JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Συναυλίες που έγιναν το 2019.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από Celephais »

Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα εχθές ήταν ο Tyrant, ο οποίος δεν γίνεται να μην ήταν άρρωστος γιατί μιλάμε για έναν τραγουδιστή φαινόμενο που βγάζει για πλάκα όλο το ample destructon. Η απόδοσή του ήταν κάτω του μετρίου. Στα θετικά το φοβερό setlist και η όρεξη της μπάντας στη σκηνή, ο Tyrant έδειχνε να το διασκεδάζει πολύ, αλλά και οι υπόλοιποι. Αυτό ήταν που έσωσε για εμένα το live.
Πρώτη φορά πήγα στο μαγαζί αυτό, πολύ κακός ήχος και πολύ στριμωξίδι ρε παιδιά, έλεος. Εμένα προσωπικά ο ήχος μου τίναξε το κεφάλι, βούιζε όλη τη νύχτα και μετά και ημικρανία, σκέφτομαι πολύ σοβαρά την τακτική του Silenius.
Πολύ δυνατοί και με πολύ καλύτερο ήχο οι Valor με το υψηλότατης ποιότητας ευρωπαϊκό power τους. Στα συν οι ελκυστικές τιμές στο merchendise των Valor.
Επόμενος σταθμός για μένα...14/6 όπου θα έχουμε το live της χρονιάς και όχι μόνο πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από castledemon »

στα Τρίκαλα τα ίδια και χειρότερα με τον ήχο.
Ο Tyrant ήταν θαμμένος και δεν τον άκουγες, ειδικα στην αρχη και αφου διαμαρτυρηθηκαμε μαζικα στον ηχοληπτη (μεχρι και ο ιδιος ο Tyrant ειπε του ηχοληπτη να τον ανεβασει γιατι 'μου λενε δεν ακουνε τιποτα΄). Δεν ξερω αν συνδεονται ολα αυτα και με το live της Αθηνας και το κρύωμα που αναφέρατε.
Πραγματικα απογοητευτηκα. Το venue γεμταο, Ο κοσμος ηταν πολυ ενθερμος και η μπαντα φαινοταν σε καλη φορμα. Ιδανικες συνθηκες για ενα αξιομνημονευτο live. Αλλά οσο και αν χτυπηθηκα και τραγουδησα, στην πραγματικοτητα το live μου αφησε πικρη γευση.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ο Tyrant δεν είναι επαγγελματίας τραγουδιστής και όταν τέτοιες μπάντες προσπαθούν να κάνουν περιοδεία, μετά από μερικά shows, ο τραγουδιστής "βραχνιάζει". Ειδικά αν το υλικό είναι τόσο απαιτητικό. Θεός ο Conklin, αλλά όποτε τον έχω δει μετά από κάποια shows στη σειρά, πάντα "κρυωμένος" ήταν.

Συμφωνώ με όλους για τον ήχο. Απαράδεκτος. Δεν μπορώ να μιλήσω για φανταστική συναυλία κτλ. Δηλαδή, "φανταζόμασταν" πως έπαιζαν γαμώ, αφού ακούγαμε σκατά; Όσο και αν ήθελα, ΔΕΝ. Δηλαδή, έλεος... Ούτε ένα σολο κιθάρας δεν άκουσα, τι να πούμε μετά...

Επίσης, εμένα δεν μου έκανε και το σετλιστ αφού δεν μου αρέσουν τα τελευταία 2,5 albums, ούτε όταν ο Tyrant ερμηνεύει υλικό που πρωτoάκουσα από Parduba. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από Celephais »

Αυτό που λέει ο Xstroyer για "επαγγελματία τραγουδιστή" προφανώς είναι η εξήγηση. Εγώ μάλλον είχα σταθεί τυχερός καθώς τον είχα δει 2 φορές (Jag Panzer - 2002, Titan Force σε παλιό UTH) και ήταν πραγματικά εκπληκτικός, για αυτό και μου κακοφάνηκε τόσο.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Δευ 27 Μάιος 2019, 09:50 Ο Tyrant δεν είναι επαγγελματίας τραγουδιστής και όταν τέτοιες μπάντες προσπαθούν να κάνουν περιοδεία, μετά από μερικά shows, ο τραγουδιστής "βραχνιάζει".
είχα την εντύπωση ότι μια χαρά επαγγελματίας ήταν ο Tyrant. Τέλη 90'ς η μπάντα λειτουργούσε σε επαγγελματικό επίπεδο με αρκετή δραστηριότητα και ο Tyrant αργότερα συμμετείχε σε αρκετά project. Πως δικαιολογείται αυτό;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

JAG PANZER @ The Temple, Αθήνα, 24/05/2019 & Σουίτα Art Cafe, Τρίκαλα, 25/05/2018

Δημοσίευση από Xstroyer »

Zippo190 έγραψε: Τρί 28 Μάιος 2019, 15:22
Xstroyer έγραψε: Δευ 27 Μάιος 2019, 09:50 Ο Tyrant δεν είναι επαγγελματίας τραγουδιστής και όταν τέτοιες μπάντες προσπαθούν να κάνουν περιοδεία, μετά από μερικά shows, ο τραγουδιστής "βραχνιάζει".
είχα την εντύπωση ότι μια χαρά επαγγελματίας ήταν ο Tyrant. Τέλη 90'ς η μπάντα λειτουργούσε σε επαγγελματικό επίπεδο με αρκετή δραστηριότητα και ο Tyrant αργότερα συμμετείχε σε αρκετά project. Πως δικαιολογείται αυτό;
Tι εννοείς "πως δικαιολογείται αυτό"; Οι Jag Panzer έδωσαν περίπου 12 shows τον Μαϊο και αυτή είναι η τρίτη μεγαλύτερη "περιοδεία" στη καριέρα τους μετά το 1997 και 1998, τα χρόνια της "μεγάλης δραστηριότητας", στα οποία έδωσαν περίπου 15 συναυλίες ολόκληρη τη κάθε χρονιά...

Θεός στο studio, ΤΙΤΑΝΑΣ στις περισσότερες συναυλίες που τον έχουμε δει, αλλά αυτές ήταν είτε μεμονωμένο show, είτε μέρος 2-3 συναυλιών. Στα πλαίσια περιοδείας (μικρής βέβαια...) κλατάρει, όπως πολλοί τραγουδιστές που δεν είναι αυτό το βασικό τους επάγγελμα (ο Tyrant είναι πυροσβέστης, αν δεν κάνω λάθος). Ο επαγγελματίας κάνει ειδική διαχείριση της φωνής του και γνωρίζει - έχει μάθει πράγματα που τον βοηθάνε σε αυτό, για να μπορεί να το κάνει πολλά χρόνια, να αντέχει και να ζει από αυτό. Κατά πόσο όταν ερμηνεύεις απαιτητικό υλικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2019”