BLACK SABBATH: Λεωφόρος Αλεξάνδρας, 21 Ιουλίου 1987

Flashbacks και αναδρομές σε «ιστορικές» συναυλίες.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Blackwinged »

CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Άσχετο. Φίλε πού βρίσκεται ο Γιοβανίτης τώρα, αρθρογραφεί κάπου; Έχω εδώ και πολλά φεγγάρια που έχω σταματήσει το Hammer. Είναι ακόμη εκεί; Mαζί με τον Αγόρο ήταν οι πρώτοι που διάβαζα, καθώς και οι στήλες τους.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Blackwinged »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 16:13 ρε αφήστε τα όλα αυτά και πείτε, εκτός από Κάντυ Κάντυ, βλέπατε και Ταο Ταο?
Εγώ αυτά τα σατανιστικά δεν τα πρόλαβα. Μεγάλωσα με Transformers, The Great adnentures of Robin Hood με το ΑΘΑΝΑΤΟ intro, (Πα)Λούκυ Λουκ... Thundercats...και λοιπά...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Blackwinged έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 21:45
CountRaven έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:02 Ο Γιοβανίτης μου γράφει το εξής κάτω από το ποστ μου για το topic μας, στο facebook:

"Το ᛏᛉᚱ είχε παρουσιαστεί στο Hammer, στη στήλη War Flag of the Sun".
Άσχετο. Φίλε πού βρίσκεται ο Γιοβανίτης τώρα, αρθρογραφεί κάπου; Έχω εδώ και πολλά φεγγάρια που έχω σταματήσει το Hammer. Είναι ακόμη εκεί; Mαζί με τον Αγόρο ήταν οι πρώτοι που διάβαζα, καθώς και οι στήλες τους.
Γράφει εδώ:

https://www.facebook.com/Ndrgrnd-Kmmndz ... 104294190/

Είναι διαδικτυακή μεταφορά της στήλης Underground Commandoz από το Hammer σε φάση πιο χαλαρού και επιλεκτικού Blog. Έχει εξαιρετικά κείμενα.
Δεν είναι πια στο Hammer.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Zippo190 »

εσύ που σχολιάζεις, τα εξηγεί καλά για το "Tyr";
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 18:26 Για δες ρε @rbrigade είναι καλύτερα;

black_sabbath_live_2.jpg

black_sabbath_live_3.jpg
Μπορείς να τα ανεβάζεις εδώ:

https://postimages.org/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, τώρα είναι υπερκομπλέ, όπως το πρώτο. Thanks!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 23:16 εσύ που σχολιάζεις, τα εξηγεί καλά για το "Tyr";

Xstroyer έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 15:50
apeitharxos έγραψε: Τρί 05 Νοέμ 2019, 15:08 ενώ είναι και ο μοναδικός δίσκος με Dio, που άνετα μπορούσε να τραγουδηθεί και από τον Ozzy
Πολύ ενδιαφέρον σχόλιο! Όντως θα μπορούσε, αν αναλογιστούμε το γεγονός, ότι είναι από τους πιο GeezerButler-oriented δίσκους των Sabbath, ο οποίος πάντα έγραφε καλύτερα σε Ozzy-περιβάλλον και ήταν από τα μέλη που ήθελαν η μπάντα να συνεχίσει με άλλο όνομα, στα 80s.

Eνώ ακόμα και το "Cross Purposes", λόγω Butler, είναι ο πιο old-school-Sabbath δίσκος που έχει τραγουδήσει ο Martin, αν και σαφέστατα υπάρχει ροή από το "TYR", με κομμάτια-έπη σαν το "Cross of Thorns" ή το "Dying for Love".
Σωστή προσέγγιση, την οποία με την σειρά μου δεν είχα σκεφτεί. Πάντα όμως αναρωτιόμουν γιατί στο original line up των sabbath, τα φώτα της δημοσιότητας να εστιάζουν πάντα στους ozzy, iommi, και όχι στην τριάδα iommi, geezer butler, bill ward οι οποίοι προσδιόρισαν τον 'ξερό', 'μονολιθικό' και στοιβαρό σαμπαθικό ήχο, με μεγάλο μερίδιο ευθύνης για αυτό να πηγαίνει και στο rhythm section, το οποίο δεν ήταν μόνο οι ρυθμικές του iommi, αλλά εξίσου ήταν το μπάσο και τα ντραμς...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τα φώτα της δημοσιότητας μοιραία εστιάζουν τον ΟΖΖΥ και όχι στους άλλος δύο, γιατί ο ΌΖΖΥ αποτέλεσε πρόσωπο της μπάντας μαζί με τον φίλο μουστάκια. Το ίδιο έγινε και με τον DIO θα έλεγα. Οι στιχάρες του Μπατλερ και οι γκρούβες του Γόρντ, περνάνε σε δεύτερη μοίρα, με αυτούς που συγκινούνται περισσότερο από αυτά να είναι τα νέρντουλα της υπόθεσης (σα κ του λόγου μας 8-] ).

Κ ένα σχόλιο για αυτό:
apeitharxos έγραψε: Τετ 06 Νοέμ 2019, 15:46 στην τριάδα iommi, geezer butler, bill ward οι οποίοι προσδιόρισαν τον 'ξερό', 'μονολιθικό' και στιβαρό σαμπαθικό ήχο
Θα έλεγα πως ο ΟΖΖΥ είναι εξίσου υπεύθυνος για τον προσδιορισμού του συγκεκριμένου ήχου μαζί με τους άλλους τρεις. Μπορεί να μην ήταν ο Iommi ή ο Butler, αλλά η φωνή του χαρακτηρίζει τους δίσκους των Sabbath ίσως περισσότερο από ότι το rhythm section. Αυτός είναι κ ο λόγος που οι Sabs δεν μπόρεσαν να ακουστούν ποτέ ξανά έτσι με κανένα τραγουδιστή μετά την αποχώρηση του.

Ο μόνος που (ίσως) πλησίασε το feeling της πρώτης περιόδου είναι ο Gillan (του οποίου το ματι γυάλιζε όταν τραγούδαγε έπη σαν κ το παρακάτω). Κ αυτός κ ο Οζζυ είχαν μια πιο «περκασιονιστική» προσέγγιση στο πως τραγουδούσαν. Δεν ήταν δλδ σαν τον DIO ή τον Martin, που βασίζονταν στα ΑΑΑΑΑ, τα ΟΟΟΟΟ και τις ρίμες για να δώσουν πόνο, αλλά μπορούσαν να πάρουν ένα φαινομενικά όχι κ τόσο «ποιητικό» στίχο και να τον κάνουν ταμάμ μέσα στο τραγούδι - ακόμα κ αν είχε μόνο σύμφωνα :P Σαν ερμηνευτές τους θεωρώ σαν τους πιο απολαυστικούς από όλους όσοι μπάρκαραν με το βαπόρι των Sabs, ανεξαρτήτως τεχνικής κατάρτισης / ικανότητας.

Εδώ μόνο παράνοια / αρρώστια :twisted:



υγ: ο ΟΖΖΥ ειναι ο μπαμπας μας και εμείς είμαστε τέκνα ομοφυλοφιλικού γάμου, μιας κ ο έτερος μπαμπας μας είναι ο Αντωνάκης :twisted: Πως γέγεν αυτό; :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σκρόλλυ, σε παντρεύομαι! :love:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από rbrigade »

Έπος!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Priamos »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 06 Νοέμ 2019, 19:37

υγ: ο ΟΖΖΥ ειναι ο μπαμπας μας
Αν ο Οζζυ ηταν ο μπαμπας μας, θα επρεπε να μοιαζουμε ετσι:
freak.jpg
freak.jpg (219.77 KiB) Προβλήθηκε 6414 φορές
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Τετ 06 Νοέμ 2019, 21:08 Αν ο Οζζυ ηταν ο μπαμπας μας, θα επρεπε να μοιαζουμε ετσι:
freak.jpg
Ωχ, που βρήκες φωτογραφία μου;!;!;! :woohoo: :fire: :metalhead:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SABBATH - Λεωφόρος Αλεξάνδρας - 21 Ιουλίου 1987

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καλά η έκδοση Sabbath με Gillan είναι καύλα, ποιός Όζζυ τώρα ....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στιγμές στο Χρόνο”