SIK_of_BLU

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SIK_of_BLU

Δημοσίευση από JimmyF »

Ακολουθεί true story.. :D :D
Όπως λέει και το λαϊκό άσμα, 'από δω η γυναίκα μου και από δω το αίσθημά μου..'. Εν προκειμένω 'γυναίκα' είναι οι Souldrown που χα πει δυο λογάκια στο viewtopic.php?f=6&t=1895 και 'αίσθημα' οι Sik_of_Blu. Εδώ η αφεντιά μου είναι μόνο στο μπάσο και όχι στα φωνητικά. Στα φωνητικά ο έτερος Δημήτρης, στην κιθαρα ο Θοδωρής και στα drums ο Νίκος. Τα ακούσματά μας ήταν σαν να ρίχνεις συγκροτήματα στο blender. Από Warlord, Fields of the Nephilim, Tool, Primordial, Joy Division, 16Horsepower, Omen, Sabbath και βάλε, με αποτέλεσμα τα κομμάτια που προέκυψαν να μην έχουν μάλλον αμιγώς metal χαρακτήρα, αλλά ο καλύτερος κριτής είναι ο ακροατής εν τέλει.
Η τετράδα ξεκίνησε να παίζει πιο συστηματικά μέσα στο 2012 και καταφέραμε μέχρι και τα μέσα του 2015 να χουμε κάνει και καμιά δεκαριά πάνω κάτω μικρά live, με αποκορύφωμα (λέμε τώρα..) ένα live στο Remedy τέλη του 2014 που σε ένα τύπου battle of the bands (μαζί με μπάντες όπως οι Null O' Zero, Silked&Stained που τα παιδιά προχώρησαν και κυκλοφόρησαν ωραίες δουλειές στο είδος τους) καταφέραμε να βγούμε πρώτοι με έπαθλο συμβόλαιο με No Remorse, video clip και..service μουσικών οργάνων, εκ των οποίων μόνο το τελευταίο καταφέραμε να απολαύσουμε!
Ο λόγος είναι ότι είπαμε να ξεκινήσουμε να ηχογραφήσουμε κάτι πρώτα ώστε να υπάρχει υλικό και μετά να ερχόμασταν σε επαφή για τα υπόλοιπα καλούδια. Ξεκινήσαμε με 3 κομμάτια και ενώ ετοιμαζόμασταν για άλλα 3, διάφορες καταστάσεις, άλλες ευχάριστες κι άλλες δυσάρεστες, μας ανάγκασαν να βάλουμε στον πάγο την μπάντα.
Λέγοντας τώρα σιγά σιγά να λιώσουμε τον πάγο, ανεβάσαμε τα 3 κομμάτια που χαμε προλάβει τότε να ηχογραφήσουμε στο bandcamp, οπότε όποιος συμφορουμίτης έχει περιέργεια ακούει και λέει φυσικά και άποψη. Εννοείται pm για όποιον γουστάρει και θέλει να έχει τα κομμάτια σε mp3. Enjoy!
https://sikofblu.bandcamp.com/
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

SIK_of_BLU

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Αν και δεν ειναι στα γουστα μου το ακουσα ολο μια χαρα.

Που σημαινει οτι ειναι καλο, γιατι δυσκολα ακουω τρια 5 λεπτα κομματια απο κατι που δεν ειναι στα γουστα μου.
Φιλε Δημητρη, πολυ καλη η δουλεια σας, τα κομματια εχουν ατμοσφαιρα και ψυχη!
Ωραιο και το μπασο σου! αν και δεν ειμαι ειδικος σε αυτα.

Επισης, ο ηχος ειναι σωστος για την φαση σας. Ωραια χροια στις κιθαρες, ωραια μιξη.
Ας πουμε το μπασο, ακουγεται οσο το θελω εγω. Ουτε μπροστα, αλλα ουτε καπου στο πουθενα.
Και το ακουω και το αισθανομαι. Που για εμενα ειναι η σωστη θεση!
Μπραβο και στον Νικο! Δεν ειναι φλυαρος και πλαισιωνει σωστα τα κομματια.

Το καλυτερο μου ειναι το Blu Screen.

Να σαι καλα, να ακουμε περισσοτερα απο τα χερακια σου!
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SIK_of_BLU

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τα καλά σου λόγια. Το ότι λες κιόλας ότι σου άφησαν καλή εντύπωση παρόλο που δεν είναι το είδος που θα άκουγες, μας τιμά ακόμη περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SIK_of_BLU

Δημοσίευση από theBox »

Ωχ! Τι έχουμε εδω? Τζιμμυ δεν το ειχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα το τοπικ παραδόξως.

Ακουσα και τα τρία κομμάτια με αμείωτο ενδιαφέρον, παρόλο που το alt-prog (γιατι περι αυτου προκειται στα αυτια μου) δεν είναι απο τα αγαπημένα μου είδη. Ωραία μετρήματα, ωραια ατμοσφαιρα, ενδιαφερουσες ιδεες στην κιθαρα και γενικά στεκεται πολυ αξιοπρεπώς στη φάση του.

Καλή επιτυχια στην επαναδραστηριοποιηση της μπάντας κι ευχομαι τα καλύτερα. Και εννοειται το άλμπουμ (οταν με το καλο) θα το τιμήσουμε!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SIK_of_BLU

Δημοσίευση από JimmyF »

Να σαι καλά [mention]theBox[/mention] για τα σχόλιά σου. Χαίρομαι που τα κομμάτια σου κράτησαν το ενδιαφέρον. Τώρα για το alt-prog , η αλήθεια είναι δεν το χα σκεφτεί σαν ταμπέλα. Ρε, λες?? :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”