Mercyful Fate/King Diamond

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

RedSharks έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 19:29
theBox έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 11:45 2. Αν αποτύχεις, χτυπα το κεφαλι σου στον τοιχο και goto 1.
Προσπαθεί ο πληροφορικάριος να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει... Συνάδελφε, νομίζω ότι μόλις υλοποίησες ένα infinte loop.
Κι ομως δεν ειμαι συναδελφος, αλλά αυτα ειναι basic knowledge...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από rbrigade »

Περιέργως είμαι κάτοχος του In the shadows και μάλιστα από τρυφερή ηλικία, το αγόρασα λόγω του Is that you Melissa, που μάλλον είναι το μοναδικό τραγούδι του που άκουγα με ευχαρίστηση και όταν το θυμάμαι από κάποια παρεμφερή συζήτηση του ρίχνω καμιά αυτιά ξανά. Μου έκανε φοβερή εντύπωση τότε το τελικό σόλο του Denner, ενώ τώρα το ακούω και απορώ τι με εντυπωσίαζε (δεν είναι κακό φυσικά, μια χαρά είναι κολάει πολύ ωραία μέσα στην ροή του κομματιού αλλά δεν είναι και για θάνατο). Εντωμεταξύ τα γράφω αυτά ακούγοντας από youtube το τραγούδι και αμέσως μετά μου πέταξε το Melissa, έλα ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν, μιλάμε για τεράστιο φωνητικό χάλι... Αισχρή χροιά, φαλτσαδούρες, κακός χειρισμός της φωνής, όλα μαζί.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

Σε 3....2.....1.....
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από trigger »

rbrigade έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 22:26 Περιέργως είμαι κάτοχος του In the shadows και μάλιστα από τρυφερή ηλικία, το αγόρασα λόγω του Is that you Melissa, που μάλλον είναι το μοναδικό τραγούδι του που άκουγα με ευχαρίστηση και όταν το θυμάμαι από κάποια παρεμφερή συζήτηση του ρίχνω καμιά αυτιά ξανά. Μου έκανε φοβερή εντύπωση τότε το τελικό σόλο του Denner, ενώ τώρα το ακούω και απορώ τι με εντυπωσίαζε (δεν είναι κακό φυσικά, μια χαρά είναι κολάει πολύ ωραία μέσα στην ροή του κομματιού αλλά δεν είναι και για θάνατο). Εντωμεταξύ τα γράφω αυτά ακούγοντας από youtube το τραγούδι και αμέσως μετά μου πέταξε το Melissa, έλα ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν, μιλάμε για τεράστιο φωνητικό χάλι... Αισχρή χροιά, φαλτσαδούρες, κακός χειρισμός της φωνής, όλα μαζί.
Accept ακούs?
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Xstroyer »

Τα γάμησε όλα ο rbrigade :pasok:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από rbrigade »

Ακούω Accept, νομίζω έχω αναφέρει πολλές φορές ότι ο Udo είναι ο χειρότερος (ή πιο ορθά ο λιγότερο καλός) τραγουδιστής που άνοιξε το στόμα του σε δίσκο Accept, αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το τελικό αποτέλεσμα δεν γαμάει ασύστολα. Δεδομένης της φωνής του νομίζω ο Udo την χειρίζεται πολύ καλά και βγάζει τόνους πόρωσης και συναισθήματος. Σε ένα παράλληλο σύμπαν όμως θα προτιμούσα να είχαν τραγουδιστή έναν χεβυμεταλλά Reece (πρόσεξε, δεν θα ήθελα να παίζανε οι Accept όπως στο Eat the heat, θα ήθελα να βγάζουν κάργα metal με Reece). Και σε ένα τρίτο παράλληλο σύμπαν να συνέχιζαν σε AOR/hard rock ύφος με τραγουδιστή τον Peter Baltes. Δεν χαλιέμαι πάντως καθόλου με την υπάρχουσα κατάσταση. Το Breaker είναι στους τοπ αγαπημένους δίσκους μου και συνολικά με Udo έχουν πάρα πολλά έπη κομμάτια.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Aphelian »

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Live, Εχω παθει πλακα
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε το Κουτί για το άνοιγμα του τόπικ μιας και μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε τσοβόλα να στέλνει για άλλη μία φορά τη μπάλα στη σελήνη
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι να κάνω φίλε μου, είμαι τόσο μπροστά που φαντάζω διαστημικός! Εγώ και ο Υπουργός Διαστήματος Νίκος Παππάς!
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από asgardlord »

Τα 'πε ο [mention]Xstroyer[/mention] οπότε μην επαναλαμβάνομαι για δεκάρια κλπκλπ. Μερικές random σκέψεις :

Είναι γλυκιά ειρωνία πως το πιο εφιαλτικό άλμπουμ όλων των εποχών ξεκινά ρωτώντας τη γιαγιά πως ήταν οι διακοπές της αλλά there you go!

Οι unbelievers βάλτε Melissa καθώς οδηγάτε μόνοι σε βροχερό επαρχιακό δρόμο και νοιώστε τρόμο!

Τα περισσότερα προσωπικά του βασιλιά είναι κάργα progressive αλλά παραδόξως ποτέ δεν λογίστηκαν ως τέτοια!

Κανένας άλλος δεν επηρέασε τόσα πολλά ιδιώματα αλλά αντιγράφηκε τόσο λίγο.

Συνομιλία με μητέρα κολλητού που δεν μιλάει καθόλου αγγλικά : "Μου αρέσει πολύ αυτός ο King Diamond" "Γαμώ, αλλά πως και?!?" "Όταν τραγουδάει είναι σαν να υποδύεται διαφορετικούς χαρακτήρες και μ' αρέσει, είναι σαν μουσικό θέατρο". Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

To νέο live ΣΠΕΡΝΕΙ και ο βασιλιάς διανύει δεύτερη νεότητα.

Τα καγκουρώ δεν μπορούν να πηδήξουν προς τα πίσω.

Αυτά!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από theBox »

asgardlord έγραψε: Παρ 03 Μάιος 2019, 21:32 Τα περισσότερα προσωπικά του βασιλιά είναι κάργα progressive αλλά παραδόξως ποτέ δεν λογίστηκαν ως τέτοια!
Σωστο! Οπως επίσης και αρκετο MF υλικο, κυρίως απο reunion περιοδο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Vic »

Αφιέρωμα στον King Diamond

Αυτό το είχα γράψει το 2013 για το Χάμερ για το Sign of the Hammer (οδηγός αγοράς). Τελικά έφυγα και έμεινε στο συρτάρι. Τις προάλλες είχαμε βγει με κάτι παιδιά, συμπεριλαμβανομένου του Άλεξ από το Gallery και κατόπιν επιμονής του έταξα ότι θα το ρετουσάρω, επεκτείνω λίγο και θα το δώσω.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από RedSharks »



Εξαιρετική ανασκόπηση της ιστορίας των Mercyful Fate.

Ξεκίνησα να το βλέπω χωρίς να περιμένω πολλά, και κάπως αρνητικά προκατειλημένος με τόση σαβούρα που κυκλοφορεί στο youtube, αλλά το παλικάρι που το παρουσιάζει είναι βαθύς γνώστης και αληθινός οπαδός. Το κυριότερο είναι όμως ότι το πάθος με το οποίο μιλάει για την ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ σε πορώνει και σε κάνει να θέλεις να ξανακούσεις τη δισκογραφία τους από την αρχή. Απολαυστικότατο.
Άβαταρ μέλους
Kelenmar
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιουν 2020, 14:00

Mercyful Fate/King Diamond

Δημοσίευση από Kelenmar »


Ήλπιζα να μείνει λίγο παραπάνω γενικά στην μουσική λογική της Δανίας εκείνη την εποχή με Black Rose και Brats αλλά και με Mandrake (pre Witch Cross) και γενικά πολύ σκοτεινά πραγματάκια μουσικά (οχι μονο ατμοσφαιρα, εννοω μουσικά καθαρά)

Σε αυτό το κομματάκι πιο πάνω των Brats κυριολεκτικά γινονται πολλά πραγματάκια!
Εισαγωγάρα για μερακλήδες που γουστάρουν Damascus - Open Your Eyes φάση
Pick Lead στο 0.38 που όχι απλά λοξοκοιτάει Black Metal... με λίγο διαφορετική παραγωγή άνετα το λες 1988...
Και μετα ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΔΑΝΕΖΙΚΟ METAL ΜΠΑΣΙΜΟ!! Το έχω ακούσει σε μπολικες μπάντες και πρώτη φορά να σκάει το 1979 (βλ Alien Savage από Mandrake)


Και μετά κοψιμο Priestίλα... τι να λεμε!!

Θέλω να καταλήξω ότι οι Brats νομίζω ήταν κάτι σημαντικό! Όχι μια υποσημείωση όπως περνάει παραέξω σαν τα Punkικα νιάτα των Mercyful Fate...
Και γενικά να δώσω άλλον έναν φόρο τιμής στη μικρή αλλά πάντα ποιοτική Δανεμάρκια που δεν ήταν σε καμια περίπτωση άλλη μια Ευρωπαϊκή εκφανση του NWOBHM αλλά είχε προσωπικό ήχο να δώσει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”