SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Συναυλίες που έγιναν το 2020.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από theBox »

ΑΥΤΗ τη φορα ΔΕΝ θα το χάσω!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Xstroyer »

Άχαστο!
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από SlayerKing »

Saboter last show ? Γιατι?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

SlayerKing έγραψε: Πέμ 10 Οκτ 2019, 09:36 Saboter last show ? Γιατι?
Δεν κατάλαβα ούτε εγώ γιατί αναφέρει κάτι τέτοιο 🤔💭
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Xstroyer »

Η μπάντα θα συνεχίσει να υφίσταται, απλώς θα υπάρξει κάποιου είδους "αλλαγή". Όλα on time.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Starman »

Στα αλήθεια δε χάνεται αυτό το live.
Επειδή όμως είμαι άσχετος με αυτά τα θέματα και βλέποντας τη χαμηλή τιμή (7 ευρώ) μου γεννιέται η απορία, εάν οι μπάντες παίζουν αφιλοκερδώς και στηρίζονταi μόνο στο merch. Πως θα βγουν όμως τα έξοδα, ειδικά για τα συγκροτήματα που έρχονται από Κύπρο και Θεσσαλονίκη;
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από castledemon »

Starman έγραψε: Πέμ 10 Οκτ 2019, 18:40 Στα αλήθεια δε χάνεται αυτό το live.
Επειδή όμως είμαι άσχετος με αυτά τα θέματα και βλέποντας τη χαμηλή τιμή (7 ευρώ) μου γεννιέται η απορία, εάν οι μπάντες παίζουν αφιλοκερδώς και στηρίζονταi μόνο στο merch. Πως θα βγουν όμως τα έξοδα, ειδικά για τα συγκροτήματα που έρχονται από Κύπρο και Θεσσαλονίκη;
Καλύπτουν τα μεταφορικά τους και φροντιζουν να φιλοξενηθουν καπου
Καποια εσοδα απο τα εισιτηρια και το μερτς προφανως βοηθανε.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Starman »

castledemon έγραψε: Παρ 11 Οκτ 2019, 12:09
Starman έγραψε: Πέμ 10 Οκτ 2019, 18:40 Στα αλήθεια δε χάνεται αυτό το live.
Επειδή όμως είμαι άσχετος με αυτά τα θέματα και βλέποντας τη χαμηλή τιμή (7 ευρώ) μου γεννιέται η απορία, εάν οι μπάντες παίζουν αφιλοκερδώς και στηρίζονταi μόνο στο merch. Πως θα βγουν όμως τα έξοδα, ειδικά για τα συγκροτήματα που έρχονται από Κύπρο και Θεσσαλονίκη;
Καλύπτουν τα μεταφορικά τους και φροντιζουν να φιλοξενηθουν καπου
Καποια εσοδα απο τα εισιτηρια και το μερτς προφανως βοηθανε.
Πάντως στο συγκεκριμένο event ποιός θα πρωτοπάρει από αυτά τα 7 ευρώ; Ο διοργανωτής, το μαγαζί, οι 4 μπάντες, η εφορία; Και δεν ξέρω αν υπάρχουν και παράπλευρα έξοδα. Όπως και να έχει όλες οι Ελληνικές μπάντες με αυτά τα οικονομικά δεδομένα που επικρατούν και με μηδαμινή βοήθεια από τους κρατικούς φορείς διαχρονικά, είναι αξιέπαινες.
White Wolf

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από White Wolf »

Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal Raaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaage

Καλημερα σας, καλησπερα σας και καληνυχτα σας... Δεν υπαρχει αλλη μπαντα στο στερεωμα αυτη τη στιγμη.
Επρεπε να εισαι εκει...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από theBox »

Δεν τους ειχα ξαναδει η αληθεια ειναι και το ειχα απωθημενο. Απλα επιβεβαιωσαν αυτο που ηδη υποψιαζομουν. Εχουμε την πολυτελεια να βιωνουμε απο κοντά την ακμή μιας ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ μπάντας. Ετσι γράφονται τα ριφφς γατάκια. Αποδοση και ήχος για σεμινάριο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από Starman »

Με δυό λόγια η εμφάνιση των Hardraw δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Κάτι δεν μου έκατσε με τον ήχο, ενώ σίγουρα χρειάζεται να δουλέψουν στο θέμα των live και της επικοινωνίας με τον κόσμο. Μόνο το Heavy Metal Union με ξεσήκωσε λίγο.
Οι Temple σταθερά καλοί, σοβαρή μπάντα, αλλά αδικημένη. Μπράβο τους για άλλη μια φορά.
Οι Saboter από την άλλη κινήθηκαν σε πιο επαγγελματικά επίπεδα, θεατρικοί και με πολύ ενέργεια. Στο πρώτο μισό της συναυλίας μου άρεσαν αρκετά, αφού έτσι και αλλιώς μου άρεσαν τα κομμάτια του Architects Of Evil. Στο δεύτερο μισό όμως και μετά το τελετουργικό για την αλλαγή της ονομασίας της μπάντας, παρουσίασαν 3 νέα τραγούδια που δείχνουν μια αλλαγή μουσικής κατεύθυνσης σε πιο black μονοπάτια. Εμένα με χάλασε για να πω την αλήθεια.
Τέλος οι Sacral Rage μας έστειλαν κανονικά. Κάθε φορά και καλύτεροι από την προηγούμενη, δείχνουν ότι είναι μπάντα άλλου επιπέδου και δυναμικής.
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από LordBelial »

Ήταν ένα live που δεν ήθελα να χάσω με τίποτα... γαμώ τις υποχρεώσεις μου... :~(
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

SACRAL RAGE, SABOTER, THE TEMPLE, HARDRAW @ Kyttaro, Αθήνα, 5/1/2020

Δημοσίευση από RedSharks »

The Temple:
Τους βρήκα εντελώς αδιάφορους, μονότονους και βαρετούς. Δεν άκουσα ούτε μισό ριφ, ρεφραίν, κιθαριστικό lead κτλ που να είχε κάτι να πει. Από πλευράς σκηνικής παρουσίας φάνηκαν ψαρωμένοι, αμήχανοι και συναυλιακά άπειροι. Ο τραγουδιστής ψέλισε αμήχανα κάτι σαν «είμαστε από Θεσσαλονίκη και θα παίξουμε doom»... χαχαχαχα. Γενικά, μπάντα ερασιτεχνικού επιπέδου που αν ήμαστε στα 80s θα είχε μόνο demo, ενώ τώρα έχει δισκογραφία γιατί είμαστε στα 20s και βγάζει δίσκο και η κουτσή Μαρία.

Saboter:
Η συναυλία αυτή σηματοδότησε την αλλαγή του ονόματος της μπάντας σε Triumpher, με ανάλογη αλλαγή μουσικής κατεύθυνσης. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τη μπάντα μέχρι τώρα αλλά αυτό που είδα και άκουσα είναι μια μπάντα που προσπαθεί να παίξει «σκοτεινό» heavy metal με έντονα occult/μυστικιστικά στοιχεία, και η οποία δίνει πολύ μεγάλο βάρος στο image/εμφάνιση/showmanship/θεατρικότητα: κεριά, νεκροκεφαλές, corpsepaint (αλλά όχι το ασπρόμαυρο των blackμεταλλάδων, περισσότερο προς King Diamond στυλ), μανδύες, πυρσοί, σπαθιά κτλ κτλ κτλ. Πολύ καλά όλα αυτά, και τα στοιχεία αυτά υπήρχαν πάντα στη metal κουλτούρα (τουλάχιστον από την εποχή των Venom) αλλά φοβάμαι ότι εδώ έχουμε μια περίπτωση «style over substance»: όσο προσεγμένο ήταν το εμφανισιακό μέρος τόσο ρηχή και αδιάφορη μου φάνηκε η μουσική τους. Θα προτιμούσα την creepy ατμόσφαιρα που προσπαθούν να φτιάξουν με τα κεριά και τις νεκροκεφαλές, να την δημιουργούσε η ίδια η μουσική με τις μελωδίες και τα ηχοχρώματα της. Αυτό φυσικά είναι πολύ εύκολο να το λές, αλλά ΠΟΛΥ δύσκολο να το επιτύχεις. Η μουσική του King Diamond θα παρέμενε το ίδιο creepy ακόμα και αν αυτός έβγαινε να τραγουδίσει άβαφτος, με πυτζάμες και παντόφλες (ok, θα αφαιρούσε λίγο από τη μαγεία, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω). Γενικά, φοβάμαι ότι τα παιδιά αυτά έθεσαν στους εαυτούς τους έναν στόχο, ο οποίος μάλλον υπερβαίνει κατά πολύ τις δυνατότητές τους. Σίγουρα στην συναυλία δεν με έπεισαν. Επίσης ήταν και εδώ εμφανέστατη η συναυλιακή τους απειρία (σε μικρότερο βαθμό βέβαια από τους The Temple), και ειδικά στο ότι υπήρχαν απαράδεκτα μεγάλα κενά ανάμεσα στα κομμάτια (σε κάποιο σημείο, εκεί που προετοίμαζαν την «τελετή», πρέπει να περιμέναμε γύρω στα 6-7 λεπτά).

Sacral Rage:
Αν η μπάντα καταγόταν από κανένα Houston, Texas, το μεταλλικό σύμπαν θα την είχε ήδη προσκυνήσει ως τη σπουδαιότερη μπάντα που εμφανίστηκε στο παραδοσιακό heavy metal την τελευταία δεκαετία. Επειδή κατάγεται από το Athens, Greece, αυτό ίσως θα καθυστερήσει λίγα χρόνια, θεωρώ όμως νομοτελειακά βέβαιο ότι θα συμβεί. Η μπάντα έχει ΚΑΙ ένα μοναδικό concept αλλά ΚΑΙ την απαραίτητη τεχνική κατάρτιση και το ταλέντο ώστε αυτό το concept να το υλοποιήσει στην εντέλεια. Το concept είναι μοναδικό όχι με την έννοια της παρθενογένεσης, αλλά γιατί συνδυάζουν με έναν δικό τους τρόπο τα καλύτερα στοιχεία διαφόρων 80s US power/thrash θηρίων που όλοι αγαπάμε (Toxik, Realm, Agent Steel, Helstar, Annihilator, Deadly Blessing κ.α.) και δεύτερον γιατί δεν υπάρχει καμία νέα μπάντα αυτή τη στιγμή που να παίζει έτσι. Κατά μια έννοια παίζουν μπάλα μόνοι τους... και αυτή είναι μια μπάλα που όσοι μεγαλώσαμε λατρεύοντας τις προαναφερθείσες μπάντες θέλουμε πάααααααρα πολύ να δούμε να ξαναπαίζεται από μια φρέσκια ταλαντούχα μπάντα. Η εμφάνισή τους ήταν υποδειγματική, ο ήχος καλύτερος και από CD (καλύτερος ακόμα και από την πρόσφατη εμφάνιση των Sortilege), η εκτέλεση των κομματιών άψογη, το δέσιμο της μπάντας και ο επαγγελματισμός τους ανάλογος αυτού πολύ μεγαλύτερων μπαντών...

Και για του λόγου το αληθές:





(Έχω μαγνητοσκοπήσει όλο το live σε αυτή την ποιότητα, και θα ανέβει σιγά σιγά στις επόμενες βδομάδες).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2020”