Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Τα αγαπημένα σας σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

theBox έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:55 http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.

Δεν κανεις λαθος!Στο επιβεβαιωνω γιατι εχω φιλους μελη τους.
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

CountRaven έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:04
Stormbringer7 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 18:57 Έχει δικιο ο Πριαμος.. Θα εκθεσουμε κοσμο και κοσμάκη... Κατ 'ιδίαν μόνο...
Εσύ πες μας όμως! Δεν το θυμάμαι αυτό με την grotta!!!
Θα βάλω συνδρομή στα πιπεράτα gossip τόπικς.

Forgotten Espresso.
ειδες?ερχεσαι στα λογια μου...Forgotten CIAO...Forgotten Espresso...μια η αλλη! :D :D :D :D
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Stormbringer7 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 23:43
theBox έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:55 http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.

Δεν κανεις λαθος!Στο επιβεβαιωνω γιατι εχω φιλους μελη τους.
Οπότε για διαφώτισέ μας, είναι μια παρέα φίλων του φανταστικού όπου υπάρχουν και μερικοί περίεργοι ή είναι όλοι περίεργοι; :D
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 00:00
Stormbringer7 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 23:43
theBox έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:55 http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.

Δεν κανεις λαθος!Στο επιβεβαιωνω γιατι εχω φιλους μελη τους.
Οπότε για διαφώτισέ μας, είναι μια παρέα φίλων του φανταστικού όπου υπάρχουν και μερικοί περίεργοι ή είναι όλοι περίεργοι; :D
Αν «σχετίζεται κάπως και ο κύριος Πρασούλας» λέει, χαχαχαχαχαχαχα.... Δεν σχετίζεται απλώς. Η συγκεκριμένη ομάδα είναι τα... «ορφανά» του Πρασούλα. Για να μην βγούμε off topic όμως, έκανα μερικά σχετικά post στο αντίστοιχο thread, οπότε ας συνεχίσουμε τη συζήτηση εκεί.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δε ρώτησα για τον Πράσουλα αλλά για την ΦΛΕΦΑΛΟ
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

rbrigade έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 19:26 Δε ρώτησα για τον Πράσουλα αλλά για την ΦΛΕΦΑΛΟ
Ξερω 2-3 ατομα που ειναι εκει...μαλιστα παλιοτερα ο ενας μου ειχε προτεινει να παω σε συναντησεις τους ομως εγω δεν...επειδη ξερω οτι ειναι αρκετοι 'εθνικιστες' ...γενικοτερα δεν θελω να αναφερθω περαιτερω για αυτο το θεμα
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 19:26 Δε ρώτησα για τον Πράσουλα αλλά για την ΦΛΕΦΑΛΟ
Νομίζω ότι είχαν και live review από τις μπάντες που είχαν παίξει τότε στο μαγαζί στο Μεταξουργείο που έκλεισε, λόγω του ότι είχαν παίξει οι συγκεκριμένες μπάντες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες, γιατί οι μπάντες που έπαιξαν σε εκείνο το live ήταν καθαρά φασιστικές και το γκουγκλαρισα.
Μπάντες στο επίμαχο live: Defender και Hellenic Stompers. Στους δεύτερους παίζει ή έπαιζε ο πρώην βουλευτής της ΧΑ Απόστολος Γκλέτσος (ξάδερφος του γνωστού ηθοποιού/δημάρχου/ψαροψήστη) και έχουν τραγούδια με τίτλους όπως ''Ελληνικά SS''.
https://www.iefimerida.gr/news/123230/τ ... ς-κατά-της

H ανταπόκριση από τον ''ηγέτη''
https://flefaloarticles.blogspot.com/20 ... ender.html

Χτες προχτές που το μελετάγαμε είχα δει κάπου ότι αυτός είναι του 1979, αλλά λέει μέσα στο review ότι είχε επαφές με σκινάδες από τα τέλη των 80's... Τι στο καλό, έπεσε μικρός στην χύτρα με τους καμμένους;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Αρα μας λύθηκε η απορία για Μαμουτο/Φλεφαλο. Οχι οτι δεν έκανε μπαμ δηλαδη...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Από αυτά που διάβασα από δω και από κει το συμπέρασμά μου είναι ότι ο τύπος αφενός είναι κολλητός με πολλά παρεξηγήσιμα (το λέω ευγενικά) άτομα (σκινς, Πράσουλες, φασίστες Μαύρου Κρίνου, στελέχη ΧΑ κτλ), αφετέρου επειδή είναι μορφωμένος και αρχομανής έχει φτιάξει αυτήν την ομαδούλα (ΦΛΕΦΑΛΟ) ψαρώνοντας τα μέλη με τις γνώσεις και τις θεωρίες του και κάνει το κομμάτι του... Και μόνο που τσαμπουνάει για επαφές με σκινς στα τέλη 80's ενώ ήταν τότε 10 χρονών σημαίνει ότι του αρέσει να πουλάει φούμαρα...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άλλο ένα άρθρο που περιεργάζεται το χεβυμέταλ σαν αξιοπερίεργο πλάσμα μέσα σε γυάλα
θα βαρεθούνε οι βάης και οι λάηφος να ασχολούνται κάποια στιγμή και ούτε γάτα ούτε ζημιά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Steel Storm

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Steel Storm »

rbrigade έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:44
Πάντως γενικά νομίζω ότι οι μεταλλάδες αυτών των τάσεων ήταν πολύ στην θεωρία και απέξω από τον κομματικό μηχανισμό της ΧΑ, οι καθαρόαιμοι ΧΑ ακούγανε τα γνωστά φασιστοπανκ τους και όχι τόσο χέβυ μέταλ.
Πολλοι μεταλαδες ειχαν γραφτει στην ΧΑ.Manowarαδες ηταν οι περισσοτεροι(ο αρχηγος νεολαιας ηταν δηλωμενος επικας).Μετα μπηκαν και πολλοι Blackαδες.Υπηρχε και μεταλαδικο στεκι τους στα δυτικα προαστεια.Γενικα παντα ακουγαν Metal οι Χρυσαυγιτες καθως την θεωρουν λευκη μουσικη,ακομα και το white power που ακουνε οι skins εχει πολλα στοιχεια Μetal.O λογος που πολλοι εφευγαν ηταν η πειθαρχια που υπηρχε.Αρκετοι ηταν και στο Ελληνικο Μετωπο του Βοριδη που η φαση ηταν πιο ελευθερη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μόνο Τρας”