Mercyful Fate/King Diamond

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.

Τετ 10 Απρ 2019, 21:12

RedSharks έγραψε:
Τετ 10 Απρ 2019, 19:29
theBox έγραψε:
Τετ 10 Απρ 2019, 11:45
2. Αν αποτύχεις, χτυπα το κεφαλι σου στον τοιχο και goto 1.
Προσπαθεί ο πληροφορικάριος να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει... Συνάδελφε, νομίζω ότι μόλις υλοποίησες ένα infinte loop.
Κι ομως δεν ειμαι συναδελφος, αλλά αυτα ειναι basic knowledge...
"Ανεμελιά, easy going, chill out, cool music, κλπ ο απολυτος εχθρος του metal. Η μουσική κλαψα ειναι συμβατή με το metal γιατι εχει συναισθηματικη ενταση, αυτα τα cool, lifestyle εμεσματα ειναι στο αντιθετο ακρο." - Priamos 2018

Τετ 10 Απρ 2019, 22:26

Περιέργως είμαι κάτοχος του In the shadows και μάλιστα από τρυφερή ηλικία, το αγόρασα λόγω του Is that you Melissa, που μάλλον είναι το μοναδικό τραγούδι του που άκουγα με ευχαρίστηση και όταν το θυμάμαι από κάποια παρεμφερή συζήτηση του ρίχνω καμιά αυτιά ξανά. Μου έκανε φοβερή εντύπωση τότε το τελικό σόλο του Denner, ενώ τώρα το ακούω και απορώ τι με εντυπωσίαζε (δεν είναι κακό φυσικά, μια χαρά είναι κολάει πολύ ωραία μέσα στην ροή του κομματιού αλλά δεν είναι και για θάνατο). Εντωμεταξύ τα γράφω αυτά ακούγοντας από youtube το τραγούδι και αμέσως μετά μου πέταξε το Melissa, έλα ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν, μιλάμε για τεράστιο φωνητικό χάλι... Αισχρή χροιά, φαλτσαδούρες, κακός χειρισμός της φωνής, όλα μαζί.

Τετ 10 Απρ 2019, 22:29

Σε 3....2.....1.....
"Ανεμελιά, easy going, chill out, cool music, κλπ ο απολυτος εχθρος του metal. Η μουσική κλαψα ειναι συμβατή με το metal γιατι εχει συναισθηματικη ενταση, αυτα τα cool, lifestyle εμεσματα ειναι στο αντιθετο ακρο." - Priamos 2018

Πέμ 11 Απρ 2019, 01:13

rbrigade έγραψε:
Τετ 10 Απρ 2019, 22:26
Περιέργως είμαι κάτοχος του In the shadows και μάλιστα από τρυφερή ηλικία, το αγόρασα λόγω του Is that you Melissa, που μάλλον είναι το μοναδικό τραγούδι του που άκουγα με ευχαρίστηση και όταν το θυμάμαι από κάποια παρεμφερή συζήτηση του ρίχνω καμιά αυτιά ξανά. Μου έκανε φοβερή εντύπωση τότε το τελικό σόλο του Denner, ενώ τώρα το ακούω και απορώ τι με εντυπωσίαζε (δεν είναι κακό φυσικά, μια χαρά είναι κολάει πολύ ωραία μέσα στην ροή του κομματιού αλλά δεν είναι και για θάνατο). Εντωμεταξύ τα γράφω αυτά ακούγοντας από youtube το τραγούδι και αμέσως μετά μου πέταξε το Melissa, έλα ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν, μιλάμε για τεράστιο φωνητικό χάλι... Αισχρή χροιά, φαλτσαδούρες, κακός χειρισμός της φωνής, όλα μαζί.
Accept ακούs?

Πέμ 11 Απρ 2019, 07:04

Τα γάμησε όλα ο rbrigade :pasok:
1 rbrigade

Πέμ 11 Απρ 2019, 16:05

Ακούω Accept, νομίζω έχω αναφέρει πολλές φορές ότι ο Udo είναι ο χειρότερος (ή πιο ορθά ο λιγότερο καλός) τραγουδιστής που άνοιξε το στόμα του σε δίσκο Accept, αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το τελικό αποτέλεσμα δεν γαμάει ασύστολα. Δεδομένης της φωνής του νομίζω ο Udo την χειρίζεται πολύ καλά και βγάζει τόνους πόρωσης και συναισθήματος. Σε ένα παράλληλο σύμπαν όμως θα προτιμούσα να είχαν τραγουδιστή έναν χεβυμεταλλά Reece (πρόσεξε, δεν θα ήθελα να παίζανε οι Accept όπως στο Eat the heat, θα ήθελα να βγάζουν κάργα metal με Reece). Και σε ένα τρίτο παράλληλο σύμπαν να συνέχιζαν σε AOR/hard rock ύφος με τραγουδιστή τον Peter Baltes. Δεν χαλιέμαι πάντως καθόλου με την υπάρχουσα κατάσταση. Το Breaker είναι στους τοπ αγαπημένους δίσκους μου και συνολικά με Udo έχουν πάρα πολλά έπη κομμάτια.

Κυρ 14 Απρ 2019, 20:38

1 Aphelian

Δευ 15 Απρ 2019, 19:13

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Live, Εχω παθει πλακα
1 theBox
"@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους."

Κυρ 21 Απρ 2019, 20:52

σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε το Κουτί για το άνοιγμα του τόπικ μιας και μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε τσοβόλα να στέλνει για άλλη μία φορά τη μπάλα στη σελήνη
2 Corum Jhaelen IrseiZippo190
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Κυρ 21 Απρ 2019, 22:00

Τι να κάνω φίλε μου, είμαι τόσο μπροστά που φαντάζω διαστημικός! Εγώ και ο Υπουργός Διαστήματος Νίκος Παππάς!

Παρ 03 Μάιος 2019, 21:32

Τα 'πε ο @Xstroyer οπότε μην επαναλαμβάνομαι για δεκάρια κλπκλπ. Μερικές random σκέψεις :

Είναι γλυκιά ειρωνία πως το πιο εφιαλτικό άλμπουμ όλων των εποχών ξεκινά ρωτώντας τη γιαγιά πως ήταν οι διακοπές της αλλά there you go!

Οι unbelievers βάλτε Melissa καθώς οδηγάτε μόνοι σε βροχερό επαρχιακό δρόμο και νοιώστε τρόμο!

Τα περισσότερα προσωπικά του βασιλιά είναι κάργα progressive αλλά παραδόξως ποτέ δεν λογίστηκαν ως τέτοια!

Κανένας άλλος δεν επηρέασε τόσα πολλά ιδιώματα αλλά αντιγράφηκε τόσο λίγο.

Συνομιλία με μητέρα κολλητού που δεν μιλάει καθόλου αγγλικά : "Μου αρέσει πολύ αυτός ο King Diamond" "Γαμώ, αλλά πως και?!?" "Όταν τραγουδάει είναι σαν να υποδύεται διαφορετικούς χαρακτήρες και μ' αρέσει, είναι σαν μουσικό θέατρο". Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

To νέο live ΣΠΕΡΝΕΙ και ο βασιλιάς διανύει δεύτερη νεότητα.

Τα καγκουρώ δεν μπορούν να πηδήξουν προς τα πίσω.

Αυτά!
2 theBoxVic
Iron wields from armored wrists

Παρ 03 Μάιος 2019, 21:47

asgardlord έγραψε:
Παρ 03 Μάιος 2019, 21:32
Τα περισσότερα προσωπικά του βασιλιά είναι κάργα progressive αλλά παραδόξως ποτέ δεν λογίστηκαν ως τέτοια!
Σωστο! Οπως επίσης και αρκετο MF υλικο, κυρίως απο reunion περιοδο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”