BLACK SABBATH: Λεωφόρος Αλεξάνδρας, 21 Ιουλίου 1987

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH: Λεωφόρος Αλεξάνδρας, 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »



Εικόνα
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αντωνάκη άρχοντα πάρε μας τα υπάρχοντα.-
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τι λέτε ρε, τι κειμήλιο είναι αυτό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

«Ένα αμήχανος γλυκούλης τραγουδιστής, ένας μακρυμάλλης «φάτσα» μπασίστας, ένας εντελώς ήσυχος ντράμμερ, ένας ψαρομάλλης γελαστός κιμπορντίστας και ένας ψηλός, αδύνατος, σκεπτικός μαυροφορεμένος κόρακας κιθαρίστας με τους γνωστούς μεγάλους σταυρούς. Αυτοί είναι οι «Sabs» του 1987»

Η περιγραφή ανασταίνει μέχρι ηγέτες μιας άλλης εποχής :pasok: :pasok: :pasok: :pasok:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

Πωωωω, τι μου θυμίσατε τώρα. Με πήγατε πολύ πίσω. Ονειρεμένο καλοκαίρι. Μόλις είχα τελειώσει το λύκειο και τις πανελλήνιες και αφού γλεντήσαμε την κατάκτηση του Eurobasket, μέσα σε ένα μήνα είδαμε Black Sabbath και BOC.
Στο εφηβικό τότε μυαλό μου, είχαν μείνει λιγότερα κομμάτια από αυτά που παίχθηκαν, προφανώς γιατί από την αρχή φαινόταν ότι δεν θα τελείωνε νορμάλ η συναυλία και από ένα σημείο και μετά δεν είχα το μυαλό μου εκεί. Έπος στο 44 με 45 λεπτό ο τύπος που πουλούσε κοκα κόλες και σπραιτ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Πες μας κανένα σκηνικό ρε [mention]Starman[/mention] . Το live είχε διακοπεί πριν να ολοκληρωθεί εξαιτίας επιδόσεων έτσι; Τι είχε παιχτεί;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 16:24 Πες μας κανένα σκηνικό ρε [mention]Starman[/mention] . Το live είχε διακοπεί πριν να ολοκληρωθεί εξαιτίας επιδόσεων έτσι; Τι είχε παιχτεί;
Όπως έχω πει και άλλες φορές, το κοινό που άκουγε μέταλ εκείνα τα χρόνια ήταν γενικά “περίεργο”. Όλοι ψαχνόντουσαν για φασαρίες με το παραμικρό, γιατί έτσι θα ήσουν πιο in και αρεστός στην παρέα σου. Με δεδομένο λοιπόν αυτή τη νοοτροπία και σε συνδυασμό με την καθιερωμένη καθυστέρηση δεν ξεκίνησε καλά η νύχτα. Να σημειώσω ότι τα χρόνια εκείνα δεν γινόταν καμιά συναυλία χωρίς την παρουσία της αστυνομίας. Και όταν λέω παρουσία, εννοώ αστυνομία και ματ σε όλους τους χώρους του γηπέδου μέσα και έξω. Εννοείται και στο έλεγχο εισιτηρίων. Σε όλα αυτά, κάνε εικόνα τη διαμόρφωση του χώρου της συναυλίας, όπου η σκηνή ήταν περίπου στο ύψος της μεγάλης περιοχής προς το πέταλο της Αλεξάνδρας και ο κόσμος στην εξέδρα πίσω από τα κάγκελα. Από ένα σημείο και μετά ο ενδιάμεσος χώρος μεταξύ εξέδρας και σκηνής είχε γεμίσει με ματ μετά τα πρώτα γιουχαΐσματα, μιας και τότε οι Sabs ήταν ουσιαστικά σόλο project του Iommi και αυτό γενικά δεν άρεσε. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν υπήρχε η χημεία της αυθεντικής τετράδας και κανένας δεν έβλεπε με καλό μάτι τον οποιοδήποτε άλλο μουσικό μέσα στο γκρουπ ήταν επόμενο ότι θα άρχιζαν τα παρατράγουδα. Βρισίδια, πέταγμα μπουκαλιών (κανονικά μπουκάλια όχι πλαστικά) και από τη στιγμή που οι πρώτοι πήδηξαν από τα κάγκελα στον αγωνιστικό χώρο τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Διαλύθηκε όχι απλά η συναυλία αλλά το σύμπαν. Δεν έμεινε τίποτα, ούτε σκηνή ούτε κάγκελα ούτε τίποτα. Εκτός από τα ματ μέσα είχε και σε όλες τις εξόδους που βάραγαν αδιακρίτως όποιον έβγαινε. Ευτυχώς δεν με κοπάνησε κανένας αλλά μου σκίστηκε το παντελόνι και η μπλούζα, προφανώς από τραβήγματα. Που να θυμάμαι κιόλας μετά από τόσα χρόνια και με την τρομάρα που είχα πάρει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Starman την Σάβ 02 Νοέμ 2019, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]Starman[/mention] Νομίζω, από διηγήσεις μεγαλύτερων γενικά για τη δεκαετία των 80's, η παρουσία αστυνομίας σε οποιοδήποτε χώρο μύριζε ξύλο και κακός χαμός. Απλά ήταν και πολύ πιο καφρίλιον εποχή, οπότε λίγο τα νιάτα, λίγο οι Sabbath,πολύ το αλκοόλ και άλλα, μάλλον ήταν στανταράκι ο πανικός. Κατά τ' άλλα θεωρώ τους δίσκους με τον Martin, εξαίρεση ίσως το Forbiddeb, κριμινάλυ αντεράντετ που λένε και στο χωριό μου. Γενικά, ό,τι έχει κυκλοφορήσει και δεν είναι ο Ozzy ή ο Dio στα φψνητικά, έχει μείνει ξεχασμένο και μάσα στις σκόνες του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

Blackwinged έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 17:33 καφρίλιον εποχή
Αυτό ακριβώς. Και μέσα σε όλα τα παραπάνω βάζεις ότι σε όλες τις συναυλίες παραμόνευαν οπαδοί άλλων μουσικών ρευμάτων για να χαλάσουν με φασαρίες τη συναυλία σου. Και φυσικά αντίποινα. Φαύλος κύκλος.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]Starman[/mention] Ένας φίλος μου είχε πει πως και το 92 ή 93 στους Metallica είχαν γίνει έκτροπα κυρίως έξω από το γήπεδο με την αστυνομία. Έπαιζαν και τα ομαδικά τότε, μου έλεγε. Πάνω στο πιώμα, έλεγαν και κανα σύνθημα, τους έπαιρναν πρέφα οι άλλοι και δώσε πόνο..
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

Είχα την τύχη να παρακολουθήσω και αυτή τη συναυλία. Μέσα δεν έγινε τίποτα ή τουλάχιστον δεν πήρα εγώ χαμπάρι αν και ήμουν στον αγωνιστικό χώρο. Με το τελείωμα έφυγα αμέσως, οπότε δεν ξέρω αν έγινε κάτι έξω. Ο κόσμος πάντως είχε αλλάξει δραστικά σε σχέση με μια πενταετία πίσω αφού μιλάμε για τους Sabbath το 1987. Πολλές συναυλίες πια, σχεδόν ανύπαρκτη παρουσία της αστυνομίας, ενώ και οι οπαδοί ωρίμασαν όσον αφορά τη συμπεριφορά τους σε μια συναυλία. Πιστεύω ότι τα live του Ρόδον διαμόρφωσαν την υπάρχουσα κατάσταση. Παρατράγουδα πάντα θα υπάρχουν, αλλά είναι η εξαίρεση πια.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του: πληρώνω εισιτήριο για να πάω να δω μια μπάντα που δε γουστάρω, να την γιουχάρω και να πετάξω μπουκάλι.

Τι βλάχοι. Τι ζώα. Ας έβλεπα Σάμπαθ με Μάρτιν και τι στον κόσμο... Θα έπεφτα να προσκυνίσω... Όχι μπουκάλια και γιουχαρίσματα...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 20:16 Ας έβλεπα Σάμπαθ με Μάρτιν και τι στον κόσμο... Θα έπεφτα να προσκυνίσω...
Και εγώ που είδα, πολύ λίγα πράγματα θυμάμαι από το μουσικό μέρος της συναυλίας. Άλλα έχω χαραγμένα στη μνήμη μου. Δυστυχώς αυτή ήταν η πραγματικότητα των 80s στη χώρα μας.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Zippo190 »

Blackwinged έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 17:33 @Starman Νομίζω, από διηγήσεις μεγαλύτερων γενικά για τη δεκαετία των 80's, η παρουσία αστυνομίας σε οποιοδήποτε χώρο μύριζε ξύλο και κακός χαμός. Απλά ήταν και πολύ πιο καφρίλιον εποχή, οπότε λίγο τα νιάτα, λίγο οι Sabbath,πολύ το αλκοόλ και άλλα, μάλλον ήταν στανταράκι ο πανικός. Κατά τ' άλλα θεωρώ τους δίσκους με τον Martin, εξαίρεση ίσως το Forbiddeb, κριμινάλυ αντεράντετ που λένε και στο χωριό μου. Γενικά, ό,τι έχει κυκλοφορήσει και δεν είναι ο Ozzy ή ο Dio στα φψνητικά, έχει μείνει ξεχασμένο και μάσα στις σκόνες του χρόνου.
Εννοείται, άλλωστε τα μεγάλα περιοδικά στα 90ς μια χαρά έθαψαν τον Μάρτιν και αποθεωναν Οζζυ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από theBox »

Σαμπαθ με Μαρτιν αποτελει ονειροξη! Εγω εκεινα τα χρονια εβλεπα καντυ-καντυ. Ειχε και αυτο Αντονυ βεβαια, αν και αν θυμαμαι καλα επεσε απο το αλογο και σκοτωθηκε...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”