Mercyful Fate/King Diamond

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Priamos »

Μιλάς με γρίφους , γέροντα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

Σκιαγραφει την πορεια μου απο κουλτουριαρη προγκρεσσιβα φοιτητη σε τρου μεταλς ενηλικιωση.

Αν τα παρεις απομονωμενα, όντως τετοια εντυπωση δημιουργειται, η αλήθεια φυσικα ειναι απείρως πιο πολύπλοκη...και off topic. :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από CountRaven »

Πάει το κουτάκι το μικρό
Να κάνει ένα ποστ γουργουριστό
Των Mercyful να υμνήσει την φωνή
Τον βασιλιά τον Διαμαντή

Να πει και κάτι για τα riffs
Που παίζει με θέρμη περισσή
Σε τελεκάστερ κιτρινωπή

Και πέσατε όλη με οργή
Για να την πείτε στο παιδί
Που ακούει κάργα Διαμαντή
Από reunion εποχή

Δεν ειν κατάσταση αυτή
Είναι μια φάση τραγική
Και έτσι το βλέπω κουτί
Να το γυρνάει σε Βανδή
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Xstroyer »

Mercyful Fate και King Diamond από τα αγαπημένα μου σχήματα EVER.

Mιλάμε ότι στα '80s έχουν συνεχόμενα 10ρια, αμφότεροι.

Ριφφολογία και metal αντίληψη, στα ύψη. Κιθαριστικά δίδυμα στο πάνθεον. Τεράστιο σύνολο δισκογραφίας, όπου ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν υπάρχει κακό album.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από rbrigade »

Βλέπω ο ποιητικός οίστρος διαχύθηκε από το topic ''Metal στίχοι'' σε όλο το forum!

Υ.Γ. Zippo μας φακελώνεις; Τρέμω στην ιδέα τι μπορεί να έχεις απομονώσει... Θα είσαι η πρώτη σκέψη μου αν γυρίσω κάνα μεσημέρι σπίτι και δω την γυναίκα μου να με κοιτάει οργισμένη κρατώντας έναν ανώνυμο φάκελο...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 16:12 Βλέπω ο ποιητικός οίστρος διαχύθηκε από το topic ''Metal στίχοι'' σε όλο το forum!

Υ.Γ. Zippo μας φακελώνεις; Τρέμω στην ιδέα τι μπορεί να έχεις απομονώσει... Θα είσαι η πρώτη σκέψη μου αν γυρίσω κάνα μεσημέρι σπίτι και δω την γυναίκα μου να με κοιτάει οργισμένη κρατώντας έναν ανώνυμο φάκελο...
Και τα απομονώνει και τα βάζει το ένα κάτω από το άλλο. Έτσι σα σύνολο φαίνονται ακόμα πιο τραγικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 07:05
vasilis2112 έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 00:57
trigger έγραψε: Κυρ 07 Απρ 2019, 23:23

SERIOUSLY??????




Ρε συ βασιλη, πολυ ωραια ειναι και αυτα, μακρια απο το μεσο ορο της εποχης τους, (στο αρχικο ποστ μαλλον δεν φαινεται καθαρα αυτο γιατι εγραψα για "τυπικα 80ς", αν και εγραψα ΠΙΟ τυπικα 80ς), ποιτικα τα συγκρινω μονο με την ιδια μπάντα στα 90ς και οχι με καποιον τρίτο. Λεω απλά οτι για τα γουστα μου, μετα οι κιθαρες εγιναν ΑΚΟΜΑ καλύτερες.

Btw, βρισκω τις κιθαρες του OATH πόλυ καλύτερες απο του melissa, χωρις να λεω οτι το melissa ΔΕΝ μου αρεσει.
Ναι ρε, δεν τα ανέβασα για να σου πω «τι λε ρε, Κοιτα δω!»
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από trigger »

Xstroyer έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 12:42 Κιθαριστικά δίδυμα στο πάνθεον.
KAI OXI MONO
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Vic »

Ο King είναι και μέσα στο τοπ 5 μου, το οποίο πέραν της πρώτης θέσης (Μetallica 80s) δεν γνωριζει ιεραρχία, απλά πεθαίνω για τους King Diamond/Mercyful Fate. Θα πω ότι μεγαλώνοντας είχα σαφή προτίμηση στους King Diamond και δεν είχα γονατίσει με τα 2 πρώτα MF όσο τα 3 πρώτα του King, κάτι που άλλαξε πριν πολλά-πολλά χρόνια και βρήκαν και αυτά το δρόμο τους να γίνουν 11άρια μέσα μου.

Ευχαριστώ για την συγκινητική παραπομπή [mention]RedSharks[/mention]! Μέχρι σήμερα μιλάμε για την πιο έντονη εμπειρία ακρόασης νέου δίσκου, δεν μπορώ να το συγκρίνω με τίποτα άλλο στο πόσο σφαλιάρα έφαγα επιτόπου. Όπως λέει και ο απόπάνως, δεν μιλάμε μόνο για κιθαριστική τελειότητα (μετράμε: Denner, Shermann, LaRocque, Blakk, Wead), οι MF/KD είχαν ντράμερ κολοσούς, εννοώντας τους Kim Ruzz (Ο Δανός Clive Burr), Mikkey Dee (τοπ 3 έβερ για μένα αλλά και γενικά αντικειμενικά στους καλύτερους έβερ) και Snowy Shaw (τέρας). Έκτοτε δυστυχώς ακουμπήσαμε ίσα-ίσα την αξιοπρέπεια (Matt Thompson, Bjarn Holm) και από εκεί και πέρα το χάος.

Κακό δίσκο δεν έχουν. Έχουν απλώς κατώτερα πράγματα σε σχέση με τα ένδοξα, δίσκους του 7, που όταν έχεις τόσα 11ΑΡΙΑ, μιλάμε για 4 βαθμούς κάτω.

Δικαίωμα στο γούστο γενικώς αλλά η κιθαριστική δουλειά ριφφολογικά δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο (αν και στα In the Shadows και Time υπάρχουν κάτι ριφφ οργασμοί, οπότε κομπλέ) και στα σόλο προσωπικά δεν μπαίνω καν στον κόπο να συγκρίνω, είναι ντροπή. ΛαΡοκ στην κορυφή μου, δεν την παλεύω ΣΥΧΝΑ με την πάρτη του και πρέπει να μετρήσουμε εδώ και τα σόλο που έπαιξε στο Individual Thought Patterns που είναι όλα αριστουργήματα. Αναζητήστε παρεμπιπτόντως το ντοκυμαντέρ Death By Metal, η φάση που περιγράφει ο DiGiorgio την επίσκεψη του LaRocque είναι όλα τα λεφτά (προφανώς Τσακ και Στηβ ήσαν φανμπόηδες).

Ένα τελευταίο μεταλοπατερίστικο και προσωπική παραξενιά μου: ειλικρινά να αγαπάς το μέταλ και να μην νιώθεις King Diamond (ΚΑΤΙ ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ, εξαιρώντας τα love/hate φωνητικά τα οποία ξεπερνιούνται στο 90% των περιπτώσεων αν κάτσει κανείς με στίχους να ακούσει δίσκο σωστά)... είναι κάτι που με ξενίζει, σαν να υπάρχει κάτι λάθος και αφύσικο, σαν να μην μπορεί να υπάρξει συνεννόηση, ταύτιση, κατανόηση.

Για να είμεθα και επίκαιροι, λυπάμαι που δεν εχει επιστρέψει ο Mikkey Dee ή ο Snowy Shaw και λυπάμαι που δεν έγινε κάτι με τους Mercyful Fate νωρίτερα και ΞΟΔΕΨΑΝ ό,τι έμπνευση είχαν Denner/Shermann σε δίσκους κατώτερους των περιστάσεων (ε, μα ρε λατρείες, πού πάτε χωρίς τον βασιλέα; Περιμένετε ρε!)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

Καλα τα σολος του Λαροκ ειναι υπεράνω σχολιασμου προφανως!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Πάνω στην ώρα ανοίξατε το τόπικ:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 09 Απρ 2019, 02:00 Πάνω στην ώρα ανοίξατε το τόπικ:

Το ειδα χθες με το που βγηκε. Φοβερη συμπτωση. Αναμενουμε το αντιστοιχο MF
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 16:12 Υ.Γ. Zippo μας φακελώνεις; Τρέμω στην ιδέα τι μπορεί να έχεις απομονώσει... Θα είσαι η πρώτη σκέψη μου αν γυρίσω κάνα μεσημέρι σπίτι και δω την γυναίκα μου να με κοιτάει οργισμένη κρατώντας έναν ανώνυμο φάκελο...
γιατί οργισμένη; Ίσα, ίσα θα εκτιμήσει το γεγονός ότι προσπαθείς να βγείς απο την σπηλιά του μικροαστισμού και θα περάσει την σχέση σας σε νέο επίπεδο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 20:54
Για να είμεθα και επίκαιροι, λυπάμαι που δεν εχει επιστρέψει ο Mikkey Dee ή ο Snowy Shaw και λυπάμαι που δεν έγινε κάτι με τους Mercyful Fate νωρίτερα και ΞΟΔΕΨΑΝ ό,τι έμπνευση είχαν Denner/Shermann σε δίσκους κατώτερους των περιστάσεων (ε, μα ρε λατρείες, πού πάτε χωρίς τον βασιλέα; Περιμένετε ρε!)
μια χαρά είναι ο δίσκος, τραγουδάει ο Hell Destroyer, η καλύτερη αντιγραφή Mercyful Fate που υπάρχει εκεί έξω (καλύτερη από Portrait/Attic κ.α.).
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Starman »

Ομολογώ ότι τους Mercyful Fate, άργησα σχετικά να τους «πιάσω». Ουσιαστικά ασχολήθηκα μαζί τους 1987 - 1988 επηρεασμένος αρχικά από τη βαθμολογία του Hammer στην The Beginning συλλογή, και κατά δεύτερο λόγο από την ακρόαση του Abigail του Diamond στο σπίτι ενός φίλου. Αφού λοιπόν έφυγα από το σπίτι του με παραμάσχαλα την αντιγραμμένη κασέτα με το Abigail και αφού το έλιωσα στις ακροάσεις, άρχισα να μπαίνω στο μεγαλείο του. Αφού πήρα και το The Beginning τις επόμενες μέρες τότε μπήκα για τα καλά στο κόλπο. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Όσον αφορά τον King Diamond, ότι έβγαλε μέχρι και το The Eye είναι δεκάρια, ενώ από κει και πέρα όλες οι δουλειές τους είναι τουλάχιστον καλές έως πολύ καλές. Αντίστοιχα από την άλλη, οι δύο δουλειές των Mercyful Fate στα 80s είναι για 10 και οι υπόλοιπες ένα κλικ πιο κάτω. Μπορεί η φωνή του King να είναι love/hate κατάσταση, αλλά αν ανήκει κάποιος στην πρώτη κατηγορία κάπου εκεί θα βαθμολογήσει. Ενώ και στο σανίδι ο King «έσκιζε». Άλλωστε ποιος ξεχνάει εκείνο το τρομερό live στο Ρόδον που ξεκίνησε βγαίνοντας μέσα από το φλεγόμενο φέρετρο. Από την άτυπη κόντρα με τα κιθαριστικά δίδυμα θα προτιμήσω LaRocque κατάσταση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”