Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μυθιστορήματα, πεζά, ποίηση, κόμιξ, διηγήματα, κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δημοσίευση από Silenius »

Δε ξέρω αν έχει κάποιο ενδιαφέρον το θέμα αλλά μιας και είμαι σε φάση διαβάσματος, είπα να γράψω κάπου τι διάβασα τις τελευταίες εβδομάδες.

Ξεκίνησα λοιπόν με Lee Child και "Κλοιός Θανάτου". Ωραίο βιβλίο, καμιά 500άρα σελίδες, αστυνομικό με ωραία πλοκή και γραφή που δεν κουράζει. Μας συστήνει τον ηρωά του ο Lee Child Που απ' ότι έχω καταλάβει θα συνοδεύσει και τα επόμενα δοηγηματά του. Αυτός είναι ο Τζακ Ρίτσερ. Το μόνο κακό με τον Τζακ είναι ότι μοιάζει λίγο με Τζον Ράμπο και δε μασάει μπροστά σε τίποτα. Έχει IQ 1000 και δύναμη 1000 λεόντων... Κατά τα άλλα μια χαρά...

Δεύτερο που τελείωσα μέσα σε 4 μέρες (βιβλίο σφηνάκι 220 σελίδων), "Το Ημερολόγιο Ενός Δαίμονα" του Clive Barker. Eυτυχώς ήταν μικρό αλλιώς θα έκλαιγα το χρόνο που του έδωσα.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δημοσίευση από white_knight »

Ωραιο topic!

Αυτο το καιρο διαβαζω το παρακατω,φαινεται πολυ ενδιαφερον:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δημοσίευση από theBox »

Καβλαντιζω σε χαλαρη φαση με τα απαντα του Clark Ashton Smith.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δημοσίευση από Priamos »

Μόλις τελείωσα το "Κάτω από τα κάστρα της ελπίδας" του Λουντέμη, τελειώνω για δεύτερη φορά την "Οικογένεια Μπες Βγες" του Ξανθούλη (την πρώτη φορά πριν 10 χρόνια μου είχε αρέσει περισσότερο) , κι έχω στη μέση το "Μια στάλα μίσος " του Αμπερκρομπι (με απογοήτευσε γιατί στο μυαλό μου δε νοείται πάντρεμα ηρωικής φαντασίας με βιομηχανικές/σοσιαλιστικές επαναστάσεις 😜) και στην αρχή το Άγιοι Τίποτα του Κ
Κέλλη (μια χαρά καλογραμμένο και ατμοσφαιρικό είναι, απλά δεν ήμουν στη φάση να το συνεχίσω). Παράλληλα ξεκίνησα το κλασικό "Μελμοθ ο περιπλανώμενος", και πάει πολύ καλά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Τι βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Λοιπόν, ξανάπιασα στα χέρια μου το Swords of steel το πρώτο. Και ξεκίνησα το All Will Be Righted on Samhain του Bentley. Και ομολογώ πως ο τύπος είναι on point για τα δεδομένα του S&S. Εύκολα θα έλεγα πως είναι επηρεασμένος από Wagner φτιάχνοντας σκοτεινές εικόνες, hardcore αιματηρά σκηνικά με πρωταγωνιστή τον Thorn (μασκότ των Cauldron Born). Μην ψάχνετε σοβαρή λογοτεχνία εδώ, είναι σαν να παρακολουθείς ένα καλό μίνι S&S σκοτεινό παραμύθι.

Επίσης ξεκίνησα το Karnov που είναι σύμπραξη Bentley, Knight (τωρινή φωνή Cauldron Born) και Roberts (Bal Sagoth). Δεν έμεινα ευχαριστημένος, τα 3 διαφορετικά στυλ δεν επιτρέπουν αρμονική ροή, αλλά είναι ενδιαφέρον ότι πάλι ξεχωρίζει ο Bentley, καθότι τα δικά του μέρη είναι γεμάτα αίμα και σεξουαλικά όργια με δαιμόνισες (τύπου εξωφύλλου Triumph of steel). Αν υπήρχε genre, "Tits & Steel", θα ήταν ακριβώς αυτό.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”