Rhapsody (ITA)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
White Wolf

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από White Wolf »

Με ενα αξεχαστο ντεμο και στα καπακια ενα θρυλικο δισκο οι Ιταλοι Rhapsody θα μπορουσαν να αραξουν
και παλι να μνημονευονται στο μεταλλικο διηνεκες...





Μπορει η πλουσια δισκογραφικη συνεχεια να ειναι αμφιλεγομενη, ομως παντα μπορεις να βρεις πολυ καλα κομματια στους δισκους τους.

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 06 Μαρ 2019, 14:48 Με ενα αξεχαστο ντεμο και στα καπακια ενα θρυλικο δισκο οι Ιταλοι Rhapsody θα μπορουσαν να αραξουν
και παλι να μνημονευονται στο μεταλλικο διηνεκες...





Μπορει η πλουσια δισκογραφικη συνεχεια να ειναι αμφιλεγομενη, ομως παντα μπορεις να βρεις πολυ καλα κομματια στους δισκους τους.

Αυτά ακριβώς που είπε ο προλαλησας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ρε διαολε, κι εγω την ίδια τοποθέτηση θα έκανα. Γενικα έχω λιγο love/hate σχέση με την μπάντα (μετά το φοβερο ντεμπουτο τους), αλλά σε γενικές γραμμές δεν μπορώ παρα να μην σεβαστώ. Τον περισσότερο χρονο τον περνάμε απο μακριά και αγαπημένοι, αλλά όταν έρχεται ΕΚΕΙΝΗ η εβδομάδα του χρόνου, πέρναω πολύ καλά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πάντα έχω ωραίες αναμνήσεις από τα δύο πρώτα επειδή τα άκουγαν αρκετοί φίλοι μου (και λίγο εγώ). Η μπάντα μου είναι ιδιαιτέρως συμπαθής κυρίως λόγω του απενεχοποιημένου ύφους τους και του γεγονότος ότι δεν πούλησαν ποτέ μεταλλοσύνη. Από κεί και ύστερα κάποια στιγμή ήρθε το χάος με καλές και λιγότερο καλές κυκλοφορίες αλλά και πολύ δράμα, αλλά τα δύο πρώτα καθώς και το "King of the Nordic Twilight" θα τα αγαπώ (λίγο) για πάντα.

Υ.Γ. επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έφυγε ο κιθαρίστας και έμεινε ο πληκτράς να κάνει κουμάντο, δική του μπάντα δεν ήταν;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Επίσης, αν δεν υπήρχαν οι rhapsody, δεν θα υπήρχαν οι θεοι GLORYHAMMER να τους τρολλάρουν. Να τα λέμε κι αυτα....
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από Aphelian »

Στα ιδια κι εγω, λάτρης των πρωτων (ειδικα Debut) αλλα σταθερα εχασα ενδιαφερον. Μου αρεσε επισης παρα πολυ ο Τurilli στα προσωπικα του, το πρωτο ηταν πολυ κοντα στα Rhapsody, το δευτερο μεγαλο αλμα προοδου και τρελλη δισκαρα.

Gloryhammer το 2ο τους αλμπουμ ειναι οτι πιο κοντα στο Demonheart αισθητικα και μουσικα, επισης υπερδισκος!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά το ντεμπούτο μας πήρε τα σώβρακα όταν βγήκε. από κει και πέρα έχουν μερικά αξιόλογα κομμάτια σε κάθε δίσκο τους αλλά καμία δισκάρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από Starman »

Ακριβώς έτσι όπως το είπες.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Demo και (κυρίως) "Legendary Tales" μας απασχόλησαν έντονα. Όλοι τους ακούσαμε. Εμένα από τα επόμενα μου άρεσε πολύ και το "Dawn of Victory", αλλά από ένα σημείο και μετά, δεν τους παρακολουθούσα καν.

Σε βάθος χρόνου, δύσκολα θα βάλω ακόμα και το πρώτο, αλλά δεν είναι απίθανο αν παίξει κάποια στιγμή να γουστάρω.

Πλέον, έχει χαθεί λίγο η μπάλα με τα Rhapsody on Fire, Turilli's Rhapsody, Turilli / Lione Rhapsody και δεν ξέρω γω τι άλλο... Oι Rhapsody / Rhapsody on Fire μόνο, πρέπει να έχουν πάνω-κάτω 11-12 δίσκους...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από CountRaven »

Demo. Δύο πρώτα και Dawn...

Από εκεί και μετά και ενώ τα ακούω στα πεταχτά όταν βγαίνουν, εν τέλη δεν αφομοιώνω τίποτα και σίγουρα χάνω την μπάλα με τις τόσες υποδιαιρέσεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Rhapsody (ITA)

Δημοσίευση από white_knight »

Legendary Tales τεραστια παιδικη αγαπη μεχρι και τωρα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”