Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Μυθιστορήματα, πεζά, ποίηση, κόμιξ, διηγήματα, κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Spyros »

Πολύ κρίμα. R.I.P.
Αφησε μεγάλο έργο πίσω του για τις επόμενες γενιές.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από theBox »

Γαλουχήθηκα κυριολεκτικα με τις συλλογες των εκδόσεων Ωρόρα που αυτος επιμελούνταν. Είχε καποιες ιδιαιτερότητες, τις εχω αναφέρει σε άλλο τοπικ, αλλα τι να λέμε τωρα, τεράστιο εργο για την λογοτεχνια του φανταστικου στην Ελλάδα. Καλή ξεκούραση...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Λίγα άτομα μπορώ να πω ότι είχα αληθινή τύχη να τα γνωρίσω από κοντά.
Ο Γιώργος Μπαλάνος ήταν σίγουρα ένα από αυτά.
Καλή συνέχεια στα δάση του λυκόφωτος φίλε Γιώργο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Priamos »

Σημαντικος.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Zippo190 »

πραγματικά τεράστια φιγούρα και ιδιαίτερα επιδραστικός σε ότι αφορά την λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας/φαντασίας/τρόμου στην Ελλάδα. Ελπίζω να αναγνωριστεί η κληρονομιά του πέραν του κύκλου αναγνωστών.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από giorgos »

Πρωτοπόρος και από τις 4-5 πιο σημαντικές μορφές στον χώρο της Λογοτεχνίας του Φανταστικού στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

τεράστιος, κρίμα. Ελπίζω κάποτε να κυκλοφορήσει ευρύτερα το έργου του και να μεταφραστεί και στα αγγλικά
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Έφυγε ο Γιώργος Μπαλάνος

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Στη μνήμη του Γιώργου Μπαλάνου

Γεννήθηκε στην Αθήνα τον Απρίλη του ’44 και άνηκε σε εκείνη την «προνομιούχο» γενιά που ήταν υποχρεωμένη να αποστηθίζει τόμους ολόκληρους εν μία νυκτί, εφ’ όσον αγαπούσε τη γνώση. Που χρήματα βλέπετε για αγορά βιβλίων. Όποιο έντυπο έπεφτε στα χέρια της, είτε από τις δημόσιες βιβλιοθήκες είτε από οικείους, «καταβροχθιζόταν» στη στιγμή. Υπήρξε αυθεντικά ελεύθερο πνεύμα, μια έννοια που αποτελεί πλέον είδος προς εξαφάνιση, καθώς έγινε πια της μόδας το να στρατεύεσαι, ωσάν το σκύβαλό, στη μία ή την άλλη ιδεολογία. Φοίτησε σε κάμποσα πανεπιστήμια, μα δεν πήρε κανένα πτυχίο, μιας και ήταν εκ φύσεως αλλεργικός στους τίτλους και τις φανταχτερές ρετσέτες. Μάλιστα, του δόθηκε υποτροφία στις ΗΠΑ από το ίδρυμα Fullbright, αλλά την απέρριψε δίχως πολλή σκέψη· δεν επέτρεπε σε κανέναν και τίποτα να τον φορμάρει. Αναζητούσε διαρκώς το πρωτότυπο, το απροσχημάτιστο, το ανυπόκριτο.

Συνέγραψε πάνω από είκοσι βιβλία με θέμα τη λογοτεχνία του φανταστικού, τις εσωτερικές κι εξωτερικές αναζητήσεις, τον εσωτερισμό, τις εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, όπως και μετέφρασε πάνω από εκατό αντίστοιχου ενδιαφέροντος. Μέσω των μεταφράσεών του, γνωρίσαμε οι περισσότεροι τους Ισαάκ Ασίμοφ, Άρθουρ Κλαρκ, Χ.Φ. Λάβκραφτ, Ούρσουλα Λε Γκεν, Ρόμπερτ Χάουαρντ, Έλενα Μπλαβάτσκι, κ.ά. Αν και δεν το έκανε ποτέ ο ίδιος θέμα, υπήρξε πρωτοπόρος σε ουκ ολίγα γνωσιακά πεδία· θέλει αρετή και τόλμη να βουτάς σε αχαρτογράφητα νερά.

Θα ήθελα να τον αποχαιρετήσω με κάποια δικά του λόγια, από την τηλεοπτική εκπομπή που συν-δημιούργησε το 1994 στην ερτ2, με τίτλο Μυστήρια της Ελλάδας:
Καλησπέρα σας. Έχω ισχυριστεί ότι είμαι κυνηγός του αγνώστου· ίσως το μόνο επάγγελμα που, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, η εφορεία δεν έχει σκεφτεί να συμπεριλάβει στα αντικειμενικά κριτήρια. Δεν ξέρω από ποινικό ή αστικό δίκαιο, αλλά ελπίζω να μην είναι κολάσιμο αδίκημα το να ψάχνει κανείς, να κυνηγάει κανείς το άγνωστο. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, όταν γεννήθηκα, δεν θυμάμαι να υπέγραψα κανένα συμβόλαιο, κανένα χαρτί, για τίποτα και με κανέναν. Θα μου πείτε, όταν γεννήθηκες ήσουν πολύ μικρός για να θυμάσαι. Συμφωνώ, αλλά ήμουν και πολύ μικρός για να έχω υπογράψει.

Όμως συχνά με απασχολεί ένα πρόβλημα: πώς μπορεί κανείς να είναι αυτό που είναι, σε έναν κόσμο που δεν του επιτρέπουν να είναι παρά μονάχα αυτό που οι άλλοι θέλουν να είναι; Αλλά ποιος μπορεί να πάει κόντρα στα σύννεφα μιας καταιγίδας; Αν αντισταθείς σαν τη βελανιδιά, η καταιγίδα θα σε σπάσει. Αν λυγίσεις σαν την καλαμιά, η καταιγίδα θα σε εξευτελίσει. Για μένα η λύση δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τότε, ίσως, η μόνη λύση βρίσκεται αλλού: μπορείς να καβαλήσεις τον άνεμο που φέρνουν τα σύννεφα της καταιγίδας, να γίνεις ένα μαζί του, γιατί τελικά θα είναι αυτός ο ίδιος ο άνεμος που θα διαλύσει την καταιγίδα. Επικίνδυνο; Ίσως, λίγο, ναι. Αλλά και μεθυστικό, τόσο, όσο μονάχα εκείνοι που τους αρέσει να καλπάζουν με τον άνεμο ξέρουν. Κι απόψε έχουν αρχίσει να φυσούν κάποιοι άνεμοι που με καλούν. Αν σας κάνει κέφι, μπορείτε να έρθετε μαζί μου. Φυσικά, μονάχα για λίγο…
Πόντιξ ο Σισύφιος

Δημοσιεύθηκε στην ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, φ. 202, Μάρτιος 2020
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”