Θεοκτονία

Κείμενα μελών του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

το διάβασα και γω. ωραία ιδέα, και συμφωνώ με τους προηγούμενος πως θα μπορούσε να είχε αναπτυχθεί λίγο παραπάνω. Η γλώσσα το 1ο κεφάλαιο με κούρασε αν και αντιλαμβάνομαι πως έγινε συνειδητά. Γενικά thumbs up, μου αρέσουν τέτοιου είδους διηγήματα περιορισμένου μήκους και με σκοτεινο/μακάβριο υπόβαθρο, χωρίς απαραίτητα να φτάνουν τα βάθη Lovecraft κλπ
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Thanx αδερφέ για τα σχόλια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 28 Απρ 2018, 10:02 τότε και γω θα πω στον πρέκα πως κάποτε σε φωνάζανε Tyrant και ήσουν σκληρός, άκαμπτος και αδέκαστος bullying metaller και θα απογοητευθεί που δεν ήσουν πάντα η ευγενική και ευαίσθητη ψυχή που νόμιζε
κάτσε ρε αφού το Tyrant είναι ένα προσωπείο για να κρύψει την ευάλωτη, πληγωμένη ψυχή του εν τέλει. Τι inception ήταν αυτό; :roll:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

απότι φαίνεται έτσι έχουν τα πράγματα, ήταν ένα καβούκι που από μέσα έκρυβε τρυφερή και ευαίσθητη σάρκα...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 29 Απρ 2018, 14:50 απότι φαίνεται έτσι έχουν τα πράγματα, ήταν ένα καβούκι που από μέσα έκρυβε τρυφερή και ευαίσθητη σάρκα...
O Zippo μπορει να κουνιεται γιατι δεν εχω βρει (ακομα) τα σκοτεινα σημεια του. Κι εσυ ομως;; Εσυ που στο παγκοσμιο πρωταθλημα "αγαπουλοσύνης, ζουζουνιας και γουτσου-γουτσου" βγηκες δευτερος, μονο και μονο γιατι ο πρωτος ειχε λαδωσει την επιτροπη; :twisted: :twisted:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ έχω βγεί από τη ντουλάπα και το φωνάζω! εσύ είσαι κρυφή!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Έχοντας διαβάσει τη κριτική του Πρίαμου για τελευταίο Primordial και αφού ολοκλήρωσα και την ανάγνωση της σύντομης ιστορίας "Αιμάτινα Δάκρυα", έχω να πω ότι είμαι πλέον σίγουρος πως κάθε φορά που ο Priamos πατά το πλήκτρο "L" για να ολοκληρώσει τη λέξη "Primordial", ένα δάκρυ κυλά στο δεξί του μάγουλο :twisted: :twisted:

Το "Αιμάτινα Δάκρυα" τσούλησε πιο ωραία για μένα από τη "Θεοκτονία" την οποία θελω να ξαναδιαβάσω ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Celephais »

Είναι αρκετός καιρός που έχω διαβάσει το "Θεοκτονία" του Priamos, καθώς μου είχε αφήσει ένα αντίτυπο του Αντίθετου Ημισφαιρίου στο Eat Metal, όταν είχε βγεί. Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη την κεντρική ιδέα βάσει της οποίας ο συγγραφέας κατατρέχεται από το ίδιο το δημιούργημά του και συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσε να ανατπυχθεί και άλλο.

Priamos θα με ενδιέφερε να διαβάσω και τα "Αιμάτινα Δάκρυα" των οποίων το link δεν ισχύει πλέον. Είναι πιο πρόσφατη από τη "Θεοκτονία"? Αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά χρόνια που το έχεις γράψει.

Να προσθέσω ότι στη συνέχεια πήρα και ταυπόλοιπα 3 βιβλία της αρκετά ενδιαφέρουσας σειράς (και τα 3 στα 20€ μαζί με τα ταχυδρομικά) από τον εκδότη http://gamecraft.gr/ .
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Celephais έγραψε: Πέμ 28 Ιουν 2018, 15:23 Είναι αρκετός καιρός που έχω διαβάσει το "Θεοκτονία" του Priamos, καθώς μου είχε αφήσει ένα αντίτυπο του Αντίθετου Ημισφαιρίου στο Eat Metal, όταν είχε βγεί. Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη την κεντρική ιδέα βάσει της οποίας ο συγγραφέας κατατρέχεται από το ίδιο το δημιούργημά του και συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσε να ανατπυχθεί και άλλο.

Priamos θα με ενδιέφερε να διαβάσω και τα "Αιμάτινα Δάκρυα" των οποίων το link δεν ισχύει πλέον. Είναι πιο πρόσφατη από τη "Θεοκτονία"? Αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά χρόνια που το έχεις γράψει.

Να προσθέσω ότι στη συνέχεια πήρα και ταυπόλοιπα 3 βιβλία της αρκετά ενδιαφέρουσας σειράς (και τα 3 στα 20€ μαζί με τα ταχυδρομικά) από τον εκδότη http://gamecraft.gr/ .

Ευχαριστω (και δημοσιως) για το (εμπρακτο) ενδιαφερον σου και τα καλα σου λογια. Τα "Αιματινα Δακρυα" ειναι κι αυτα περιπου μια δεκαετια παλια, οταν ακομα ειχα χρονο και ενεργητικοτητα.

Εβαλα μπονους και τα "Ερποντα Οντα" μια "χαριτωμενιά" 400 λεξεων, που παρα το γεγονος οτι γραφτηκε στο ποδι, σε κανα μισαωρο, γνωριζει καθολικης αποδοχης. Ηταν μια "ασκηση" για ενα unofficial σεμιναριο δημιουργικης γραφης που συμμετειχα πριν κανα τριμηνο. Το θεμα ηταν "Απο το σκοταδι, στο φως" και απο κει και περα ανοιχτο στην οποια ερμηνεια και θεματολογια. Εγω επελεξα να κανω εναν μινι φορο τιμης στον Lovecraft, με ανατρεπτικο τελος. Αναμενω τις εντυπωσεις σου και για τα δυο.

https://wetransfer.com/downloads/13a195 ... ient_email
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Celephais »

Καταρχήν ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να τα διαβάσω, έστω και μετά από πολύ καιρό είπα να γράψω τη γνώμη μου.

Α) Τα "Έρποντα Όντα" είναι όπως ακριβώς το περιέγραψες. Όλα τα λεφτά είναι το πραγματικά ανατρεπτικό τέλος το οποίο είναι πολύ πρωτότυπο και έξυπνο.

Β) Τα "Αιμάτινα Δάκρυα" το βρήκα πολύ καλό. Είναι κατά τη γνώμη μου αισθητά καλύτερο από τη "Θεοκτονία". Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και περιγραφές, πιο ολοκληρωμένο και ώριμο, σκοτεινό και ρομαντικό μαζί.

Τώρα που τελείωσαν οι κριτικές στο Rock Overdose, μήπως να το ξαναρχίσεις το σπόρ.... :D ?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Ευχαριστώ, αδερφέ, για τα σχόλια και το χρόνο που διεθεσες να διαβάσεις τα διηγήματα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Vic »

Εμ, μήπως είναι εύκολο να ξανανεβούν τα αρχεία ή κάποιος να μου τα στείλει; Φεύγω για διακοπές το απόγευμα ή αύριο το πρωί και θέλω να τα διαβάσω με την ησυχία μου με το κυματάκι αλλά λήξανε όλα τα λινξ του Πριάμου.

Θενκ γιου!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Εφτασιεεε!!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Vic »

Blind Guardian - Blood Tears: Όμορφο, σε μπάζει στον κόσμο του, λίγα και περιεκτικά περιγραφικά και καίριες λέξεις καθιστούν το μικρό διήγημα το πιο ολοκληρωμένο από τα τρία που διάβασα. Μου άρεσε η γλώσσα του και το κλίμα του. Αρκετά συγκινητικό αν και ομολογώ ότι κάπου το είδα να έρχεται στο τέλος και ίσως φταίει ότι έχει ξαναγραφτεί αυτή η ιδέα. Παρόλα αυτά μου άρεσε και το διάβασα παραπάνω από μια και δυο φορές για την ευχαρίστηση της διήγησης.

Deicide - Deicide: Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι έχει έναν αέρα ξεπέτας με την έννοια ότι πράματα και θάματα συνοψίζονται σε μια παράγραφο και χάνεται ζουμί και η ευκαιρία να χώσεις τον αναγνώστη πολύ περισσότερο στο σύμπαν ή μάλλον στα σύμπαντα που μπλέκονται και να γίνει και πιο σαφής η διήγηση. Πάλι το είδα να έρχεται το τέλος και νιώθω ότι έχω ξαναδεί κάπου την ιδέα αυτή αλλά αυτό ήταν το αγαπημένο μου, κυρίως γιατί ο τρόπος γραφής μου ξύπνησε πολύ νοσταλγικά συναισθήματα από την πρώτη - δευτέρα γυμνασίου που διάβαζα μανιωδώς τα βιβλία τσέπης με ιστορίες του Lovecraft και άλλων, σε μετάφραση Μπαλάνου, πολύ συγκεκριμένα. Κάπου αν βρισκόταν και η λέξη "φρικαλέος" θα έδενε εντελώς το γλυκό! Θα μπορούσε το συγκεκριμένο να βρίσκεται σε ένα τέτοιο και το λέω σαν κομπλιμέντο απολύτως. Μου άρεσε επίσης το σημείο που ο συγγραφέας νιώθει λίγος και ανήμπορος, σαν Σαλιέρι από το Αμαντέους, είναι ένα πολύ συγκεκριμένο φίλινγκ που πρέπει να μοιράζονται όλοι οι καλλιτέχνες και βγήκε έντονα και πετυχημένα και εξυπηρέτησε και την ιστορία.

Creeping (Slithering?) BeingsQ Τέλος, το χαριτωμένο story ήταν επίσης τρίμπιουτ στον Λάβκραφτ/Μπαλάνο αλλά ήταν πραγματικά πολύ πετυχημένη η φράση αποκάλυψης/φινάλε. Έχω γράψει και εγώ πριν 20 (!!! τώρα το συνειδητοποίησα) μια παρόμοια μικρούλα ιστορία με τέτοια λαβκραφτική συγκεκριμένη ανατροπή στα αγγλικά, θα ψάξω να την βρω. Έχω και μια ακόμα πιο μικρή (βασικά μια παράγραφος) με την φάση που λέω πάνω (του συγγραφέα που νιώθει λίγος) οπότε η όλη εμπειρία της ανάγνωσης ήταν, εκτός από πολύ ευχάριστη, νοσταλγική και με σημεία ταύτισης.

Γενικά γράφεις με όμορφο λόγο και χειρίζεσαι καλά την γλώσσα, μερικές φορές ακροβατείς μεταξύ σοβαρότητος και σοβαροφάνειας/πομπώδους λόγου αλλά ταιριάζει στα θέματά σου. Θα σε διάβαζα γενικά.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Θεοκτον;iα

Δημοσίευση από Priamos »

Thanx Bill για τον χρονο και τα καλά σου λόγια. Εκτιμω ιδιαιτέρως το ενδιαφέρον σου. Αν θυμηθείς καποια συγκεκριμένα κείμενα που σου θυμισαν, πες μου τα να δω αν υποσυνείδητα επηρεαστηκα από αυτα ή αν απλα ψαρεύουμε κι οι δυο από την ίδια δεξαμενή επιρροών.

Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ σας, παίδες για το χρόνο σας και τα σχόλια σας. Αφού το ενδιαφέρον ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, πιθανόν να ανεβάσω κι άλλα. Το επόμενο θα ανήκει στον χώρο της σουρεαλιστικής -ελαφρα- χιουμοριστικής, επιστημονικης φαντασίας, οπότε οι οπαδοί των D. Adams και T. Pratchet να καθαρίζουν τα γυαλιά πρεσβυωπιας τους, καθώς θα είναι από τους λίγους που θα έχουν τα "προσοντα" να το προσεγγίσουν και να πιθανόν να το ευχαριστηθουν.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δικά μας γραπτά”