ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Συναυλίες που έγιναν το 2019.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από CountRaven »



Εικόνα

Εικόνα



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολύ ενδιαφέρον
ο κακός χαμός από συναυλίες
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Coroner »

Eπιτελους να τους δουμε κι αυτους... βεβαια γινεται πανικος απο live, αλλα λογικα θα τιμηθει
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από castledemon »

Προστέθηκε και η Λάρισα.
Θεσσαλονίκη δεν έχει.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Εικόνα





Ο καιρός έφτασε. Όσοι μπορείτε να πάτε. Γιατί; Γιατί εδώ έχουμε μια πραγμαιτκά μεγάλη μπάντα σε εμφανήσεις που δεν βλέπεις κάθε μέρα. Όσοι έοχυν βουτήξει στη δισκογραφία τους -είμαι σίγουρος αρκετοί από εδώ μέσα- αναγνωρίζουν την σημαντικότητα του σχήματος, ειδικά για τον Ευρωπαικό χάρτη. Άλμπουμ σαν το By Inheritance βγαίνουν μια φορά στα 100 χρόνια, όπως και να το κάνουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Starman »

Όσο εσείς χθες το απόγευμα, ταλαιπωρούσατε τα πληκτρολόγια για να αναλύσετε τις νέες μουσικές τάσεις του Πρίαμου, εγώ φρόντιζα για τη διασκέδασή μου αλλά και την ενημέρωσή σας. Συνοπτικά λοιπόν, στις 9 παρά 20 ανεβαίνουν στην σκηνή οι Demolition Train μπροστά σε καμιά 40αριά άτομα και δίνουν την καλύτερη για μένα από όσες φορές τους έχω δει, εμφάνισή τους. Στη μισή ώρα του σετ έπαιξαν 7 τραγούδια μεταξύ των οποίων τα Metal Mayhem, Dawn Of The Necromancer, Beast Of Hades (μαζί με Nir Beer), Wendigo Screams (μαζί με Καρτάλογλου) και έκλεισαν με το ισοπεδωτικό All Hell Is Breaking Loose.

Μετά το απαραίτητο διάλλειμα στις 9 και μισή παίρνουν τη σκυτάλη οι Murder Angels. Power – Speed και τα μυαλά στα κάγκελα (κυριολεκτικά είχαν κάγκελα για ντεκόρ). Οι μάγκες είναι αληθινοί μεταλλάδες και όχι “true”, αν καταλαβαίνεται τι εννοώ. Και εμφανισιακά και παικτικά θυμίσουν αμερικάνικη μπάντα του πρώτου μισού των 90s. Eyes Behind The Mask, Beyond The Dark, Crusader, Fiend Without A Face, Evil Spell, Fire And Axe, Virus X. 45 λεπτά εμφάνιση κόλαση.

Έφτασε λοπόν η ώρα των Artillery. Μια μπάντα που παρακολουθώ στενά από τα 80s, που σε μια άλλη ζωή έπρεπε να βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία. Ξεκινούν με την νέα κομματάρα The Face Of Fear, καπάκι By Inheritance και έχε γειά κόσμε. Για μένα καλύτερες στιγμές οι αποδώσεις των Crossroads To Conspiracy, Live By The Scythe, 10000 Devils, Khomaniac και Terror Squad. Έπαιξαν μόνο 75 λεπτά, αλλά έστω και έτσι γάμησαν.

Ο κόσμος για άλλη μια φορά λίγος, κοντά στα 120 άτομα. Η απόδοση των Ελληνικών μπαντών κοίταξε στα μάτια τους Δανούς θεούς.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Coroner »

Θα διαφωνησω φουλ με το παραπανω report του [mention]Starman[/mention] . Δεν ειδα τα support σχηματα λογω γιορτης φιλου, παρα μονο 3 κομματια απο τους Murder Angels, που ως συνηθως ηταν παρα πολυ καλοι, αλλα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη εικονα.
Παμε τωρα στην απογοητευση των Artillery, για μενα. Καιρο ειχα να παω σε live κια να ξενερωσω τοσο πολυ. Kαι εξηγουμαι.
Καταρχας, απογοητευση νο. 1 ηταν ο χωρος. Δεν ειχα ξαναβρεθει για live στο Crow, και πραγματικα δεν μου αρεσε καθολου το πως ειναι διαμορφωμενος. Αλλα νταξει, αυτο δεν παιζει τοσο ρολο, αμα η μπαντα ειναι καλη αυτο δεν ειναι προβλημα. Στη συγκεκριμενη ομως περιπτωση ουτε η μπαντα ηταν καλη.
Θεωρω αδιανοητα εξευτελιστικη τη μικρη διαρκεια του σετ. Δλδ 11 τραγουδια αν θυμαμαι καλα, (να ταν 12?), παιξανε αμα υπολογισα σωστα μια ωρα ακριβως, αντε να ταν μια ωρα και 5 λεπτα, οχι παραπανω. Για μπαντα με τοσους δισκους και τοση ιστορια που υποτιθεται κανει headline show δεν δεχομαι να μου παιζει σετ που απευθυνεται σε φεστιβαλ.
Παμε στο σετλιστ τωρα, που σιγουρα εχει να κανει με το χρονο που επιλεξανε να μας παρουσιασουν το υλικο. Αλλη μια απογοητευση απο εκει. Δε θα κρυψω οτι ηθελα η πλαστιγγα να γειρει υπερ των 3 πρωτων μνημειων. Και δεχομαι οτι εχουν παρουσιασει αρκετα αλμπουμ απο κει περα (ιδιαιτερα αξιολογα παραδεχομαι). Ακομα κι ετσι, σε μια εμφανιση μη φεστιβαλικη, περιμενω το κατι παραπανω οσον αφορα την επιλογη των τραγουδιων (ενα beneath the clay, ενα bombfood, ενα in the trash.
Eπομενο καρφι στο φερετρο της διασκεδασης μου ( :p ), o ηχος που ηταν επιεικως μετριος. Ανυπαρκτες κιθαρες, τα χαρακτηριστικα υπερβατικα θρασο-ριφ που εμειναν στην ιστορια, εγω προσωπικα κι εκει που καθομουν δεν τα ακουσα και δεν πωρωθηκα καθολου. Να ακουω το Khomaniac και να καθομαι με σταυρωμενα τα χερια λες και ακουω την τελευταια μπαντουλα της γειτονιας μου, ηχητικα. Ισως ειμαι αυστηρος δεν ξερω, ισως καθομουν σε λαθος θεση (δεν το δεχομαι εν ετει 2019).
Κι ο ηχος δεν νομιζω να χει μονο να κανει με το μαγαζι ή τον ηχοληπτη αλλα και απο την αποδοση της μπαντας, εννοωντας την επιλογη να στηριξουν τα ρυθμικα μερη κυριως και να μην αφησουν τα τραγουδια να ανασανουν με τις χαρακτηριστικες μελωδιες και το solo. Οταν εμπαινε δηλαδη το solo, εκλεινα τ αυτια μου. Kαπως ετσι καταστραφηκε ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια τους, το deeds of darkness. Για να δωσω και ενα θετικο, παιχτικα ηταν αξιοπρεπεστατοι.
Και εδω ερχομαι στο τελευταιο προβλημα, που ναι η φωνη του νεου τραγουδιστη, που για μενα με την καμια δεν μπορει ναυποστηριξει live το παλιο υλικο. Θα μου πειτε η μπαντα εχει προχωρησει, εχει ηχογραφησει 3 αλμπουμς με αυτον, οποτε οκ. Αλλα ας μην γελιομαστε, κατα 90% να ακουσουμε τα παλια επη δεν πηγαιναμε πρωτιστως κι επειτα ο,τι καλο ερθει απο το reunion καλοδεχουμενο. Οπως και να χει, η φωνη του ειναι πραγματικα καλη, αλλα για μενα (το τονιζω αυτο) δεν κανει για artillery.

Iσως, ημουν λιγο αυστηρος, αλλα πραγματικα αγαπαω την μπαντα και απογοητευτηκα απο το live που το περιμενα πως και πως.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Starman »

Αυτό που μάλλον σε ξενέρωσε, πέρα από τη μικρή διάρκεια του σετ που επισήμανα και εγώ, είναι μάλλον ότι ο κόσμος ήταν λίγος και αυτός όχι ιδιαίτερα εκδηλωτικός. Σίγουρα αυτό παίζει το ρόλο του στην εξέλιξη της βραδιάς. Όσον αφορά τον ήχο, ναι υπήρχαν θέματα, αλλά για μένα όχι τραγικά.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Coroner »

Σιγουρα παιζει το ρολο του, για να αλλαξει προς το καλυτερο ενα live, δε διαφωνω. Παρολα αυτα, ποσα και ποσα live εχουμε δει που κατω δεν ανοιξε ρουθουνι και ηταν φοβερα και τρομερα. Αμα η αποδοση της μπαντας ειναι εξαιρετικη, τα περιφερειακα ειναι να χαμε να λεγαμε. Πιο πολυ θα κανει μια πολυ καλη συναυλια, να μεινει στην ιστορια, παρα μια μετρια (στην προκειμενη για μενα, μην παρεξηγηθω) καλη.
Παντως χαιρομαι που υπηρξε κοσμος που το χαρηκε, γτ πραγματικα, στενοχωρεθηκα που δεν το απολαυσα οσο ηθελα.

Για τον ηχο, ισως φταιει του οτι λογω υφους της μουσικης των Artillery, περιμενω το καλυτερο, ακριβως για να φανουν ολες οι αρετες τους, τα τεχνικα τους σημεια, τα χαρακτηριστικα ριφφ, οι μελωδιες κτλ. Δυστυχως αν οι κιθαρες κινουνται στη μετριοτητα (ηχητικα) και βγαινουν τα ρυθμικα πανως απο τις μελωδιες τους, χανεται η μιση μαγεια. Χαρακτηριστικα θα σου πω οτι πχ το Terror Squad, που ναι πιο "τυπικο" thrash, ηταν απο τις αξιοπρεπεστατες στιγμες του live. Οπως, και το Almighty που παραδοξως ο τραγουδιστης ηταν πολυ καλος
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Starman »

Ξαναλέω, ότι για μένα το μελανό σημείο της συναυλίας, ήταν ο λίγος κόσμος. Για τέτοια μπάντα, με τόσο καλό καινούργιο δίσκο και με 15 ευρώ εισιτήριο, ήμασταν απελπιστικά λίγοι. Άσε που κάποιοι όπως θα παρατήρησες δεν πρέπει να είχαν και ιδιαίτερη επαφή με το υλικό τους.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Coroner »

Ημασταν απελπιστικα λιγοι, συμφωνω. Και ειναι μια μεγαλη κουβεντα που ανοιγει γενικοτερα για τα live που ειναι τοσο πολλα και αναγκαστικα ο (λιγοστος πλεον κοσμος) θα σπασει, αλλα και για τα thrash live, που νομιζω οτι πλεον τις ψαχνουμε τις συναυλιες με το τουφεκι, οπως και τον κοσμος σε αυτα.
Τωρα για το ποιοι δεν ειχαν επαφη με το υλικο τους, δεν το ξερω. Ισως να μην ειχαν, ισως να καθοντουσαν να ακουσουν απλα, ισως βαριοσαντο :p . Σκεφτομαι μηπως σε στιγμες, φανηκα κι εγω ετσι, χαχαχαχαχα, που πραγματικα δεν ισχυει.
Οπως και να χει, χαιρομαι που υπηρξε κοσμος που απολαυσε αυτη την ΜΠΑΝΤΑΡΑ, ισως να ταν τελικα δικα μου "κολληματα" και δικο μου το "προβλημα".
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ARTILLERY, MURDER ANGELS, DEMOLITION TRAIN @ Crow, Αθήνα, 7 Απριλίου, 2019

Δημοσίευση από Coroner »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2019”