D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Eπιστροφή στις ΗΠΑ και τους D'Vine Ryte που το 1994 κυκλοφόρησαν το μοναδικό τους LP "When...". Μελαγχολικό progressive με κάποια κομμάτια να είναι σχετικά κοντά στους Queensrÿche περιόδου "Promised Land" και άλλα στους Soul Cages του "Μοments".





Τracks:
1. Cheating Game
2. Set the Stranger Free
3. Strange Situation
4. When... (Acoustic Ryte)
5. Foolish Mind
6. Where Do I Stand
7. Middle Child
8. Emotion Overload
9. Baby Don't Go

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το "Cheating Game" είναι από τα τραγούδια που έχω κάνει τα περισσότερα repeats στη ζωή μου. Μέχρι και σε μαγαζιά το έβαζα.

Το άλμπουμ είναι αριστούργημα.

Έχει και άλλα στοιχεία το υλικό πχ. αρκετές μελωδικές Μέταλ στιγμές.

Κλάση Α.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

CountRaven έγραψε: Κυρ 12 Δεκ 2021, 16:20 Το "Cheating Game" είναι από τα τραγούδια που έχω κάνει τα περισσότερα repeats στη ζωή μου. Μέχρι και σε μαγαζιά το έβαζα.

Το άλμπουμ είναι αριστούργημα.

Έχει και άλλα στοιχεία το υλικό πχ. αρκετές μελωδικές Μέταλ στιγμές.

Κλάση Α.
Ναι, δεν είναι όλα τα τραγούδια έτσι.. Ωραίο όμως γκρουπ, με ιδιαίτερο και δικό του ύφος.. Δώρο για τα Χριστούγεννα για 'σένα φίλε!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ευχαριστώ για το ποστ μπρο. Αγαπημένη μπάντα. Το "When..." το είχαν βγάλει μόνοι CD χίλια κομμάτια. Υπήρξε και έκδοση σε κασσέτα.

Τρία διαφορετικά demo sessions στο στούντιο ενώθηκαν για να γίνει το συγκεκριμένο release.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: D'VINE RYTE (US) - When... (1994)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

CountRaven έγραψε: Κυρ 12 Δεκ 2021, 16:33 Ευχαριστώ για το ποστ μπρο. Αγαπημένη μπάντα. Το "When..." το είχαν βγάλει μόνοι CD χίλια κομμάτια. Υπήρξε και έκδοση σε κασσέτα.

Τρία διαφορετικά demo sessions στο στούντιο ενώθηκαν για να γίνει το συγκεκριμένο release.
Πάπυρος Larousse είσαι μπαγάσα.. Δε πιάνεσαι πουθενά! Τα καλύτερα όμως δεν τα έχω ανεβάσει! Τα καλύτερα έρχονται!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”