Αντίο Ρόμπερτ Ουίλιαμς

Take a moment to appreciate their life and works.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αντίο Ρόμπερτ Ουίλιαμς

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

https://syrospress.gr/pethane-o-rompert ... iko-choro/

Θλίψη στον καλλιτεχνικό χώρο έχει προκαλέσει η είδηση του θανάτου του τραγουδιστή και μουσικοσυνθέτη Ρόμπερτ Ουίλιαμς (χτες 21-8).

Την δυσάρεστη είδηση γνωστοποίηση η συνεργάτιδα και φίλη του Μπέσσυ Αργυράκη μέσω social media.

Ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς αφήνει πίσω του τα παιδιά του, Αλέξανδρο, Ιλένια και Μάρθα, και την σύζυγό του, Αμαλία Δημητριάδη.

Ο τραγουδιστής έχει αφήσει την δική του ιστορία στη μουσική σκηνή.

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1970 ήταν κιθαρίστας και τραγουδιστής της ροκ μπάντας Poll. Από το 1974 ήταν επίσης ενεργός τραγουδιστής ποπ και ροκ.

Εκπροσώπησε την Ελλάδα με τρεις άλλους τραγουδιστές στον διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision το 1977 και έφτασε με το τραγούδι Μάθημα Σολφέζ στην πέμπτη θέση.

--------

Προσωπικά πιστεύω πως η μεγαλύτερη προσφορά του ήταν τα δύο LP και τα singles των Poll.

Μιλάμε για πραγματικά μνημεία που κοσμούν την Μουσική γενικά.

Ηλεκτρικά folk αριστουργήματα που όμοια τους δεν μπορούν να ξαναγίνουν.



Στο βίντεο φαίνεται το εξώφυλλο της πρώτης επανέκδοσης.





---------

Καλό ταξίδι Ρόμπερτ. Είμαι πεπεισμένος πως δεν μπορούν να υπάρξουν πια μπάντες με το ταλέντο, τα τραγούδια, την ευγένεια και αυτό το σπάνιο μουσικό άγγιγμα των Poll. Κάθε φορά όμως που βάζω το ταγαράκι να παίξει στο πικάπ κάτι μέσα μου μου λέει να μην σταματήσω το ψάξιμο ποτέ! Και για τα τραγούδια και για τις μπάντες και για το ταλέντο μα για την ευγένεια και το ήθος!

υγ. Το κλιπ από την Ταινιάρα "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" του 1972.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “A Farewell To Kings”