Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Spyros »

Αυτό είναι λογικά..

https://www.discogs.com/Manilla-Road-Li ... se/1709868

Θυμάμαι και την αρχή από το προλογικό σημείωμα στο δισέλιδο
''Whatever your definition for epic metal might be, manilla road definitely satisfy its terms'' ή κάπως έτσι τέλος πάντων :D
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Xstroyer »

Κάποια από εκείνα τα CD ξεβλάχεψαν αρκετό κόσμο τότε. Μπορεί κάποιοι να είχαν ακούσει κάποιο κομμάτι στο ραδιόφωνο (όσοι άκουγαν, εγώ π.χ. ποτέ δεν ασχολήθηκα άσχετα αν γνώριζα αυτές τις μπάντες ήδη) αλλά έχοντας το CD στο χέρι, τότε θα ήταν κάτι σημαντικότερο για αυτούς που η μόνη ενημέρωση ήταν κάποιο περιοδικό και η αγορά ενός δίσκου κάθε Σαββατο.

Το CD του Hammer είχε την άδεια της Black Dragon (εταιρίας των Manilla) και μετά από μερικά χρόνια που η μπάντα είχε πλέον τα δικαιώματα, ανέφερε πως τα CD του Hammer και του Invader δεν είχαν τη δική τους αδεια.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Priamos »

Είχα πάρει το deluge σε βινύλιο το 1992 και λίγο αργότερα είχα δώσει 800δρχ σε ένα λαμόγιο να μου αντιγράψει σε κασέτα το Open the Gates. Δεν είχα τρελαθεί τότε λόγω φωνητικών, αλλά οταν άκουσα το Crystal Logic μετά από λίγο καιρό, έπαθα την πλάκα μου και τα επανεκτιμησα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από theBox »

Θα συμφωνησω οτι το crystal logic ειναι μαλλον η ιδανικοτερη επιλογη για να μυηθεί στη μπάντα ο μελετητης των γριμορίων του επικου ηχου. Τουλαχιστον κι εγω ΑΥΤΟ βρηκα πολυ πιο ευκολο απο τα τρια επόμενα στην αρχή.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Starman »

Η δική μου επαφή με τους Manilla Road ξεκίνησε με το Mystification, για αυτό και μάλλον το θεωρώ και το καλύτερό τους. Ενώ είχα διαβάσει νωρίτερα για τη μπάντα, κάπου το 1988 προσέγγισα το υλικό τους καθώς μάλλον εκείνη τη περίοδο άρχισαν να εμφανίζονται μαζικά στα δισκάδικα οι δίσκοι της Black Dragon. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω τότε μέσω της FM Records έρχονταν στη χώρα μας οι δίσκοι της εταιρείας. Πίσω στο σπίτι λοιπόν, ο δίσκος στο πικάπ και εισαγωγή με Masque Of The Red Death. Δεν χρειάζεται κάτι παραπέρα. Ήχος και ατμόσφαιρα από άλλη διάσταση. Ήδη με αυτό το τραγούδι το Μanilla σύμπαν πέρασε στο DNA. Τα υπόλοιπα ιστορία. Μαζί με Manowar, Omen, Cirith Ungol και Heavy Load στον Όλυμπο του επικού ήχου. Ακόμα και τις μέτριες δουλειές τους τις ακούω ευλαβικά.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από giorgos »

Starman έγραψε: Δευ 13 Απρ 2020, 13:57 Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω τότε μέσω της FM Records έρχονταν στη χώρα μας οι δίσκοι της εταιρείας.
Αυτό θυμάμαι κι εγώ. Επιπλέον, μου φαίνεται πως ο μακαρίτης ο Lord κάπως συνδεόταν με την FM Records και γι' αυτό στο αφιέρωμα που μου έστειλες (και αναφέρω παραπάνω) παρουσίαζε μόνο μπάντες της Black Dragon.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Starman »

giorgos έγραψε: Δευ 13 Απρ 2020, 14:41
Starman έγραψε: Δευ 13 Απρ 2020, 13:57 Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω τότε μέσω της FM Records έρχονταν στη χώρα μας οι δίσκοι της εταιρείας.
Αυτό θυμάμαι κι εγώ. Επιπλέον, μου φαίνεται πως ο μακαρίτης ο Lord κάπως συνδεόταν με την FM Records και γι' αυτό στο αφιέρωμα που μου έστειλες (και αναφέρω παραπάνω) παρουσίαζε μόνο μπάντες της Black Dragon.
Πιθανό αυτό που λες, αν και δεν πολυθυμάμαι πως ακριβώς έγινε αυτό το αλισβερίσι. Ενισχύεται όμως από γεγονότα όπως η Ευρωπαϊκή διανομή του Summon The Dead των Flames από τη Black Dragon ενώ άνηκαν στην FM. Φυσικά ο Lord κολλητός με τους Flames. Θα θυμάσαι τι σπρώξιμο είχαν από το χάμερ εκείνα τα χρόνια. Πάντως οι κυκλοφορίες της Black Dragon ξαφνικά άρχισαν να βρίσκονται παντού, σε αφθονία και μάλιστα ο πλήρης κατάλογός της. Έτσι έμαθε το Ελληνικό κοινό τους Manilla και όχι μόνο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από rbrigade »

Μπράβο ρε παιδιά, αυτή είναι!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Xstroyer »

O κατάλογος της Black Dragon είχε διανομή μέσω της FM records. Το βασικό κομμάτι, ήταν ότι η Black Dragon είχε βγάλει το πρώτο Candlemass, το οποίο μπορεί να είχε πάει άκλαφτο το 1986, αλλά όταν η μπάντα άρχισε να γίνεται πιο γνωστή με τον Messiah, τους επόμενους 3 δίσκους και τις συναυλίες, το Epicus άρχισε να έχει μεγάλη ζήτηση και η Black Dragon έβρισκε διανομή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”