Noble Savage

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Noble Savage

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ακούγοντας τον δίσκο των Steel Raiser (έρχεται η κριτική) συνηδειτοποιησα πόσο μας λείπει αυτή η μπαντάρα. Δεν έχω πολλές πληροφορίες για τους Noble Savage εκτός από ότι κυκλοφόρησαν τον ένα και μοναδικό δίσκο τους το 2006 στον οποίο τραγουδούσε ο Alfonso "Dragon" Giordano (Steel Raiser), έναν δίσκο ανόθευτου ακατέργαστου ΕΠΙΚΟΥ ατσαλιού μακρύα από "σύγχρονη" προσέγγιση των Atlantean Kodex/Lunar Shadow αλλά με γερές βάσεις στον ωμό ήχο των 80ς: Manowar, Heavy Load, Virgin Steele, Warlord, Running Wild, Black Knight, Ivory Tiger, Liege Lord κ.α. Συνθέσεις που αρκετοί μεγάλοι του είδους θα ζήλευαν (πχ "Noble of the sea", Wind of victory" κ.α.). Ο δίσκος δυστυχώς πέρασε απαρατήρητος (η κουφαμάρα του κόσμου είναι τόσο μεγάλη που μέχρι και σήμερα δεν μνημονεύεται σχεδόν καθόλου), η μπάντα εξαφανίστηκε αν και είναι ακόμα ενεργοί και γενικά πρόκειται για μια χαμένη κυκλοφορία που ελπίζω να αναγνωριστεί κάποτε. Ένα δισκάκι που είμαι πολύ χαρούμενος να το έχω στην συλλογή μου. :metalhead:

Υ.Γ. o Diego Ferrarin στο εξώφυλλο (έκανε πολλά εξώφυλα για την Underground Symphony) ξεφτυλίζει κάθε Dimitar Nicolov κ.α.
Υ.Γ. 2: λέτε ότι θέλετε αλλά πολλοί μεγάλοι θα έδιναν νεφρό για να είχαν γράψει το "Lady of the snows"





Searchnig the way
Searching love
And then I found my souL
Lady of the snows
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Noble Savage

Δημοσίευση από Starman »

Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει και η Underground Symphony, η οποία στη συνείδηση του περισσότερου κόσμου είναι μια εταιρεία που έχει στο δυναμικό της δευτερο-τρίτες μπάντες “φλώρικου” metal. Ενώ και η ίδια η εταιρεία ποτέ δεν έκανε μια σοβαρή προώθηση στις κυκλοφορίες της, ούτε καν στα μεγαλύτερα ονόματα όπως Skylark, White Skull, Adramelch. Διαφημίσεις της έβλεπα μόνο σε κάποια zine. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πολύς κόσμος, που ούτε σαν όνομα δεν θα τους έχει ακούσει.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Noble Savage

Δημοσίευση από castledemon »

εγω που ειχα λιωσει κυκλοφορίες της Underground Symphony δεν τους θυμαμαι τους συγκεκριμενους ουτε σαν ονομα.
Σχετικα με προωθηση που ανεφερε ο Starman, της Underground Symphony δεν ηταν οι Doomsword?? Αρα κατι κανανε καλα
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Noble Savage

Δημοσίευση από Starman »

Πιστεύω ότι το Doomsword που είναι ένα από τα διαμάντια του ιδιώματος, θα έβρισκε το δρόμο προς την καταξίωση έτσι και αλλιώς. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο που αμέσως μετά άλλαξαν εταιρεία. Εδώ ούτε μια επανακυκλοφορία του δεν κάνανε 20 χρόνια τώρα, από τη στιγμή που η εταιρεία δεν έχει στοκ πια. Γενικά πιστεύω ότι δεν προωθούσαν/θουν τις μπάντες τους σωστά. Μοιραία λοιπόν τους Noble Savage τους ξέρουν λίγοι.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Noble Savage

Δημοσίευση από Aphelian »

Πολυ καλο οτι ακουσα απο τα κομματια παραπανω, πρεπει να τους κοιταξω περισσοτερο!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Noble Savage

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 14 Ιούλ 2019, 19:28 Υ.Γ. o Diego Ferrarin στο εξώφυλλο (έκανε πολλά εξώφυλλα για την Underground Symphony) ξεφτιλίζει κάθε Dimitar Nicolov κ.α.
Ο Nicolov καλός είναι, αλλά τα έργα του είναι πολύ computerized για μένα. Ο Ferrarin από την άλλη, είναι παλιά καραβάνα και η τεχνοτροπία του είναι κοντά σε άλλες εποχές με αποτέλεσμα η τελική εικόνα να «δένει» περισσότερο. Όπως και να έχει, κ οι δύο έχουν κάνει εξωφυλλάρες, με τον Ferrarin πάντως να μιλάει περισσότερο στην καρδιά παρά στο μάτι :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Noble Savage

Δημοσίευση από rbrigade »

Άκουσα Lady of the snow. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να σώσω αυτά τα αδικοχαμένα 5 λεπτά...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Noble Savage

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 16:54 Άκουσα Lady of the snow. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να σώσω αυτά τα αδικοχαμένα 5 λεπτά...

Welcome back. Φαντάζομαι τον [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] τώρα. Θα χοροπηδάει από τη χαρά του. :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Noble Savage

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 16:54 Άκουσα Lady of the snow. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να σώσω αυτά τα αδικοχαμένα 5 λεπτά...
η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. :love: :love: :love:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Noble Savage

Δημοσίευση από White Wolf »

Starman έγραψε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 17:04
rbrigade έγραψε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 16:54 Άκουσα Lady of the snow. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να σώσω αυτά τα αδικοχαμένα 5 λεπτά...

Welcome back. Φαντάζομαι τον @Corum Jhaelen Irsei τώρα. Θα χοροπηδάει από τη χαρά του. :D
Ειναι βαθια η συγκινηση της επιστροφης.

Ετσι μακελευει ο Τσοβολας τα ονειρα σας...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Noble Savage

Δημοσίευση από theBox »

Θα εκφραστω οσο πιο pοlitically correct μπορω. Δεν μου άρεσε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Noble Savage

Δημοσίευση από White Wolf »

Προτιμουσα οταν εγραφες "Παπαρια!" και εννουσες κατι πιο ηπιο παρα τωρα που γραφεις "δεν μου αρεσε" και εννοεις "Παπαρια!".
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Noble Savage

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στο demo ήταν ακόμα καλύτεροι, στο δίσκο γυάλισαν υπερβολικά τον ήχο τους (κλασσική ιταλική αρρώστια)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
DeletedUser

Noble Savage

Δημοσίευση από DeletedUser »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 22:40 στο demo ήταν ακόμα καλύτεροι, στο δίσκο γυάλισαν υπερβολικά τον ήχο τους (κλασσική ιταλική αρρώστια)
ναι ρε οι demo εκτελεσεις ηταν ΑΡΡΩΣΤΕΣ εντελως
Αυτο το Time to Kill (δεν παιζει το demo youtube) ηταν αλλου εντελως

Σχεδον παρομοια φαση με αυτους εδω
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Noble Savage

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά Evil Zone άλλη αρρώστια από κει
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”