BLACK SABBATH: Λεωφόρος Αλεξάνδρας, 21 Ιουλίου 1987

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ότι είπε ο [mention]giannis.pantazis[/mention]

Και φυσικά, μη λησμονούμε το γαμ***νο context της κάθε εποχής. Μιλάμε για 1987, την εποχή που ο κόσμος μπέρδευε ακόμα και το όνομα Gillan με Gillen. Μια εποχή όπου οι Sabbath του Iommi, είχαν τη μια ακύρωση συναυλίας, πίσω από την άλλη. Μια εποχή, που με άλλη σύνθεση και παραγωγό έμπαινε στο studio, με άλλους τελείωνε, και με άλλουε έβγαινε σε περιοδεία, όταν κατόρθωνε να πραγματοποιήσει κάποια shows. Mια εποχή, που όλοι φοβόντουσαν να ανακατευτούν με το όνομα των Sabbath.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
αναμενόμενο, μόνος ένας γενναίος είχε τα κότσια για να το κάνει. :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

Starman έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:07
CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Θα το κοιτάξω και αν είναι θα το ανεβάσω.
Ισχύει, ήθελα να το αναφέρω ότι η μοναδική διθυραμβική κριτική που είχα διαβάσει τότε ήταν από τον Sun Knight, αλλά είπα άστο, ας μην φανεί ως μία ακόμη αιχμή προς τους υπόλοιπους δημοσιογράφους.
Το έχω και εγώ το τεύχος, ίσως το σκανάρω πιο γρήγορα από τον Starman.
Θυμάμαι και τι έγραφε o Sun Knight, ότι οι sabbath μετά την εποχή ozzy υιοθετούν τον ήχο των rainbow (δεν το ανάφερε με αρνητικό τόνο, το αντίθετο), και ότι το tyr βαδίζει σε αυτά τα χνάρια...
Xstroyer έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 11:32

Το "Dehumanizer" αντιμετωπίστηκε περισσότερο αρνητικά, αλλά όχι τόσο από το Hammer όσο π.χ. από επόμενα media σαν το Rock Hard
6/10 είχε πάρει με σούπερ αρνητική προδιάθεση, νομίζω πως μπορώ να την βρω την κριτική...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από RedSharks »

Starman έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:07
CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Θα το κοιτάξω και αν είναι θα το ανεβάσω.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον topic, δεν έχω προλάβει ακόμα να ακούσω την ηχογράφηση που ανεβάσατε αλλά διάβασα με ενδιαφέρον όλα τα σχόλια. Να προτείνω σε όσους ανεβάζετε σκαναρίσματα (thanks [mention]Starman[/mention] ), αντί να τα ανεβάζετε κατευθείαν στο φόρουμ είναι πολύ καλύτερο να τα ανεβάζετε στο Google Drive (αν έχετε λογαριασμό στη Google, αυτομάτως έχετε και στο Google Drive) και μετά να ποστάρετε εδώ το λινκ. Αυτή τη μέθοδο ακολούθησα και εγώ όταν ανέβαζα τα άρθρα του Πρασούλα. Είναι καλύτερο και για το φόρουμ (εξοικονόμηση storage και bandwidth στον server) αλλά κυρίως είναι καλύτερο για όλους εμάς μιας και διαβάζονται πολύ πιο άνετα μέσω του interface του Google Drive (π.χ. υπάρχει δυνατότητα zoom/μεγένθυσης στην παράγραφο που θέλεις να διαβάσεις).

To Dehumanizer είναι υπέρτατη δισκάρα αλλά έχω να το ακούσω από όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου. Το αγόρασε αμέσως μόλις βγήκε ο γείτονάς μου και παιδικός μου φίλος, ο οποίος μετά μου το έγραψε σε κασσέτα. Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

RedSharks έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 14:59
To Dehumanizer είναι υπέρτατη δισκάρα αλλά έχω να το ακούσω από όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου. Το αγόρασε αμέσως μόλις βγήκε ο γείτονάς μου και παιδικός μου φίλος, ο οποίος μετά μου το έγραψε σε κασσέτα. Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε.
Για κάποιο λόγο πάντως, η μπάντα βγάζει προς τα έξω το I ως την κομματάρα του δίσκου (και το έπαιζαν και live όσο ζούσε ο μακαρίτης- το μοναδικό από το δίσκο που έπαιζαν), ενώ υπάρχουν απίστευτοι ύμνοι μέσα όπως τα Too Late & Master of Insanity που λυγίζουν σύμπαντα, και από κοντά ακολουθούν τα After All, Letters from Earth, TV Crimes (που είναι και το πιο γρήγορο ίσως του δίσκου-ήταν και το single του δίσκου αυτό), ενώ είναι και ο μοναδικός δίσκος με Dio, που άνετα μπορούσε να τραγουδηθεί και από τον Ozzy (οι ερμηνείες του Dio βέβαια τσακίζουν κόκκαλα).
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από giorgos »

Ενδιαφέρον topic. Κι εγώ δεν θυμάμαι δισκοκριτική του Tyr στο MH. Είχε κάνει μια μικρή παρουσίαση ο (τιτάνας) Sun Knight στη στήλη του και είχε δημοσιευτεί σχολιασμός του συγκροτήματος για καθένα από τα τραγούδια του δίσκου σε μια μόνιμη στήλη (In their own words μου φαίνεται πως λεγόταν και όχι one by one).

Και κάτι off-topic επειδή βλέπω πως κάποιοι έχετε μπόλικο αρχειακό υλικό: ψάχνω ένα αφιέρωμα που είχε κάνει ο Lord στο επικό μέταλ στο Metal Hammer (γύρω στο 1988 πρέπει να ήταν και να είχε γίνει σε δύο τεύχη). Το έχει κανείς να το ανεβάσει ή να μου το προωθήσει;
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μη μου κόβεις μια πρόταση ρε Απείθαρχε και απαντάς σε αυτή. Μου αλλοιώνεις ολόκληρη τη ροή χαχαχα. Εξηγώ κάτι γενικότερο για το συγκεκριμένο δίσκο, στο οποίο γράφετε ότι θάφτηκε από το Hammer. Λες και το Hammer φτιάχνει μια αρνητική παγκόσμια αντίληψη για κάτι. O συγκεκριμένος δίσκος, δεν αντιμετωπίστηκε ως "χειρότερο - πιο απογοητευτικό" Sabbath, κάτι που έγινε από άλλα Μέσα, παγκοσμίως, τότε, αλλά και στην Ελλάδα, στη συνέχεια. Περισσότερο "χτίστηκε" εκεί η αρνητικότητα.

Προσωπικά, για το συγκεκριμένο album (στην εποχή του) καταλαβαίνω την αρνητική τάση με όλα τα παρελκόμενα, την περίεργη παραγωγή για τότε, και τις προσδοκίες του κοινού που περίμεναν κάτι παρόμοιο με "Heaven & Hell" και πήραν κάτι άλλο. Και όλα φάνηκαν αμέσως, η περιοδεία δεν πήγε καλά, οι κριτικές ήταν γενικώς αρνητικές, στη μπάντα δεν γούσταρε ο ένας τον άλλο. Δεν φταίει ένα περιοδικό στην Ελλάδα για αυτό, αλλά ήταν παγκόσμιο φαινόμενο. Το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε, είναι άλλο "καπέλο", αλλά 20 οπαδούς Sabbath να ρωτήσω για αγαπημένα albums, άλλος θα το βάλει χαμηλά, άλλος ψηλά. Είναι ορισμός αμφιλεγόμενου album, το οποίο ανέβηκε στην εκτίμηση του κοινού, με το πέρασμα των χρόνων.

Η αποψή μου γι'αυτό; Δισκάρα, σκίζει, 9αρι, ισοπεδωτικό, βαρύ κ ασήκωτο, γαμάει όλους τους άλλους, αλλά στη δισκογραφία της συγκεκριμένης μπάντας, αν έφτιαχνα λίστα, δεν θα έμπαινε 10αδα.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

apeitharxos έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 15:08 ενώ είναι και ο μοναδικός δίσκος με Dio, που άνετα μπορούσε να τραγουδηθεί και από τον Ozzy
Πολύ ενδιαφέρον σχόλιο! Όντως θα μπορούσε, αν αναλογιστούμε το γεγονός, ότι είναι από τους πιο GeezerButler-oriented δίσκους των Sabbath, ο οποίος πάντα έγραφε καλύτερα σε Ozzy-περιβάλλον και ήταν από τα μέλη που ήθελαν η μπάντα να συνεχίσει με άλλο όνομα, στα 80s.

Eνώ ακόμα και το "Cross Purposes", λόγω Butler, είναι ο πιο old-school-Sabbath δίσκος που έχει τραγουδήσει ο Martin, αν και σαφέστατα υπάρχει ροή από το "TYR", με κομμάτια-έπη σαν το "Cross of Thorns" ή το "Dying for Love".
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

Xstroyer έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 15:37 Μη μου κόβεις μια πρόταση ρε Απείθαρχε και απαντάς σε αυτή. Μου αλλοιώνεις ολόκληρη τη ροή χαχαχα. Εξηγώ κάτι γενικότερο για το συγκεκριμένο δίσκο, στο οποίο γράφετε ότι θάφτηκε από το Hammer. Λες και το Hammer φτιάχνει μια αρνητική παγκόσμια αντίληψη για κάτι. O συγκεκριμένος δίσκος, δεν αντιμετωπίστηκε ως "χειρότερο - πιο απογοητευτικό" Sabbath, κάτι που έγινε από άλλα Μέσα, παγκοσμίως, τότε, αλλά και στην Ελλάδα, στη συνέχεια. Περισσότερο "χτίστηκε" εκεί η αρνητικότητα.

Προσωπικά, για το συγκεκριμένο album (στην εποχή του) καταλαβαίνω την αρνητική τάση με όλα τα παρελκόμενα, την περίεργη παραγωγή για τότε, και τις προσδοκίες του κοινού που περίμεναν κάτι παρόμοιο με "Heaven & Hell" και πήραν κάτι άλλο. Και όλα φάνηκαν αμέσως, η περιοδεία δεν πήγε καλά, οι κριτικές ήταν γενικώς αρνητικές, στη μπάντα δεν γούσταρε ο ένας τον άλλο. Δεν φταίει ένα περιοδικό στην Ελλάδα για αυτό, αλλά ήταν παγκόσμιο φαινόμενο. Το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε, είναι άλλο "καπέλο", αλλά 20 οπαδούς Sabbath να ρωτήσω για αγαπημένα albums, άλλος θα το βάλει χαμηλά, άλλος ψηλά. Είναι ορισμός αμφιλεγόμενου album, το οποίο ανέβηκε στην εκτίμηση του κοινού, με το πέρασμα των χρόνων.

Η αποψή μου γι'αυτό; Δισκάρα, σκίζει, 9αρι, ισοπεδωτικό, βαρύ κ ασήκωτο, γαμάει όλους τους άλλους, αλλά στη δισκογραφία της συγκεκριμένης μπάντας, αν έφτιαχνα λίστα, δεν θα έμπαινε 10αδα.
οκ, sorry...πάντως έχεις δίκιο και στο ότι ο δίσκος αντιμετωπίστηκε μετριοπαθώς από το περιοδικό, και για του λόγου το αληθές ανεβάζω την κριτική, Αύγουστος 1992 (υπάρχει βέβαια μια αρνητικότητα στα γραφόμενα)..Κάντε κλικ στην εικόνα και θα σας τη βγάλει μόνη της, στη συνέχεια ζουμάρετε (έχει επιλογή zoom)...Τη διαβάζετε εύκολα; Για πείτε...
Πάντως, ο Βενιέρης γράφει ότι η συνέχεια με Martin είναι αμελητέα...

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ρε αφήστε τα όλα αυτά και πείτε, εκτός από Κάντυ Κάντυ, βλέπατε και Ταο Ταο?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, το εξώφυλλο του τεύχους στο οποίο βρίσκεται η war flag που έχει αναφορά στο Tyr, όπως και ολόκληρο το δισέλιδο...όπως είπαμε, κάντε κλικ στην εικόνα, θα σας βγει μόνη της, και ζουμ στη συνέχεια...ενημερώστε αν δεν βγαίνει...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναupload multiple pics
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

Για δες ρε [mention]rbrigade[/mention] είναι καλύτερα;
black_sabbath_live_2.jpg
black_sabbath_live_2.jpg (709.5 KiB) Προβλήθηκε 6027 φορές
black_sabbath_live_3.jpg
black_sabbath_live_3.jpg (809.17 KiB) Προβλήθηκε 6027 φορές
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 16:13 ρε αφήστε τα όλα αυτά και πείτε, εκτός από Κάντυ Κάντυ, βλέπατε και Ταο Ταο?
Ε ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από vasilis2112 »

apeitharxos έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 16:23 Λοιπόν, το εξώφυλλο του τεύχους στο οποίο βρίσκεται η war flag που έχει αναφορά στο Tyr, όπως και ολόκληρο το δισέλιδο...όπως είπαμε, κάντε κλικ στην εικόνα, θα σας βγει μόνη της, και ζουμ στη συνέχεια...ενημερώστε αν δεν βγαίνει...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναupload multiple pics
«Ακόμα μια απογοητευτική προσπάθεια από τους δημιουργούς του υπέροχου Queen of the Ryche”...;;;
«Ακόμα μια»....;;;
:evil: :mad: :S :~( o_O :fpalm: :iouiou: :korn2:
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 19:23 «Ακόμα μια απογοητευτική προσπάθεια από τους δημιουργούς του υπέροχου Queen of the Ryche”...;;;
«Ακόμα μια»....;;;
:evil: :mad: :S :~( o_O :fpalm: :iouiou: :korn2:
Aφού είπαμε, είναι "χεβυ μεταλ για λίγους", το Empire πούλησε 3 μύρια κόπιες... :woohoo:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”