24 χρόνια χωρίς Rory - Το live που έβαλε και πάλι μπρος τις μηχανές μας

Take a moment to appreciate their life and works.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

24 χρόνια χωρίς Rory - Το live που έβαλε και πάλι μπρος τις μηχανές μας

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Νομίζω πως αν υπάρχει κάτι ακόμα για το οποίο πρέπει να μνημονεύσουμε -και να ευχαριστήσουμε- των Rory, σήμερα που κλείνουν 24 χρόνια από τον θάνατο του (14-6-1995) είναι και εκείνη η περιβόητη συναυλία στις 12 Σεπτέμβρη του 1981 στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια. Όσοι ήταν εκείνο το βράδυ παρόντες και όσοι έχουν μπει στον κόπο να ακούσουν ολόκληρη την ηχογράφηση από εκείνο το live, ξέρουν το γιατί. Ήταν ο ηλεκτρισμός, η ένταση και η δίψα του κοινού για ζωντανό rock ήχο. Και η συναυλία του Galagher ήταν μια από τις πρώτες μαζικές rock συναυλίες σε Ελληνικό έδαφος μετά από πολλά χρόνια. Το rock άρχισε να ξαναμπαίνει στον χάρτη μέσα σε μια καλλιτεχνικά φασκιωμένη και στεγανοποιημένη Ελλάδα που κουβαλούσε ακόμα πολλά από τα κατάλοιπα της εφταετίας. Δεν λέω πως όλα έγιναν -σε καλλιτεχνικό επίπεδο- σωστά από τότε και μετά, ούτε πως η υπόθεση rock στην Ελλάδα κύλησε ρόδινα τα χρόνια που ακολούθησαν. Μα ένα μικρό πρώτο βήμα έγινε (και) εκείνο το βράδυ...



Την φώτο την πήρα από αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την βραδιά της συναυλίας του popaganda.gr: https://popaganda.gr/art/rory-gallagher-athens-1981/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

24 χρόνια χωρίς Rory - Το live που έβαλε και πάλι μπρος τις μηχανές μας

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 18:15 Εικόνα

Νομίζω πως αν υπάρχει κάτι ακόμα για το οποίο πρέπει να μνημονεύσουμε -και να ευχαριστήσουμε- των Rory, σήμερα που κλείνουν 24 χρόνια από τον θάνατο του (14-6-1995) είναι και εκείνη η περιβόητη συναυλία στις 12 Σεπτέμβρη του 1981 στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια. Όσοι ήταν εκείνο το βράδυ παρόντες και όσοι έχουν μπει στον κόπο να ακούσουν ολόκληρη την ηχογράφηση από εκείνο το live, ξέρουν το γιατί. Ήταν ο ηλεκτρισμός, η ένταση και η δίψα του κοινού για ζωντανό rock ήχο. Και η συναυλία του Galagher ήταν μια από τις πρώτες μαζικές rock συναυλίες σε Ελληνικό έδαφος μετά από πολλά χρόνια. Το rock άρχισε να ξαναμπαίνει στον χάρτη μέσα σε μια καλλιτεχνικά φασκιωμένη και στεγανοποιημένη Ελλάδα που κουβαλούσε ακόμα πολλά από τα κατάλοιπα της εφταετίας. Δεν λέω πως όλα έγιναν -σε καλλιτεχνικό επίπεδο- σωστά από τότε και μετά, ούτε πως η υπόθεση rock στην Ελλάδα κύλησε ρόδινα τα χρόνια που ακολούθησαν. Μα ένα μικρό πρώτο βήμα έγινε (και) εκείνο το βράδυ...



Την φώτο την πήρα από αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την βραδιά της συναυλίας του popaganda.gr: https://popaganda.gr/art/rory-gallagher-athens-1981/
Όντως, νομίζω και εγώ πως αυτό το live ήταν το ξεκίνημα για να αλλάξει ο συναυλιακός χάρτης στην Ελλάδα.
Γιατί δεν αναφέρεις, ωστόσο, ποιος αποενοχοποίησε το ροκ (όπως και πολλά άλλα πράγματα) σε αυτόν τον δύσμοιρο τόπο; :pasok: :pasok: :pasok:

edit: Αυτό το live, ωστόσο, έγινε επί Γ. Ράλλη, στις τελευταίες ημέρες της ΝΔ στην εξουσία. Σε κάποιες χώρες της Λ. Αμερικής πάντως, όταν είναι να κάνεις κάποια συναυλία πρέπει να το δηλώσεις στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα, και να σου δώσουν την σχετική άδεια. Έχω ακούσει ότι ίσχυε και εδώ αυτό, και το άλλαξε ο Ανδρέας :pasok: :pasok: :pasok:

edit 2: εξαιρετική η εκτέλεση του moonchild...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “A Farewell To Kings”