Έφυγε από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας των SOCRATES

Take a moment to appreciate their life and works.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Έφυγε από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας των SOCRATES

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας των SOCRATES

Δημοσίευση από CountRaven »

Τι λες τώρα...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας των SOCRATES

Δημοσίευση από CountRaven »

Αρχές δεκαετίας 2000. Στην Αρχόντισσα των Κυκλάδων λοιπόν το live των Socrates το έχουν κλείσει σε μπουζουξίδικο. Έχω τρυπώσει μέσα από νωρίς με το κασσετοφωνάκι μου. Θέλω να δω και να γράψω το soundcheck. Βγάζουν τα τραπέζια γιατί σήμερα δεν έχει ουίσκι κόλα και λέλουδα. Σε κοιτάζω μαγεμένος να παίζεις.

Το check τελειώνει, σε πλησιάζω, σου δίνω το χέρι, μου χαμογελάς. Λέμε για το live. Το βλέμμα σου πέφτει στο κασσετοφωνάκι. "Να, κάνω μια εκπομπή στο ραδιόφωνο, έλεγα μήπως θα μπορούσαμε να πούμε δύο κουβέντες, τα παιδιά περιμένουν να ακούσουν αύριο". Χαμογελάς πάλι. "Πάμε πιο δίπλα", μου λες, "να έχει λιγότερο θόρυβο". Τα λέμε σχεδόν στα όρθια. Σε ρωτάω για τους Persons, για το πρώτο άλμπουμ, για τον Βαγγέλη, για τα 70ς, την Αγγλία και τους Plaza, για την επανένωση. Ότι μπορώ και προλαβαίνω σε αυτή τη λίγη ώρα. Σου λέω κάπως κομπιαστά: "Λοιπόν εγώ με το Mountains άκουσα πρώτη φορά αυτό το πάντρεμα της παράδοσης με τον ηλεκτρικό ήχο". Λάμπεις και δεν σταματάς στιγμή να χαμογελάς.

Στο τέλος μου δίνεις το χέρι και με ευχαριστείς πολύ, δίχως τυπικότητες. Ήμουν χαρούμενος, ήμουν ευτυχής.

Καλό ταξίδι Δάσκαλε. Σε ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της ψυχής μου. Κυρίως για το γαμημένο το πάντρεμα που ακόμα με παιδεύει στα τραγούδια μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Έφυγε από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας των SOCRATES

Δημοσίευση από asgardlord »

Μεγάλος μουσικός, καλό του ταξίδι.

Σαν μαλάκας πριν 2-3 χρόνια που έτυχε να είμαι Αθήνα και θα παίζανε οι Socrates Κύτταρο δεν πήγα γιατί είχα συνέδριο.
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “A Farewell To Kings”