Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Μυθιστορήματα, πεζά, ποίηση, κόμιξ, διηγήματα, κλπ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Όχι ακριβώς μέταλ βιβλιογραφία αλλά ενδιαφέρον σκηνικό:
Metal chapters is a book/CD project by Greek authors, Marios Dimitriadis and George Damtsios, that combines metal music with literature. In this book you will find the songs of ten popular metal bands (in the insert CD) and the stories that were born from their lyrics. As a guest to this book, you will find the famous author, Graham Masterton, whose story became a source of inspiration for the two authors to create a song about it.
Εικόνα

http://www.themetalchapters.com
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 27 Ιαν 2018, 16:11 665 μέρες και μία ζωή Metal
Εικόνα


Δεν το έχω δει, οπότε αν ξέρει κανείς τί παιζει ας μας πει. Θα τα έσπαγε αν φορούσε το κλασσικό γυαλί ηλίου που φορούσε 12 το βράδι κατα τη διάρκεια της εκπομπής :D :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Celephais »

Να πω κι εγώ 2 λόγια για το βιβλίο του Α. Γεωργιόπουλου. Καταρχήν δεν το έχω ακόμη τελειώσει, είμαι στην σελίδα 550 κι έχει 700. Όμως μπορώ να πω 2 πράγματα, έρχονται και γιορτές και ίσως πολλοί να το σκέφτονται ως δώρο.

- Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έλεγα σε κάποιον να πάρει το βιβλίο είναι γιατί υπάρχει από πίσω ένας άνθρωπος του οποίου τεράστιο κομμάτι της ζωής είναι το μέταλ, που σίγουρα έχει καταβάλει τιτάνια προσπάθεια για να φέρει σε πέρας αυτό το έργο και αυτό τον μεταλλά και την προσπάθειά του θέλουμε να στηρίξουμε.
-Πολλοί άλλοι αναφέρθηκαν πριν από εμένα στις αδυναμίες του βιβλίου, θα πω κι εγώ τη δική μου γνώμη για τις πιο χτυπητές:
-Το ανάγνωσμα είναι ασύνδετο, ξέρω είναι εγκυκλοπαίδεια, αλλά και πάλι είναι ασύνδετο εντελώς.
-Υπάρχουν ανακρίβειες και χοντράδες τη σημαντικότερη των οποίων ανέφερε -όπως και πολλές άλλες- ο Xstroyer (Judas Priest κάτω από Samson).
-Δεν υπάρχει επιμέλεια (proof reading), δεν είναι δυνατό να έχουν μείνει τόσα λάθη.
-Υπάρχει σε τεράστιο βαθμό το υποκειμενικό στοιχείο, δε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως σε μια εγκυκλοπαίδεια. Πάρα πολλά πράγματα μένουν ατεκμηρίωτα και φαίνεται να γράφονται επειδή αυτή είναι η γνώμη του συγγραφέα.
-Υπάρχουν κομμάτια πολύ χάλια, τα οποία δεν αντεξα να τα διαβάσω (πχ συναισθήματα και Heavy Metal).

Από εκεί και πέρα σίγουρα κάποιος θα βρει στο βιβλίο ενδιαφέροντα πράγματα και πληροφορίες, που δεν ήξερε. Επίσης πολλοί θα γουστάρουν τις αφηγήσεις από σκηνικά της δεκαετίας του '80 (πολλά από τα οποία για εμένα είναι στενάχωρα βέβαια, πχ σύνδεση μέταλ με χουλιγκάνους, πεσίματα κλπ κλπ). Ο λόγος του Γεωργιόπουλου είναι πηγαίος, ειλικρινής, δεν ωραιοποιεί και δεν χαρίζεται.

Εγώ προσωπικά δεν μετάνιωσα που πήρα το βιβλίο γιατί σκέφτηκα όπως περιέγραψα στην πρώτη παράγραφο, όμως καταλαβαίνω απόλυτα και κάποιον που θα φρικάρει εντελώς με τη φάση.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν έχω δει ακόμα το βιβλίο να από όσα έχω διαβάσει από περιγραφές τρίτων θεωρώ πως έχουμε περισσότερο να κάνουμε με μια γλαφυρή περιγραφή της όλης φάσης με το Heavy Metal και με ότι συνδέθηκε καλώς ή κακώς με αυτό παρά με μια Metal εγκυκλοπαίδεια. Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι ένα μεγάλο μέρος των όσων γράφονται έχουν να κάνουν με το προσωπικό πρίσμα και τα προσωπικά βιώματα του συγγραφέα, απομακρυνόμαστε περισσοτερο από τον όρο "εγκυκλοπαίδεια".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από CountRaven »

- Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έλεγα σε κάποιον να πάρει το βιβλίο είναι γιατί υπάρχει από πίσω ένας άνθρωπος του οποίου τεράστιο κομμάτι της ζωής είναι το μέταλ, που σίγουρα έχει καταβάλει τιτάνια προσπάθεια για να φέρει σε πέρας αυτό το έργο και αυτό τον μεταλλά και την προσπάθειά του θέλουμε να στηρίξουμε.
-
Ειδικά το τελευταίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aegon
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Τρί 08 Αύγ 2023, 09:44
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Aegon »

Είχα ψηθεί να αγοράσω το βιβλίο του Γεωργιόπουλου αλλά μετά από αυτά που διάβασα εδώ, μάλλον προτιμάω να το δανειστώ από ένα φίλο που το έχει...Διάβασα και κάποιες συνεντέυξεις του εν τω μεταξύ. Και τι δεν θα έδινα να τον έβαζα στο ίδιο τραπέζι με τον Πρασούλα για αντιπαράθεση, ώστε με την διαλλακτικότητα που τους διακρίνει και τους δύο, να αναπτύξει ο καθένας τους την θεωρία του για το "ποια είναι η ουσία και η μόνη αλήθεια της μέταλ μουσικής"!
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: Μεταλλικά Βιβλία (Ελληνικές Εκδόσεις)

Δημοσίευση από Grin »

Πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα ιδέα
Σε αυτό το βιβλίο η επιστήμη της Χημείας και η Rock μουσική αγκαλιάζονται σε ένα δημιουργικό συναπάντημα μέσα από 29 τραγούδια, το περιεχόμενο των οποίων αποτυπώνεται μέσα από τους τίτλους και τους στίχους αυτών. Άραγε τι κοινό μπορεί να έχουν ο Nick Cave, οι Nirvana, οι Mc Carrigle Sisters και οι Ramones, πέρα από αληθινή έκφραση συναισθημάτων διαμέσου της μουσικής τους; Είναι προφανές ότι για τους στίχους όλων των τραγουδιών δεν υπάρχει μόνο μια ερμηνεία για το νόημά τους, αφού ο δημιουργός τους, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, επιτρέπει διαφορετική και προσωπική προσέγγιση από τον καθένα μας. Στο παρόν βιβλίο μπορεί κανείς παράλληλα με την ανάγνωση ν' ακούει ταυτόχρονα (Qr code) και το τραγούδι που αναλύεται, με σκοπό την πιο άμεση και διαδραστική προσέγγιση του αναγνώστη, με ταυτόχρονη μετατροπή του και σε ακροατή. Έχει γίνει προσπάθεια να ενσωματωθούν, όσο το δυνατό περισσότερα και διαφορετικά είδη της rock μουσικής και με το μεγαλύτερο επιστημονικό πεδίο. Δεν είναι πάντα απαραίτητο να δίνεται σημασία στις σημειώσεις που αφορούν το επιστημονικό / γνωστικό κομμάτι. Δεν είναι απαραίτητο κάποιος να ξέρει τον χημικό τύπο της ζάχαρης, για να του αρέσουν οι... Def Leppard! Η ερμηνεία για το τι συμβολίζει κάθε τραγούδι είναι καλύτερα να προέλθει από τον αναγνώστη. Αυτός θα δώσει τη δική του ερμηνεία, γιατί τελικά αυτό είναι που μετράει. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
https://idiepeia.gr/catalog/rock-rock

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”