Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Συναυλίες που έγιναν το 2019.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από castledemon »

Doro στο Over The Wall.
Απορω πως τα καταφεραν τα παιδια. Ειχα ακουσει απο πρωτο χερι για εξωπραγματικό μισθό...

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από Starman »

castledemon έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 14:13 Doro στο Over The Wall.
Απορω πως τα καταφεραν τα παιδια. Ειχα ακουσει απο πρωτο χερι για εξωπραγματικό μισθό...
Όλο και κάποια τράμπα θα έγινε με κανένα πακέτο διακοπών. Πανάκριβη η Κρήτη τέτοια εποχή. Πέρα από την πλάκα όμως, είναι όνομα που θα τραβήξει κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Λες να απολαυσουμε Ντόρο με μαγιό στις παραλίες του νότιου Ηρακλείου;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από Starman »

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μη ρίξει έστω μιά βουτιά. B)
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από castledemon »

Zippo190 έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 15:10 Λες να απολαυσουμε Ντόρο με μαγιό στις παραλίες του νότιου Ηρακλείου;
ελπιζω πως οχι... :twisted:
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Ντόρο στην Ελούντα γυμνισμό, στα άγια χώματα που γδυνόταν και η Μιμή και τι στον κόσμο!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πέραν της πλάκας είμαι περίεργος να δω την ανταπόκριση του κόσμου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ποιός έκανε πλάκα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Over the Wall 2019 Festival @ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, 27 & 28 Ιουλίου

Δημοσίευση από Vic »

"Λάιβ ριπόρτ":

Over The Wall 2019 χωρίς πολλές-πολλές σκέψεις:

5 εξαιρετικές μπάντες, 5 εξαιρετικές εμφανίσεις.

Strikelight: Άνοιξαν το φεστιβάλ, πλήρως αναβαθμισμένοι με τον Μπίλια στα φωνητικά να δίνει ρέστα (εγώ ντράμερ τον ήξερα!), την μπάντα δεμένη και κεφάτη και σίγουρα η καλύτερη εμφάνισή τους που έχω δει. Θα έλεγα ότι βρίσκονται στα καλύτερά τους και αν δεν τους έχετε δει με το τωρινό lineup να το κάνετε με την πρώτη ευκαιρία. Highlight o baby Παπακώστας και το χαμόγελό του!

Fire and Steel: Φανταστικό λάιβ και ρισπέκτ σε όλους ξεχωριστά, απέδωσαν άψογα και πειστικότατα τους ύμνους (καλύτερο σετλιστ από τους γνήσιους!). Θέλει μεγάλο θράσος να τολμήσεις να τραγουδήσεις Eric Adams και κινδυνεύεις να εκτεθείς άσχημα. Λοιπόν, μπορώ να πω ότι ο Τάσος με ψάρωσε πολύ, σε σημεία είχε καρφώσει το ύφος 100%, εντάξει κάποιες από τις διαστημικά μέταλ τσιρίδες του δεν τις βγάζει κανείς (και να ζήσει) - δεν μιλάω για σωστή νότα, με εννοείτε - αλλά τώρα εξαντλώ κάθε αυστηρότητα, μιλάμε για λαϊβάρα. Μαζί με τους Keepers of Jericho, η καλύτερη τρίμπιουτ μπάντα που έχω δει προσωπικά, συστήνονται ανεπιφύλακτα.

Convixion: Σπιντ μέταλ όλεθρος, ΜΕΤΑΛ όπως το αγαπάμε. Ήχος λίιιιγο πιο βαβουριάρικος από ότι θα ήθελα αλλά σε γενικές γραμμές ικανοποιητικότατος - σημείωση γενική: ηχάρα το φεστιβάλ - και η μπάντα έδωσε πόνο, σπίντα και άπειρο κέφι. Ο Παπακώστας σε πρώτο πλάνο βγάζει πολύ ενέργεια και το κοινό ανταποκρίνεται με κοπάνημα και τραγούδι. Από τη μέση και πέρα η φάση έχει πάει σε άλλο επίπεδο και Drink Metal, ΧΜΡΜ και οι απαραίτητοι Exciter επισφραγίζουν μια θριαμβευτικά μέταλ εμφάνιση. Ξαναλέω, ΜΕΤΑΛ, με τον Τζώνη και τον Νικόλα από τη μεταλλοφωλιά γουστάρουμε την ζωή μας. Επίσης ΜΕΤΑΛ.

Sacral Rage: Το κυρίως πιάτο. Τρομακτικά καλή απόδοση με τον ήχο σύμμαχό τους, ειδικά όταν ανέπνευσε και πλήρως η κιθάρα του Μάριου. Η καλύτερη εμφάνισή τους από τις 3 που τους έχω δει, ο Δημήτρης σε μεγάλη φόρμα και κλασικά γυαλισμένο μάτι όπως πρέπει σε μέταλ ερμηνευτή, ο Βαγγέλης καταδίκη στα τύμπανα και μάλιστα σε αισθητά μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι στο δίσκο (αφού ακολούθησαν οι υπόλοιποι, ρισπέκτ!), ο Γιώργος αναπληρώνει το κενό του Σπύρου στο μπάσο πανάξια και ο Μάριος κεντάει. Το θέμα όμως ήταν το σετλιστ μιας και ήταν η πρώτη φορά που τους έβλεπα μετά την κυκλοφορία του αγαπημένου Beyond Celestial Echoes και σύντομα χάνω επαφή με τον πολύ κόσμο, κοπανιέμαι σαν να μην υπάρχει αύριο και κλασικά δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα. Ακαδημαϊκά μιλώντας και για να μην το κουράζουμε, ΓΑ-ΜΗ-ΣΑΝ και είναι η αγαπημένη μου ελληνική μπάντα έβερ. Αυτά.

Doro: Πέρα από τα πολύ βασικά με τους Warlock και ελάχιστα σκόρπια κομμάτια από δω κι από κεί, δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την Γερμανίδα. Αλλά μεγαλώσαμε με All We Are και όπως και να το κάνουμε είναι πολύ σουρεάλ να την βλέπεις στο 1 μέτρο. Η φωνή της είναι ολόιδια όπως την ξέρουμε, μαστορεμένη με ριβέρμπ οπότε γέμιζε ο χώρος με την χροιά της και βασικά δεν ήθελες τίποτα άλλο. Γρέζι, νότες, όλα εκεί και η ίδια μονίμως χαμογελαστή, πολύ φιλότιμη και σε διαρκή επαφή με το κοινό. Παραδόξως η επικοινωνία κατέρρεε ελαφρώς όταν μιλούσε μιας και δεν νομίζω να καταλάβαινε κανείς τι έλεγε, γερμανική προφορά, συνεχής λόγος με ριβέρμπ τέρμα είπαμε αλλά ντάξει να πούμε... παιδιά το άτομο το αγαπάς, γουωτέβα γιου σέι Ντοράκλα, γέα! Άφθονο Warlock υλικό, μπάντα κλάσης, αχρείαστο το Breaking the Law, λίγο(;) βακενότυρο να το πω έτσι, συνολικά εγώ γούσταρα και σε σημεία πολύ. Σε κάποια όχι τόσο αλλά χαμογελά και κοπανιέται η Δωροθέα και λες χαλάλι. Στο τέλος του λάιβ μάλιστα ήρθε ακόμα πιο κοντά στο κοινό, το οποίο την κατέβασε κάτω και έπεσε πάνω της για αγκαλιές και φιλιά και τι να πω, ευτυχώς που υπήρχε το κάγκελο.

Αυτά για τα μουσικά, τα οποία μπορώ να συνοψίσω ως "θαυμάσια" και μάλιστα μπορώ να πω ότι από την αρχή μέχρι το τέλος (με peak τους Sacral) μιλάμε για μέγιστη πετυχεσά! Δεν έκανα καμία έκπτωση στις περιγραφές, εννοώ κάθε λέξη. Αν ακούσετε αρνητικό λόγο (πέραν του "δεν μου αρέσει αυτή η μουσική που παίζουν" πχ που προφανώς είναι σεβαστό), σας το υπογράφω, λένε μπούρδες, η απόδοση όλων ήταν ε-ξαι-ρε-τι-κή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2019”