Grave Digger (GER)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
White Wolf

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από White Wolf »

Ορισμος της τιμιας μπαντας.
Καθαρο χεβι μεταλ, για παντα πιστοι σε αυτο, με τραγουδια που θες να τραγουδησεις, πιασαρικα χορωδιακα και μερικα... fillers (αλλα το ξερουμε και δεν πειραζει).

Η γεματη γρεζι φωνη του ποντικομουρη φιλου του ΜΠΑΖΙΛΙ ΜΠΑΜΠΑΓΚΟΖΤΑΝΤΙΝΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ειναι τοσο χαρακτηριστικη που αν τον ακουγα να φωναζει "κασερι-κουλουρια" στην καμαρα στη θεσνικη, θα σκεφτομουν, "ο Χρησταρας ειναι, πουλαει κουλουρια..."

Γενικοτερο σοκ πολλα τους τραγουδια, αλλα το Clans are Marching μου ειχε φερει πρωιμη περιοδο οταν το ακουσα.



Αυτο το κομματι ακουγεται μονο με αυτη την εισαγωγη:


Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αγαπημένη μπάντα της εφηβείας μου, που δεν έχω πρόβλημα να ανατρέχω συχνά-πυκνά. Τα τελευταία χρόνια με τον αμέταλλο δεν μας τα λένε τόσο καλά παρά κάποιες φιλότιμες προσπάθειες αλλά χαίρομαι που συνεχίζουν. Ο πρόσφατος δίσκος τους είναι ίσως ότι χειρότερο έχουν βγάλει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

από τις λίγες μπάντες που στα 80ς ήταν τρισχειρότερες σε σχέση με τα 90ς
δηλαδή η πρώτη τριάδα άλμπουμ πριν τη διάλυση ήταν αδιάφορο άγαρμπο χεβυμέταλ και μετά στην επανασύνδεση παθαίνουν έμπνευση και το πάνε σερί με Reaper, Heart of Darkness, Tunes of war!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από starchild »

Γιατί το σταμάτησες στο Tunes? Η απάτητη κορυφή ήταν μετά στο Knights of the Cross. Διαμάντι!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μου αρέσουν πολύ περισσότερο τα προηγούμενα. το θεωρώ καλό άλμπουμ αλλά μέχρι εκεί
βασικά θεωρώ πολύ καλύτερα το ομώνυμο και το Reingold που ακολούθησαν
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από asgardlord »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 21:13 μου αρέσουν πολύ περισσότερο τα προηγούμενα. το θεωρώ καλό άλμπουμ αλλά μέχρι εκεί
βασικά θεωρώ πολύ καλύτερα το ομώνυμο και το Reingold που ακολούθησαν
Nόμιζα ήμουν ο μόνος! Και το Ballads of a Hangman δισκάρα!

Αγαπημένο για όλους τους αιώνες το Εξκαλιμπούαρ, που συγκαταλέγεται και μέσα σε τοπ - 20 αγαπημένους μου δίσκους εν γένει, ίσως γιατί το πήρα 17 χρονών μπουμπούκι και με βεβήλωσε, ίσως γιατί είναι γεμάτο ΚΟΜΜΑΤΆΡΕΣ ανελέητες, μάλλον το δεύτερο!

Κατα τ' άλλα η αλήθεια απ' τα τελευταία πέντε άλμπουμ πήρα κάνα-δυό αλλά ψιλοαπογοητεύτηκα. Δεν είναι ότι περίμενα κάτι καινοτόμο, ούτε πως ακούγονται χάλια, αλλά λείπει η γκάβλα που έβγαζαν παλαιότερα με τα "ΜΠΡΟΥΑΑΑΑΡΓΓΚΚΚΚΚ" τραγοξεσπάσματα, και τα κομμάτια είναι απλά διεκπεραιωτικά. Αλλά live σπέρνουνε ακόμα!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από Silenius »

[mention]starchild[/mention] Ε ναι ρε φίλε! Πραγματικά και εγώ το Knights το θεωρώ την κορυφή τους. Στο Tunes Of War μου άρεσαν συγκεκριμένα κομμάτια, το Knights το λάτρεψα όλο
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τι ισοπεδωτική δισκάρα ήταν αυτό το heart of darkness!

Ειδικά αυτές οι διπλομποτιές του frank ulrich στο warchild κατεδαφίζουν οικοδομικά τετράγωνα!



Αλλά και το ομώνυμο του δίσκου, υπέρτατο ατμοσφαιρικό κολασμένο δωδεκάλεπτο έπος που στέλνει δήθεν 'ατμοσφαιρικές' μπάντες στο ταμείο ανεργίας...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Grave Digger (GER)

Δημοσίευση από Starman »

Πραγματικά από τις πιο τίμιες μπάντες, του Ευρωπαικού μέταλ. Μετά την επανασύνδεσή τους βασίστηκαν σε έναν ήχο τον οποίο υπηρετούν πιστά μέχρι και σήμερα και ας έχουν χάσει πια την ικανότητα να γράφουν κομματάρες. Με ήχο οδοστρωτήρα έκαναν ένα μεγάλο σερί από έπη στα 90s με προσωπικές κορυφές τα Knights Of The Cross. Heart Of Darkness, Tunes Of War και Excalibur. Από τους στυλοβάτες του μέταλ στις δύσκολες μέρες του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”