Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Συναυλίες που έγιναν το 2020.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Silenius »

rbrigade έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 12:27 In any case, this is our decision
Tickets for warm up and main festival will be used again when we manage again to set up the festival. Date will be announced ASAP
In case you cant make it you will most likely be able to sell them online.
Up the hammers 2021 is certainly happening with the bands we promised and more will be announced soon. The money to rebuild Up the hammers XV again will be payed by us but I am not sure what the future will bring as all this is just too much for me.
Sorry for all the problems we caused with this cancellation.
Manolis Karazeris

Το λέω πολύ ψύχραιμα και αποστασιοποιημένα, καθώς ούτως ή άλλως δεν θα πήγαινα φέτος, αλλά είναι πολύ ''στον πούτσο μου'' αυτό το πουλήστε τα εισιτήρια online. Αν θεωρείς ότι τα εισιτήρια μπορούν να πουληθούν τότε κάνε επιστροφή χρημάτων και πούλα τα εσύ. Πρέπει να καταλάβει ο διοργανωτής ότι δεν είναι όλοι όσοι παρακολουθούν το φεστιβάλ φανατικοί οπαδοί του, υπάρχει και κόσμος που σκάει για μια-δυο μπάντες, π.χ. παλιότερα για Praying Mantis, Saracen, τώρα για Fifth Angel. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να στηρίζουν στην στραβή, η αγορά εισιτηρίου είναι εμπορική συναλλαγή και στην εμπορική συναλλαγή πρέπει να υπάρχει σοβαρότητα. Δεν είναι όλα ''heavy metal ρε μουνιά''. Για να μην μπούμε σε έναν κυκεώνα αντεγκλήσεων άσκοπα, εγώ προσωπικά αν είχα εισιτήριο πιθανότατα θα πήγαινα στην νέα ημερομηνία ακόμα κι αν ήταν πεσμένο/τροποποιημένο το line-up. Αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να λειτουργήσουν έτσι. Θεωρώ ότι είναι μια ακόμα λάθος κίνηση σε μια σειρά αλλεπάλληλων λαθών και είναι κρίμα γιατί ο διοργανωτής όντως είναι ok παλικάρι και η διοργάνωση υπερτίμια.
Πολύ χαίρομαι που το είπες γιατί ήθελα πολύ να τα γράψω αλλά έλεγα θα φανώ μαλάκας, ας το βουλώσω.
Να κάνω μια ερώτηση; Όταν το festival είναι sold-out, τα καθαρά κέρδη μοιράζονται στους παρευρισκόμενους; Ή πάνε στην τσέπη του διοργάνωτη; Ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι.
Από τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις ένα event, ξέρεις πάντα ότι μπορεί να κάτσει η στραβή. Σε ότι επιχείρηση μπορεί να έχεις ή σε όποιο οικονομικό άνοιγμα/επένδυση μπορεί να κάνεις, πάντα μπορεί να γ....ει ο Δίας και να χάσεις πολύ χρήμα, ακόμα και να καταστραφείς. Ποτέ δε μπορείς όμως να πεις στον πελάτη σου, "άκου να δεις, δε θα σου προσφέρω αυτό για το οποίο με πλήρωσες, αλλά ούτε θα σου δώσω τα λεφτά σου γιατί πρέπει να με στηρίξεις, και αν δε θες να με στηρίξεις, άντε και γαμήσου, κόψ το και κεφάλι σου και πάρτα".

Λυπάμαι, αλλά αυτή η λογική είναι πολύ λάθος λογική και δε δείχνει κανένα σεβασμό σε όσους πλήρωσαν για να δουν κάτι, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ.

Αν ήταν έτσι, όπως προείπα, μαζί στη χασούρα αλλά μαζί και στα κέρδη. Δεν μπορεί να είναι τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Zippo190 »

Επειδή ήμουν από τους πρώτους που γκρίνιαζαν νομίζω ότι είναι καλύτερα να περιμένουμε λίγο. Δεν εξυπηρετεί τίποτα η πίεση και τα μηνύματα και τα σχόλια (όχι από εδώ) στο f/b πέρι αποζημίωσης και επιστροφής χρημάτων κ.α. Προφανώς και όλοι θέλουμε τα χρήματα πίσω αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν παράγοντες που μπορεί να μην γνωρίζουμε (πχ τί ορίζει ο νόμος, τι αποζημιώσεις δικαιούται ο διοργανωτής κ.α.). Θεωρώ και εγώ ότι είναι λίγο βιαστική η ανακοίνωση "κρατήστε τα και πουλήστε τα στο δίκτυο" αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι λόγω της πίεσης της στιγμής. Καλύτερα να περιμένουμε να δούμε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από White Wolf »

Παιδια, για εμενα ειναι ξεκαθαρο οτι η διοργανωση εχει πιεστει οσο δε παει και προβαινει σε δηλωσεις για να αναχαιτισει το κυμα ερωτησεων/απαιτησεων/κλπ που εχει να διαχειριστει.

Λιγη υπομονη και θα ξεκαθαρισει το τοπιο με τον ενα ή με τον αλλο τροπο.
Συμφωνω με Ζιπο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αυτό που είπε κόρουμ + ζίπο βασικά. Κατανοώ κ ψιλοσυμφωνώ με την οπτική του brigade (σχετικά με το κομμάτι της συναλλαγής), απλά η φάση είναι «μαύρη χελώνα μας έχει κατουρήσει». Όλους. Να περάσει το ζόρι, να είμαστε ΟΛΟΙ καλά, κ μετά κάνουμε κ αναλύσεις επι αναλύσεων. Δεν χρειάζεται να πιέζονται άτομα και καταστάσεις από τη στιγμή κανείς δεν φταίει πέρα από τους ανεύθυνους που ζητούν διασκέδαση με κάθε κόστος...

Πάρτε μαθήματα ψυχραιμίας από γνωστό τιτάνα της ενημερωσης:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από apeitharxos »

Παιδιά εντάξει, ας μην προτρέχουμε. Και ας μην γκρινιάζουμε, γιατί θα φτάσουμε στο σημείο οι μόνες metal συναυλίες που θα βλέπουμε να είναι οι Λεπροί (τι να κλάσει ένας ιός της γρίπης όταν ο άλλος είναι λεπρός;).
Θυμηθείτε με τι νοσταλγία βλέπαμε εδώ σε αυτό το φόρουμ τα ντοκυμαντέρ για το Χωρίς Ανάσα, την Βικτόρια και το Αγκάθι. Και τότε υπήρχαν αυτοί που δεν ήταν με τίποτα ευχαριστημένοι (δεν υπαινίσσομαι τίποτα για τα σχόλια κανενός μιλάω γενικά ότι είναι στη φύση μας ως ράτσα, μην παρεξηγηθώ), με τα αποτελέσματα να τα βλέπουμε σήμερα.
Δεν ξέρουμε κατ' αρχάς τι ζόρι τραβάει ένας διοργανωτής και πόση δουλειά προϋποθέτει μέχρι να διοργανώσει όλο αυτό που εμείς απολαμβάνουμε. Μπορεί αύριο π.χ. να βγάλει μια ανακοίνωση πάρτε όλοι τα λεφτά σας πίσω και τέλος η διοργάνωση, δεν ξανασχολούμαι, είστε (το λιγότερο) αχάριστοι. Μπορεί τώρα να λέμε ότι δεν είναι όλα metal ρε μουνιά, αλλά θα το λέμε όταν σταματήσει αυτό το event. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.
Είπε ότι η διοργάνωση θα γίνει σε άλλη ημερομηνία, που κατά την γνώμη μου είναι και το σωστό. Αν δεν γινόταν καθόλου, εκεί να το συζητήσουμε. Που σημαίνει επομένως ότι πολλές από αυτές τις μπάντες θα τις ξαναφέρει με δικό του προσωπικό κόστος (πληρώνοντας δηλαδή τις πτήσεις δύο φορές).
Επίσης, μπορεί να προσφέρει με έκπτωση τα εισιτήρια της επόμενης διοργάνωσης, ώστε τελικά όλες οι ενέργειες που θα γίνουν να έχουν ένα, πέραν του ικανοποιητικού, αντιστάθμισμα.
Και στο κάτω, πόσα σκατά έφαγε αυτό το festival μέχρι να γίνει αυτό που είναι; Για πόσα χρόνια ο τύπος έμπαινε μέσα; Θυμηθείτε τις εποχές που ήταν ακόμα στο Αν με 200-250 εισιτήρια; Που μόνο όταν άρχισε να γίνεται διοργάνωση των 1500 ατόμων, άρχισαν πολλοί ελληναράδες να δείχνουν ενδιαφέρον, ως τότε το σνόμπαραν...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από RedSharks »

Παιδιά, ας είμαστε όλοι λίγο πιο επιεικείς με τον Μανόλη (τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά). Είναι δεδομένο ότι αυτό που πέρασε τις τελευταίες μέρες δεν θα το ευχόμαστε ούτε στον χειρότερο εχθρό μας. Και επίσης είναι πολύ πιθανό, και το υπονοούν και οι Kodex στην ανακοίνωσή τους, ότι αυτό που έγινε τον κατέστρεψε οικονομικά. Είναι σαν κάποιος να δανείζεται από φίλους και γνωστούς του για να ανοίξει μια καφετέρια, και την παραμονή των εγκαινίων αυτή να καταστραφεί ολοσχερώς από πυρκαγιά. Οι δανειστές θα έχουν το δίκιο τους να θέλουν πίσω τα λεφτά τους, αλλά αν αυτός που καταστράφηκε δεν τα έχει, πώς να τους τα δώσει; Να πουλήσει τη μάνα και τον πατέρα του; Είμαι σίγουρος ότι ο άνθρωπος θα κάνει ότι είναι ανθρωπίνως εφικτό για να διαχειριστεί την κατάσταση δίκαια προς όλους τους εμπλεκομένους, αλλά και εμείς ας έχουμε κατανόηση...
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ούτε οι χριστιανοί έτσι...
Εγώ δε θα παρεβρισκόμουν έτσι κι αλλιώς, δε μου άρεσε το ρόστερ, αλλά νομίζω ότι θα ήμουν λίγο συγκαταβατικός δεδομένης της περίπτωσης. Δε θα ήταν το πρώτο 60ρι που θα έκλαιγα...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από RedSharks »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 15:04 Ούτε οι χριστιανοί έτσι...
Εγώ δε θα παρεβρισκόμουν έτσι κι αλλιώς, δε μου άρεσε το ρόστερ, αλλά νομίζω ότι θα ήμουν λίγο συγκαταβατικός δεδομένης της περίπτωσης. Δε θα ήταν το πρώτο 60ρι που θα έκλαιγα...
Αν κάτσουμε να απαριθμήσουμε τους δίσκους-μούφες που αγοράσαμε τα τελευταία χρόνια, επηρεασμένοι από μια καλή κριτική που διαβάσαμε ή γιατί έχουμε συναισθηματικό δέσιμο με τη μπάντα ή γιατί το εξώφυλλο γαμούσε ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, και τελικά τους ακούσαμε μια φορά και τους βάλαμε στο ράφι να μαζεύουν σκόνη για το υπόλοιπο της ζωής μας, νομίζω ότι για τους περισσότερους εδώ ο λογαριασμός θα έφτανε πολύ παραπάνω από 60 ευρώ....
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από apeitharxos »

RedSharks έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 15:10
vasilis2112 έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 15:04 Ούτε οι χριστιανοί έτσι...
Εγώ δε θα παρεβρισκόμουν έτσι κι αλλιώς, δε μου άρεσε το ρόστερ, αλλά νομίζω ότι θα ήμουν λίγο συγκαταβατικός δεδομένης της περίπτωσης. Δε θα ήταν το πρώτο 60ρι που θα έκλαιγα...
Αν κάτσουμε να απαριθμήσουμε τους δίσκους-μούφες που αγοράσαμε τα τελευταία χρόνια, επηρεασμένοι από μια καλή κριτική που διαβάσαμε ή γιατί έχουμε συναισθηματικό δέσιμο με τη μπάντα ή γιατί το εξώφυλλο γαμούσε ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, και τελικά τους ακούσαμε μια φορά και τους βάλαμε στο ράφι να μαζεύουν σκόνη για το υπόλοιπο της ζωής μας, νομίζω ότι για τους περισσότερους εδώ ο λογαριασμός θα έφτανε πολύ παραπάνω από 60 ευρώ....
Γι' αυτό στο εξής να εμπιστεύεσαι μόνο τις κριτικές του epicus domenicus στο forgotten scroll και θα αγοράζεις με κλειστά μάτια...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Mudang »

Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Στο ENTASIS λογικά.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Mudang »

Ναι εκει
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από CountRaven »

Το κατέβασαν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι μπορούν να πάνε στις ΗΠΑ μέσω Ηνωμένου Βασιλείου.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2020”