Omen (USA/CA)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Count Brass

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Count Brass »

Με ενα σερι τρια στα τρια, 84, 85 και 86 οι Omen μπηκαν και με τα δυο ποδια στο πανθεον του Επικου Power Metal.
Και αν το "Underground" ειχε μια στρογγυλη τραπεζα, θα καθοντουσαν και αυτοι εκει, με τις παλαμες τους γεματες ατσαλι.

Η φωνη του Kimball (R.I.P.)
Εικόνα
δεν μπορει να αφησει κανενα ασυγκινητο.

Ποσο μαλιστα, οταν συνοδευεται απο τετοιο songwritting.
Αμεσο, επικοτατο, σκληρο, ατοφιο.

Άβαταρ μέλους
Zippo190

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Zippo190 »

τι να λέμε τώρα, αιώνια μπάντα, αιώνια λατρεία, αιώνια φωνή, παρά την φθορά - αφθαρσία των τελευταίων ετών παραμένουν για πάντα ΘΡΥΛΙΚΟΙ με ύμνους που δεν ξεχνάμε ποτέ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Priamos »

Έχω πάρει να ακούσω αύριο στο αμάξι το Hammer Damage και το Alive. Ειδικά το δεύτερο είναι μεγάλο έπος και ανυπομονούμε για νέα full length δουλειά.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
theBox

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από theBox »

Δευτερο και τρίτο άλμπουμ προσκύνημα!

Απο την μετέπειτα πορεία τους εχω ακουσει δυστυχως μονο το eternal black dawn το οποίο μου αρεσε αρκετα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Λυρική βαρβαρίλα.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μπάντα της καρδιάς μας, με έντονους προσωπικούς και επαγγελματικούς δεσμούς. Τα 3 πρώτα albums είναι ένα ασύγκριτο σερί και σε βάθος χρόνου, το album που επισκέπτομαι συχνότερα είναι το "The Curse", στο οποίο έχει καταγραφεί ένας από τους αγαπημένους μου ήχους τυμπάνων.

Ο Kimball είναι μια από τις αγαπημένες μου φωνές ever, ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έχω κάνει συνεντεύξεις με τον Kenny Powell όπου έχουμε εξαντλήσει σχεδόν τα πάντα, ενώ είχα τη τιμή να συνεισφέρω στα liner notes στη τελευταία επανακυκλοφορία του "The Curse" από τη Metal Blade.

Funny trivia: Όταν είχε κυκλοφορήσει από No Remorse η συλλογή "Into the Arena" (κάπου το 2012), μια περίοδο όπου ο Kenny είχε εξομολογηθεί πως είχε τη καλύτερη αντιμετώπιση ever από εταιρία, με είχε προσεγγίσει το περιοδικό Classic Rock (ναι, το γνωστό) για να χρησιμοποιήσει το εξώφυλλο της συλλογής σε ένα CD που θα δινόταν μαζί με το πασίγνωστο έντυπο. Φυσικά και δεν είχαμε πρόβλημα. Όταν το τεύχος του Classic Rock κυκλοφόρησε, είχε ένα CD όπου φαινόταν το εξώφυλλο της συλλογής (το κρανίο πάνω από το Κολοσσαίο) και αντί για το τεράστιο OMEN logo, έγραφε "AOR".

Μπάντα που αισθάνομαι κοντά μου, όσο ελάχιστες. Λατρεία.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Aphelian »

Τιτανες, τι να λεμε τωρα, μπορει να τους εχω χασει τελευταια, αλλα μπορουν να βγαλουν 40 μετρια αλμπουμ, δεν κουνανε απο τη θεση τους στο Πανθεον με τιποτα.
Στο κομματι της παραγωγης μου αρεσε παντα οτι ειχαν μια πιο "συγχρονη" προσεγγιση με φοβερο και πεντακαθαρο Rhythm section, αυτο το μπασο μου ειχε στοιχειωσει τα ονειρα!
Άβαταρ μέλους
Starman

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Starman »

Xstroyer έγραψε: Τρί 07 Απρ 2020, 12:22 Μπάντα που αισθάνομαι κοντά μου, όσο ελάχιστες. Λατρεία.
Τα είπες όλα συνονόματε.

Μπάντα θεμέλιος λίθος του επικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από Spyros »

Λατρεμένοι όσο ελάχιστοι και εδώ με τα 3 πρώτα να αποτελούν όντως μεγαλειώδες σερί..
Προφανώς και όχι αντικειμενικά, για μένα το battle cry είναι Top 5 ever!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

από τις μπάντες που όρισαν τα ακούσματά μου, αδιαπραγμάτευτος έρωτας από την πρώτη ακρόαση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
giorgos

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από giorgos »

Αγαπημένη μπάντα οι Omen. Προσωπική προτίμηση μου το The Curse που ήταν και ο πρώτος δίσκος τους που απέκτησα. Και το Escape to Nowhere πάντως δεν με χαλάει.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από CountRaven »

Από τις μπάντες που με κάνουν πραγματικά περήφανο που ακούω Heavy Metal.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon

Omen (USA/CA)

Δημοσίευση από castledemon »

Λατρεία και καρδούλες μόνο για ΟΜΕΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”