MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Συναυλίες που έγιναν το 2019.
White Wolf

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από White Wolf »

CountRaven έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 17:59
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 14:12 "... είναι και ηθικό υπόδειγμα ζωής."

Ηθικο υποδειγμα ζωης... Οι Μανογουορ...
Καταλαβαινω, τερμα υποκειμενικοτητα, νιωσιμο, εφηβικα χρονια τα οποια οι "αλλοι" ξεπερασαν αλλα "εμεις" ειμαστε ακομα ρομαντικοι, πιστοι κλπ κλπ, αλλα νταξ, να ξερουμε και τι λεμε.
Γιατί όχι; Η επαφή κάποιου με μια μπάντα και το Έργο της μπορεί να το έχουν επηρεάσει και σε επίπεδο Αξιών ή γενικότερης στάσης στη ζωή του. Έχει να κάνει με τον καθένα προσωπικά αυτό. Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση να διαβάζω κάτι τέτοιο. Το επικροτώ και χαίρομαι που το διαβάζω και από άλλους! Υπάρχουν στην μουσική των Manowar πράγματα που έχουν συμβάλει και στις δικές μου Αξίες! Στηρίζω post Zippo λέξη προς λέξη.
Εχω αρχισει να δυσκολευομαι αρκετα να παρακολουθησω και να καταλαβω το τι λεει ο καθε ενας στο φορουμ.

Το "ηθικο υποδειγμα ζωης" αναφερεται στο εργο της μπαντας, αποκομμενο απο τους δημιουργους;
Αν ναι, ποιο ακριβως κομματι του εργου των Μανογουορ αποτελει ΗΘΙΚΟ υποδειγμα για να ζεις;
Καταλαβαινω, καποιο μερος απο το εργο των Μανογουορ να προκαλει σε καποιον ψυχικη αναταση, πωρωση και διαφορα αναλογα. Για ποια ηθικη μιλαμε ακριβως ομως;
Δεν το χω... αληθεια. Ας με διαφωτισει καποιος.

Εμενα, μου φανηκε, οτι η αναφορα στο "ηθικο υποδειγμα ζωης", εμπεριεχει και ιδιους τους Μανογουορ στην εξισωση.
Σαν ανθρωπους, σαν ατομα, περα απο το καλλιτεχνικο τους εργο.
Και με τα δικα μου μετρα και σταθμα, δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση υποδειγμα ηθικης.

Γενικοτερα, μια συγκεκριμενη αναφορα στο τι σημαινει σε αυτην την περιπτωση "ηθικο υποδειγμα ζωης" θα ηταν καλη.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από CountRaven »

Ας το θέσω πολύ απλά.

Εγώ το καταλαβαίνω ως εξής: Εισπράττεις πχ κάποιο μήνυμα από το έργο ενός καλλιτέχνη και το υιοθετείς ως στάση, πχ τόλμη ή επιμονή στο στόχο.

Εισπράττεις μέσα από το Χ μήνυμα μια ηθική αξία πχ. την αξία της αλήθειας.

Και τα υιοθετείς και εσύ ως δική σου στάση / ηθική αξία στην δική σου ζωή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από White Wolf »

Κατανοητοτατο.

Δεν εχω ομως αυτην την απορια.

Καταλαβαινω πως ο οποιοσδηποτε, απο το οποιο καλλιτεχνικο εργο, μπορει να υιοθετησει, στασεις, αξιες, μεχρι και ηθος.
Και βεβαια, οχι μονο απο τα καλλιτεχνικα. Βασικα, μπορει να γινει απο σχεδον το οτιδηποτε. Και απο μια πετρα.
Μπορω να δω μια πετρα και να υιοθετησω το να ειμαι σκληρος σαν την πετρα, να μην σπαω υπο οποιεσδηποτε συνθηκες και αλλα τετοια ποιητικα, φανταχτερα και ωραια. Μπορω να εμπνευστω απο την πετρα, να ειναι η μουσα μου, να σου γραψω συγκινητικα πραγματα για την πετρα.

Η πετρα, ειναι το νοημα της ζωης μου, με εκανε αυτο που ειμαι. Οταν ημουν νεος την ειδα και με εμαθε τα οσα ξερω κλπ κλπ.

Νομιζω ομως, οτι ευλογα καποιος που τον ενδιαφερει το τι λεω, θα με ρωτησει. Γιατι; Γιατι η πετρα ολα αυτα;

Το ιδιο και εδω. Οι Μανογουορ αυτο... Οι Μανογουορ εκεινο... Οι Μανογουορ το αλλο...
Ναι, οκ, αλλα τι ειναι αυτο τι ειναι εκεινο τι ειναι το αλλο.

Το παραδειγμα με την πετρα, δεν ειναι τυχαιο.
Μπορει να εχω ολο τον ηθικο μου κωδικα βασισμενο σε μια πετρα και ολοι οι υπολοιποι απλα να απορουν και να μη με νοιαζει ουτε να το καταλαβουν ουτε να τους το εξηγησω.
Οποτε καταλαβαινω το υποκειμενικο, το προσωπικο στοιχειο σε ολα αυτα... απλα λεω:
Ειναι μονο υποκειμενικο; ή υπαρχει καπου εκει και κατι περα απο αυτο;

Γιατι αν η τελικη δηλωση ειναι:
Για εμενα, τον Ζιππο, οι Μανογουορ ειναι ο ηθικος φαρος της ζωης μου, ετσι γιατι. Και γουσταρω.

Τελος, πασο... δεν εχω να πω κατι.

Δεν μου μενει ομως κατι τετοιο απο αυτα που διαβαζω και στο φορουμ αλλα και στις κριτικες του Ζιππο για τους Μανογουορ.
Διαβαζω πολυ περισσοτερα... Τα οποια δεν αναφερονται μονο στο προσωπικο συναισθημα, αλλα σε μια μεγαλυτερη αληθεια.
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια, γιατι το καθε τι που γραφει καποιος μπορει να ερμηνευτει με διαφορους τροπους...

Αν λοιπον, μιλαμε για κατι παραπανω, περα απο το εγω νιωθω, αυτο, ετσι, γιατι, τελος...

Ποια ηθικη; Απο ποιο στιχο; απο ποιο κομματι; και οχι μονο και απλα καποια ηθικη... "Ηθικο υποδειγμα ζωης."
Απο τι αποτελειται αυτο το συνολο ηθικων αξιων που συνθετουν το ηθικο υποδειγμα ζωης και πως αυτο απορρεει απο την δημιουργια των Μανογουορ;

Διαφωτιστε με αν δεν σας κανει κοπο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από rbrigade »

Ντάξει ρε συ, μην υπεραναλύεις, κολλήματα είναι αυτά, δεν υπάρχει λογική, όπως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ λογική στην δισκοκριτική του φίλου Zippo
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ να αναφέρω ότι επιτροπαριοι προβοκατορες προσπάθησαν να βγάλουν από την μέση τον αρχηγό ρίχνοντας σκηνικά πάνω του. Κλασσικά ο αρχηγός τους γλεντήσε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 13 Ιουν 2019, 21:24 Όπως βλέπετε δεν μιλάω τόσες μέρες κυρίως αηδιασμένος από αυτά που βλέπω στο δικτυο. Θα πω όμως το εξης: για όλους εμάς που μεγαλώσαμε, ζήσαμε και ονειρεύτηκαμε με αυτή την μπάντα η αυριανή βράδυ έχει μεγάλη σημασία. Μπορεί διάφοροι επιτροπακηδες να ξεπέρασαν τις εφηβικές τους αγάπες, να ωριμασαν και να την βρίσκουν με την trash κουλτούρα του χιπστρροστονερ αλλά εμείς που παραμειναμε πιστοί ξέρουμε τι αξία έχουν οι Manowar. Εκτός από πηγή δύναμης είναι και ηθικό υπόδειγμα ζωής. Διότι βλέπω κάθε μέρα πόσο εξοργυστικο ειναι να τους γράφεις όλους στα αρχιδια σου και να χαρά σεις μόνος σου τον δρόμο σου και πόσο δύσκολο είναι να το κάνεις. Όσοι νιώθουν έστω και λίγο έχουν χρέος αύριο να έρθουν. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν οι VIC, οι χιλιομοδηδες και τα τσίπουρα στον Ρακουμελ με την υποιπη φασεοπαρεα.
Σε νιώθω και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αν και, επειδή ακριβώς είναι αυτά που λες η μπάντα, και σήμερα είναι μια άλλη μπάντα από αυτό που περιγράφεις, δεν πήγα σήμερα. Αλλά δεν πειράζει, είναι η δική μου άποψη, την οποία δεν είναι του παρόντος να μοιραστώ, ούτε θέλω να χάσετε κάτι από το νιώσιμο όσοι πήγατε, και λατρεύετε αυτή τη μπάντα...
Επίσης, δεν μπορώ να πω ότι δεν χάρηκα βλέποντας από τα βιντεάκια στο facebook τόσο πολύ κόσμο.
Διότι ο ήχος των manowar, όπως και να το κάνουμε, είναι underground σε σχέση π.χ. με metallica των οποίων λογικό είναι ο ήχος να προσελκύει ετερόκλητα πλήθη (όπως έλεγε κάποτε κάποιος).
Ούτε φυσικά οι manowar είναι τόσο διαφημισμένοι όπως οι maiden.
Μου έκανε εντύπωση επομένως, με βάση αυτά τα δύο δεδομένα, ο κόσμος που είδα στο βιντεάκια.
Πόσο είχε ρε παιδιά; Εγώ το έκοψα minimum 20.000 αλλά μπορεί και να έφτασε και τις 30.000.
Το ρωτάω αυτό, γιατί στο ΣΕΦ το '92, όντας στα πολύ καλύτερά τους (από την άποψη των άλμπουμ που έβγαζαν και με τα 4 πρώτα τους να είναι σχετικά πρόσφατα), και με αξία εισιτηρίου 3.500 δρχ αν θυμάμαι καλά, με το ζόρι να ήταν 8.000...
Για πείτε...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από RedSharks »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 19:20
Εμενα, μου φανηκε, οτι η αναφορα στο "ηθικο υποδειγμα ζωης", εμπεριεχει και ιδιους τους Μανογουορ στην εξισωση.
Σαν ανθρωπους, σαν ατομα, περα απο το καλλιτεχνικο τους εργο.
Και με τα δικα μου μετρα και σταθμα, δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση υποδειγμα ηθικης.
Έλα ρε συ τώρα, δηλαδή δεν είναι υπόδειγμα ηθικής η μπάντα που για 3 χρόνια σου λέει «αποσυρόμαστε, βγαίνουμε στη σύνταξη, τέλος, γιοκ, φινίτο, έλα να μας δεις για μια τελευταία φορά στη Final Battle tour» και 3 χρόνια μετά αντί να σου πει τίμια και αντρίκια «μάγκες άκυρο, το ξανασκεφτήκαμε και λέμε να συνεχίσουμε» σε βγάζει τρελό εσένα και όλο το internet λέγοντας «δεν καταλάβατε καλά, εμείς ποτέ δεν είπαμε ότι σταματάμε, απλά βγάζουμε νέο δίσκο που εντελώς κατά σύμπτωση θα λέγεται Final Battle και η περιοδεία γίνεται για την προώθησή του»; :D :D :D

Μη γίνεσαι άδικος. Δεν είναι φάρος ηθικής η μπάντα που το υλικό που θα γέμιζε ένα full length στο σπάει σε 3 EP, αναγκάζοντάς σε να πληρώσεις συνολικά πάνω από τα διπλάσια λεφτά για να το αποκτήσεις, γιατί ξέρει ότι έχει ακόμα πολλούς «φανατικούς οπαδούς» (το λέω πολύ ευγενικά) που ό,τι και να βγάλει θα το αγοράσουν;

Στα της συναυλίας τώρα. Η πλατεία Νερού βούλιαξε από κόσμο. Δεν το έχω καθόλου με την εκτίμηση όγκου πλήθους, οπότε δεν έχω ιδέα αν ήταν 10, 15, 20 ή 25 χιλιάδες. Δεν πρόλαβα τα 2 πρώτα γκρουπ. Οι Rhapsody είναι με διαφορά ό,τι πιο γελοίο έχω δει ποτέ σε συναυλία. Εξόφθαλμο και ξεδιάντροπο PLAYBACK. Είναι άλλο πράγμα μια μπάντα να χρησιμοποιεί κάποια προηχογραφημένα μέρη (π.χ. χορωδίες) που είναι δύσκολο να παιχτούν live και άλλο πράγμα να είναι ΟΛΟ το πράγμα playback, δηλαδή να παίζει κυριολεκτικά το CD τους και η μπάντα να προσποιείται ότι παίζει χωρίς να βγάζει ήχο. Δηλαδή σοβαρά τώρα, υπάρχει κόσμος οπουδήποτε στον πλανήτη που πληρώνει για να δει συναυλία Rhapsody;

Πάμε στους Manowar. Δεν είμαι και ούτε υπήρξα ποτέ οπαδός τους. Μικρός είχα λατρέψει το Kings of Metal. Φυσικά μου αρέσουν πολύ και τα προηγούμενα άλμπουμ (λιγότερο από όλα το υπεραγαπημένο σας Into Glory RIde). Μπάντα με απλοϊκό, σχεδόν παιδικό, concept (στιχουργικό και μουσικό) η οποία όμως στα 80ς είχε κάποιες ΠΟΛΥ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΕΣ στιγμές τις οποίες εξαργυρώνει μέχρι σήμερα. Η έμπνευση όμως στέρεψε, εντελώς, κάπου στα μέσα των 90s και από τότε έχει καταντήσει παρωδία του εαυτού της. H φανατίλα των φανατικών οπαδών της μου προκαλεί γέλιο και απορία ταυτόχρονα.

H συναυλία ήταν ένα άκρως επαγγελματικό show μιας άκρως επαγγελματικής μπάντας. Το playlist «δίκαια» μοιρασμένο σε όλη τους τη δισκογραφία (άσχετα αν αυτή τα τελευταία 25 χρόνια είναι για τα μπάζα). Ο ήχος αρκετά καλός, θα μπορούσε όμως να είναι ΠΟΛΥ καλύτερος αν δεν τον είχαν τιγκάρει στα μπάσα (το μπάσο του αρχηγού και η μπότα των ντραμς). Με τόση μπασίλα πολύ δύσκολα ξεχώριζες τις νότες στα σόλο της κιθάρας, άσε που οι περισσότεροι πρέπει να φύγαμε από τη συναυλία με πονοκέφαλο. Πολύ καλός ο Βραζιλιάνος πιτσιρικάς, όσο τελος πάντων μπορούσα να καταλάβω τι παίζει. Γέλιο με τον αρχηγό που νομίζει ότι είναι «βιρτουόζος» του μπάσου (lol). Διπλό γέλιο με το γλείψιμο στους Έλληνες οπαδούς και στο πόσο ξεχωριστοί είναι (κυκλοφορεί βίντεο στο Facebook που λέει ακριβώς τα ίδια, κατα λέξη, στους Τούρκους. Αλλά είπαμε, φάρος ηθικής :D ). Απογοήτευση που ο αρχηγός δεν ζήτησε από καμιά μανογουορίτσα να μας δείξει τα στήθια της, ούτε έστω ανέβασε κάποια στη σκηνή να τη φιλήσει/χουφτώσει (τι διάολο, έγινε politically correct στα γεράματα;;;;). Απογοήτευση επίσης που ο κόσμος ήταν ψιλονορμάλ, περίμενα να δω κανέναν με περικεφαλαίες και σπαθιά και αρχαιοελληνικές ασπίδες αλλά δεν... τι διάολο, μόνο στα συλλαλητήρια για την ΜΑΚΟΝΙΑ μας ντύνεστε Μεγαλέξανδροι;;;; :D Από την άλλη, ήταν θετικό ότι τα Χρυσαύγουλα, όσα υπήρχαν (που σίγουρα θα υπήρχαν), δεν εκδηλώθηκαν. Γενικά πολιτισμένες καταστάσεις. Η μπάντα πολύ καλή σκηνική παρουσία και η φωνή του Eric Adams παραμένει υπέροχη, σαν χροιά, παρότι έχει χάσει εμφανώς μεγάλο μέρος του upper range του και πρέπει να είπε όλα τα κομμάτια τουλάχιστον 1-2 τόνους πιο χαμηλά (καλά δεν παίρνω και όρκο αλλά έτσι μου φάνηκε) και είχε και διάφορα εφέ (reverb, delay κτλ) στη φωνή, παρόλα αυτά ήταν πολύ καλός.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από Zippo190 »

Φίλοι,
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 14 Ιουν 2019, 21:34 Δεν μου μενει ομως κατι τετοιο απο αυτα που διαβαζω και στο φορουμ αλλα και στις κριτικες του Ζιππο για τους Μανογουορ.
Διαβαζω πολυ περισσοτερα... Τα οποια δεν αναφερονται μονο στο προσωπικο συναισθημα, αλλα σε μια μεγαλυτερη αληθεια.
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια, γιατι το καθε τι που γραφει καποιος μπορει να ερμηνευτει με διαφορους τροπους...

Αν λοιπον, μιλαμε για κατι παραπανω, περα απο το εγω νιωθω, αυτο, ετσι, γιατι, τελος...

Ποια ηθικη; Απο ποιο στιχο; απο ποιο κομματι; και οχι μονο και απλα καποια ηθικη... "Ηθικο υποδειγμα ζωης."
Απο τι αποτελειται αυτο το συνολο ηθικων αξιων που συνθετουν το ηθικο υποδειγμα ζωης και πως αυτο απορρεει απο την δημιουργια των Μανογουορ;

Διαφωτιστε με αν δεν σας κανει κοπο.
Ψάχνεις να βρείς το κυριολεκτικό μήνυμα μέσα σε μια μεταφορά. "Φάρος ηθικής" πηγαίνει περισσότερο για το καλλιτεχνικό/στιχουργικό κομμάτι το να μην τα παρατάς, να συνεχίζεις παρά τις δυσκολίες και να κάνεις αυτό που θέλει η καρδιά σου που αναπτύχθηκε από τους Manowar περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο. Αλλά ακόμα και έτσι τι ανήθικο έκαναν οι Manowar εκτός από ότι ένωσαν κόσμο που θα μπορούσε να είναι ετερόκλητος κάτω από την σκιά της μουσικής τους; Επειδή γάμησαν καμια groupie; Είναι κακό αυτό ή μηπως δεν το κάνει κανένας άλλος στον χώρο. Για τσέκαρε λίγο εδώ http://www.gossiprocks.com/forum/latest ... 04730.html τι λένε για τον DeMaio....Pροσκυνάμε τον Ozzy που έπαιρνε τα ναρκωτικά με το φτιάρι και προσπάθησε να πνίξει την Σάρον, ή τον θείο Τόνυ για τον οποίο η Λίτα Φόρντ έγραφε ότι μαστούρωνε και την σαπάκιαζε στο ξύλο (οι "οπαδοί" μόνο "καλά της έκανες" που δεν του είπαν) αλλά κοροϊδεύουμε τον ΝτεΜάιο που φιλοξενούσε τους γονείς του λόγω προβλημάτων υγείας του πατέρα του; 'Η που έχει έναν γκέι καλλιτέχνη αδελφό, υποστηρικτή της γκεί κοινότητας; Ή τον Άνταμς που είναι συνειδητοποιημένος κυνηγός με δύο παιδιά; Όσον αφορά τον Λόγκαν είναι όντως ένα σκοτεινό σημείο, θεωρώ ότι στιγμάτησε την μπάντα και φαίνεται και ελπίζω να έχουμε νεότερα για την υπόθεση σύντομα.
RedSharks έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 05:38
Έλα ρε συ τώρα, δηλαδή δεν είναι υπόδειγμα ηθικής η μπάντα που για 3 χρόνια σου λέει «αποσυρόμαστε, βγαίνουμε στη σύνταξη, τέλος, γιοκ, φινίτο, έλα να μας δεις για μια τελευταία φορά στη Final Battle tour» και 3 χρόνια μετά αντί να σου πει τίμια και αντρίκια «μάγκες άκυρο, το ξανασκεφτήκαμε και λέμε να συνεχίσουμε» σε βγάζει τρελό εσένα και όλο το internet λέγοντας «δεν καταλάβατε καλά, εμείς ποτέ δεν είπαμε ότι σταματάμε, απλά βγάζουμε νέο δίσκο που εντελώς κατά σύμπτωση θα λέγεται Final Battle και η περιοδεία γίνεται για την προώθησή του»; :D :D :D

Μη γίνεσαι άδικος. Δεν είναι φάρος ηθικής η μπάντα που το υλικό που θα γέμιζε ένα full length στο σπάει σε 3 EP, αναγκάζοντάς σε να πληρώσεις συνολικά πάνω από τα διπλάσια λεφτά για να το αποκτήσεις, γιατί ξέρει ότι έχει ακόμα πολλούς «φανατικούς οπαδούς» (το λέω πολύ ευγενικά) που ό,τι και να βγάλει θα το αγοράσουν;
Κυκλοφορίες ep, επανακυκλοφορίες, final tours κ.α. είναι στανταράκια στην μουσική βιομηχανία. Δλδ τι ακριβώς αλλάζει αν δεν είναι το final tour, ή μήπως μαζεύουν περισσότερο κόσμο έτσι; Αλλά ακόμα και αυτό, εδώ έχουμε επανασυνδέσεις, διασπάσεις, ξανά-επανσυνδέσεις κ.α. συνέχεια οι Manowar φταίνε;

Όσον αφορά το final battle ep είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στην 23 επανακυκλοφορία Manilla Road από τον High Roller μπορεί ο οπαδός να τσιμπήσει ένα φτηνό ep. Μάλιστα το power package με τα τρία δισκάκια στα 30 γιούργια είναι μούρλια.
RedSharks έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 05:38
H συναυλία ήταν ένα άκρως επαγγελματικό show μιας άκρως επαγγελματικής μπάντας. Το playlist «δίκαια» μοιρασμένο σε όλη τους τη δισκογραφία (άσχετα αν αυτή τα τελευταία 25 χρόνια είναι για τα μπάζα). Ο ήχος αρκετά καλός, θα μπορούσε όμως να είναι ΠΟΛΥ καλύτερος αν δεν τον είχαν τιγκάρει στα μπάσα (το μπάσο του αρχηγού και η μπότα των ντραμς). Με τόση μπασίλα πολύ δύσκολα ξεχώριζες τις νότες στα σόλο της κιθάρας, άσε που οι περισσότεροι πρέπει να φύγαμε από τη συναυλία με πονοκέφαλο. Πολύ καλός ο Βραζιλιάνος πιτσιρικάς, όσο τελος πάντων μπορούσα να καταλάβω τι παίζει. Γέλιο με τον αρχηγό που νομίζει ότι είναι «βιρτουόζος» του μπάσου (lol). Διπλό γέλιο με το γλείψιμο στους Έλληνες οπαδούς και στο πόσο ξεχωριστοί είναι (κυκλοφορεί βίντεο στο Facebook που λέει ακριβώς τα ίδια, κατα λέξη, στους Τούρκους. Αλλά είπαμε, φάρος ηθικής :D ). Απογοήτευση που ο αρχηγός δεν ζήτησε από καμιά μανογουορίτσα να μας δείξει τα στήθια της, ούτε έστω ανέβασε κάποια στη σκηνή να τη φιλήσει/χουφτώσει (τι διάολο, έγινε politically correct στα γεράματα;;;;). Απογοήτευση επίσης που ο κόσμος ήταν ψιλονορμάλ, περίμενα να δω κανέναν με περικεφαλαίες και σπαθιά και αρχαιοελληνικές ασπίδες αλλά δεν... τι διάολο, μόνο στα συλλαλητήρια για την ΜΑΚΟΝΙΑ μας ντύνεστε Μεγαλέξανδροι;;;; :D Από την άλλη, ήταν θετικό ότι τα Χρυσαύγουλα, όσα υπήρχαν (που σίγουρα θα υπήρχαν), δεν εκδηλώθηκαν. Γενικά πολιτισμένες καταστάσεις. Η μπάντα πολύ καλή σκηνική παρουσία και η φωνή του Eric Adams παραμένει υπέροχη, σαν χροιά, παρότι έχει χάσει εμφανώς μεγάλο μέρος του upper range του και πρέπει να είπε όλα τα κομμάτια τουλάχιστον 1-2 τόνους πιο χαμηλά (καλά δεν παίρνω και όρκο αλλά έτσι μου φάνηκε) και είχε και διάφορα εφέ (reverb, delay κτλ) στη φωνή, παρόλα αυτά ήταν πολύ καλός.

Η συναυλία είναι ότι καλύτερο έχουμε δει ίσως από αυτή την μπάντα. ΝΑΙ ΤΟ ΛΕΩ το setlist είναι λίγο άδικο, κρίμα που δεν υπάρχουν έπη του παρελθόντος ειδικά όταν αρχικά είχαν παιχτεί αλλά δυστυχώς τα setlists διαμορφώνονται με κριτήριο το κεντρο-Ευρωπαϊκό κοινό που είναι η βάση της μπάντας και με το "Warriors of the world" που εχω την εντύπωση ότι παίζει να είναι ο πιο πετυχημένος εμπορικά δίσκος τους. Από την άλλη είδαμε φούλ stage show τα πάντα όλα, βίντεο, πολεμιστές, όρη και απάτητες κορυφές, κηδείες βίκινγκ, την μπάντα σε άψογη φόρμα, τον Άνταμς να γλεντάει το σύμπαν στα 60φεύγα του και μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές σε συναυλία:



Η διοργάνωση άψογη, οι μπύρες 3.5 (μπορούσαν και καλύτερα αλλά από το 5άρι του rockwave είναι όντως καλύτερα), φύγαμε άνετα. Όσον αφορά τα χρυσά αυγά, επειδή κάποιοι πριν χρόνια ταύτησαν τους Manowar με την ακροδεξιά δεν σημαίνει ότι αυτό το σούργελο υπάρχει και σήμερα. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε επίσημη εκδήλωση (όπως δεν είχαμε και Jag Panzer παρά τις παλιές φήμες ότι ο Tyrant είχε τατουάζ την σβάστικα και λοιπές αρλούμπες) χρυσαυγητών. Τώρα τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν ξέρω/δεν κρίνω αλλα αφού δεν προκαλούν....

επίσης [mention]LuciferSteele[/mention] μου, να διερευνηθεί ποιός αλήτης προβοκάτορας έριξε την κοτρώνα πάνω στον αρχηγό και παραλίγο να τον βγάλει νοκ άουτ. Φυσικά ο αρχηγός δεν μάσησε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zippo190 την Σάβ 15 Ιουν 2019, 09:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από Xstroyer »

Όσο ζει και αναπνέει ο ERIC ADAMS, όλα τα υπόλοιπα πάνε περίπατο. Δεν έχει σημασία το setlist, δεν έχουν σημασία περαιτέρω αναλύσεις, δεν έχει σημασία τίποτα, τελικά. Η Φωνή των Θεών παίρνει ολόκληρο το show επάνω του.

Στα μάτια μου (πού πήγα χωρίς μεγάλες προσδοκίες και έχοντας ασύλληπτο φόρτο εργασίας, χωρίς χρόνο να σκεφτώ διασκέδαση κτλ) πέρασα τέλεια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, χωρίς να έχω την ανάγκη να ψάξω δικαιολογίες για πράγματα που θα έκαναν την εμπειρία "καλύτερη". Για μένα, δεν έχει σημασία.

Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο κόσμο είχα, αλλά ογκομετρικά, μου φάνηκε πως ήταν περίπου όσο η πρώτη μέρα του Rockwave πέρυσι (Judas Priest, Saxon, Accept). Μιλάμε για πάνω από 10000 και είμαι βέβαιος πως οι promoters που δεν πίστευαν το συγκεκριμένο live και μίλαγαν για 3-4000, θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Το κοινό βέβαια, είχε ποικιλία, αφού από μπροστά μου πέρασαν μπλουζάκια, από Planet of Zeus μέχρι Emperor.

Όσοι δεν ήρθαν, έχασαν. Όσοι έκραζαν προκαταβολικά, βούλωσε το στόμα. Όσοι ψάχνουν αναλύσεις και θεωρίες, η εξεταστική τελείωσε. Σας περιμένει ο Διδάκτορας. Hail & Kill. Οver & Out.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από giorgos »

Σταθερά ΘΕΟΙ και δεν πα να λέει όλος ο κόσμος!

Μόνα αρνητικά (για μένα) πως με έπιασε η γκαρμοιριά και δεν αγόρασα το πακέτο με τα 3 cd και πως από τη θέση που ήμασταν (αριστερά όπως βλέπεις τη σκηνή) είχα μηδενική οπτική επαφή με τον αρχηγό.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από Aphelian »

Λιγα πραγματα απο εμενα που ακομα προσπαθω να συνελθω.

Το Live ηταν απιστευτο, πρωτη γραμμη απο τις 5 το μεσημερι, αφησα τα κοκκαλα μου στο καγκελο αλλα αξιζε με το παραπανω.
Ο Adams σε εξωπραγματικη φορμα, ψαξτε να βρειτε τον 2ο, δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχουν οι μαζεμενες αποψεις "ηταν καλος", αυτο δεν λεγεται καλος. Ο ανθρωπος κλεινει τα 67 σε ενα μηνα ελπιζω να τραγουδαει μεχρι τα 150 να βλεπουν οι αλλοι πως γινεται.

Η πτωση -παραλιγο-πανω στον Αρχηγο εγινε απο τον ηχο τους, οταν ο Αρχηγος αφηνε το μπασο του ελευθερο εφευγαν τα μαλλια μας προς τα πισω στις πρωτες γραμμες, εκει μαλλον συντονισε λιγο παραπανω απ'οτι επρεπε και εφυγε κομματι της σκηνης, ευτυχως χωρις να εχουμε χειροτερα.

Γενικοτερα, νομιζω οσοι ηρθαν χωρις να περιμενουν πολλα, πρεπει να εφυγαν με το στομα ανοιχτο.

Οι τιμες στις μπλουζες παρεμειναν απαγορευτικες, αλλα το εισιτηριο ηταν τοσο φτηνο που ειχαμε μποσικα, τσιμπησα και τα 3 CD επιτελους!
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από Coroner »

Πρωτη φορα εβλεπα Manowar, μονο συγκινηση, δεν υπαρχουν λογια... Αγαπημενη στιγμη απο το live το Hector's final hour Και καπακια swords in the wind

Μονο παραπονο, γτ τοσο ακριβα τα μπλουζακια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Coroner την Σάβ 15 Ιουν 2019, 11:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
White Wolf

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από White Wolf »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 09:26
Ψάχνεις να βρείς το κυριολεκτικό μήνυμα μέσα σε μια μεταφορά.
το περιμενα οτι εχω κανει αυτο το λαθος...

Zippo190 έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 09:26
"Φάρος ηθικής" πηγαίνει περισσότερο για το καλλιτεχνικό/στιχουργικό κομμάτι το να μην τα παρατάς, να συνεχίζεις παρά τις δυσκολίες και να κάνεις αυτό που θέλει η καρδιά σου που αναπτύχθηκε από τους Manowar περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο.
Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα. Πραγματι, καμια αλλη μπαντα δεν εχει εξυμνησει τοσο, και με τοσο ωραιο τροπο το κομματι που περιγραφεις απο πανω. Να κανεις αυτο που θελει η καρδια σου ξεπερνοντας τις δυσκολιες.


Το τι ανηθικο εχουν κανει οι Μανογουορ, το γραφω ξεκαθαρα σε αλλο ποστ. Δεν θα το ξαναγραψω εδω.
Οτι υπαρχουν χειροτεροι απο τους Μανογουορ, ειναι προφανες. Υπαρχουν και παρα πολυ καλυτεροι.

Οταν ας πουμε σου λεει καποιος να προσπαθεις παρα τις δυσκολιες, και οι δυσκολιες ειναι οι ιδιοι οι Μανογουορ, επειδη δεν σε αφηνουν να παιξεις στην ιδια σκηνη μαζι τους, μην τους μολυνεις γιατι εισαι τοσο ασημος, και επειδη ειναι τερματισμενα ψωναρες, καταλαβαινεις οτι λιγο το οικοδομημα γερνει.



Δεν ηρθα στο λαιβ. Χαιρομαι ιδιαιτερα ομως που ακουω οτι ηταν γαμάτο!!!
Παντα τετοια!!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

MANOWAR @ Πλατεία Νερού, Αθήνα 14/06/2019

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 15 Ιουν 2019, 11:38
Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα. Πραγματι, καμια αλλη μπαντα δεν εχει εξυμνησει τοσο, και με τοσο ωραιο τροπο το κομματι που περιγραφεις απο πανω. Να κανεις αυτο που θελει η καρδια σου ξεπερνοντας τις δυσκολιες.


Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2019”