Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Συναυλίες που έγιναν το 2020.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να θυμήσω και την χρονιά (τελευταία νομίζω) στο Αν που είχαν για headliners τους Raven και ακύρωσαν κυριολεκτικά τελευταία μέρα. Τότε είχε φτάσει ο κόσμος στο ελάχιστο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Silenius »

Ερώτηση γιατι ειμαι ασχετος. Απλα κανω το δικηγορο του διαβολου και φυσικα δεν εχω προσωπικα με τον ανθρωπο, για να μη παρεξηγηθω. Απλα για να πιασω την ολη λογικη. Απο τη στιγμη που εχεις πληρωθει ολα τα εισιτηρια σε μια sold out διοργανωση (warm up), εχεις δωσει ολα τα διπλά του διημέρου και πλησιασε στο sold out η 1η μερα και αυτα τα εισιτηρια, δε θα τα δωσεις πισω αλλα θα τα κρατησεις, πως γινεται να εχεις καταστραφει οικονομικα; Επισης δε ξερω αν πρεπει να αποδοσεις ΦΠΑ για ενα fest που δεν εγινε καν (αν δεν πρεπει προφανως ειναι extra κερδος αφου κρατας τα εσοδα). Δε ξερω αν πρεπει επισης να πληρωσεις ολα τα συμφωνηθεντα το venue, τα ποσα στα ξενοδοχεια στο ολοκληρο τους κτλ.

Με λιγα λογια η ερωτηση ειναι: Αν τα εσοδα σου απο τα εισιτηρια που ειναι το βασικο σου εσοδο δεν τα δωσεις πισω αλλα ταυτοχρονα γλιτωσεις καποια (ή δε γλιτωσεις και τιποτα) απο τα εξοδα σου, πως γινεται να καταστραφεις κιολας; Αφου αυτα που ηταν να πληρωθεις, τα πληρωθηκες. Ειναι ερωτηση ενος ασχετου, αλλα θα ηθελα μια λογικη απαντηση.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από castledemon »

Silenius έγραψε:Ερώτηση γιατι ειμαι ασχετος. Απλα κανω το δικηγορο του διαβολου και φυσικα δεν εχω προσωπικα με τον ανθρωπο, για να μη παρεξηγηθω. Απλα για να πιασω την ολη λογικη. Απο τη στιγμη που εχεις πληρωθει ολα τα εισιτηρια σε μια sold out διοργανωση (warm up), εχεις δωσει ολα τα διπλά του διημέρου και πλησιασε στο sold out η 1η μερα και αυτα τα εισιτηρια, δε θα τα δωσεις πισω αλλα θα τα κρατησεις, πως γινεται να εχεις καταστραφει οικονομικα; Επισης δε ξερω αν πρεπει να αποδοσεις ΦΠΑ για ενα fest που δεν εγινε καν (αν δεν πρεπει προφανως ειναι extra κερδος αφου κρατας τα εσοδα). Δε ξερω αν πρεπει επισης να πληρωσεις ολα τα συμφωνηθεντα το venue, τα ποσα στα ξενοδοχεια στο ολοκληρο τους κτλ.

Με λιγα λογια η ερωτηση ειναι: Αν τα εσοδα σου απο τα εισιτηρια που ειναι το βασικο σου εσοδο δεν τα δωσεις πισω αλλα ταυτοχρονα γλιτωσεις καποια (ή δε γλιτωσεις και τιποτα) απο τα εξοδα σου, πως γινεται να καταστραφεις κιολας; Αφου αυτα που ηταν να πληρωθεις, τα πληρωθηκες. Ειναι ερωτηση ενος ασχετου, αλλα θα ηθελα μια λογικη απαντηση.
Δε θα επεκταθω γιατί ασχολούμαι και γω με την διοργάνωση συναυλιών και δε θέλω να παρεξηγηθουν οι προθέσεις μου, άλλα συμφωνώ μαζί σου. Είναι χτύπημα αλλά για έναν τέτοιο θεσμό που χρόνια τώρα έχει θετικό ισοζύγιο δεν είναι καταστροφή. Και τα χρήματα της προπωλησης των τριών ημερών είναι πάρα πολλά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

castledemon έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 17:42 Είναι χτύπημα αλλά για έναν τέτοιο θεσμό που χρόνια τώρα έχει θετικό ισοζύγιο δεν είναι καταστροφή. Και τα χρήματα της προπωλησης των τριών ημερών είναι πάρα πολλά.
Αυτό αναρρωτιέμαι από το πρωι, αλλά λέω άσε μη γράψω μπαρούφα...

Πάνω από 10 χρόνια επιχείρηση λογικά έχει το απόθεμα να ανταπεξέλθει στα σπασμένα 1 έτους...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Celephais »

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις και τα ποστ [mention]rbrigade[/mention] και [mention]Silenius[/mention] . Επίσης θέλω να προσθέσω ότι στα σχόλια των επίμαχων ανακοινώσεων στο facebook δεν είδα κανένα bullying, τόσο το δικό μου σχόλιο, όσο και αρκετών άλλων που είδα ήταν τουλάχιστον σε ευγενικά πλαίσια. Τώρα αν μιλάμε για προσωπικά μυνήματα δεν μπορώ να γνωρίζω και δεν αμφισβητώ κάτι.
Λυπηρό το ότι διάφοροι καμικάζι ακόμα και σήμερα πουλάνε φτηνό οπαδιλίκι (δε μιλάω για εδω, ούτε για άτομα του φόρουμ από όσο γνωρίζω) και βγαίνουν και βρίζουν όσους τόλμησαν να μιλήσουν για πιθανά μέτρα μερικής αποζημείωσης όσων δεν θέλαμε να πάμε λόγω του κοροναιού. Μάλλον δεν έχουν ιδέα τι γίνεται και τι πιθανά πρόκειται να γίνει.
Νομίζω όλοι αναγνωρίζουμε την προσφορά του Καραζέρη και πάρα πολλοί από εμάς τα σκάμε κάθε χρόνο και στηρίζουμε το φεστιβάλ και το merchendise, αλλά μην τρελαθούμε, και δικαίωμα γνώμης έχουμε και δικαίωμα καλόπιστης κριτικής. Το "δεν είναι όλα χέβυ μέταλ ρε μουνιά" που ειπώθηκε πριν, τα περιγράφει όλα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από CountRaven »



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από White Wolf »

ετσι σας πηγε ο εξωγηινος... θελατε και UTH...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από apeitharxos »

Celephais έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 18:01
Λυπηρό το ότι διάφοροι καμικάζι ακόμα και σήμερα πουλάνε φτηνό οπαδιλίκι (δε μιλάω για εδω, ούτε για άτομα του φόρουμ από όσο γνωρίζω)
Με εκνεύρισε και εμένα μία συγκεκριμένη 'διδαχή' που είδα, από τύπο που δεν πατάει ποτέ του, ούτε στο uth ούτε σε άλλα παρόμοια events, όταν ο ίδιος πριν κάποιους μήνες αποθέωνε τους villagers of ioannina και λοιδωρούσε τους true, ενώ ήταν λες και στήριζε τη φάση από το 2001 ξέρω γω, που πρωτοείδαμε τέτοια events στην Ελλάδα (εγώ πάω από το 2003-omen στο Αν η πρώτη συναυλία με kevin goocher). Με λίγα λόγια, σπάνια πατάει το πόδι του...
Ειλικρινά πιστεύω όσο πιο 'επιθετικό' είναι το σχόλιο, τόσο περισσότερο πιστεύω ο εκφέρων αυτό δεν αποσκοπεί στην βελτίωση κάποιας κατάστασης, αλλά προσπαθεί να γίνει 'πόρνη προσοχής'. Βρήκε ευκαιρία να λοιδωρήσει το underground έμμεσα, υποβαθμίζοντας το διανοητικό λογισμικό όσων το στηρίζουν...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2689
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

White Wolf έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 18:55 ετσι σας πηγε ο εξωγηινος... θελατε και UTH...
Δεν τολμώ να μπω στη σελίδα του να δω μπας κι έχει γράψει τίποτα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται στη τσέπη κ το μυαλό του άλλου, οπότε το μονο που μπορούμε να κάνουμε από ένα σημείο κ μετά είναι εικασίες. Ναι, η λογική λέει πως για ένα θεσμό που υπάρχει για μια δεκαετία+ τα πράγματα «πάνε καλά», το τι συμβαίνει όμως όταν έρχονται τα πάνω κάτω είναι μια άλλη ιστορία. Προτεραιότητα για μένα έχουν όσοι έχουν «κολλήσει» -ή απειλούνται να κολλήσουν- σε κάποιο σημείο του ταξιδιού και περιμένουν να δουν ΑΝ κ πως θα επιστρέψουν πίσω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από CountRaven »

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ο οποιεσδήποτε διοργανωτής, είναι υποχρεωμένος να δώσει ένα refund option σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, είτε τρέξει το οποιοδήποτε live σε νέα ημερομηνία είτε όχι.

Κυρίως όμως επειδή μιλάμε για μια σεβαστή μερίδα κόσμου που προκειμένου να παραβρεθεί στο συγκεκριμένο φεστιβάλ μπήκε ή θα έμπαινε στην διαδικασία να ταξιδέψει και αυτό ίσως να μην είναι και πάλι δυνατόν στην νέα ημερομηνία.

Τακτικές πανικού της φάσης "δώσε μου τα λεφτά μου τώρα" φυσικά και δεν τιμούν κανέναν από το κοινό του φεστιβάλ.

Και ο διοργανωτής όμως πρέπει να χειριστεί την αναποδιά με συγκεκριμένο τρόπο σε επίπεδο κόσμου.

Όλα τα παραπάνω θα τα έγραφα για την οποιαδήποτε διοργάνωση. Η άποψη μου δεν έχει να κάνει φυσικά με το Up The Hammers και τον διοργανωτή του ο οποίος φυσικά όλα αυτά τα χρόνια έχει σταθεί απόλυτα αξιόπιστος στις μπάντες και τον κόσμο του φεστιβάλ και δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει και τώρα.

Όλη η υπόλοιπη παραφιλολογία για αδελφότητες, στήριξη, "μην ζητάτε refund", "αν ζητήσεις refund δεν είσαι οπαδός" κτλ, είναι καθαρές βλακείες.

Όπως ο κόσμος οφείλει να παραμείνει ψύχραιμος και να δώσει χρόνο στον διοργανωτή. Έτσι και ο διοργανωτής οφείλει να πάρει το χρόνο του, να κάνει τους χειρισμούς του και να δώσει την ευκαιρία εξαργύρωσης του εισιτηρίου σε όποιον δεν θέλει ή δεν μπορεί να παραβρεθεί στο νέο event. At the end of the day δεν χάλασε και ο κόσμος για ένα ή δύο εισιτήρια, απλά μερικές φορές είναι αναγκαίες κινήσεις που θα σφραγίσουν τον γόητρο και την αξιοπιστία της κάθε διοργάνωσης.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 19:40 Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ο οποιεσδήποτε διοργανωτής, είναι υποχρεωμένος να δώσει ένα refund option σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, είτε τρέξει το οποιοδήποτε live σε νέα ημερομηνία είτε όχι.

Κυρίως όμως επειδή μιλάμε για μια σεβαστή μερίδα κόσμου που προκειμένου να παραβρεθεί στο συγκεκριμένο φεστιβάλ μπήκε ή θα έμπαινε στην διαδικασία να ταξιδέψει και αυτό ίσως να μην είναι και πάλι δυνατόν στην νέα ημερομηνία.

Τακτικές πανικού της φάσης "δώσε μου τα λεφτά μου τώρα" φυσικά και δεν τιμούν κανέναν από το κοινό του φεστιβάλ.

Και ο διοργανωτής όμως πρέπει να χειριστεί την αναποδιά με συγκεκριμένο τρόπο σε επίπεδο κόσμου.

Όλα τα παραπάνω θα τα έγραφα για την οποιαδήποτε διοργάνωση. Η άποψη μου δεν έχει να κάνει φυσικά με το Up The Hammers και τον διοργανωτή του ο οποίος φυσικά όλα αυτά τα χρόνια έχει σταθεί απόλυτα αξιόπιστος στις μπάντες και τον κόσμο του φεστιβάλ και δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει και τώρα.

Όλη η υπόλοιπη παραφιλολογία για αδελφότητες, στήριξη, "μην ζητάτε refund", "αν ζητήσεις refund δεν είσαι οπαδός" κτλ, είναι καθαρές βλακείες.

Όπως ο κόσμος οφείλει να παραμείνει ψύχραιμος και να δώσει χρόνο στον διοργανωτή. Έτσι και ο διοργανωτής οφείλει να πάρει το χρόνο του, να κάνει τους χειρισμούς του και να δώσει την ευκαιρία εξαργύρωσης του εισιτηρίου σε όποιον δεν θέλει ή δεν μπορεί να παραβρεθεί στο νέο event. At the end of the day δεν χάλασε και ο κόσμος για ένα ή δύο εισιτήρια, απλά μερικές φορές είναι αναγκαίες κινήσεις που θα σφραγίσουν τον γόητρο και την αξιοπιστία της κάθε διοργάνωσης.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
έχει point o κόμης: τα σχόλια στο f/b δεν βοηθούν την κατάσταση, ακόμα και αυτά τύπου "δεν θέλω λεφτά, πάρε μου την ψυχή". Δλδ κουμάντο ο καθένας στο πορτοφόλι του. Υπομονή θέλει και ο καθένας ας αξιολογήσει το αποτέλεσμα με τα δικά του σταθμά. Επίσης θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη) επειδή το φεστιβάλ είναι σε μεγάλο βαθμό προσωποποιημένο (δεν μιλάμε για μια ανώνυμη Ο.Ε. αλλά για ένα τύπο που οι περισσότεροι τον ξέρουμε) δεν θα διακινδυνεύσει να εκθέσει τον εαυτό και την αξιοπιστία του, οπότε θα βρεθεί μια συμβιβαστική λύση. Αναμένουμε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν κρίνω από τους απανωτούς λάθος χειρισμούς πιστεύω ότι η οικονομική ζημιά του φεστιβάλ είναι δεδομένη και το άνοιγμα μεγάλο. Αυτά τα λάθη τα βλέπω σαν προϊόν πίεσης από την επικείμενη ζημιά και ενδεχομένως απειρίας στο business κομμάτι, σε καμία περίπτωση ως διάθεση δαγκώματος. Αυτό με το ΦΠΑ δεν παίζει με την καμία, εισέπραξες-αποδίδεις, δεν είμαι γνώστης των λογιστικών, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι διαφορετικό, αν υπήρχε τέτοιο παράθυρο δεν θα έδινε κανένας ΦΠΑ. Δεν νομίζω ότι έχει οργανωθεί το φεστιβάλ με τέτοιο τρόπο ώστε να καβατζώνει κέρδη ικανά να καλύψουν ολοκληρωτική χασούρα. Η μη επιστροφή χρημάτων γίνεται με το αιτιολογική της μετάθεσης της ημερομηνίας. Δηλαδή θα γίνει φεστιβάλ, θα ξαναπληρωθούν αεροπορικά, ξενοδοχεία και διάφορα άλλα. Αυτά είναι πολύ μεγάλο μέρος του κόστους. Λογικά οι περισσότερες μπάντες (από την μέση και κάτω) παίζουν για μικρή (ίσως και καθόλου;) άμεση αμοιβή και περισσότερο στηρίζονται στο merchandise. Οπότε ο προϋπολογισμός του φεστιβάλ υποθέτω ότι αφορά κατά κύριο λόγο την αμοιβή για τις φίρμες και τα μεταφορικά-ξενοδοχεία για όλους. Αν ισχύει αυτή η ανάλυση καταλαβαίνουμε ότι τα μεταφορικά είναι πολύ μεγάλο μέρος του budget. Το να διπλοπληρώσεις τα μεταφορικά-ξενοδοχεία για να κάνεις ένα φεστιβάλ, αυτό είναι η ζημιά. Και ότι και να κάνει στην νέα ημερομηνία, υπάρχει ξενέρα, υπάρχει κόσμος που είχε κανονίσει να έρθει από μακριά, έχασε και αυτός λεφτά σε μεταφορικά-ξενοδοχεία και πιθανότατα δεν θα μπορέσει να πάει. Και θεωρώ δεδομένο ότι το line-up δεν θα είναι τόσο καλό, γιατί είναι πολύ δύσκολο να τις ξαναμαζέψεις όλες τις μπάντες σε λίγους μήνες. Αν γίνει και όποτε γίνει δεν θα πάει καλά και την τρύπα την θεωρώ δεδομένη. Δεν αποκλείω το επόμενο UTH (του 2021, όχι το εξ αναβολής φετινό), το οποίο έχει ήδη στηθεί σε μεγάλο ποσοστό, να είναι το τελευταίο… Μακάρι να μην φτάσει εκεί το πράγμα...
Στο θέμα της επιστροφής χρημάτων επιμένω ότι μακροπρόθεσμα θα βγει σε καλό για την φήμη του φεστιβάλ αν δοθεί αυτήν την δυνατότητα, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί αυτήν την στιγμή να σκεφτεί καθαρά ο διοργανωτής ή αν βλέπει καν μακροπρόθεσμο μέλλον για το φεστιβάλ...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Up The Hammers XV @ Gagarin 205, Αθήνα, 13-14 Μαρτίου, 2020

Δημοσίευση από RedSharks »

Ήθελα να γράψω πάνω-κάτω αυτά που είπε ο [mention]rbrigade[/mention], αλλά με πρόλαβε. Συμφωνώ με όλα. Από όσο γνωρίζω, οι μικρομεσαίες μπάντες του φεστιβάλ παίζουν όλες τσάμπα. Το κίνητρο για αυτές είναι πρώτα από όλα η προβολή της δουλειάς τους ακριβώς στο traget group στο οποίο απευθύνονται, και κατά δεύτερο λόγο το merchandise. Η ανάλυση που έκανε πιο πάνω ο [mention]Silenius[/mention] θα ήταν σωστή, αν το έργο «Up The Hammers XV» τελείωνε εδώ. Από τη στιγμή που θα πάει σε άλλη ημερομηνία, όπως πολύ σωστά έγραψε ο rbrigade:
rbrigade έγραψε: Παρ 13 Μαρ 2020, 00:45 Το να διπλοπληρώσεις τα μεταφορικά-ξενοδοχεία για να κάνεις ένα φεστιβάλ, αυτό είναι η ζημιά.
Τέλος να συμπληρώσω ότι ο ισχυρισμός που έγινε από κάποιους «εφόσον το φεστιβάλ ήταν κερδοφόρο τις προηγούμενες χρονιές, ο διοργανωτής διαθέτει το οικονομικό μαξιλάρι για να ανταπεξέλθει στη φετινή χασούρα» είναι αστήρικτος και αυθαίρετος. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Δεν γνωρίζουμε τα οικονομικά του φεστιβάλ. Και η δουλειά που κάνει ο καθένας μας είναι κερδοφόρα (αφού πληρωνόμαστε) αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλοι μας έχουμε στην άκρη το οικονομικό μαξιλάρι για να τα βγάλουμε πέρα αν αύριο π.χ. καιγόταν το σπίτι μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2020”