Θεοκτονία

Κείμενα μελών του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Θεοκτονία

Δημοσίευση από Priamos »

Πριν μερικούς μήνες κυκλοφορησε η ανθολογία μυστηρίου και φαντασίας, Αντίθετο Ημισφαίριο 4, που περιέχει το διήγημά μου "Θεοκτονία":
https://www.goodreads.com/book/show/34921137-4
Το γνωριζω οτι εσεις η νεολαιοι, η γενιά του παρανομου downloading και της πειρατείας :twisted: :P αποκλειεται να βαλετε το χερι στη τσεπη και να αγορασετε το βιβλιο, και να φαει ο εκδοτης μου ψωμακι :~( ... αλλα παρολα αυτα θα εκτιμουσα ολο το feedback που μπορω να λαβω. Oποτε οποιος θελει, ας το κατεβασει να το διαβασει και ευθαρσως να μου πει την ειλικρινη αποψη του. Thanx.

Το λινκ θα αυτοκαταστραφει σε καμια βδομαδα, οποτε οποιος προλαβει, προλαβε!
https://wetransfer.com/downloads/296358 ... 32/7d6e18
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Vic »

Deicide ο Πρίαμος; :P

Κατέβασα. Δεν ξέρω πότε θα κάνω την καλή γιατί έχω τον σωρό στο κομοδίνο αλλά όταν με το καλό, θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σε mobi/epub κυκλοφορεί για μας τα νέρντουλα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Vic έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 13:12 Deicide ο Πρίαμος; :P
Χα,χα... Όλοι από κάπου κλέβουν!

Αναμένω με αγωνία την άποψη σου γιατί ξέρω ότι θα είσαι σκληρός αλλά δίκαιος..
Από την άλλη δε με χαλάει και η Lilith που ειναι διαβαστερη και θα είναι γλυκομιλητη και ευγενική. :D
Εννοείται ότι και η άποψη του γνωστού εκτιμητή γίδας Ζιππο, θα είναι essential! Αν υπάρχει γίδα στο διήγημα, θα το διαγνώσει άμεσα! :D

ΥΓ. Scrollkeeper, δεν ομιλώ τα σύγχρονα νερντουλιστικα αλλά έχω έκδοση γραμμένη στο ημίφως με πένα, αν σε ενδιαφέρει, αλλά κοστίζει γιατί είναι συλλεκτική.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

βασικά ξέρεις που μπορούμε να βρούμε το χάρτινο γιατί με τα ebooks δεν τα πάω καλά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

Αθήνα είχαν πει Πολιτεία, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τελικά. Θεσσαλονίκη σε πολλά μέρη.
ΥΓ. Αν σε ενδιαφέρει πρέπει να μου χει μείνει καμία κόπια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 13:26 ΥΓ. Scrollkeeper, δεν ομιλώ τα σύγχρονα νερντουλιστικα αλλά έχω έκδοση γραμμένη στο ημίφως με πένα, αν σε ενδιαφέρει, αλλά κοστίζει γιατί είναι συλλεκτική.
αχχαχα με ψήνει αλλά μόνο αν είναι 180γρ και από ανακυκλωμένο χαρτόνι :D :D epub/mobi = kindle (e-reader ματζαφλάρι της ΑΜΑΖΟΝ). Έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι το κάνουν τελευταία λόγω κόστους.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από CountRaven »

Το κατέβασα και θα πράξω τα δέοντα. Μπράβο για την έκδοση παππού Πρίαμε!

Τελικά έχουμε στο φόρουμ μπόλικο δημιουργικό οίστρο!

Έχουν εκδοθεί και κάποια δικά μου αλλά είναι επιστημονικής φαντασίας, τομέας ευαίσθητος που αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό οι λάτρες τις λεπίδας, θα αναφερθώ κάποια στιγμή.

Με ενδιαφέρει και εμένα κόπια αν έχεις, θα σου στείλω inbox.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 16:18 Το κατέβασα και θα πράξω τα δέοντα. Μπράβο για την έκδοση παππού Πρίαμε!

Τελικά έχουμε στο φόρουμ μπόλικο δημιουργικό οίστρο!

Έχουν εκδοθεί και κάποια δικά μου αλλά είναι επιστημονικής φαντασίας, τομέας ευαίσθητος που αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό οι λάτρες τις λεπίδας, θα αναφερθώ κάποια στιγμή.

Με ενδιαφέρει και εμένα κόπια αν έχεις, θα σου στείλω inbox.
Ναι σε θυμάμαι ότι κάτι είχες αναφέρει Metaldome. Στείλε κανα δείγμα μέχρι να δούμε αν μπορούμε να τα προμηθευτούμε physical.
Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος αν έχω επαρκεία σε κόπιες, αλλά κάτι θα κανονίσουμε.
ΥΓ. Και γω δεν γράφω ηρωική. Μου φαίνεται πολύ δύσκολη. Κινούμαι στην ευρύτερη Φαντασία.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 14:14
Priamos έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 13:26 ΥΓ. Scrollkeeper, δεν ομιλώ τα σύγχρονα νερντουλιστικα αλλά έχω έκδοση γραμμένη στο ημίφως με πένα, αν σε ενδιαφέρει, αλλά κοστίζει γιατί είναι συλλεκτική.
αχχαχα με ψήνει αλλά μόνο αν είναι 180γρ και από ανακυκλωμένο χαρτόνι :D :D epub/mobi = kindle (e-reader ματζαφλάρι της ΑΜΑΖΟΝ). Έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι το κάνουν τελευταία λόγω κόστους.
σοβαρά, βγαίνουν ελληνικά βιβλία σε ebook? εχεις λινκ για κανένα store? Amazon φυσικά θα ήταν τέλειο, αλλα απ οτι έχω δει δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Metal_Warrior έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 17:43 σοβαρά, βγαίνουν ελληνικά βιβλία σε ebook? εχεις λινκ για κανένα store? Amazon φυσικά θα ήταν τέλειο, αλλα απ οτι έχω δει δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα
Υπάρχουν αυτά εδώ:

https://www.kastaniotis.com/ebooks/
http://patakis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=710552
http://www.myebooks.gr/el/

Κάποιοι παρέχουν και mobi και epub, άλλοι μονο epub που σημαίνει ότι θα πρέπει να κανεις το conversion σε mobi για να το υποστηρίξει το Kindle (μετά send σαν attachment κλπ κλπ). Μανούρα, αλλά για μεγάλα/ακριβά βιβλία πιστεύω ότι αξίζει το μειωμένο κόστος.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Thanks scrolly και σορρυ που εκανα highjack to τόπικ. Θα με ενδιέφερε να διαβάσω τη συλλογή και μάλιστα ενας πας στη σελίδα με το βιβλίο έχει links απο κάτω για amazon κλπ τα οποία όμως δεν δουλεύουν, προφανώς ειναι generic. Σορρυ, αλλα έχω γίνει paperless εδώ και αρκετά χρόνια, αν βγει σε ηλεκτρονική μορφή σίγουρα θα επενδύσω
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από rbrigade »

Το διάβασα, ωραία ιδέα, νομίζω βιάστηκες να το ξεπετάξεις σε 10 σελίδες, ήταν πολύ περιληπτικό, έπρεπε να το πας τουλάχιστον 30 σελίδες με την ίδια πλοκή, αλλά εμβαθύνοντας λίγο σε πρόσωπα και καταστάσεις, ειδικά το πρόσωπο στο τέλος δικαιούνταν καλύτερης/ευρύτερης παρουσίασης. Σαν γραφή μου φάνηκε κάπως... ξερό να το πω, πομπώδες ίσως, ειδικά στην αρχή... σαν να διάβαζα άρθρο σε εφημερίδα. Αλλά ντάξει αυτό είναι ύψιστο ζητούμενο, να βρεις μια γραφή που να κάνει το κείμενο να κυλάει νεράκι και όχι μόνο αυτό, αλλά να ευχαριστεί κιόλας τον αναγνώστη. Το λέω γιατί έχω δοκιμάσει και γω κατά καιρούς να γράψω, και απλά διηγήματα και κάνα δυο ηρωικής φαντασίας, αλλά ποτέ δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα... Άλλο να χειρίζεσαι καλά τον λόγο, που το έχεις, και τελείως άλλο να καταφέρεις να δημιουργήσεις ένα λογοτεχνικό ύφος γραφής. Πάντως αν έχεις και κάνα άλλο αδημοσίευτο που θες να μοιραστείς ρίξτο!
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Lilith »

Το κατέβασα και μόλις το διαβάσω θα επιστρέψω με απόψεις και παρατηρήσεις !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

[ΔΙΗΓΗΜΑ] ΘΕΟΚΤΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

καθόλου άσχημο, θυμίζει παλιάς κοπής συγγραφείς (πχ Κάτνερ, Λαβκραφτ, Ντέρλεθ) με τον πιο πομπώδη λόγο που προτιμώ πολύ περισσότερο από την τυποποιημένη σύγχρονη κινηματογραφική πρόζα με το ασύστολο namedropping. Συμφωνώ ότι θυμίζει λίγο περίληψη, εδώ υπάρχει υλικό για ένα ολόκληρο βιβλίο αν το δουλέψεις σωστά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δικά μας γραπτά”