Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Συναυλίες που έγιναν το 2019.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Zippo190 »

νόμιζα ότι είχαμε φτάσει στο peak με τον κιθαρίστα των Ruler, αυτοί το πήγαν στο επόμενο επίπεδο: κερομένο μουστάκι, γυαλί, μαύρο κολάν, καουμπόικη μπότα, πλουμιστό μαύρο πουκάμισο και γιλέκο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από RedSharks »





Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από rbrigade »

Άμα δεν κερώσει το μουστάκι ο Chevalier=Ιππότης ποιος θα το κάνει, ο πληβείος; Πολύ ευαίσθητοι μου γίνατε!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Priamos »

Θα κανω αναλυτικη παρουσιαση του διημερου:
Sortilege:Γ@μήσανε!!
:D :D
(δεν ειδα κατι αλλο)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Celephais »

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, Sortilege: πραγματικά τα έσπασαν όλα, ασύλληπτη εμφάνιση την οποία θα ζήλευαν πολλοί επαγγελματίες στην ηλικία τους, Έπαιξαν σχεδόν όλους τους ύμνους της μπάντας. Ο θεός τραγουδιστής Ζούλ βουτηγμένος στην τεστοστερόνη ήταν ασταμάτητος! Ντράμερ θεός τα έδωσε όλα, μέχρι και την καράφλα του κοπανούσε με τα drum sticks και απίστευτες γκριμάτσες. Επίσης ειδική μνεία πρέπει να γίνει στο φανταστικό φούξια σακάκι-τζάκετ του κιθαρίστα το οποίο μας πήγε σε άλλες εποχές. Να είμαστε καλά να βλέπουμε τέτοια live, δε θα πω κάτι άλλο.
Wotan: Δεν περίμενα πολλά πράγματα αλλά διαψεύστηκα εντελώς. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση, ο τραγουδιστής αξιοπρεπέστατος, έπαιξαν πολλά καλά κομμάτια τους με καλύτερο το Lord of the Wind στο οποίο γνώρισαν την αποθέωση και τα cult-όμετρα χτύπησαν κόκκινο. Ωραίο, γραφικό σόου το οποίο νομίζω άρεσε σε πολύ κόσμο.
Battle Ram: πολύ καλή απόδοση στο κλασικό heavy metal που παίζουν.
Convixion έκατσα έξω για ξεκούραση.
Burning Shadows: υψηλότατου επιπέδου αμερικάνικο power, άρτια παιγμένο με έναν βαρέων βαρών τραγουδιστή που κέρδισε τις εντυπώσεις.
Herzel: Δεν είχα ακούσει κάτι από αυτούς και πραγματικά με εντυπωσίασαν, πάρα πολύ δεμένοι.
Επίσης η διοργάνωση ήταν πάρα πολύ καλή και το πρόγραμμα νομίζω τηρήθηκε κατά γράμμα.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ο κιθαρίστας των Sortilege, αυτός με τα μαλλιά, μου θύμιζε έναν δεξιόχειρα Tony Iommi εποχής Sabbath Bloody Sabbath. Δεν τους ήξερα, ομολογώ όμως θα ισοφαρίσω την αδικία με τσεκάρισμα, καλό τσεκάρισμα.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]RedSharks[/mention] φοβερή δουλειά ρε φίλε τα βίντεο, συγχαρητήρια!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από RedSharks »

Celephais έγραψε: Κυρ 15 Δεκ 2019, 22:48 @RedSharks φοβερή δουλειά ρε φίλε τα βίντεο, συγχαρητήρια!
Να είσαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από RedSharks »

Μετά την εμφάνιση των Sortilege είχα μια σύντομη κουβέντα με τον τραγουδιστή τους, τον Christian "Zouille" Augustin, από την οποία προέκυψε και μια είδηση: Στο τέλος του 2020 θα έχουμε νέο άλμπουμ :nana: για το οποίο όπως μου είπε έχουν γράψει 30 κομμάτια (!!!!!!) από τα οποία θα πρέπει προφανώς να κάνουν μια επιλογή ποιά θα μπουν στο δίσκο.

Επίσης μου είπε ότι στο επάγγελμα είναι γυμναστής (personal trainer). Πέρα από τη διαστημική performance που έδωσε σε φωνητικό επίπεδο, νομίζω ότι και η φυσική του κατάσταση και ενέργεια ήταν εντυπωσιακή για εξηντάχρονο, το οποίο φαντάζομαι κάποια σχέση θα έχει και με το επάγγελμά του. Να ζήσει ο άνθρωπος 1000 χρόνια να μας χαρίζει τέτοιες μουσικάρες και συναυλιάρες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από theBox »

Κανά cdακι φέραν οι burning shadows?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Δευ 16 Δεκ 2019, 08:26 Κανά cdακι φέραν οι burning shadows?
ναι φούλ τα πάντα όλα. Δεν ήσουν την πρώτη μέρα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Starman »

Παραθέτω και την δική μου οπτική για το φεστιβάλ. Είδα και τις 13 μπάντες, χωρίς να χάσω λεπτό από καμία εμφάνιση.

Witchcrawl: Καλή εμφάνιση, ενδιαφέρουσα μουσική πρόταση με επιρροές από Mercyful Fate και Satan. Έπαιξαν μπροστά σε 40 άτομα με ενέργεια και κέρδισαν επάξια το χειροκρότημα. Ωραίο τραγούδι το An Eye For An Eye.

Black Viper: Ενώ το speed του Hellions Of Fire μου άρεσε πολύ, συναυλιακά δεν έκαναν τη διαφορά που εγώ περίμενα. Το τραγούδι που παρουσίασαν από την επόμενη δουλειά τους, με τίτλο In For The Kill ή κάπως έτσι τέλος πάντων, ήταν ότι καλύτερο μου έμεινε από την εμφάνισή τους. Έπαιξαν το μικρότερο σετ από όλους, καθώς η διοργάνωση είχε αποφασίσει για να τηρηθούν οι χρόνοι, ότι όποιος καθυστερεί να ετοιμαστεί για το live του, η ώρα που χάνεται, θα αφαιρείται από αυτόν.

Skullwinx: Αυτούς ήθελα να τους δω πολύ, καθώς τα δισκάκια τους τα γουστάρω αρκετά, ειδικά τη ριφφολογία τους. Δεν τους είχα δει και την προηγούμενη φορά, οπότε είχα προσμονή για αυτούς. Στα μάτια μου, φάνηκαν μέτριοι, σαν να ήταν απροβάριστοι και ασύνδετοι, ειδικά ο ένας κιθαρίστας.

Darklon: Τα τραγούδια τους δεν τα ήξερα, καθώς ακόμα δεν άκουσα το cd τους, όμως μου φάνηκαν πολύ καλοί και με μέλλον. Το μόνο που χρειάζονται είναι δέσιμο και φυσικά εμπειρία. Η κιθάρα μου ακουγόταν πολύ πριμαριστή.

Chevalier: Είχα περιέργεια να δω πως ακούγονται live, καθώς ο ήχος τους έτσι και αλλιώς είναι ιδιαίτερος, βγαλμένος μέσα από πηγάδι. Συναυλιακά ήταν σαν να πέταξες και την κονσόλα μέσα σε αυτό και να το γέμισες και με νερό. Χαοτικός ήχος που δυστυχώς αφαίρεσε πόντους από την εικόνα που είχα για αυτούς. Την τραγουδίστρια υπήρχαν σημεία που δεν την άκουγα καθόλου. Δεν μπορώ να φαντασθώ πως θα ακουγόταν και με μια κιθάρα ακόμα. Μιας και το θέσατε παραπάνω να πω, πως αυτές οι μπάντες αντί να χάνουν το χρόνο τους με τρίχες, προσπαθώντας να μοιάσουν εμφανισιακά στον κάθε Schumacher, ας προσπαθήσουν να μοιάσουν στα είδωλά τους στο μουσικό κομμάτι, μαθαίνοντας από αυτούς.

Mirror: Μεγάλη έκπληξη για μένα καθώς δεν είχα ασχοληθεί μαζί τους. Αναθεώρησα μετά την εμφάνισή τους, η οποία ήταν η καλύτερη της βραδιάς, τόσο από ήχο όσο και από κέφι, ενέργεια και γενικά παράσταση πάνω στη σκηνή. Εμφάνιση headliner ήταν αυτή.

Angel Witch: Δέος μπροστά στις κομματάρες που έπαιξαν. Πολύ καλή εμφάνιση, που θα ήταν καλύτερη αν τα φωνητικά βοηθούσαν. Βέβαια ο Heybourne, το πήγε τέρμα όσο μπορούσε και άντεχε, αλλά ο χρόνος είναι αμείλικτος. Η μπάντα μάλλον ξενέρωσε με το βλάκα που έκανε το τσαμπουκά πάνω στη σκηνή και διακόπηκε το live.

Herzel: Μεγάλο σοκ για μένα καθώς δεν τους ήξερα. Epic power Αμερικανικής κοπής, με Γαλλική όμως προέλευση και φινέτσα. Έγινα φαν από τα 45 λεπτά που τους άκουσα για πρώτη φορά. Δεν δέχομαι ότι τέτοιες μπάντες είναι χωρίς συμβόλαιο, ενώ άλλες πραγματικά κακές και αδιάφορες σπρώχνονται από τις εταιρείες. Ευτυχώς από ότι άκουσα βρήκαν δισκογραφική στέγη.

Burning Shadows: Μεγάλη μπάντα, μακριά από τη spikes and leather αισθητική που ασχολείται με τη μουσική της και μόνο. Αμερικάνικο power στα καλύτερά του. Με τέτοια ποιότητα, συνέπεια και 8 επίσημες δουλειές στη πλάτη, δεν ήταν για να παίξουν δεύτεροι.

Convixion: Σταθερή αξία για κοπάνημα, μπύρες και “heavy metal ρε μουνιά”, αλλά μέχρι εκεί.

Battle Ram: Για μένα η πιο αδιάφορη μπάντα του διημέρου. Συμφωνώ απόλυτα με [mention]Zippo190[/mention]. Το τρένο χάθηκε.

Wotan: Δεν πίστευα σε τόσο καλή εμφάνιση, ειδικά μετά από τόσο μακρά απουσία. Πολύ ενέργεια, κέφι, με τον κόσμο να συμμετέχει. Τα νέα τραγούδια κόλλησαν πολύ καλά με τα παλιά και όλα καλά. Το Lord Of The Wind όσες φορές και να το ακούσω live, προκαλεί ανατριχίλες.

Sortilege: Δεν υπάρχουν πολλά να πω. Δείτε τα video. ΜΠΑΝΤΑΡΑ.

Η διοργάνωση γενικά καλύτερη από πέρυσι, καθώς τηρήθηκαν οι χρόνοι.
Του χρόνου ας υπάρχει το λογότυπο του φεστιβάλ πίσω από τη σκηνή, γιατί τη πρώτη μέρα βλέπαμε το Angel Witch πανό, ενώ τη δεύτερη μια μαυρίλα. Λεπτομέρειες.
Την πρώτη μέρα είχε περισσότερο κόσμο νομίζω, αλλά η καλύτερη ήταν η δεύτερη. Ο κόσμος πρέπει να στηρίξει.
Ο αντικαπνιστικός νόμος τηρήθηκε σε σχέση με άλλες φορές αλλά και πάλι υπήρχαν παρασπονδίες.
Οι Black Viper ήπιαν τα μαλλιά τους, κάθε μισή ώρα ήταν στο μπαρ όλοι μαζί για νέα “γύρα”.

ΥΓ: Τρομερή δουλειά από [mention]RedSharks[/mention], καθώς ήμασταν μαζί επάνω και όλη την ώρα προσπαθούσε για τις καλύτερες λήψεις για το κανάλι του.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Into Battle Festival Vol. III, 13-14 Δεκέμβρη

Δημοσίευση από Coroner »

Nα γραψω κι εγω τη γνωμη μου για το διημερο.
Πρωτη μερα ετρεξα να προλαβω τη μπανταρα τους Black Viper, οι οποιοι ισοπεδωσαν με την αποδοση τους, αλλα δυστυχως περα απο την αλλαγη της ημερας, αργησαν να ξεκινησουν κανα 20λεπτο οποτε μαλλον λογω αυτου πετσοκοψαν το σετ τους παιζοντας μονο 5 τραγουδια και σκαρτη μιση ωρα. Δυστυχως παιξανε μπροστα σε ελαχιστο κοσμο, ηταν και το κουτσουρεμενο σετ δυστυχως δεν τους ευχαριστηθηκα οπως τους αξιζε.
Για Skullwinx τα γραψατε καλυτερα παραπανω. Με την παρεα συζητουσαμε οτι ειναι σαν δευτεροετεις φοιτητες, εδω υποβαθμιστηκαν σε σχολικη μπαντα, δυστυχως τα σχολια εχουν βαση. Οι δισκοι τους που ειχα ακουσει πριν το φεστιβαλ μιας και δεν τους ηξερα, ηταν πολυ καλυτεροι.
Darklon καθησα απεξω και ερχομαστε στους Chevalier που περιμενα πως και πως. Νομιζω ειχαν τις πιο διχασμενες αντιδρασεις. Καταλαβαινω ολες τις ενστασεις, και συμφωνω με οσους ειπαν οτι ισως ηταν καλυτερα με μια κιθαρα. Τους γουσταρω φουλ και γουσταρα φουλ και στο live, παντως...
Αντιθετα στους Mirror, ολοι συμφωνουν οτι ηταν αντικειμενικα η καλυτερη μπαντα της ημερας. Η εμπειρια, το δεσιμο και ο επαγγελματισμος φανηκε απο την πρωτη νοτα και γενικοτερα σε εκαναν να μην βαριεσαι ουτε στιγμη. Οσοι δεν τους ειχαν ακουσει και τους ειδαν ενθουσιαστηκαν, δειγμα μιας πραγματικα ΚΑΛΗΣ μπαντας.
Angel Witch ηταν ισως λιγο καλυτεροι απο την προηγουμενη φορα, που ηταν πολυ μετριοι, αλλα και παλι ο Heybourne δεν την πολυ παλευει, δεν μπορει να βρει το μικροφωνο με την πρωτη προσπαθεια. ΓΙα το σκηνικο δε θελω να μιλησω, ψιλο-ξενερα, για μενα καπου εκει τελειωσε το live.

2h μερα ευτυχως εφτασα νωρις και ειδα τους Ηerzel. Αγνοουσα την υπαρξη τους πριν την ανακοινωση στο φεστιβαλ, ακουσα τα 2 κομματια που υπαρχουν (υποθετω οτι υπαρχουν μονο αυτα), και στο live μου αρεσαν ακομα πιο πολυ. Ξερουν να παιζουν, εχουν ενδιαφεροντα σημεια στα κομματια και γενικα απτοητοι παρα την χαμηλη προσελυση εκεινη την ωρα.
Burning Shadows μου αρεσαν παρα πολυ. Τιμιοι, οι πιο χαλαροι απ ολους, ακομπλεξαριστοι, ηρθαν επαιξαν μπροστα στα οσα ατομα ηταν εκεινη την ωρα και εδειξαν να ναι ευχαριστημενοι που εστω κι αυτοι οι λιγοι γουσταραν. Ηταν και μια καλη αλλαγη ηχου για το φεστιβαλ/
Convixion, μπυρες απεξω και μετα οι Battle Ram για μενα περασαν και δεν ακουμπησαν. Οχι οτι δεν παιξανε ωραια, απλα για μενα το υλικο τους ειναι βαρετο.
Wotan, ακουγα απο αρκετους οτι φοβοντουσαν φαβα (ε [mention]Celephais[/mention] ) αλλα ηταν καταπληκτικοι. Αρχηγικη εμφανιση, και νομιζω οτι γενικα τραβηξανε και κοσμο για να τσουλησει αξιοπρεπως η 2η μερα που χε λιγοτερο κοσμο απο την πρωτη.
Sortilege δεν υπαρχουν λογια, μιλανε τα video, νομιζω γραφτηκε στην ιστορια η συγκεκριμενη εμφανιση
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2019”