RIOT- A live killing machine

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από JimmyF »

Τσίμπησα πρόσφατα τις επανακυκλοφορίες των RIOT για το Thundersteel και το live Shine on, κυρίως για τα DVD που τα συνόδευαν. Ειδικά για το shine on, ήθελα να έχω μια ανάμνηση του απίστευτου τότε live στο Ρόδον το '98 αφού το setlist είναι πάνω κάτω το ίδιο. Στο DVD του Thundersteel έχει συναυλία στο Texas από το '88 σαν τετράδα τότε, όπου με στείλανε αδιάβαστο. Ο Moore εξωπραγματικός, η μπάντα τρένο στα κόκκινα όλη την ώρα.Δειγματάκι κάτωθι κι όποιος θέλει μπουμπουνάει και άποψη..



Και προς ελληνική ανάμνηση..


Το live που αντί να συζητάω για Virgin Steele μετά, παραμιλούσα για Riot.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από alexandros »

Τι να λέμε για αυτό το συγκρότημα...Ας μιλήσω εγώ για την γνωριμία μου μαζί τους. Ήταν Απρίλιος του 2006 και μαθαίνω από φίλους μου ότι το συγκρότημα στο οποίο παίζουν κάτι φίλοι τους θα παίξει support σε κάποιους riot σε ένα μικρό club στη Λάρισα. Εγώ τότε ήμουν νεόκοπος μα παθιασμένος έφηβος μεταλλάς και οι κουβέντες με την παρέα μου δεν είχαν κανένα άλλο αντικείμενο πέρα από τη μουσική. Είχα και αρκετούς μεγαλύτερους γνωστούς μεταλλάδες,οι οποίοι μου δάνειζαν cd τους για να τα αντιγράψω. Μάζευα μουσική σαν μανιακός. Παρ'όλ'αυτά ΕΝΑΣ δεν υπήρξε που να μου συστήσει τους riot. Έτσι λοιπόν, όταν άκουσα ότι παίζουν κάποιοι riot στη Λάρισα,δεν είχα την παραμικρή ιδέα ποιοι ήταν. Απλά είχα ακούσει ότι ήταν κάποιοι παλιοί Αμερικάνοι.
Τελοσπάντων,πήγα στο μικρό club της Λάρισας με την παρέα μου,κυρίως για να δούμε το support. Νομίζω ήταν οι In Vain. Όλα καλά,λοιπόν. Μια χαρά και τα support και φτάνει η ώρα των riot. Θλιβερό γεγονός: Στο club αποκλείεται να υπήρχαν πάνω από 50 άτομα σε χώρο που γεμίζει με 300. Και σκεφτείτε ότι υπήρχαν δύο support,άρα και κόσμος δικός τους που μπορεί να μπήκε και τσάμπα για τη φάση.
Έβλεπα πάνω στη σκηνή κάποιους τύπους που μου έμοιαζαν γραφικοί παλιοροκάδες και θυμάμαι χαζολογούσαμε για το μαλλί του κιθαρίστα, που ήταν σαν να είχε περούκα. Ο ίδιος,επίσης,φορούσε άσπρο πουκάμισο με μαύρο γιλέκο. Το θυμάμαι πεντακάθαρα. Το live λοιπόν αρχίζει και αν και δεν γνώριζα ούτε νότα, κατάλαβα ότι αυτή η μπάντα ΣΚΟΤΩΝΕ. Τραγουδούσε ένας τύπος τον οποίο επίσης σχολιάζαμε καθώς έμοιαζε να το ...λαδώνει το πόμολο,αλλά είχε φωνάρα. Μετά έμαθα ότι τον λέγαν tirelli. Όσον αφορά τον κόσμο, οι περισσότεροι ήταν αραχτοί πίσω και αδρανείς πέρα από ελάχιστους οι οποίοι έδιναν πόνο και είμαι σίγουρος ότι αν αυτό το live ήταν σήμερα, αύριο θα πήγαινα για φυσικοθεραπείες γιατί θα είχα καταστρέψει τον σβέρκο μου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα ρεφρέν από warrior,thundersteel και johhny's back.
Όταν το live τελείωσε, είδα κόσμο να πηγαίνει να βγει φωτογραφίες. Οι περισσότεροι πλησίασαν τον τύπο με την ...περούκα και το μαύρο γιλέκο. Εγώ δεν ήξερα ποιος ήταν ποιος και πήγα στον άλλον κιθαρίστα, τον Flyntz που μου υπέγραψε το εισιτήριο και επίσης μίλησα και στον drummer, ο οποίος μου έδωσε-ή ζήτησα,δε θυμάμαι-μία μπαγκέτα. Αργότερα έμαθα ότι ήταν ο Jarzombek.
Φεύγοντας από τον χώρο,θυμάμαι ότι όλοι συζητούσαν για το πόσο απίστευτα έπαιξαν οι Αμερικάνοι. Υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα έπρεπε κανείς να μπορέσει να μιλήσει. Δηλαδή έπρεπε να ήταν στην κατάσταση που ήμουν εγώ αρκετά χρόνια αργότερα, στη Θεσσαλονίκη,μετά το live τους στο eightball μαζί με wishdoom, που δε μπορούσα να βγάλω φωνή. Τότε πήρα το αίμα μου πίσω. Απόλαυσα αυτή την τεράστια μπάντα όπως της αρμόζει και με το κοινό που της αρμόζει,αφού το eightball ήταν έτοιμο να καταρρεύσει. Απλά υπάρχει και μια μικρή λεπτομέρεια. Το εισιτήριο δεν έγραφε riot, αλλά riot V και ο κύριος με το μαύρο γιλέκο και την ...περούκα μας παρακολουθούσε λίγο πιο ψηλά από τον εξώστη.

Είχα την τύχη και την τιμή να δω τον τεράστιο Mark Reale, αλλά ταυτόχρονα αισθάνομαι απίστευτα άτυχος που τότε δεν ήξερα ποιον τύπο είχα μπροστά μου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αυτή η μπάντα, σε οποιαδήποτε περιόδο, με οποιαδήποτε τραγούδια, με το οποιοδήποτε line-up είναι απλά οι αυτοκράτορες της σκηνής
τους έχω δει αμέτρητες φορές και πάντα παρακαλάω και για άλλο. και όσες φορές και αν έρθουν, θα είμαι εκεί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από Xstroyer »

Η αύρα των συνθέσεων ξεπερνάει ακόμα και τους ίδιους τους δημιουργούς & performers. Όποτε και να δεις Riot live, καλά θα περνάς, με οποιαδήποτε σύνθεση. Δεν μπορούν να το υπερηφανευτούν πολλά ονόματα αυτό.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από apeitharxos »

alexandros έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 20:17 Τι να λέμε για αυτό το συγκρότημα...Ας μιλήσω εγώ για την γνωριμία μου μαζί τους. Ήταν Απρίλιος του 2006 και μαθαίνω από φίλους μου ότι το συγκρότημα στο οποίο παίζουν κάτι φίλοι τους θα παίξει support σε κάποιους riot σε ένα μικρό club στη Λάρισα. Εγώ τότε ήμουν νεόκοπος μα παθιασμένος έφηβος μεταλλάς και οι κουβέντες με την παρέα μου δεν είχαν κανένα άλλο αντικείμενο πέρα από τη μουσική. Είχα και αρκετούς μεγαλύτερους γνωστούς μεταλλάδες,οι οποίοι μου δάνειζαν cd τους για να τα αντιγράψω. Μάζευα μουσική σαν μανιακός. Παρ'όλ'αυτά ΕΝΑΣ δεν υπήρξε που να μου συστήσει τους riot. Έτσι λοιπόν, όταν άκουσα ότι παίζουν κάποιοι riot στη Λάρισα,δεν είχα την παραμικρή ιδέα ποιοι ήταν. Απλά είχα ακούσει ότι ήταν κάποιοι παλιοί Αμερικάνοι.
Τελοσπάντων,πήγα στο μικρό club της Λάρισας με την παρέα μου,κυρίως για να δούμε το support. Νομίζω ήταν οι In Vain. Όλα καλά,λοιπόν. Μια χαρά και τα support και φτάνει η ώρα των riot. Θλιβερό γεγονός: Στο club αποκλείεται να υπήρχαν πάνω από 50 άτομα σε χώρο που γεμίζει με 300. Και σκεφτείτε ότι υπήρχαν δύο support,άρα και κόσμος δικός τους που μπορεί να μπήκε και τσάμπα για τη φάση.
Έβλεπα πάνω στη σκηνή κάποιους τύπους που μου έμοιαζαν γραφικοί παλιοροκάδες και θυμάμαι χαζολογούσαμε για το μαλλί του κιθαρίστα, που ήταν σαν να είχε περούκα. Ο ίδιος,επίσης,φορούσε άσπρο πουκάμισο με μαύρο γιλέκο. Το θυμάμαι πεντακάθαρα. Το live λοιπόν αρχίζει και αν και δεν γνώριζα ούτε νότα, κατάλαβα ότι αυτή η μπάντα ΣΚΟΤΩΝΕ. Τραγουδούσε ένας τύπος τον οποίο επίσης σχολιάζαμε καθώς έμοιαζε να το ...λαδώνει το πόμολο,αλλά είχε φωνάρα. Μετά έμαθα ότι τον λέγαν tirelli. Όσον αφορά τον κόσμο, οι περισσότεροι ήταν αραχτοί πίσω και αδρανείς πέρα από ελάχιστους οι οποίοι έδιναν πόνο και είμαι σίγουρος ότι αν αυτό το live ήταν σήμερα, αύριο θα πήγαινα για φυσικοθεραπείες γιατί θα είχα καταστρέψει τον σβέρκο μου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα ρεφρέν από warrior,thundersteel και johhny's back.
Όταν το live τελείωσε, είδα κόσμο να πηγαίνει να βγει φωτογραφίες. Οι περισσότεροι πλησίασαν τον τύπο με την ...περούκα και το μαύρο γιλέκο. Εγώ δεν ήξερα ποιος ήταν ποιος και πήγα στον άλλον κιθαρίστα, τον Flyntz που μου υπέγραψε το εισιτήριο και επίσης μίλησα και στον drummer, ο οποίος μου έδωσε-ή ζήτησα,δε θυμάμαι-μία μπαγκέτα. Αργότερα έμαθα ότι ήταν ο Jarzombek.
Φεύγοντας από τον χώρο,θυμάμαι ότι όλοι συζητούσαν για το πόσο απίστευτα έπαιξαν οι Αμερικάνοι. Υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα έπρεπε κανείς να μπορέσει να μιλήσει. Δηλαδή έπρεπε να ήταν στην κατάσταση που ήμουν εγώ αρκετά χρόνια αργότερα, στη Θεσσαλονίκη,μετά το live τους στο eightball μαζί με wishdoom, που δε μπορούσα να βγάλω φωνή. Τότε πήρα το αίμα μου πίσω. Απόλαυσα αυτή την τεράστια μπάντα όπως της αρμόζει και με το κοινό που της αρμόζει,αφού το eightball ήταν έτοιμο να καταρρεύσει. Απλά υπάρχει και μια μικρή λεπτομέρεια. Το εισιτήριο δεν έγραφε riot, αλλά riot V και ο κύριος με το μαύρο γιλέκο και την ...περούκα μας παρακολουθούσε λίγο πιο ψηλά από τον εξώστη.

Είχα την τύχη και την τιμή να δω τον τεράστιο Mark Reale, αλλά ταυτόχρονα αισθάνομαι απίστευτα άτυχος που τότε δεν ήξερα ποιον τύπο είχα μπροστά μου.
Είχαν παίξει και Λάρισα το 2006? Δεν το θυμάμαι...Πραγματικά, τι συναυλία ήταν αυτή τότε εδώ στην Αθήνα. στο Αν? Με MYSTERY & MARAUDER!
Όπως τα λες είναι, ίσως η καλύτερη εμφάνισή τους ever στην Ελλάδα, λογικά αν έπαιξαν έτσι εδώ στην Αθήνα, θα έπαιξαν και στην υπόλοιπη περιοδεία...
Λαρισαίος είσαι? Μήπως είχε πάει στο live των Omen πίσω από το γήπεδο του Πιερικού στην Κατερίνη το 2009?....Κάτι ανάλογο ένιωσα και εγώ, με 30 άτομα μέσα και τους Omen να γαμάνε τα πάντα, όπως εσύ με τους Riot...Μάλιστα παραλίγο να μην μπορέσω να βρω το σημείο που γινόταν το live, διότι το venue είχε αλλάξει ονομασία για μία ημέρα, μόνο για την ημέρα του live...Και ευτυχώς πήρα τον διοργανωτή στο τηλέφωνο, και μου είπε ότι είναι κοντά στο γήπεδο του Πιερικού...Δεν υπήρχαν τότε οι ευκολίες με τα smart phone που υπάρχουν σήμερα...και ευτυχώς με έσωσε το τηλεφώνημα που έκανα στον διοργανωτή (είχα μάθει την περιοδεία από το myspace), αλλιώς ακόμα θα έψαχνα...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

RIOT- A live killing machine

Δημοσίευση από alexandros »

[mention]apeitharxos[/mention] Ναι, από την ευρύτερη περιοχή της Λάρισας είμαι. Δεν ήμουν στο live των omen στην Κατερίνη και η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ακούω ότι στην Κατερίνη έχουν γίνει heavy metal συναυλίες. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”