BLACK SABBATH: Λεωφόρος Αλεξάνδρας, 21 Ιουλίου 1987

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

(Συνέχεια προηγουμένου)
BS_2.jpg
BS_2.jpg (50.72 KiB) Προβλήθηκε 5959 φορές
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

(Συνέχεια προηγούμενου)
BS_3.jpg
BS_3.jpg (61.33 KiB) Προβλήθηκε 5957 φορές
Όσον αφορά τις κριτικές των Black Sabbath με Martin, το Eternal Idol το είχε βαθμολογήσει με 100, το Headless Cross με σχετικά θετική κριτική και καλά λόγια για αυτόν (την εποχή που κυκλοφόρησε οι δισκοκριτικές είχαν μόνο γνώμη χωρίς βαθμολογία), ενώ το Tyr δεν παρουσιάστηκε καθόλου στη στήλη αυτή.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

Starman έγραψε: Δευ 04 Νοέμ 2019, 17:33 @CountRaven Τα 80s ήταν μια ανεπανάληπτη αλλά και δύσκολη εποχή για τα μεταλ στη χώρα μας. Πολλές φορές τα γεγονότα σκέπαζαν την ίδια τη μουσική. Άκρη δε βγάζουμε και ο κάθε ένας που έχει παραστάσεις της εποχής, θα σου πει μια διαφορετική γνώμη, καθώς θα έχει και διαφορετικά βιώματα αυτής. Πιστεύω @Priamos και @apeitharxos πάνω - κάτω την ίδια άποψη θα έχουν.
Νομίζω πως όπως τα λες είναι, αν και έζησα τα '80s μόνο στα τελειώματά τους ως προς το metal και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη γνώμη.
Στα '90s πάντως είχε αρχίσει να ξεφουσκώνει το πράγμα, και οι συναυλίες διεξάγονταν ήσυχα...
Για μένα αυτό ήταν καλό και κακό: Καλό γιατί έγινε μια προσπάθεια βιομηχανοποίησης της μουσικής αυτής στην Ελλάδα, που βέβαια απέτυχε οικτρά (εννοώ προσπάθεια να πλασαρισθεί ως ένα ελκυστικό προϊόν).
Και κακό γιατί έχασε τον αντικομφορισμό του...

CountRaven έγραψε: Δευ 04 Νοέμ 2019, 10:14
Σόρρυ αλλά πίσω από όλο αυτό εγώ δεν βλέπω τίποτα άλλο τελικά παρά το μοντέλο του Ελληνάρα που όταν "ωρίμασε" τελικά πήρε ένα μεγάλο κομμάτι από την ουγκ νοοτροπία και την έκανε καβάτζες, χαρτοπετσέτες, σπασμένα πιάτα για κωλάρς, επιδοτήσεις και στο βάθος κήπος με πισίνα και αυτόματο ποτηστίρι γιατί είμαστε και κυριλέ. Έλα ρε και εγώ άκουγα μέταλ κάπουτε, μέηντεν ρε γκρουπάρα!
Γκούχου γκούχου! Θα με πεις κακό, αλλά γιατί αυτό δεν συνέβη στις υπόλοιπες δυτικές χώρες όπου το metal αναπτύχθηκε σε ένα πιο επαγγελματικό επίπεδο, ακόμη και για τις μικρότερου βεληνεκούς μπάντες; :pasok: :pasok: :pasok:
Zippo190 έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 20:43
Εννοείται, άλλωστε τα μεγάλα περιοδικά στα 90ς μια χαρά έθαψαν τον Μάρτιν και αποθεωναν Οζζυ.
Μεγάλη ζημιά μας έκαναν που δεν εκτιμήσαμε τον Αντωνάκη τις εποχές που μεγαλουργούσε. Ψιλοθάψιμο θυμάμαι είχε φάει το Tyr (ο δεύτερος δίσκος που απέκτησα, μου τον είχαν κάνει δώρο κάτι ξαδέλφια μου). Εδώ έθαψαν το Dehumaniser, στους δίσκους με tony martin θα κολλούσαν;
Rate 'em all Sabbath έχετε φτιάξει ρε σεις, να βάλω πρώτο το dehumanizer;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]apeitharxos[/mention]

Στα λεγόμενά μου αναφέρομαι στους οπαδούς. Το κεφάλαιο "μπάντες" είναι μια άλλη ιστορία...

Γενική απορία:

Τελικά με το "Tyr" και το hammer τι παίχτηκε; Το έθαψαν ή δεν το έκαναν ΚΑΝ review τότε;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 02:45 Γενική απορία:

Τελικά με το "Tyr" και το hammer τι παίχτηκε; Το έθαψαν ή δεν το έκαναν ΚΑΝ review τότε;
Όχι δεν το έθαψαν με κάτι αρνητικό. Απλά δεν έγινε δισκοκριτική. Από την άλλη υπήρχε συνέντευξη με τη μπάντα, ενώ φιλοξενήθηκε και σε μια στήλη που λεγόταν “One By One” όπου κάποιο μέλος μιλούσε για τα τραγούδια του δίσκου. Γενικά όμως στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα το Tyr αντιμετωπίστηκε σαν κάτι παλιό πια, από μια μπάντα που τα έφαγε τα ψωμιά της. Εκείνη την εποχή ο τύπος έξω άρα και το hammer εδώ είχαν την προσοχή τους στραμμένη στα νέα είδη που ήταν στα πάνω τους, όπως το death metal.

ΥΓ: Διάβασες τα τεκταινόμενα της συναυλίας; copy-paste την κάθε φωτο στον Η/Υ για να το διαβάσεις άνετα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Starman[/mention] Θα τα διαβάσω μόλις καθήσω σε υπολογιστή. Ευχαριστώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από rbrigade »

[mention]Starman[/mention] η δεύτερη και τρίτη φωτο είναι σε πολύ χαμηλή ανάλυση, δεν πολυδιαβάζονται. Μπορείς να τις ξανανεβάσεις στην ανάλυση που έχει η πρώτη;
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

Όλες από το αρχικό σκανάρισμα, είχαν την ίδια ανάλυση. Ενώ η πρώτη ήταν απόλυτα συνεργάσιμη και ανέβηκε με την πρώτη, οι άλλες δύο μου βγάλαν τη ψυχή ακόμα και με μικρότερη ανάλυση. Το απογευματάκι θα ξαναπροσπαθήσω τις αρχικές, αλλιώς θα χρειασθώ άνωθεν βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

Starman έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 07:47
CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 02:45 Γενική απορία:

Τελικά με το "Tyr" και το hammer τι παίχτηκε; Το έθαψαν ή δεν το έκαναν ΚΑΝ review τότε;
Όχι δεν το έθαψαν με κάτι αρνητικό. Απλά δεν έγινε δισκοκριτική. Από την άλλη υπήρχε συνέντευξη με τη μπάντα, ενώ φιλοξενήθηκε και σε μια στήλη που λεγόταν “One By One” όπου κάποιο μέλος μιλούσε για τα τραγούδια του δίσκου. Γενικά όμως στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα το Tyr αντιμετωπίστηκε σαν κάτι παλιό πια, από μια μπάντα που τα έφαγε τα ψωμιά της. Εκείνη την εποχή ο τύπος έξω άρα και το hammer εδώ είχαν την προσοχή τους στραμμένη στα νέα είδη που ήταν στα πάνω τους, όπως το death metal.

ΥΓ: Διάβασες τα τεκταινόμενα της συναυλίας; copy-paste την κάθε φωτο στον Η/Υ για να το διαβάσεις άνετα.
Eπειδή παρακολουθώ τα πάντα σχετικά με Sabbath και μιας και είμαι και από τους μεγαλύτερους εδώ (με εξαίρεση τον Starman και κανα-δυο χρονάκια που μου σκάει ο Πρίαμος), το "TYR" ποτέ δεν αντιμετωπίστηκε αρνητικά στην Ελλάδα. Κάποιες από τις κριτικές εκείνη την εποχή, γινόντουσαν (κατα κάποιο τρόπο) στη στήλη One By One, οπότε δεν υπήρχαν 2 φορές να μιλάνε για το ίδιο album. Το "Dehumanizer" αντιμετωπίστηκε περισσότερο αρνητικά, αλλά όχι τόσο από το Hammer όσο π.χ. από επόμενα media σαν το Rock Hard, στο οποίο χρόνια μετά, είχε γραφτεί πως είναι το πιο απογοητευτικό Sabbath. Αλλά, εκείνη τη περίοδο, το feedback γύρω από το album ήταν πολύ αρνητικό και προβληματικό παγκοσμίως, ακόμα και από την ίδια τη μπάντα, η οποία άφησε στο πάγκο τον Martin στα μουλωχτά, ο Cozy Powell δεν ήθελε να δουλέψει με τον Dio, χρησιμοποίησαν συνθέσεις από το προσωπικό σχήμα του Geezer, σε κάποια φάση ξαναέφεραν στα κρυφά τον Martin, μετά ξαναέσκασε στο studio o Dio που την είχε δει αφεντικό... Προβληματική κατάσταση, η οποία επισκίασε την ίδια τη μουσική.

Eπίσης, ακόμα και όταν βγήκε το "Forbidden", οι Sabbath (με Martin) ήταν εξώφυλλο στο Hammer, παρότι αυτός ο δίσκος θάφτηκε.

Η υπόθεση Martin στους Sabbath και η αρνητικότητα, βασιλεύει κυρίως στη Αγγλία, όπου ακόμα και ΤΩΡΑ γράφονται αφιερώματα και κείμενα, στα οποία αντιμετωπίζεται σαν υποσημείωση αυτή η περίοδος. Πριν μερικούς μήνες, πήρα μια ειδική έκδοση και δεν πίστευα αυτά που διάβαζα, από πένες με ιστορία.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Zippo190 »

κλασσικοί Εγγλέζοι, σίγουρα θα έγραφαν στις πάμπ και θα καθάριζαν τα σημειωματάρια από τις λαδιές από τα fish and chips. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

Zippo190 έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 11:45 κλασσικοί Εγγλέζοι, σίγουρα θα έγραφαν στις πάμπ και θα καθάριζαν τα σημειωματάρια από τις λαδιές από τα fish and chips. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο.
Mεγάλα έντυπα, όπως το Classic Rock και οι εκδόσεις του Uncut, διαβάζονται διαχρονικά από τρομερά μεγάλο αριθμό ανθρώπων παγκοσμίως, λόγω της Αγγλικής γλώσσας. Σε αυτά τα έντυπα, έχουν περάσει όλοι οι γνωστοί και θρυλικοί "γραφιάδες" που γνωρίζουμε και αναπόφευκτα αποκτούν το status του "έτσι είναι τα πράγματα".

Εδώ και πολλά χρόνια όμως, στο εξωτερικό (και δη την Αγγλία, το οποίο γνωρίζω καλά, μιας και έχω συνεργαστεί με διάφορα έντυπα, από διαφορετικά πόστα), υπάρχει μια διαφορά π.χ. σε σχέση με την Ελληνική νοοτροπία. Εδώ, είναι σαν να μην υπάρχουν οι γραφιάδες και υπάρχει μόνο το όνομα του μέσου. Π.χ., θα γράψει κάποιος "το χ,ψ έντυπο έγραψε την χ,ψ μαλακία, ΓΤΠ είναι", άσχετα με το ποιος το έγραψε, αν υπάρχουν και καλές πένες ή μεγαλύτεροι παπατζήδες. Δεν έχει σημασία τις περισσότερες φορές το όνομα, αλλά μόνο το μέσο.

Στην Αγγλία, θα γράψει κάποιος "ο χ,ψ, έγραψε το χ,ψ θέμα στο χ,ψ, περιοδικό". Εκεί, είναι προσωποποιημένα τα κείμενα και απλώς βρίσκονται σε κάποιο μέσο, μικρό ή μεγάλο, από μικρό ή μεγάλο γραφιά. Κάποιοι από αυτούς τους γραφιάδες, έχουν κατακεραυνώσει τον Martin. Άδικα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Το εξώφυλλο του Forbidden αλλά και την κριτική που δεν ήταν ακριβώς κατακεραυνωμένο θάψιμο αλλά ήταν κάπως χλιαρή και νομίζω με αρκετά χαμηλό βαθμό, τα θυμάμαι ακόμα και τώρα σε γενικές γραμμές μιας και είχα ξεκινήσει να αγοράζω Χάμερ.

Μάλιστα θυμάμαι πως είχα γράψει το άλμπουμ σε κασέτα από το τοπικό δισκάδικο ως καινούρια κυκλοφορία και μετά από κάποιες μέρες / εβδομάδες είχα διαβάσει και την κριτική και απορούσα γιατί το θάβουν, επειδή εμένα μου άρεσε ο δίσκος.

Τότε το Χάμερ έρχονταν στο νησί με έναν μήνα καθυστέρηση. Δηλαδή το τεύχος του Σεπτέμβρη, το παίρναμε Οκτώβρη από τα περίπτερα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Στα γρήγορα...

Όταν συμβαίνει κάτι, είναι πάντα καλό να αναζητάμε το "γιατί". Βοηθάει.

Οι Sabbath υπήρξαν η δύναμη που δημιούργησε ένα ολόκληρο οικοδόμημα. Από το 83 και μετά πελαγοδρομούσαν. Το Seventh Star από side project έγινε Sabbath δίσκος. Κόσμος έμπαινε κι έφευγε. Η Εικόνα που έδινε η μπάντα ήταν λίγο μπάχαλο.

Μουσικά οι δίσκοι ήταν πάρα πολύ καλοί αλλά δεν ήταν οι Sabbath του παρελθόντος.

Και την ίδια στιγμή οι OZZY και DIO, οι φωνές των Sabbath που έβγαλαν Τιτάνιους δίσκους, ΣΑΡΩΝΑΝ ότι έβρισκαν μπροστά τους. Εκείνο το καλοκαίρι συγκεκριμένα (87) ο OZZY γαμούσε κι έδερνε με το Tribute που είχε κυκλοφορήσει τον προηγούμενο Μάρτιο. Όλος ο κόσμος προσκυνούσε και ο δίσκος είχε ανέβει μέχρι το 6 του Billboard αν θυμάμαι καλά.

Και ερωτηθείτε: Μπορούσε ο οποιοσδήποτε τραγουδιστής των Sabbath να σταθεί κάτω από αυτές τις συνθήκες?
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Θα το κοιτάξω και αν είναι θα το ανεβάσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”