Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Τα αγαπημένα σας σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

https://www.lifo.gr/articles/music_arti ... eavy-metal

η παρέμβαση Χρονόπουλου ανεβάζει τον πήχη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Ο μπαξές είχε απ' όλα: αυτοκτονίες, δολοφονίες, εμπρησμούς σε εκκλησίες, σατανιστικές τελετές που έκρυβαν περισσότερο μια εξωτερίκευση τοξικής αρρενωπότητας και φασιστικής, μισανθρωπικής άποψης για τα πράγματα. Πηγή: www.lifo.gr
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 22:42 Ο μπαξές είχε απ' όλα: αυτοκτονίες, δολοφονίες, εμπρησμούς σε εκκλησίες, σατανιστικές τελετές που έκρυβαν περισσότερο μια εξωτερίκευση τοξικής αρρενωπότητας και φασιστικής, μισανθρωπικής άποψης για τα πράγματα. Πηγή: www.lifo.gr
Θα απουσιάσω για μερικές μέρες. Μόλις πηδήχτηκα από το παράθυρο :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νομίζω ότι πήρατε μια ιδέα γιατί το έβαλα στο trash και όχι πουθενά αλλού. Τέτοια άρθρα πρέπει να γιουχάρονται από κάθε νοήμον πλάσμα. Όχι μόνο αναπαράγει ΟΛΑ τα κλισέ που έχουμε ακούσει κατα καιρούς για την αγαπημένη μας μουσική αλλά τα μπολιάζει με μπόλικη αριστεροφεμινιστική μίρλα (νέου τύπου) για να τα κάνει ακόμα πιο "φασεικα"¨. Έχω την εντύπωση ότι μια χαρά υπήρχε σχέση του Ελληνικού black metal με τον εθνικοσοσιαλισμό αλλά αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας μας διαφωτήσει. Τα σχόλια είναι όλα τα λεφτά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Coroner »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 00:06 Ν Όχι μόνο αναπαράγει ΟΛΑ τα κλισέ που έχουμε ακούσει κατα καιρούς για την αγαπημένη μας μουσική αλλά τα μπολιάζει με μπόλικη αριστεροφεμινιστική μίρλα (νέου τύπου) για να τα κάνει ακόμα πιο "φασεικα"¨.
Γνωστό "αριστερό" site/εφημερίδα/whatever η lifo...

Για το αρθρο, καμια εκπληξη, εχουμε ξαναδει αρθρογραφιες και αφιερωματα σε εναλλακτικοχιπστερ μεσα κι ολα πανω κατω εχουν το ιδιο προβλημα. Οτι ενω μπορει να μην εχουν κακη προθεση, δεν εχουν ουσιαστικη γνωση του χωρου και του αντικειμενου και απογυμνωνουν απο την ουσια, θελοντας να το παρουσιασουν συμφωνα με το γενικοτερο προφιλ του μεσου τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 00:06 ¨. Έχω την εντύπωση ότι μια χαρά υπήρχε σχέση του Ελληνικού black metal με τον εθνικοσοσιαλισμό αλλά αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας μας διαφωτήσει.
Αν κρίνω από τον εαυτό μου που ακούω ελληνικό black metal από το 1996 και ανακάλυψα την ύπαρξη της Χρυσής Αυγής το 2010 (όταν και άρχισαν να ανεβαίνουν τα ποσοστά της) τότε ή δεν υπήρχε εμφανής σχέση ή η προσπάθεια να υπάρχει ήταν πλήρως αποτυχημένη. Τώρα το ότι εθνοσοσιαλιστές είναι ευκολότερο να βρουν πρόσφορο έδαφος σε ένα ακραίο είδος μουσικής, νομίζω ότι κάπου έχει ξαναειπωθεί και είναι και λογικό. Αν το συναντούσα στην pop θα μου έκανε τρομερή εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Αρχές 90s, η σύνδεση επικού metal και black metal με εθνικισμό/εθνικοσοσιαλισμό ήταν άμεση. Χωρίς να σημαίνει ότι όποιος άκουγε αυτά τα είδη απαραίτητα ασπαζόταν τις συγκεκριμένες πολιτικές πεποιθήσεις, τα ποσοστά τους ήταν υπερβολικά ψηλά σε σχέση με άλλες μουσικές, για να το αγνοήσουμε ως τυχαίο φαινόμενο. Ειδικά οσους είχα πετύχει να ακούνε και τα δύο είδη, είχαν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να ήταν τουλάχιστον φιλικοί προς τη Χρυσή Αυγή και τα συναφή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Battle Hymns zine και οι υποστηρικτές του. Μάλιστα , όπως ο Πρασουλας, θεωρούσαν αυτές τις μουσικές εξ ορισμού αλληλένδετες με τις συγκεκριμένες πολιτικές / φιλοσοφικές ιδεολογίες.

Υγ. Θυμάμαι γύρω στο 1996 δύο αδέρφια (αγόρι/κορίτσι) που τους θεωρούσα φίλους μου, οπαδοί του επικού και του black και φανατικοί εθνικοσοσιαλιστές, με ξαποστειλαν όταν τους είπα διάφορα "βλάσφημα": ότι υπήρχε ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα και ότι αμφιβάλλω κατά πόσο η πλειοψηφία των νεοελληνων είναι άμεσοι και εξ αίματος απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων! χαχα
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Coroner »

Και αυτο πώς αλλαξε με τα χρονια? (αν αλλαξε)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Coroner έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:21 Και αυτο πώς αλλαξε με τα χρονια? (αν αλλαξε)
Πιστεύω ότι άλλαξε εν μέρει, γιατί οι οπαδοί και τα είδη ωρίμασαν. Παρ'ολα αυτά εννοείται ότι ακόμα υπάρχουν πολύ υψηλά ποσοστά σε σχέση με τα άλλα είδη μουσικής. Η θεματολογία και ο ήχος προσφέρονται ως υπόβαθρο τέτοιων ιδεολογιών.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

http://mavroskrinos.blogspot.com/2017/0 ... l.html?m=1

Straight from the mouth of babes...

Και γενικα ο ρομαντικος εθνικισμος ειναι βουτυρο στο ψωμι του καθε εθνικοσοσιαλιστη.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Romantic_nationalism
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Coroner »

http://www.avopolis.gr/interviews/inter ... 1vdpXls0JQ

Βαζω αυτη τη συνεντευξη απo Gatekeeper γιατι εχει ενδιαφερον η αποψη που εκφραζουν.


Πολλοί θεωρούν ότι το επικό metal έχει μια ιδεολογικά συντηρητική νοοτροπία, κυρίως λόγω της λατρείας του για το παρελθόν και της εμμονής του με αυτό. Όπως όμως και με το fantasy γενικότερα, νομίζω πως το είδος μπορεί να είναι ριζοσπαστικό και επαναστατικό, εφόσον το παρελθόν και η παράδοση χρησιμοποιηθούν δημιουργικά και κριτικά για να διαμορφώσουν το παρόν και το μέλλον –όπως γινόταν και στις προνεωτερικές εποχές με τους μύθους. Τι νομίζεις; Θεωρείς πως το επικό (και γενικότερα το heavy) metal είναι μια μυθολογία των ημερών μας;

Υπάρχει ξεκάθαρα μια πλειάδα συντηρητικών ιδεών στη μεταλλική σκηνή, ειδικά σε αυτήν του επικού metal, όπου η δράση, η περιπέτεια και μια εξιδανικευμένη οπτική της αρρενωπότητας είναι καθιερωμένα θέματα. Νομίζω ότι πολύς κόσμος τείνει προς τα εκεί επειδή προσφέρει μια βολική, εύκολη θέαση του κόσμου, ειδικά αν είσαι λευκός άνδρας. «Κάποιοι άνθρωποι ήταν καλύτεροι από τους άλλους και μόνο οι δυνατοί επιβίωσαν», κτλ. ή «Η ζωή ήταν απλή και ήξερες τι να πεις». Το ριζοσπαστικό και το επαναστατικό είναι κάτι Νέο, και το Νέο μπορεί να είναι τρομακτικό. Ειδικά αν εν αγνοία σου περνάς όλη σου τη ζωή κοντά στην κορυφή της κοινωνικής τροφικής αλυσίδας.

Μεγάλωσα με τέτοιου είδους τέχνη, αλλά ακόμη τείνω προς τα αριστερά όσον αφορά την πολιτική μου οπτική. Απολαμβάνω τον Robert E. Howard και τον Κόναν και όλα όσα σήμερα θεωρούνται προβληματικά, ωστόσο μπορώ να δω και να κατανοήσω το τι ακριβώς είναι αυτά τα δημιουργήματα. Νομίζω ότι η πρόοδος και η αλλαγή είναι ασταμάτητες δυνάμεις. Και συμφωνώ πως η φαντασία, οι μύθοι και θρύλοι μπορούν να είναι προοδευτικές δυνάμεις και να προσφέρουν νέα πρίσματα κοσμοθεώρησης. Εκτιμώ ιδιαίτερα συγγραφείς όπως η Ursula K. Le Guin και η Tanith Lee, ενώ και η βουτηγμένη στην παρωδία πένα του Terry Pratchet είχε τεράστια επίδραση στην ανατροφή μου.

Το heavy metal σίγουρα έχει τη δικιά του μυθολογία, η οποία θα αυξάνεται καθώς τα αρχέτυπα, οι ζωντανοί θρύλοι, μεγαλώνουν και πεθαίνουν. Οι ιστορίες από τις περιοδείες των Deep Purple θα γέμιζαν μια τριλογία βιβλίων, ίσως και περισσότερα. Κάποια από τα καλύτερα metal άλμπουμ όλων των εποχών γεννήθηκαν σε καταστάσεις μεγάλου θυμού και σύγχυσης. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε και να ακούσουμε το τι θα συμβαίνει στη σκηνή σε 20 χρόνια από τώρα, και το πως αυτά θα ερμηνεύονται τότε από μια κοινωνία που θα έχει αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Coroner έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:21 Και αυτο πώς αλλαξε με τα χρονια? (αν αλλαξε)
έχω την εντύπωση ότι στον πάτο του πηγαδιού που λέγεται black metal δεν έχει πολυαλλάξει κάτι. Μην παίρνουμε σαν παράδειγμα τους R.C. που είναι mainstream μπάντα, φαντάζομαι ότι στο βαθύ (ΠΑΣΟΚ) underground ακόμα υπάρχουν τέτοιες συνδέσεις. Τώρα το πως αυτά μετουσιόνονται στην καθημερινότητα του καθένα είναι διαφορετικό πράγμα.

Το point μου δεν είναι βέβαια η ανάλυση αυτών αλλά το πως ένα mainstream άρθρο τα παρουσιάζει όλα όμορφα και ωραία. Για πολλοστή φορά τα προβλήματα κάτι από το χαλί, αυτοκριτική μηδέν. :S :S :S :S
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Coroner »

Παντως και οι Rotting Christ μπορει να ναι πλεον mainstream, αλλα και στις αρχες τους ουδεμια σχεση ειχαν με τετοιες ιδεολογιες - το αντιθετο θα ελεγα. Βασικα δε θα το ελεγα εγω, τα χουν πει κι οι ιδιοι.
Την ερωτηση, πώς αλλαξε και αν αλλαξε, την κανω γτ λογω ηλικιας (28) νομιζω πως δεν εζησα (και γενικοτερα η "σειρα¨ μου μου και περα) αυτες τις καταστασεις. Το αντιθετο θα ελεγα. Σιγουρα, εχει μεινει η "ρετσινια" και η "περιρρεουσα ατμοσφαιρα" για τον επικο χωρο, αλλα οχι σαν βιωμα με αλλους συνομηλικους. Παρολα αυτα, επειδη υποθετω οι περισσοτεροι ειστε παλιοτεροι κι εχετε μεγαλυτερη εικονα σε βαθος χρονου ισως κανω λαθος.
Εδω να πω, οτι εκτιμηση μου ειναι οτι ευθυνεται κι ο τροπος που προσλαβαμε τη μουσικη - underground μοδα, thrash metal revival και αλλα πολλα που δεν ειναι ον τοπικ νομιζω και αμα σνεχισω προς το παρον με βλεπω και στην ανεργια χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Cadaver »

theBox έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:55 http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.
Δεν είμαι μέλος της συγκεκριμένης λέσχης, αλλά αυτό που είχα διαπιστώσει ακούγοντας την εκπομπή τους ήταν ότι πρόκειται για άτομα με μεράκι για το metal και ανεπτυγμένο αισθητικό κριτήριο. Συμφωνώ ότι το παρακάνουν με τις πολιτικές τοποθετήσεις, αλλά απ' όσο έχω δει δεν παίρνουν το μέρος κάποιου κόμματος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μόνο Τρας”