Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Μυθιστορήματα, πεζά, ποίηση, κόμιξ, διηγήματα, κλπ.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:32
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 17:41 να γίνω λίγο κακιά κατίνα τώρα αλλά όλοι οι στίχοι τους πάνω κάτω σε βιβλία και ιστορίες βασίζονται, δεν το λες το μυαλό του μπαρμπα Στέλιου και πολύ παραγωγικό :D :D :D
Πείτε μου ότι έχει και ανάλυση των στίχων των πρώτων δίσκων. Θα μάθουμε τις τσάρκες του Χάρρις;
χαχαχαα κλαίω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:32
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 17:41 να γίνω λίγο κακιά κατίνα τώρα αλλά όλοι οι στίχοι τους πάνω κάτω σε βιβλία και ιστορίες βασίζονται, δεν το λες το μυαλό του μπαρμπα Στέλιου και πολύ παραγωγικό :D :D :D
Πείτε μου ότι έχει και ανάλυση των στίχων των πρώτων δίσκων. Θα μάθουμε τις τσάρκες του Χάρρις;
Αν έχει ανάλυση για τα πρώτα και ειδικά για Charlotte The Harlot, Running Free, Sanctuary, Women In Uniform και λοιπά Μέηντεν αλητο-τράγουδα ερμηνευμένα από Πάνκη, το παρήγγειλα χτες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Silenius »

Λοιπόν, αγόρασα το "665 μέρες και μία ζωή Metal" πριν καμιά 15αριά μέρες. Έχω φτάσει στη σελίδα 190 μέχρι τώρα και οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες. Ξεκίνησε εντυπωσιακά, με την ιστορική αναδρομή αλλά έκανε κοιλιά (καθαρά προσωπική άποψη) με την αναφορά στα είδη του metal που δεν είναι metal αλλά και στους τύπους φωνών. Με κούρασε στα δύο αυτά κεφάλαια η γραφή, που ήταν αρκετά "αναλυτική" και με εξειδικευμένες εκφράσεις τόσο που νόμιζα ότι διάβαζα μουσική θεωρία. Πόσο ανοίγει το στόμα, πόσο χρησιμοποιείται το διάφραγμα, σε πιο τάστο παίζεται η νότα ή πόσο χαμηλά είναι το κούρδισμα. Μετά από αυτές τις 50-60 συνεχόμενες σελίδες ξαναλλάζει το στυλ και σιγά σιγά με κερδίζει πάλι.
Αυτό που είναι αδιαπραγμάτευτο είναι η αγάπη του συγγραφέα και η πάρα πολύ δουλειά που έχει ρίξει σε αυτό που έκανε. Για μένα αξίζει να υπάρχει στη συλλογή κάθε Έλληνα οπαδού αυτής της μουσικής (ακόμα και ας μην έχω ολοκληρώσει την ανάγνωση ακόμα). Θα επανέλθω με τις τελικές εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το ζαχαρωνα και γω τα Χριστούγεννα το συγκεκριμένο βιβλίο. Θα το τσιμπήσω όταν έρθει η καταλληλη στιγμή ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Xstroyer »

H ανακολουθία στο 665 Μέρες... είναι το λιγότερο. Κάτι "οι Samson και Holocaust είναι πρωτοπόροι του metal και οι Sabbath, Priest απλώς αξιοσημείωτοι" είναι το πραγματικό ζουμί του οτινανισμού, του γκουγκλαρίσματος και του τυχαίου name dropping βάζοντας στην ίδια κατηγορία τους Savatage και τους Clairvoyant.

Οι δε θεωρίες περι "όλον metal", η ταξικότητα στο metal και κάτι τέτοια όμορφα μάλλον δεν βοηθάνε μια "εγκυκλοπαίδεια", η οποία μεταξύ άλλων πάσχει από κακή επιμέλεια με σοβαρά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Δηλαδή, πόσο σοβαρά μπορώ να πάρω μια "metal εγκυκλοπαίδεια" που γράφει λάθος το όνομα του Tony Iommi;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από CountRaven »

αλλά και στους τύπους φωνών
Θέλω ανάλυση και τοποθέτηση Xstroyer για αυτό το μείζων θέμα που θίγεται μέσα στο βιβλίο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 18:59 H ανακολουθία στο 665 Μέρες... είναι το λιγότερο. Κάτι "οι Samson και Holocaust είναι πρωτοπόροι του metal και οι Sabbath, Priest απλώς αξιοσημείωτοι" είναι το πραγματικό ζουμί του οτινανισμού, του γκουγκλαρίσματος και του τυχαίου name dropping βάζοντας στην ίδια κατηγορία τους Savatage και τους Clairvoyant.

Οι δε θεωρίες περι "όλον metal", η ταξικότητα στο metal και κάτι τέτοια όμορφα μάλλον δεν βοηθάνε μια "εγκυκλοπαίδεια", η οποία μεταξύ άλλων πάσχει από κακή επιμέλεια με σοβαρά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Δηλαδή, πόσο σοβαρά μπορώ να πάρω μια "metal εγκυκλοπαίδεια" που γράφει λάθος το όνομα του Tony Iommi;
Καλά, σε αυτό μαζί σου. Ήδη για κάποια σοβαρά λάθη έχω μιλήσει και με τον ίδιο μέσω fb. Αλλά δε θα κρίνω την αγάπη και τη δουλειά του από αυτό γιατί στην τελική κάποιες απόψεις είναι υποκειμενικές. Σε πάρα πολλά που γράφει διαφωνώ, αλλά επίσης αυτή η διαφωνία είναι η δική μου άποψη. Ας μη μιλήσουμε και στο κεφάλαιο "τραγουδιστές", ποιοί αναφέρονται μαζί με ποιούς γιατί θα γελάσει κάθε πικραμένος. Εξακολουθεί όμως το βιβλίο να έχει ένα νοσταλγικό χαρακτήρα που μου αρέσει. Δεν προσπαθεί να παρουσιάσει μια μεταλλική εγκυκλοπαίδεια, αλλά την όψη της μουσικής μέσω των προσωπικών του βιωμάτων και του τρόπου που τα έζησε-ζει. Αυτό λαμβάνω εγώ.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Count,

Χαμογελάστε ψεύτικα, ανοίγοντας τα χείλη δεξιά και αριστερά. Αφήστε ένα κενό μεταξύ των δοντιών, ίσα που να εφάπτεται η γλώσσα σας, και πείτε τη φράση "Symphony of Destruction": Μustaine (Megadeth)!

Αυτούσιο, όπως αναγράφεται. Οι περισσότερες από τις υπόλοιπες αναλύσεις περι high και lower notes, είναι μάλλον αποτέλεσμα γκουγκλαρίσματος σε συνδυασμό με δικές του οπτικές και θεωρίες.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από rbrigade »

Υποψιάζομαι ότι αρέσει μόνο στους γνωστούς του! :D

Δεν το λέω για να θίξω όσους εκφράζονται θετικά, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αλλιώς κρίνεις το έργο κάποιου γνωστού σου και αλλιώς (εντελώς ψυχρά) όταν δεν έχεις τέτοιους συσχετισμούς.
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Cadaver »

Silenius έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 10:25 Λοιπόν, αγόρασα το "665 μέρες και μία ζωή Metal" πριν καμιά 15αριά μέρες. Έχω φτάσει στη σελίδα 190 μέχρι τώρα και οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες. Ξεκίνησε εντυπωσιακά, με την ιστορική αναδρομή αλλά έκανε κοιλιά (καθαρά προσωπική άποψη) με την αναφορά στα είδη του metal που δεν είναι metal αλλά και στους τύπους φωνών. Με κούρασε στα δύο αυτά κεφάλαια η γραφή, που ήταν αρκετά "αναλυτική" και με εξειδικευμένες εκφράσεις τόσο που νόμιζα ότι διάβαζα μουσική θεωρία. Πόσο ανοίγει το στόμα, πόσο χρησιμοποιείται το διάφραγμα, σε πιο τάστο παίζεται η νότα ή πόσο χαμηλά είναι το κούρδισμα. Μετά από αυτές τις 50-60 συνεχόμενες σελίδες ξαναλλάζει το στυλ και σιγά σιγά με κερδίζει πάλι.
Αρχικά μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον αλλά μετά από μια συνέντευξη του συγγραφέα που είδα στο YT είμαι σίγουρος πως δεν θα το πάρω.
"Η ανάλυση σκοτώνει την τέχνη" λέει ένα ρητό. Δυστυχώς ορισμένοι αντί να απολαύσουν κάτι στην απλή του μορφή προσεγγίζοντάς το με ανοιχτό μυαλό, προσπαθούν να τα βάλουν όλα σε κουτάκια και να διυλίσουν τον κώνωπα.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Priamos »

Είναι ευχάριστο όταν λειτουργεί ως "χρονογράφημα", αλλά κουραστικό και κάποιες φορές ανακριβές στις αναλύσεις. ΟΚ ανάγνωσμα αλλά το "skip" πάει σύννεφο. Πάντως οι ιστορικές αναδρομές και οι αναμνήσεις εποχων που λίγοι ζήσαμε από κοντα, είναι όλα τα λεφτά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Silenius »

Cadaver έγραψε: Δευ 05 Μαρ 2018, 23:44 Αρχικά μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον αλλά μετά από μια συνέντευξη του συγγραφέα που είδα στο YT είμαι σίγουρος πως δεν θα το πάρω.
"Η ανάλυση σκοτώνει την τέχνη" λέει ένα ρητό. Δυστυχώς ορισμένοι αντί να απολαύσουν κάτι στην απλή του μορφή προσεγγίζοντάς το με ανοιχτό μυαλό, προσπαθούν να τα βάλουν όλα σε κουτάκια και να διυλίσουν τον κώνωπα.
Priamos έγραψε: Τρί 06 Μαρ 2018, 00:24 Είναι ευχάριστο όταν λειτουργεί ως "χρονογράφημα", αλλά κουραστικό και κάποιες φορές ανακριβές στις αναλύσεις. ΟΚ ανάγνωσμα αλλά το "skip" πάει σύννεφο. Πάντως οι ιστορικές αναδρομές και οι αναμνήσεις εποχων που λίγοι ζήσαμε από κοντα, είναι όλα τα λεφτά.
Λοιπόν, update και εδώ με καλύπτετε απόλυτα. Είχα πει από την προηγούμενη φορά ότι το βιβλίο ξεκινούσε εντυπωσιακά (για μένα τουλάχιστον) χάρις στις ιστορικές του αναδρομές κτλ. Όπως επίσης είχα πει ότι από τη σελίδα 150 (στο περίπου) και μετά με είχε κουράσει με κάποιες υπεραναλύσεις κτλ.
Εδώ και ένα μήνα έχω καταφέρει να διαβάσω καμιά 100στη σελίδες ακόμα. Η ανάλυση πάει σύννεφο και επίσης το βιβλίο είναι τίγκα πολιτικοποιημένο κάτι που προσωπικά με χαλάει. Υποτίθεται πάει να δώσει την πολιτική διασταση αυτής της μουσικής αλλά στην πραγματικότητα απλά δίνει τις πολιτικές πεποιθήσεις του συγγραφεα.
Ένα ακόμα γεγονός οι αναφορές σε κάποια απίθανα συγκροτήματα για να στηρίξει θέσεις. Είναι απίστευτο από μια τέτοια δεξαμενή μουσικής όπως είναι το metal με όλα του τα παρακλαδια, να προσπαθείς να στηρίξεις μια θέση για πολιτικές ιδεολογίες μπαντων σε ένα demo Χιλιανής μπάντας που παίζει και να μην κυκλοφόρησε τίποτα άλλο.
Επειδή δεν είμαι άνθρωπος του skip, προσπαθώ να τα διαβάζω όλα. Και αυτό το "προσπαθώ" είναι πραγματικά πρόβλημα στην ανάγνωση. Δυστυχώς είχε ξεκινήσει με τις καλύτερες προοπτικές αλλά στην πορεία το χασε. Και το χασε πάρα πολύ.
Για να δούμε, 400 σελίδες έμειναν ακόμα...
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από white_knight »

Το πήρα κοντά στα Χριστούγεννα που κυκλοφόρησε και το διάβασα μέσα σε λίγες μέρες,πολυ καλά προσπάθεια ειδικά τα σκηνικά στα 80s,90s στην Ελλάδα πολύ ενδιαφέρον απο κει και πέρα κατι αναλύσεις κλπ με κούρασαν.Αποτι ξέρω ετοιμάζει και δεύτερο βιβλίο με την Ελληνική σκηνή
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Cadaver »

Είδα πρόσφατα ότι γίνεται μια προσπάθεια να καταγραφεί η ιστορία της ελληνικής undergound metal σκηνής την δεκατεία 1987-1997 και να βγει ένα βιβλίο με τίτλο "A Decade In The Grave - Necranastasis 1987-1997". Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά η σχετική σελίδα στο FB έχει διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα: https://www.facebook.com/A-Decade-In-Th ... 207575543/
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Cadaver έγραψε: Δευ 12 Μαρ 2018, 22:18 Είδα πρόσφατα ότι γίνεται μια προσπάθεια να καταγραφεί η ιστορία της ελληνικής undergound metal σκηνής την δεκατεία 1987-1997 και να βγει ένα βιβλίο με τίτλο "A Decade In The Grave - Necranastasis 1987-1997". Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά η σχετική σελίδα στο FB έχει διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα: https://www.facebook.com/A-Decade-In-Th ... 207575543/
Φαίνεται καλό, αλλά απ' ότι βλέπω εχουν σταματήσει οι αναρτήσεις εδω και ένα χρόνο περίπου :(
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”