Hero Quest - Remake

Από τα ουφάδικα, στην άνεση του καναπέ μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Heddigan »

Αν και δεν είναι video game (υπάρχει βέβαια η ψηφιακή version), νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν κάποια επαφή με το legendary Sword 'n Sorcery board game Hero Quest. Πρόσφατα εμφανίστηκε ένα timer της Αvalonhill κι οι φήμες για επανέκδοση του παιχνιδιού έχουν οργιάσει.

https://heroquest.avalonhill.com/en-us

Ο τεράστιος Bard (το κανάλι του είναι απλά έπος), δίνει τις δικές του προβλέψεις κι αναλύει τα Hero Quest μελλούμενα.



Κι ένα link για το μυθικό Ye Olde Inn, το απόλυτο fan site, σε περίπτωση που κάποιος fan δεν το είχε υπόψιν.

https://www.yeoldeinn.com/
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από theBox »

Εχουν παρει φωτια οι σπέκουλες στις μεταλλικες παρεες 35 εως 40.

Αναμενουμε εναγωνιως. PLEASE PLEASE PLEASE καντε το να ειναι 1 προς 1 reissue!

Y.γ.fun story...καποια στιγμη αρχες 00ς, όντας ακομα φοιτητης, ανεβηκα στη Λάρισα για να περασω μερικες μερες με κολλητο που σπουδαζε εκει.

Σε καποια φαση λοιπον μπαινουμε σε ενα παιχνιδαδικο ή μαρκετ ή πολυκαταστημα δεν θυμαμαι ακριβως και εκει υπηρχε καταμεσης του δαπεδου ενα ΝΗΣΑΚΙ απο hero quest σε καποια εξευτελιστικη τιμη, αφου το καταστημα ηθελε να ξεφορτωθει το στοκ-παλιατζουρα.

Ο κολλητος μου, σαφως πιο ευφυής ανθρωπος απο εμένα, φροντησε να προμηθευτει ένα. Εγω το τσιγγουνευτηκα....ΑΥΤΑ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Aphelian »

Το εχω ακομα ολοκληρο, με hand painted τους ηρωες και καποια τερατα! Μου λειπει μονο η "λεπιδα του πνευματος" που την βρηκα online για τυπωμα.
Εννοειται ειναι κανει τον Βαρβαρο ιδιο με τον Κοναν και το Στοιχειό ιδιο με τον Ελρικ :D

Εψαχνα καποια στιγμη και τα αδερφακια επη "Ο Θρυλος του Ζαγκορ", "Dragon Game System" και "Σταυροφορια στο διαστημα" αλλα το παρατησα το σπορ.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Heddigan »

Aphelian έγραψε: Δευ 21 Σεπ 2020, 08:42 Το εχω ακομα ολοκληρο, με hand painted τους ηρωες και καποια τερατα! Μου λειπει μονο η "λεπιδα του πνευματος" που την βρηκα online για τυπωμα.
Εννοειται ειναι κανει τον Βαρβαρο ιδιο με τον Κοναν και το Στοιχειό ιδιο με τον Ελρικ :D

Εψαχνα καποια στιγμη και τα αδερφακια επη "Ο Θρυλος του Ζαγκορ", "Dragon Game System" και "Σταυροφορια στο διαστημα" αλλα το παρατησα το σπορ.
Όταν λες ολόκληρο, και τα expansions?

Ο Θρύλος του Ζαγκόρ και το Dragon Game System (ή πιο γνωστό ως Dark World) υπάρχουν στο ebay σε σχετικά νορμαλ τιμές. To Ζαγκόρ είναι ψιλομούφα. Έχει την πρωτοτυπία το dice roll των τεράτων να γίνεται από την οχτάμπιτη φωνή του ίδιου του Ζαγκόρ (omg!), αλλά χωρίς quest book και διαφορετικά dungeons, προσφέρει μόνο μία περιπέτεια. Ασε που το ηχείο του Ζαγκόρ δεν έχει ποτενσιόμετρο για το volume, είναι μόνιμα στο maximum κι όποτε μαζευόμαστε να παίξουμε, ξυπνάει το μωρό.

Το Space Crusade, second hand, κάποτε ήταν κι αυτό σε τιμές εμπορίου, πλέον έχουν ξεφύγει οι τιμές. Πολύ καλό εισαγωγικό επιτραπέζιο για τον κόσμο του Warhammer 40K, αλλά δύο κλάσεις πιο κάτω από το Hero Quest.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από theBox »

Και το dragon game system μουφα ηταν. Ειδικα συγκρινομενο με hero quest.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Aphelian »

Heddigan έγραψε: Δευ 21 Σεπ 2020, 09:48
Aphelian έγραψε: Δευ 21 Σεπ 2020, 08:42 Το εχω ακομα ολοκληρο, με hand painted τους ηρωες και καποια τερατα! Μου λειπει μονο η "λεπιδα του πνευματος" που την βρηκα online για τυπωμα.
Εννοειται ειναι κανει τον Βαρβαρο ιδιο με τον Κοναν και το Στοιχειό ιδιο με τον Ελρικ :D

Εψαχνα καποια στιγμη και τα αδερφακια επη "Ο Θρυλος του Ζαγκορ", "Dragon Game System" και "Σταυροφορια στο διαστημα" αλλα το παρατησα το σπορ.
Όταν λες ολόκληρο, και τα expansions?
Οχι, καθως μιλαω για την Ελληνικη εκδοση και αν δεν κανω λαθος υπηρχε μονο Ο Πύργος του Κέλαρ που κι εγω σε μια στιγμη ηλιθιοτητας, αγνοησα.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Blackwinged »

Με πήγε πίσω στα παιδικά μου χρόνια αυτό. Ακόμη θυμάμαι που μαζευόμασταν στις εισόδους των πολυκατοικιών (στο ηρωικότερο στενό της πόλης...) μας και λιώναμε με Hero Quest, Subbutteo και αργότερα με το Risk.. Επικές μάχες, φιλικά κατακέφαλα και κυνηγητά από τους ενοίκους τα καλοκαιρινά απογευματάκια.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δεν έχω λόγια... ο τύπος είναι σύσσωμο το heavy metal

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Zippo190 »

Απειρές ώρες με το Hero Quest, κάποιες λιγότερες με το Dragon Game System το οποίο ήταν πιο βαρετό. Μετά τα ενώσαμε, γράψαμε μερικές μούφα δικές μας περιπέτειες και στο τέλος το γυρίσαμε στο dungeons and dragons. Μου αρέσει που επιστρέφει αλλά το νεωτερίστικο fantasy artwork σε αντίθεση με το ξεκάθαρα medieval fantasy του πρώτου, με απωθεί τελείως....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 23 Σεπ 2020, 08:59 Μου αρέσει που επιστρέφει αλλά το νεωτερίστικο fantasy artwork σε αντίθεση με το ξεκάθαρα medieval fantasy του πρώτου, με απωθεί τελείως....
Αυτο ειναι που με χαλαει κ εμενα. Η φάση ειναι manowar vs gloryhammer. Εν προκειμενω θα προτιμουσα manowar.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τετ 23 Σεπ 2020, 10:40
Zippo190 έγραψε: Τετ 23 Σεπ 2020, 08:59 Μου αρέσει που επιστρέφει αλλά το νεωτερίστικο fantasy artwork σε αντίθεση με το ξεκάθαρα medieval fantasy του πρώτου, με απωθεί τελείως....
Αυτο ειναι που με χαλαει κ εμενα. Η φάση ειναι manowar vs gloryhammer. Εν προκειμενω θα προτιμουσα manowar.
Ξενέρωσα :(
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Heddigan »

Πριν σχολιάσω την αισθητική μετακίνηση σε πιο World of Warcraft φόρμες, βρίσκω πολύ θετικό το ότι δεν αποφάσισε η Hasbro να κυκλοφορήσει ένα νέο "Hero Quest" αλλά full redesigned το original με κάποια έξτρα πραγματάκια. Άλλωστε, όσοι είναι στο χώρο των board games γνωρίζουν πως το Hero Quest είχε συνέχεια μέσα από τη σειρά Warhammer Quest που είναι ενεργή μέχρι και σήμερα.

Όσον αφορά το design, η sword n sorcery αισθητική του Stephen Baker με τα αριστουργήματα στο Hero Quest, Space Crusade και Battle Masters αποτελεί παρελθόν, ακόμη και για τον ίδιο. Όποιος θέλει ας ρίξει μία ματιά στις πιο πρόσφατες δουλειές του με τα Heroscape. Όλα εξελίσονται, οι τάσεις αλλάζουν κι η ρετρολαγνεία έχει όριο. Λογικό η Hasbro να ακολουθήσει τη safe οδό, αφού θέλει να πουλήσει το παιχνίδι και στη νέα γενιά.

Δυστυχώς το funding είναι μόνο για USA/Canada, ευελπιστώ να έρθει κι Ευρώπη, στάνταρ θα στηρίξω.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Hero Quest - Remake

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια, ακόμα και το Warhammer άλλαξε στο εμετικό Age of Sigmar.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Video Games”