Επικό arcane ατσάλι από τους RINGLORN

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Επικό arcane ατσάλι από τους RINGLORN

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Οι Ringlorn είναι μια νέα arcane epic metal μπάντα.

Ξεκίνησαν ως one nan project μα γρήγορα βρήκαν μέλη και έστησαν line up ώστε να ηχογραφήσουν υλικό για τον πρώτο δίσκο τους.

Είχα βάλει πριν μερικούς μήνες και αγγελία αναζήτησης μελών στην facebook ομάδα του χωριού μας και κάπως έτσι είχα ανταλλάξει δύο τρεις δημόσιες κουβέντες με τον main man του σχήματος.

https://www.facebook.com/share/p/ZiEEARqnWGYtvH4Y/

Από τότε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι και ξέρω πως οι ηχογραφήσεις του δίσκου έχουν προχωρήσει.

Υπάρχει και δείγμα από το ομώνυμο κομμάτι.

https://m.youtube.com/watch?si=ucZ67X96 ... e=youtu.be

Καλώ όλους τους επικάδες του χωριού μας να στηρίξουν τη νέα μπάντα δείχνοντας αγάπη και καλώ και τα μέλη της που ξέρω ότι μας διαβάζουν, να δώσουν πληροφορίες για το σχήμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF

Re: Επικό arcane ατσάλι από τους RINGLORN

Δημοσίευση από JimmyF »

Μπράβο στα παλληκάρια. Το πρώτο δείγμα είναι πολλά υποσχόμενο. Ωραίες μελωδίες στις κιθάρες και η προσέγγιση που χουν διαλέξει στα φωνητικά κάνουν το κομμάτι να ρέει όμορφα. Αναμένουμε τα περαιτέρω..
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Τυχαίνει να γνωρίζω τους συντελεστες και ξερω οτι αποσκοπουσαν σε lordian/bsta σκηνικα, κατι το οποιο το πετυχαν διάνα κατα τη γνώμη μου. Οι κιθάρες ειδικα ζωγραφίζουν και η ατμόσφαιρα ειναι όπως πρέπει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Μπράβο, αυτά είναι καλό να γίνονται !
Εξαιρετικός νεολογισμός, η ετυμολογία του επιθέτου, από την οποία προέρχεται το όνομα της μπάντας
και αντλείται από το best seller βιβλίο ''The Dictionary of Obscure Sorrows'', όπου κάθε λέξη που περιέχεται
είναι καινούρια και έχει ''εφευρεθεί''.
Ωραίο το δείγμα. Αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες για την μπάντα.
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

Πολυ ωραια πραγματα εχουμε εδω.
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
CountRaven

theBox έγραψε: Σάβ 10 Φεβ 2024, 14:29 Τυχαίνει να γνωρίζω τους συντελεστες και ξερω οτι αποσκοπουσαν σε lordian/bsta σκηνικα, κατι το οποιο το πετυχαν διάνα κατα τη γνώμη μου. Οι κιθάρες ειδικα ζωγραφίζουν και η ατμόσφαιρα ειναι όπως πρέπει.
Μου άρεσε το κομμάτι μα δυστιχώς όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να ακούσω αυτό το Lordian Guard / BSTA σκηνικό που διαβάζω.

Για παράδειγμα οι κιθάρες από το 1:18-1:47 μου θυμίζουν Helloween και μάλιστα συγκεκριμμένο κομμάτι. Το ίδιο και το σόλο που ακολουθεί.

Το κομμάτι έχει να δώσει πράγματα και οι κιθάρες είναι το δυνατό του σημείο. Υπάρχει γενικά η επική ατμόσφαιρα και η Arcane προσέγγιση, μα δεν διακρίνω πουθενά τις επιτροες που αναφέρει ο @theBox.

Αναφέρομαι πάντα στο συγκεκριμμένο κομμάτι έτσι. Στο οποίο γενικά τα κουπλέ μου κέντρισαν το ενδιαφέρον πάρα πολύ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Κι εγω τυγχανει να το ξερω απο τη γεννηση του το project, τα τραγουδια γενικα ειναι πολυ καλα σε αυτο που προσπαθουν να πετυχουν και νομιζω πως ο κοσμος ειδικα εδω μεσα θα το εκτιμησει πολυ.
Ανυπομονω να ακουσω και τα υπολοιπα με τοσο καλη δουλεια στις κιθαρες!
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Πολύ με άρεσε!
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Εγένετο!

Έδωκα αγάπη γιατί ένιωσα να την αξίζει!

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... er-one-ep/
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Δεν ένιωσα με την πρώτη πολύ επιδερμική και επιπόλαιη επαφή, αλλά με ψήνει η όλη φάση και θα δώσω σοβαρή ευκαιρία. Το τσίμπησα από bandcamp.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Καποιες πολυ καλες ιδεες γενικα, παρα πολυ καλη δουλεια στις κιθαρες - αλλα ειναι υπερβολικα βιαστικο και φαινεται. Δεν ξερω γιατι τοσο τρεξιμο, αλλα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο, ΑΚΡΙΒΩΣ με το ιδιο songwriting.
Επειδη ξερω οτι η επιθυμια του βασικου συντελεστη ηταν να ακουει ο ιδιος τα τραγουδια σε μια μορφη που να του αρεσουν, θεωρω πως το πετυχε και θα ειναι πολυ happy, αλλα ηθελε λιγη δουλεια ακομα πριν βγει πιο εξω στον κοσμο.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Aphelian έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 22:44 Καποιες πολυ καλες ιδεες γενικα, παρα πολυ καλη δουλεια στις κιθαρες - αλλα ειναι υπερβολικα βιαστικο και φαινεται. Δεν ξερω γιατι τοσο τρεξιμο, αλλα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο, ΑΚΡΙΒΩΣ με το ιδιο songwriting.
Επειδη ξερω οτι η επιθυμια του βασικου συντελεστη ηταν να ακουει ο ιδιος τα τραγουδια σε μια μορφη που να του αρεσουν, θεωρω πως το πετυχε και θα ειναι πολυ happy, αλλα ηθελε λιγη δουλεια ακομα πριν βγει πιο εξω στον κοσμο.
Μέσες άκρες συμφωνώ.
Δίνεις μια πολύ καλή συμβουλή για τις νέες μπάντες γενικώς και μπράβο σου που την διατυπώνεις εγγράφως.
Μακάρι να την ακούσουν όλες οι νέες μπάντες και να μην ''στραβώσουν'' όταν τη διαβάσουν.
Ακόμα δεν ξέρουμε από ποιούς αποτελούνται. Μόλις χθες άνοιξε νήμα στο Metal Archives και δεν βλέπω κάποιες πληροφορίες.

Καλή προσπάθεια. Στηρίζω και εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια.
Να ακούνε τις συμβουλές από τα μέλη μπαντών, που έχουν περισσότερη εμπειρία και δεν θα χάσουν.
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Χαίρομαι που έδωσα ευκαιρία, γιατί είναι πραγματικά καλό. Απλά πρέπει τόσο ο ακροατής, όσο και η μπάντα, να το δει με το σκεπτικό ενός ντέμο . Χρειάζεται ένα "απροσδιόριστο" beef up σε αρκετους τομείς για να πιάσει το πλήρες potential, αλλά όπως είπε κι ο Aphelian , οι συνθέσεις μετράνε και η μουσική ταυτότητα της μπάντας είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουμε. Στα 90s πάντως που ήταν τα πράγματα πιο απλά και "αθώα", ακόμα θα κάναμε τούμπες από τη χαρά μας με μια τέτοια κυκλοφορία.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
Gabriel74

Δημοσίευση από Gabriel74 »

Καλησπέρα παδιά! Ευχαριστούμε για τη στήριξη καταρχάς.
Gabriel Leirbag εδώ από Ηράκλειο Κρήτης.
Ουσιαστικά προκειται για ένα δικό μου project (μουσικοί, στίχοι δικοί μου) το οποίο πλαισίωσαν μουσικά φίλοι όσον αφορά στις ηχογραφήσεις. Στα φωνητικά είναι ο Κώστας Μπαλακατούνης, στις κιθάρες και στην συνθετική ενδυνάμωσή τους ο Τάκης Τζανίμης. Εγώ είμαι στο μπάσο και backing vocals.
Το project το τρέχω πλέον εγώ. Ο ήχος για το Chapter 1 είναι αυτός που θέλω και μου αρέσει. Θα ακολουθήσει full lenth κυκλοφορία για βινύλιο και cd με επανεκτελέσεις των ήδη υπαρχόντων κομματιών plus 3-4 νέων κομματιών, καθώς και κάποιο merch ( κυρίως tshirts ) .
Να είστε καλά!

https://www.facebook.com/ringlorn.506279
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”