια / μουσική αντίληψη και γενικότερη αισθητική είναι τραγουδάρες, με κάτι αρχίδια να, ότι πρέπει για διασκέδαση και για αραλίκι με ποτάρες ή μπύρες στο μπαρ, αλλά για μένα πχ. είναι τεράστια σκουπίδια και δεν μπορώ να ακούσω ούτε μισή νότα ακόμα και αν μου κερνάγανε όλη τη κάβα και τη bar woman μαζί. But that is just me, dude :)

<Tsovolas mode off>

Σου βάζω ένα ακόμα κομμάτι από το πρώτο άλμπουμ των Area, για check!

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από theBox »

Απάντηση Τσοβολα πιο προβλεπε και απο στρατοπεδο μιση ωρα πριν την επιθεώρηση Ταξιάρχου.

Οι AREA φλερτάρουν με το RIO/AVANT PROG κι έμεις συζητάμε αν "ακούγονται" μέ όρους steel panther.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από rbrigade »

Αντιπαρέρχομαι την ειρωνεία γιατί νιώθω πολύ μεγαλόψυχος αυτήν την στιγμή.

Μερικές ερωτήσεις:

1) Έχεις την αίσθηση ότι ανακάλυψες το Prog rock ή ότι δεν το γνωρίζω εγώ;

2) Αν κάποιος φλερτάρει με το RIO/Avant prog αυτομάτως καθαγιάζεται και οι κλανιές του γίνονται αρώματα;

3) Που κολλάνε οι Steel Panther;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από theBox »

Καμια ειρωνια. Περισσοτερο χαβαλες, εξ ου και steel panther. Ας το κανω rephrase τοτε και να πω με ορους melodic hard rock και συμβατικο songwriting και ερμηνεια.

Καποια ειδη ειναι δυσκολα και πειραματικα και απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο. Και μεσα στο μικροκοσμο τους διαμορφωνουν το δικο τους πανθεον. Δεν χρειαζεται να τα εισοπεδωνουμε ολα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 15 Ιουν 2019, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 04:48
Μπορώ μάλιστα να σε καταλάβω και έχω έρθει και στη θέση σου, για παράδειγμα, σχεδόν κάθε φορά που ποστάρεις αυτές τις ανυπόφορες southern παπαριές τις οποίες αντέχω να ακούσω με το ζόρι μέχρι το πρώτο ρεφρέν και μετά το κλείνω μουντζώνοντας την οθόνη. Καταλαβαίνω ότι για τα δικά σου κριτήρια / μουσική αντίληψη και γενικότερη αισθητική είναι τραγουδάρες, με κάτι αρχίδια να, ότι πρέπει για διασκέδαση και για αραλίκι με ποτάρες ή μπύρες στο μπαρ, αλλά για μένα πχ. είναι τεράστια σκουπίδια και δεν μπορώ να ακούσω ούτε μισή νότα ακόμα και αν μου κερνάγανε όλη τη κάβα και τη bar woman μαζί. But that is just me, dude :)

Σου βάζω ένα ακόμα κομμάτι από το πρώτο άλμπουμ των Area, για check!

Σε ποια southern αναφέρεσαι; Δεν θυμάμαι να ποστάρω συχνά southern. Φυσικά και γαμάει, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι το πολύ εύκολο και εντελώς ρηχό επιχείρημα ''ότι πρέπει για διασκέδαση και για αραλίκι με ποτάρες'', κάπου έχετε πάρει κάποια πράγματα στραβά και νομίζετε ότι από την μία υπάρχουν κάτι πολύ σούπερ ουάου ψαγμένοι τύπου που παίζουν prog και αναλύουν φιλοσοφία και από την άλλη κάτι γίδια που παίζουν όλα τα άλλα και γράφουν μόνο για βυζιά κώλους και πιώματα...


Το δεύτερο κομμάτι Area ωραίο και η ερμηνεία συνεπής χωρίς αρλούμπες. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ερμηνεία είναι στεγνή ή στημένη, ότι δεν υπάρχουν πράγματα, γυρίσματα κτλ. Εδώ τα κάνει όμως όπως πρέπει και το αποτέλεσμα είναι ωραίο. Όπως είχα πει και στο πρώτο ποστ o τύπος έχει φωνάρα. Δεν φταίω εγώ αν ξεκόλιασε το δημοτικό τραγουδώντας σαν Ρουβάς σε φάση θέλω να γίνω Μάικλ Τζάκσον αλλά να ερμηνεύσω και Άξιον Εστί έχοντας (υποθέτω, δεν έχω πιο καλή εξήγηση) πιει και κάναν κουβά ναρκωτικά.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 21:13 Καμια ειρωνια. Περισσοτερο χαβαλες, εξ ου και steel panther. Ας το κανω rephrase τοτε και να πω με ορους melodic hard rock και συμβατικο songwriting και ερμηνεια.
Και πάλι εμφανίζεται η κουραστική μέχρι θανάτου θεώρηση ότι ακούω αποκλειστικά ή αντιμετωπίζω τα πάντα με όρους (βάλε όποιο είδος θες). Δεν θυμάμαι να ποστάρω κατ' αποκλειστικότητα κάποιο συγκεκριμένο είδος εδώ μέσα για να δικαιολογείται κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από theBox »

Εχω σχηματισει την εντυπωση απο τα γραφόμενα εδω μεσα οτι το γουστο σου κυμαινεται κυριως σε πιο μελωδικα και "straight" ακουσματα. Πιο song oriented ας πουμε. Αν έχω κανει λάθος, ζητώ συγγνώμη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από CountRaven »


Σε ποια southern αναφέρεσαι; Δεν θυμάμαι να ποστάρω συχνά southern. Φυσικά και γαμάει, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι το πολύ εύκολο και εντελώς ρηχό επιχείρημα ''ότι πρέπει για διασκέδαση και για αραλίκι με ποτάρες'', κάπου έχετε πάρει κάποια πράγματα στραβά και νομίζετε ότι από την μία υπάρχουν κάτι πολύ σούπερ ουάου ψαγμένοι τύπου που παίζουν prog και αναλύουν φιλοσοφία και από την άλλη κάτι γίδια που παίζουν όλα τα άλλα και γράφουν μόνο για βυζιά κώλους και πιώματα...
[mention]rbrigade[/mention]

Τσοβόλα χάνεις το point μου, το οποίο ήταν να σου τονίσω πως έχεις μια τάση να ισοπεδώνεις ότι δεν σου αρέσει εσένα μουσικά. Για αυτό έβαλα την παραπάνω παράγραφο -southern- σε αγκύλη Tsovolas Mode On. Έγινα για λίγο Tsovolas (!!!!) και εκφράστηκα ισοπεδωτικά για ένα είδος από αυτά που ακούς και με το οποίο δεν νιώθω.

Όχι δεν με έπιασε το politically correct overdose, ούτε θέλω ευγένειες και χαδέματα απλά μερικές φορές αυτή η πρακτική είναι άκυρη γενικά και με εσένα και με άλλους. υγ. Και εγώ και όλοι ισοπεδώνουμε επιλεκτικά πράγματα που αντικειμενικά δεν μας πάνε στη μουσική αλλά αυτό απέχει πολύ από τα να είναι μια πάγια τακτική. Βάλε και πολλές φορές τον παράγοντα χαβαλέ στην "ισοπέδωση".

Δεν είναι επιχείρημα αυτό με τις ποτάρες, έχει να κάνει με τα παραπάνω. Δεν μπαίνω προσωπικά σε τέτοιους διαχωρισμούς. Στηρίζω και μουσικές για ποτάρες και κουλτουρέ σκηνικά. Και σίγουρα δεν θεωρώ τον εαυτό μου "ψαγμένο¨ επειδή ακούω το Χ ή το Υ είδος μουσικής.
Το δεύτερο κομμάτι Area ωραίο και η ερμηνεία συνεπής χωρίς αρλούμπες. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ερμηνεία είναι στεγνή ή στημένη, ότι δεν υπάρχουν πράγματα, γυρίσματα κτλ. Εδώ τα κάνει όμως όπως πρέπει και το αποτέλεσμα είναι ωραίο. Όπως είχα πει και στο πρώτο ποστ o τύπος έχει φωνάρα. Δεν φταίω εγώ αν ξεκόλιασε το δημοτικό τραγουδώντας σαν Ρουβάς σε φάση θέλω να γίνω Μάικλ Τζάκσον αλλά να ερμηνεύσω και Άξιον Εστί έχοντας (υποθέτω, δεν έχω πιο καλή εξήγηση) πιει και κάναν κουβά ναρκωτικά.
Σου εξήγησα ότι η αναφορά στο δημοτικό τραγούδι έχει να κάνει με τα αρχικά lyrics, άντε και -πιο γενικά- με την κλίμακα σε εκείνο το σημείο που τραγουδάει. Τα υπόλοιπα μέρη του τραγουδιού δεν έχουν σχέση. Δεν έχουμε να κάνουμε με διασκευή.

Τα άλλα που λες για Ρουβάδες και Michael και Άξιων Εστί είναι χαβαλές έτσι; Δεν μπορώ να τα πάρω στα σοβαρά, ειδικά για τη συγκεκριμένη ερμηνεία στο συγκεκριμένο part.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

13-6-1979: 40 χρόνια χωρίς τον Demetrio Stratos, τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του 20ου αιώνα...

Δημοσίευση από rbrigade »

Και όμως ακούω έναν τύπο να κάνει ερμηνεία σε ελληνικό (;) στίχο με αμερικανιά στην προφορά, να πατάει σε ελληνικούς παραδοσιακούς δρόμους (παρότι το κομμάτι είναι θρακιώτικο έτσι όπως το παίζουν μου θυμίζει πολύ ηπειρώτικο) και να κάνει παντελώς άκυρα γυρίσματα με κωμικό αποτέλεσμα, θα μπορούσα να σου δώσω συγκεκριμένα χρονικά σημεία αλλά δεν έχει νόημα γιατί ξέρω ότι έχεις κόλλημα και τον έχεις θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “A Farewell To Kings”