ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

Κείμενα μελών του φόρουμ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

Δημοσίευση από CountRaven »

12-7-2019

ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

Ένα μικρό που έγραψα επιτόπου για να εγκαινιάσουμε την νέα κατηγορία.


-----------

Η μυρωδιά από την αφθειανωμένη - κηροζίνη που καίγονταν γέμιζε το θάλαμο.

Το αχνό κόκκινο λαμπάκι τρεμόπαιζε δίπλα από το καντράν.

ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

Ήμουν σχεδόν αναίσθητος πάνω στο κόκπιτ μου. Και άρχισα να συνειδητοποιώ την παραπάνω κατάσταση όταν ξεκίνησα σταδιακά να ανακτώ κάποιες από τις αισθήσεις μου, απλά για να καταλάβω ότι είμαι ένα πτώμα ζωντανό.

Άρχισα να γελάω σχεδόν κοροϊδευτικά.

Αφθειανωμένη - κηροζίνη.... Την ώρα που απελευθερώνουν ενεργειακά μικροχιλιοστά από κρύσταλλος Β49, ικανά να κινήσουν τέσσερις στόλους.

Κόκπιτ... Την ώρα που ελέγχουν τα σκάφη με τεχνητούς νοηματικούς νευρώνες πλοήγησης...

"ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4". - Γλώσσα μηχανής 3 αιώνων και βάλε και μάλιστα μεταγλωττισμένη μη χέσω. Με προβολή σε καντράν των 8 μπιτ.

Το μήνυμα σημαίνει με λίγα λόγια "το σύστημα κινήσεως έχει δεχτεί ολική καταστροφή τουλάχιστον τις τάξεως 80 σε κλίμακα 100. Υπάρχει σταδιακή διαρροή καυσίμου. Ο κινητήρας θα εκραγεί σε περίπου 4 ώρες". Το ΑΓ όμως μας δείχνει πως ο αυτόματος πιλότος είναι ενεργός και λειτουργεί.

Προσπάθησα να κουνήσω το κεφάλι μου, κάτι που στάθηκε αδύνατον.

Πονούσα.

Με είχαν κάνει χίλια κομμάτια. Από θαύμα αυτό το πράγμα πετάει ακόμα. Από θαύμα -μάλλον- μπορώ και προσπαθώ να κουνήσω το κεφάλι.

Προσπαθώ να κοιτάξω το καντράν στίγματος...

Καντράν... Την ώρα που όλοι δουλεύουν με οθόνες προβολής φάσματος.

Το καντράν στίγματος είναι διαλυμένο.

"Περίφημα". "Δεν ξέρω καν που είμαι". Σκέφτομαι.

Η οθόνη εξωτερικής προβολής είναι στα αριστερά μου. Προσπαθώ να κοιτάξω.

Βλέπω το κομματιασμένο σκάφος μου με ενεργό μονάχα το ένα φτερό του, να πετάει στον μαύρο ουρανό.

"Όσο και να το χλευάζω ώρες ώρες, είναι το μόνο που έχω...". Σκέφτομαι...

"Το επισκεύασα με τα χέρια μου, και του έβαλα ότι μπόρεσα από την τεχνολογία των γήινων"... Και άλλη σκέψη.

"Χτυπήστε τον Ζυγό με ότι έχετε. Ούτε βήμα πίσω". - Θυμάμαι τα λόγια του Mart εκείνο το βράδυ πριν τον πάρουν. Ανατριχιάζω σχεδόν. Δεν ξέρω καν αν ζει...

"Δεν είναι ώρα για σκέψεις και δράματα". Με επαναφέρω στιγμιαία στη τάξη. Πρέπει να θυμηθώ τι έγινε και το κυριότερο να δω πως θα προσγειώσω το κονσερβάκι μου πριν εκραγεί και με κάνει σκόνη.

Στύβω το μυαλό και ναι ακόμα και αυτή η προσπάθεια μου προκαλεί πόνο.

"Μα ναι!", "Οι φωτογραφίες στο σύστημα ανεφοδιασμού τους". Σκέφτομαι. "Είχα πάει να τραβήξω απλά φωτογραφίες". Και είχα ενεργοποιήσει το No Vision Mode, κοιτάζω κάτω δεξιά το κουμπί του. Εντελώς αόρατος.

"Τότε πως;"... Σκέφτομαι. Τότε μάλλον κάποιος με πρόδωσε...

Μου την έπεσαν έτσι στεγνά...

"Κάποιος με πρόδωσε...". Αυτό πονάει περισσότερο από όλα...

Μια φωτογράφιση συστημάτων ανεφοδιασμού... Και παραλίγο μακαρίτης.

Το μάτι πέφτει στο καντράν. Το ΑΓ αναβοσβήνει...

Αυτόματος πιλότος ενεργός.... Τι στο διαόλο... Αφού έπεσα αναίσθητος....

"Κάποιος με πρόδωσε και κάποιος προσπάθησε να με σώσει".... Σκέφτομαι.

Είναι πολύπλοκα όλα αυτά για τώρα και δεν έχω πολύ χρόνο.

Και πονάω γαμώ τον αντιχριστό μου.


Η οθόνη εξωτερικής προβολής είναι στα αριστερά μου. Ξανακοιτάζω...

Βλέπω το κομματιασμένο σκάφος μου με ενεργό μονάχα το ένα φτερό του, να πετάει στον μαύρο ουρανό....






Χρήστος Παπαδάκης
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: ΑΓ αριθμητικό - Κατάσταση 0-4.

Δημοσίευση από castledemon »

Ωραίο Χρήστο. Ειδικά για στιγμιαία έμπνευση πολύ καλό.
Έλα, πέρα από τους δισκοκριτικους και δημοσιογραφους, ας βγάλουμε και τους συγγραφείς που έχουμε μέσα μας σιγά σιγά :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δικά μας γραπτά”